Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Technologijos, Mokslas » 2022 » Rugsėjo » 29

Kinijos mokslininkai išsprendė senovės Žemės išnykusių protokontinentų paslaptį

Kinijos mokslininkai sukūrė ankstyvosios Žemės geologinį modelį. Straipsnis apie tai paskelbtas žurnale "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Šiuolaikiniais mokslo duomenimis, Žemė susiformavo prieš 4,54 mlrd. metų. Nepaisant to, senesnių nei 3,8 mlrd. metų uolienų nerasta, tik pavieniai cirkono kristalai. Būtent šie senoviniai fenokristai yra pagrindinis informacijos šaltinis apie Žemę praėjus milijonams metų po jos susiformavimo.

Kinijos Vuchano žemės mokslų universiteto mokslininkai, remdamiesi ankstesniais tyrimais, sukūrė kompiuterinį modelį, kad išsiaiškintų, kur dingo pirmieji protokontinentai ir kodėl iš jų neliko uolienų. Žinoma, kad ankstyviausi iš jų atsirado maždaug prieš 4,2 mlrd. metų. Paaiškėjo, kad Žemės vidinis šilumos srautas ikiarchajinėje eroje buvo tris-keturis kartus didesnis nei dabar. Išsilydžiusi viršutinė mantija periodiškai per susilpnėjusias zonas magmos pavidalu patekdavo į paviršių. Tuo pat metu nestabilūs ankstyvieji žemynai suskilo, iš dalies išsilydė ir nugrimzdo atgal į mantiją. Palaipsniui po protokontinentais susiformavo būsimųjų kratonų "šaknys" arba "kiliai", sudaryti iš iš dalies ištirpusių plutos blokų, panardintų į atvėsusią ir dehidratuotą mantiją.

Kratonai - tai senosios šiuolaikinių žemynų dalys, sudarytos iš tipiškos 35-45 km storio kontinentinės plutos. Jie yra giliai palaidoti mantijoje ir, palyginti su įprasta litosfera, išsidėstę labai sudėtingai. Kaip rašo kinų mokslininkai, prireikė maždaug milijardo metų, kad šios "šaknys" sukietėtų ir virš jų susiformuotų normali žemyno pluta.

Apibendrinant galima teigti, kad senovinė pluta ir protokontinentai nugrimzdo į mantiją ir joje buvo perdirbti į granito masyvus - šiuolaikinių žemynų pagrindus.

P komentaras: užsienis rašo, todėl tiesos ieškokite "duonos trupiniais"... atsirinkite faktus. Patiko pasidalinkite.

paranormal.lt

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:
Temos

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Čia, niekas jūsų neseka! Būkite laisvi. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
05.02.2023 laikas 19:29 Klonai, kuriais jie nori mus pakeisti, jau užaugo?

Jau kelias savaites konspiracijos forumuose diskutuojama apie internete pasirodžiusių vakarėlių nuotraukų kilmę.

Skaityti daugiau

05.02.2023 laikas 17:28 Anglijoje per kelias minutes dingo moteris, vedžiojusi šunį parke, be jokių pėdsakų

Anglijos Lankašyro grafystėje toliau ieškoma dingusios 45 metų Nicolė Bulli, kuri per kelias minutes keistai dingo be žinios parke vedžiodama šunį.

Skaityti daugiau

05.02.2023 laikas 17:02 KAP DWA - paslaptinga dvigalvio milžino mumija iš Patagonijos
Nepastebimame Baltimorės (Merilendo valstija, JAV) įdomybių muziejuje saugoma nuostabi maždaug trijų metrų aukščio dvigalvė žmogaus mumija, kuri kelia daugiau klausimų nei atsakymų.

Skaityti daugiau

Nemokami skelbimai

05.02.2023 laikas 22:48 Receptai | Patiekalai "Daugelio pamirštas receptas, ir ne veltui - labai skanus": švelnūs bulvių riestainiai (juos dažnai gamindavo mano mama)
Minkšti, švelnūs ir labai, labai skanūs bulvių riestainiai! Mano mama dažnai juos gamindavo, o dabar ir aš juos gaminu. Lengva, greita ir ekonomiška! Dalinuosi šiuo receptu su jumis.

Skaityti daugiau

05.02.2023 laikas 22:17 Receptai | Patiekalai "Aš imu stiklinę kefyro, kiaušinį ir 10 minučių": cukraus suktinukai (mama juos gamindavo prie arbatos, dabar ir aš juos gaminu)
Minkšti, kvapnūs ir labai skanūs cukraus suktinukai! Mano mama juos dažnai kepdavo arbatai, o dabar juos kepu ir savo šeimai. Juos galima greitai ir lengvai pagaminti.

Skaityti daugiau

05.02.2023 laikas 10:28 Tauta Siūlo Nuomonės ir komentarai: Patys „durni“
2021-ieji. Per visus kanalus triūbijama, kad Lietuva pradeda įgyvendinti elektros energijos rinkos liberalizavimą buitiniams vartotojams. Paskutinė iš ES šalių įgyvendina direktyvas. Nors direktyvose apie tokį liberalizavimą, koki...

Skaityti daugiau