Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Gamtos Paslaptys » 2022 » Gegužės » 29

Šunys po prijaukinimo padvigubėjo

Nuo akmens amžiaus iki geležies amžiaus šunys vis dažniau įsitraukdavo į europiečių namų ūkius, todėl jų masė vidutiniškai padidėjo pusantro-dukart.

Nuo vėlyvojo neolito iki romėnų laikotarpio, t. y. prieš 8000-2000 metų, vidutinis šunų svoris Europoje padvigubėjo. Šis procesas atspindėjo pagrindinio gyvūnų vaidmens žmogaus gyvenime pasikeitimą: nuo medžioklės ir apsaugos funkcijų pereita prie gyvulių ganymo ir apsaugos. Dėl padidėjusio dydžio šunys galėjo susidurti su tokiais pavojingais plėšrūnais kaip vilkai ir lokiai. Apie tai mokslininkai rašo straipsnyje, paskelbtame žurnale "Journal of Archaeological Science: Reports".

Manoma, kad šunys buvo prijaukinti prieš 15 000-30 000 metų. Manoma, kad iš pradžių jie buvo daug mažesni už savo laukinius giminaičius pilkuosius vilkus ir padėjo žmonėms sekti medžiojamuosius gyvūnus bei saugoti namus. Tačiau laikui bėgant šunys įvaldė kitus vaidmenis, kaip rodo naujas Arizonos valstybinio muziejaus mokslininko Martino Welkerio (Martino Welkerio) ir jo kolegų atliktas darbas.

Mokslininkai ištyrė senoviniuose kapuose Kroatijoje ir kaimyninėse šalyse rastų šunų palaikus. Naminiai gyvūnai čia atsirado kartu su neolito žemdirbiais, kurie atkeliavo iš Anatolijos ir Artimųjų Rytų. Pavyzdžiai datuojami nuo 8000 metų - vėlyvojo neolito iki 2000 metų - geležies amžiaus, Romos imperijos laikų.

Weckler ir jo bendraautoriai apskaičiavo, kad vidutinis pirmųjų šunų svoris buvo apie 17 kg (jį galima palyginti su šiuolaikinių borderkolinių veislės šunų dydžiu), o senovės Romos klestėjimo laikais jis siekė 24 kg. Kai kurie istoriniai šaltiniai liudija, kad Romoje buvo naudojami dar didesni gyvūnai, sveriantys iki 34 kg (kaip dabartiniai Pirėnų kalnų šunys).

Papildomą šunų vaidmenį žmonių visuomenėje netiesiogiai patvirtina to meto avių dantų apnašų analizė. Naujojo darbo autoriai pažymi, kad nuo vėlyvojo neolito jie valgė vis daugiau aukštumų augmenijos. Alpių pievų aukštyje plėšrūnų pavojus buvo didesnis, todėl naminiams gyvūnams apsaugoti reikėjo didesnių ganyklinių šunų.

P komentaras: tiesa slypi kažkur anapus, todėl tiesos ieškokite "duonos trupiniais"...

paranormal.lt

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
01.07.2022 laikas 09:19 Atskleidė paprastą būdą, kuris padės efektyviai atsikratyti nereikalingų kilogramų
Prasidėjęs pavasaris ir šylantys orai daugelį skatina susirūpinti kūno formomis ir atsikratyti vieno kito papildomo kilogramo. Vaistinėje dažnai teiraujamasi, ar nėra vaisto, kuris padėtų sulieknėti.

Skaityti daugiau

01.07.2022 laikas 09:14 Chiromantija: gyvenimo linija

Chiromantija yra senovės magijos praktika, leidžianti pažinti žmogaus praeitį ir ateitį per kalvas ir linijas ant delnų. Deja, dabar šis būrimo būdas naudojamas retai. Ir tai nesąžininga, nes mūsų rankose įspausta informacija gali ne tik pasakyti apie ateitį, bet ir įspėti apie jau vykstančias ar...

Skaityti daugiau

30.06.2022 laikas 22:43 Vokietija palengvins teisinį lyties keitimą
Ketvirtadienį (birželio 30 d.) Vokietijos vyriausybė pristatė planus, kaip palengvinti translyčiams asmenims oficialiai pasikeisti vardą ir lytį, pripažindama, kad galiojantys teisės aktai yra pasenę ir "žeminantys"....

Skaityti daugiau

30.06.2022 laikas 22:34 Ketanji Brown Jackson prisaikdinta pirmąja juodaode moterimi JAV Aukščiausiajame Teisme
Ketvirtadienį Jungtinės Valstijos įėjo į istoriją - Ketanji Brown Jackson buvo prisaikdinta pirmąja juodaode moterimi, dirbančia Aukščiausiajame Teisme.

Skaityti daugiau

30.06.2022 laikas 22:26 JAV Aukščiausiasis Teismas leido Bidenui nutraukti Trumpo laikų imigracijos taisyklę

JAV Aukščiausiasis Teismas ketvirtadienį suteikė prezidento Joe Bideno (Joe Biden) administracijai žalią šviesą nutraukti vadinamąją "pasilik Meksikoje" politiką, kurią įvedė Donaldas Trumpas (Donald Trump), įgyvendindamas savo griežtą požiūrį į imigraciją.

...

Skaityti daugiau

01.07.2022 laikas 10:30 Receptai | Patiekalai Orkaitėje keptas omletas su šonine, špinatais ir sūriu

Omletas iškeptas orkaitėje su šonine, špinatais ir sūriu yra nuostabus patiekalas ne tik savaitgalio pusryčiams, bet ir tomis dienomis, kai ryte visiškai nereikia niekur skubėti.

Skaityti daugiau

01.07.2022 laikas 10:16 Receptai | Patiekalai Kepta dorada orkaitėje - folijoje

Dorada - nuostabi žuvis, kepta folijoje orkaitėje. Ši žuvis turi tankią baltą mėsą ir labai nedaug kaulų. Įdėkite daugiau prieskonių ir citrinos, bus labai skanu! Aš Jums tai pažadu. Paruošimas labai paprastas, o skonis nepakartojamas! Einame gaminti jau dabar!

...

Skaityti daugiau

01.07.2022 laikas 10:08 Receptai | Patiekalai Paprastai kepta lašiša keptuvėje su soja ir medumi
Lašiša kepta keptuvėje su soja ir medumi - paprastai, labai greitai ir skaniai. Šitaip iškeptos lašišos skonis yra tiesiog fantastiškas. Ji atsiskleidžia viename geriausių savo pavidalų. Lašišos gabaliukus marinavau maždaug 20 minučių. Kadangi naudojau ir šiek tiek citrinos, lašišos nereikėtų marinu...

Skaityti daugiau