Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Archeologija » 2022 » Balandžio » 18

Romėnų monetose aptikta senovės finansų krizė

Romos valstybės veikėjas ir filosofas Markas Tulijus Ciceronas (Marcus Tullius Cicero) 44 m. pr. m. e. esė apie moralinę lyderystę rašė apie monetas, kurių vertė svyruoja. Po šimtmečių šis trumpiausias paminėjimas pakurstė ilgametes istorines diskusijas - į jas ką tik atsakė pačios monetos.

"Istorikai ilgai diskutavo, ką turėjo omenyje valstybės veikėjas ir mokslininkas, rašydamas, kad "monetos buvo mėtomos, todėl niekas negalėjo žinoti, ką turi". (De Officiis, 3, 80), ir mes manome, kad dabar šią mįslę išsprendėme", - sako Vorviko universiteto archeologas Kevinas Butčeris (Kevin Butcher).

91 m. pr. m. e. Romos valstybė balansavo ant bankroto ribos, bent jau iš dalies dėl socialinio karo su savo sąjungininkais italais, kurie norėjo gauti pilietybę ir teisę balsuoti Romos rinkimuose. Iki 89 m. pr. m. e. Romą buvo apėmusi skolų krizė, o Cicerono ištrauka rodė, kad žmonės prarado pasitikėjimą ir savo valiuta - denarais.

Keista sidabrinė moneta, vaizduojanti žmogaus galvą.
Denaro moneta, vaizduojanti dievą Bakchą, paimta vykdant projektą. (Voriko universitetas)

"Ciceronas papasakojo, kaip Romos tribunolai kreipėsi į pretorių kolegiją, kad ši išspręstų krizę, kol Gratidianas ėmė reikalauti išskirtinių nuopelnų už kolektyvines pastangas", - aiškina Butčeris.

"Viena iš teorijų teigia, kad Gratidianas nustatė sidabrinio denaro ir bronzinio denaro (kurio svoris tik neseniai buvo sumažintas) keitimo kursą. Kita versija - jis paskelbė metodą, kaip aptikti padirbtus denarus, ir taip sugrąžino tikėjimą monetomis."

"Deja, Cicerono parinkti žodžiai yra per daug neaiškūs, kad istorikai galėtų tiksliai nustatyti, kas vyko. Rašydamas apie tai jis nesiekė nušviesti pinigų istorijos; jis tiesiog naudojo šį incidentą kaip iliustraciją, kaip romėnų magistratas elgiasi blogai, prisiimdamas nuopelnus už kitų darbą."

Vykdydami tęstinį projektą, Butcheris su kolegomis analizavo tais metais kaldintų monetų sudėtį. Jie naudojo minimaliai invazinius mėginių ėmimo metodus, kad nepažeistų brangių sidabrinių relikvijų su dievų ir romėnų vadovų galvomis, kurios pirmą kartą buvo įvestos kaip pinigai 211 m. pr. m. e. ir įvertintos dešimčia bronzinių asilų monetų.

Tyrėjai nustatė, kad iki 90 m. pr. m. e. denarą sudarė grynas sidabras, tačiau jau po penkerių metų jo kiekis sumažėjo 10 proc.

"Iš pradžių denarų grynumas sumažėjo iki mažiau nei 95 procentų, o paskui vėl nukrito iki 90 procentų, o kai kurių monetų grynumas siekė 86 procentus, o tai leidžia manyti, kad įvyko rimta valiutos krizė", - daro išvadą Liverpulio universiteto archeologas Matthew Pontingas (Matthew Ponting).

Pinigų keitėjo (bankininko pirmtako) Romoje atvaizdas.

Pinigų keitėjo Romoje atvaizdas. (DeAgostini/Leemage/Museum of Roman Civilisation, Roma)

Pinigų nuvertėjimas sutampa su kitais finansinių nesutarimų įrodymais, įskaitant tai, kad 89 m. pr. m. e. valstybė ėmėsi neįprastos priemonės - pardavė valstybinę žemę grūdams pirkti.

90 m. pr. m. e. taip pat labai išaugo monetų gamyba: buvo pagamintos 2 372 štampų - formų monetoms gaminti - palyginti su 677 ankstesniais metais ir 841 vėlesniais. Visa tai greičiausiai lėmė Romos pastangos finansuoti socialinį karą.

