Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Teisė | Patarimai » 2022 » Gruodžio » 14

Pokyčiai – nuo kitų metų: santuoką galės nutraukti notaras

Nuo kitų metų Lietuvoje įsigalioja papildoma ir paprastesnė santuokos nutraukimo procedūra – santuoką galės nutraukti ne tik teismai, bet ir notaras.

Teismams tenka itin didelis krūvis bylų, kuriose nekyla ginčas – pavyzdžiui, kai santuoka nutraukiama sutuoktinių bendru sutarimu. Tokiais atvejais teismams, nors ir nereikia spręsti ginčo, tačiau nedėkingai tenka tokio pobūdžio bylų administravimo našta ir papildomai apkraunamas ir visas bylų nagrinėjimo aparatas.

Praėjusių metų civilinių bylų nagrinėjimo teismuose ataskaitos duomenimis, pirmosios instancijos teismuose buvo išnagrinėtos net 7536 bylos, susijusios su santuokos nutraukimu abiejų sutuoktinių bendru sutikimu. Tai sudaro daugiau nei 80 proc. visų su santuoka susijusių bylų ir daugiau nei 5 proc. visų apylinkių teismų išnagrinėtų civilinių bylų. Kadangi šios kategorijos bylose ginčo nėra, siekiant sumažinti teismų krūvį ir palengvinti teisines procedūras besiskiriantiems asmenims, šių metų birželio 30 d. buvo priimti Civilinio kodekso pakeitimai, kurių pagrindu notaras galės nutraukti santuoką abiejų sutuoktinių bendru sutikimu, jeigu jie neturi nepilnamečių vaikų.

4 žingsniai, svarbūs kreipiantis į notarą dėl santuokos nutraukimo:

1. Sutuoktiniai turi daugiau nei vienerius metus netvarkyti bendro ūkio ir negyventi santuokinio gyvenimo. Notarui būtina pateikti rašytinį patvirtinimą, kuriame konstatuojamas šis faktas.

2. Sutuoktiniai, kreipdamiesi į notarą, turi pateikti įrodymus, kad apie kreipimąsi į notarą dėl santuokos nutraukimo bendru sutuoktinių sutikimu informavo visus žinomus bendrus jų ar vieno iš jų kreditorius. Siunčiant pranešimus kreditoriams, kartu turi būti išsiųstas sutarties dėl santuokos nutraukimo pasekmių projektas, taip pat notaro kontaktiniai duomenys.

3. Kreiptis į notarą dėl santuokos nutraukimo sutuoktiniai gali tik tuo atveju, jeigu šeima neturi nepilnamečių vaikų. Jeigu sutuoktiniai turi nepilnamečių vaikų, santuokos nutraukimas galimas tik teisme.

4. Sutuoktiniai notarui turi pateikti sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių, kurioje turi būti aptarti šie klausimai: sutuoktinių vienas kito išlaikymas; pilnamečių vaikų išlaikymas (jeigu teikiamas); kitos turtinės teisės ir pareigos – turto pasidalijimas (jeigu šie klausimai neaptarti vedybų sutartyje ir jeigu turtas, kuris yra bendroji jungtinė sutuoktinių nuosavybė, nepadalytas bendru jų susitarimu, patvirtintu notarine tvarka ar teismo sprendimu); pavardės po santuokos nutraukimo.

Notaras, prieš tvirtindamas sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių, įvertina, ar sutartis iš esmės nepažeidžia vieno iš sutuoktinių teisių ir teisėtų interesų ir neprieštarauja viešajai tvarkai.

Kada dėl santuokos nutraukimo verta kreiptis į notarą

Didžiausias privalumas kreipiantis į notarą – operatyvumus. Sutuoktinių pateiktas prašymas notaro gali būti nagrinėjamas iškart (kai sutuoktiniai neturi kreditorių) arba praėjus 30 dienų nuo sutuoktinių kreditorių informavimo. Be to, santuoka laikoma nutraukta kitą darbo dieną nuo dienos, kai notaras patvirtina sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių. Palyginimui, teisme santuokos nutraukimo procesas užtrunka gerokai ilgiau, nes teismas dar sprendžia pareiškimo priėmimo bei sutarties tvirtinimo klausimus, o santuoka laikoma nutraukta tik po papildomų 30 dienų nuo teismo sprendimo priėmimo, kuomet įsiteisėja teismo sprendimas. 

Taigi, santuokos nutraukimas pas notarą užtikrins greitesnę procedūrą besiskiriantiems asmenims, o teismai galės skirti daugiau resursų sudėtingesnėms byloms nagrinėti, kas galimai lems ir greitesnį teismų darbą.

„Marger“ vyresnioji teisininkė, advokatė Ieva Kontrauskaitė

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Čia, niekas jūsų neseka! Būkite laisvi. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
05.02.2023 laikas 23:23 Billas Gatesas sako, kad Elonas Muskas turėtų išleisti savo pinigus masiniam skiepijimui, o ne kelionei į Marsą
Billas Gatesas (Bill Gates) mano, kad Elono Musko (Elon Musk) siekis kolonizuoti Marsą ir taip išgelbėti žmoniją nuo išnykimo nėra geras pinigų panaudojimas.

Skaityti daugiau

05.02.2023 laikas 23:05 Po FTB reido Niujorke uždaryta slapta komunistinės Kinijos policijos nuovada
Po JAV Federalinio tyrimų biuro (FTB) reido Niujorke uždaryta komunistinės Kinijos režimo valdoma slapta Kinijos policijos nuovada.

Skaityti daugiau

05.02.2023 laikas 19:29 Klonai, kuriais jie nori mus pakeisti, jau užaugo?

Jau kelias savaites konspiracijos forumuose diskutuojama apie internete pasirodžiusių vakarėlių nuotraukų kilmę.

Skaityti daugiau

Nemokami skelbimai

05.02.2023 laikas 23:48 Tauta Siūlo Bažnyčių sudeginimas

Kai sudega bažnyčia ar biblioteka, gaisras nevadinamas dideliu, nors visa civilizacija liepsnoja palyginti ilgą laiką. Kaip knygų žudynių Aleksandrijoje ar Paryžiaus Notre Dame katedros atveju. Notre Dame tapo garsiausia krikšč...

Skaityti daugiau

05.02.2023 laikas 22:48 Receptai | Patiekalai "Daugelio pamirštas receptas, ir ne veltui - labai skanus": švelnūs bulvių riestainiai (juos dažnai gamindavo mano mama)
Minkšti, švelnūs ir labai, labai skanūs bulvių riestainiai! Mano mama dažnai juos gamindavo, o dabar ir aš juos gaminu. Lengva, greita ir ekonomiška! Dalinuosi šiuo receptu su jumis.

Skaityti daugiau

05.02.2023 laikas 22:17 Receptai | Patiekalai "Aš imu stiklinę kefyro, kiaušinį ir 10 minučių": cukraus suktinukai (mama juos gamindavo prie arbatos, dabar ir aš juos gaminu)
Minkšti, kvapnūs ir labai skanūs cukraus suktinukai! Mano mama juos dažnai kepdavo arbatai, o dabar juos kepu ir savo šeimai. Juos galima greitai ir lengvai pagaminti.

Skaityti daugiau