Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Archeologija » 2022 » Rugsėjo » 25

Slovakijoje aptikta neolito laikotarpio masinė kapavietė be kaukolių

Archeologai Slovakijoje aptiko masinę kapavietę, kurioje palaidoti žmonės, mirę apie 5250-4950 m. pr. m. e. Jie tranšėjoje atkasė daugybę kaulų, priklausančių mažiausiai 35 asmenims, iš kurių daugelis buvo paaugliai. Tai darydami mokslininkai pastebėjo, kad tarp šių palaikų buvo tik viena kaukolė. Apie tai pranešama Slovakijos mokslų akademijos Archeologijos instituto pranešime spaudai.

Masinės kapavietės su vieno įvykio (pvz., ginkluoto konflikto, epidemijos ar ritualinės žmogžudystės) aukomis gilioje senovėje pasitaiko gana retai. Europoje žinomi tokie neolito laikotarpio daiktai. Pavyzdžiui, Vokietijoje, vykdydami kasinėjimus Talheime, archeologai rado maždaug trijų metrų ilgio duobę su 18 suaugusiųjų ir 16 vaikų palaikais, kurie mirė smurtine mirtimi - apie tai liudija daugybė sužalojimų. Ši vietovė priklauso linijinės keramikos kultūrai ir datuojama maždaug 4900-4800 m. pr. m. e. Kita tos pačios kultūros masinė kapavietė (Asparn-Schlötz) rasta Austrijoje. Gyvenvietę supančiame griovyje mokslininkai rado 67 žmonių, nužudytų 5207-4849 m. pr. m. e., palaikus. Taip pat yra žinomų masinių kapaviečių be matomų smurto žymių pavyzdžių, pavyzdžiui, Menneville gyvenvietė Prancūzijoje arba Wiederstadt paminklas Vokietijoje.

Taip pat verta paminėti 2011 m. netoli Lenkijos Košicės kaimo aptiktą sferinių amforų kultūros masinį kapą. Ten archeologai atkasė 15 vyrų, moterų ir vaikų, mirusių apie 2880-2776 m. pr. m. e., palaikus. Antropologai nustatė, kad visi šie žmonės žuvo nuo smūgių į galvą. Paleogenetinė analizė parodė, kad palaikai priklausė septynioms moterims ir aštuoniems giminystės ryšiais susijusiems vyrams. Tai žinojo ir juos palaidoję žmonės. Artimų giminaičių, pavyzdžiui, motinų su vaikais ir brolių su seserimis, kūnai buvo guldomi vienas šalia kito.

M. Ruttkay / Slovakijos mokslų akademijos Archeologijos institutas
M. Ruttkay / Slovakijos mokslų akademijos Archeologijos institutas

Jau septintąjį sezoną bendra ekspedicija, vadovaujama daktaro Ivano Chebeno iš Slovakijos mokslų akademijos Archeologijos instituto ir Kylio universiteto, tyrinėja vieną didžiausių akmens amžiaus gyvenviečių kompleksų Vidurio Europoje, esantį nedideliame Vrablos miestelyje pietų Slovakijoje. Maždaug 50 hektarų ploto archeologai šią vietą datuoja maždaug 5250-4950 m. pr. m. e., t. y. neolito laikotarpiu. Atlikus išsamų geofizinį gyvenvietės tyrimą, aptiktos daugiau kaip 300 ilgųjų namų liekanos. Tyrėjai apskaičiavo, kad kiekviename gyvenvietės etape galėjo būti 50-70 būstų. Gyvenvietę taip pat supo griovys ir palisada.

Archeologai pastebėjo, kad ankstesniais sezonais gyvenvietėje buvo rasta palaidojimų. Tačiau šiemet jie atkasė tranšėją, kurioje buvo didelė žmonių kaulų sankaupa. Tyrėjai apskaičiavo, kad jame buvo mažiausiai 35 žmonių palaikai. Pasak Slovakijos mokslų akademijos Archeologijos instituto antropologės Zuzanos Hukelovos, mirusiųjų kūnai iš pradžių buvo laidojami įvairiose padėtyse, pavyzdžiui, gulint ant nugaros, ant pilvo, ant šono ir varlės padėtyje. Ji pažymėjo, kad beveik visų šių žmonių kaukolių trūko - archeologai rado tik vieną vaiko kaukolę. Preliminariais skaičiavimais, daugelis šių žmonių buvo paaugliai.

Mokslininkai tikisi, kad atlikus daugiau tyrimų pavyks išsiaiškinti, kodėl visi šie žmonės atsidūrė masinėje kapavietėje. Jie galėjo būti masinio smurto, epidemijos protrūkio aukos arba galėjo būti paaukoti per ritualą. Tyrėjai taip pat ketina išsiaiškinti, kiek genetiškai susiję šie žmonės, ir nustatyti, kada jie neteko kaukolių. Be šios masinės kapavietės, archeologai taip pat aptiko išgręžtą žmogaus dantį, kuris galėjo būti kokio nors amuleto dalis.

paranormal.lt

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
04.12.2022 laikas 20:06 "Aš ateinu pas tave": Džeimsas Vudsas žada paduoti DNC į teismą dėl neteisėtos amerikiečių cenzūros

Aktorius Jamesas Vudsas (James Woods) pažadėjo paduoti į teismą Demokratų nacionalinį komitetą (DNC) už tai, kad šis bando sužlugdyti jo karjerą ir paminti amerikiečių žodžio laisvę.

Skaityti daugiau

04.12.2022 laikas 19:41 Pasipiktinimas, kai Jungtinės Karalystės "Citizens Advice" liepia darbuotojams nešioti lyties įvardžių ženklelius
Jungtinės Karalystės tarnyba "Citizens Advice" susidūrė su darbuotojų pasipiktinimu po to, kai jiems buvo nurodyta nešioti ženklelius su lyties įvardžiu.

Skaityti daugiau

03.12.2022 laikas 23:44 10 dalykų, kuriuos reikia žinoti, jei nusprendėte atleisti neištikimybę
Niekada nemaniau, kad galėčiau susigrąžinti neištikimą vyrą. Visada norėjau būti stipri moteris, galinti pastovėti už save ir išvaryti neištikimą vyrą pro duris. Bet tada atleidau savo buvusiajam, kai jis mane apgavo. Ši patirtis mane daug ko išmokė,...

Skaityti daugiau

03.12.2022 laikas 23:29 Receptai | Patiekalai Ši mišrainė ant Kūčių stalo yra tiesiog privaloma!
Šiandien noriu su Jumis pasidalinti labai skania burokėlių mišraine Kūčioms, kurią ruošiu su obuoliais ir konservuotais žirneliais. Pavyksta ji labai gerai ir visada būna pirma "nušluojama" nuo stalo.

Skaityti daugiau

03.12.2022 laikas 23:14 Receptai | Patiekalai Tokie pyragėliai su grybais yra iš fantastiškos srities. Pavyksta fantastiškai gerai!

Seniau mano šeimai tokie sluoksniuotos tešlos pyragėliai su grybais patikdavo tik virti aliejuje, o aš asmeniškai tokius labai retai norėdavau gaminti. Įdarui gamindama tik miško grybus.

Skaityti daugiau

01.12.2022 laikas 22:31 Receptai | Patiekalai Pikantiški sluoksniuotos tešlos pyragėliai su varške, kaparėliais, česnaku ir saulėje džiovintais pomidorais

Labai greitai pagaminami, paprasti, bet tuo pačiu pikantiški sluoksniuotos tešlos pyragėliai su varške ir džiovintais pomidorais, prie alaus, vyno arba arbatos.

Skaityti daugiau