Vėlesniais metais romėnai dar kartą nuvertino savo valiutą per pilietinį karą tarp Pompėjaus (Pompey) ir Julijaus Cezario (Julius Caesar), kai Roma, siekdama užtikrinti savo finansinį stabilumą, ėmėsi tolesnių užkariavimų ir piliečių apmokestinimo. Tačiau šis nuvertinimas nebuvo tokio masto kaip 87 m. pr. m. e. kaldintos monetos.

"Tai galėtų reikšti Cicerono žodžius, kad monetų vertė buvo "mėtoma", nes niekas negalėjo būti tikras, ar turimi denarai yra gryni, ar ne", - sako Butcheris.

"Juolab kad maždaug tuo metu, kai Gratidianas paskelbė savo ediktą, smarkiai pakilo grynumo standartas, kuris pakeitė nuvertėjimo tendenciją ir grąžino denarui aukštos kokybės valiutos statusą."

paranormal.lt

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
15.05.2022 laikas 14:02 “Kietos šviesos spindulių” mįslė

Pirmą kartą apie tokius neįprastus NSO spindulius sužinota XX a. septintojo dešimtmečio pabaigoje. Žanas Heringas pavadino juos "kietos šviesos spinduliais", kurie turi labai neįprastų savybių. Statistinės NSO objektų stebėjimų analizės duomenimis, maždaug 1980 m. šviesos spinduliai ir ...

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 13:33 Kanada - Tūkstančiai žmonių evakuoti dėl potvynių Albertoje ir Šiaurės Vakarų teritorijose
Dėl ledo kamščių, lietaus ir tirpstančio sniego šiaurinėje Kanados dalyje išsiliejo upės. Visoms Šiaurės vakarų teritorijų bendruomenėms buvo įsakyta evakuotis, o šiaurės vakarų Albertos provincijoje šimtai žmonių buvo priversti palikti savo namus....

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 11:01 COVID-19 vakcinos išsiskyrimas gali pakenkti neskiepytiems žmonėms ir sukelti rimtų sveikatos problemų, pavyzdžiui, kraujo krešulių

Vakcinų nuo Wuhan koronaviruso (COVID-19) išskyrimo efektas paveikia net neskiepytus žmones, sukeldamas rimtų sveikatos komplikacijų, įskaitant kraujo krešulius, kurie yra tokie dideli, kad beveik prilygsta žmogaus kumščio dydžiui, kalba Arsenio Toledo.

...

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 09:01 Laiko sutrikimų ir anomalijų mįslės

Vienas iš labiausiai paplitusių teiginių apie laiką sako: laikas nuolat yra visur. Deja, bet, jei tai būtų tiesa, tai mūsų gimtoji planeta prarastų bent pusę žmogaus širdžiai mielų paslapčių. Egzistuoja ryšys tarp normalios laiko eigos pasikeitimo ir "pražūtingų, užburtų" vietų.

...

Skaityti daugiau

14.05.2022 laikas 13:48 Vaiduokliai iš tiesų egzistuoja?

Šimtus ar net tūkstančius metų mediumai ir ekstrasensai bandė įrodyti, kad vaiduokliai tikrai egzistuoja. Vieni bijojo vaiduoklių, kiti juos medžiojo. Tačiau klausimas vis dar atviras: ar vaiduokliai tikrai egzistuoja?

...

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 08:07 Receptai | Patiekalai Perlinių kruopų sriuba su grybais
Labai turtinga savo skoniu, bet ne kalorijomis perlinių kruopų sriuba su grybais. Net mano vyras labai gyrė, o jis tikrai nėra didžiulis perlinių kruopų ar grybų mėgėjas. Beje šiai sriubai kuo puikiai tiek švieži, tiek džiovinti grybai....

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 07:59 Receptai | Patiekalai Vokiška perlinių kruopų sriuba su šonine
Ar žinojote labai paprastą tiesą: perlinės kruopos yra tik iš miežių. Ši vokiška sriuba Graupensuppe taip ir yra verčiama į lietuvių kalbą - miežinė sriuba. Pas mus tai būtų labiau perlinė sriuba.

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 07:52 Receptai | Patiekalai Perlinių kruopų sriuba su jautiena

Labai, labai ir labai skani perlinių kruopų sriuba su jautiena, šiek tiek jaučiasi švelnus aštrumas ir skonis tikrai geras. Visi ingredientai yra savo vietoje, idealiai sudera tarpusavyje.

Skaityti daugiau