- 16.01.2023
- 0.0 Reitingas
- 805 Peržiūros
- Komentarai
Mokslas jau seniai domisi vadinamosiomis kirmgraužomis. Tai tuneliai erdvėlaikyje, suteikiantys, kol kas tik teoriškai, galimybę akimirksniu judėti tarp galaktikų.
Neseniai pirmą kartą paaiškėjo, kad mūsų Galaktikoje yra į kirmgraužą panašus objektas. Jis yra 1566 šviesmečių atstumu nuo mūsų, pagal kosmoso standartus lengvai pasiekiamas.
Portalai tarp visatų ar galaktikų teoriškai įmanomi, jų egzistavimas neprieštarauja fizikos dėsniams. Albertas Einšteinas (Albert Einstein) ir Natanas Rosenas (Nathan Rosen) tai teigė dar XX a. trečiajame dešimtmetyje.
Vėliau atsirado kelios teorijos, savaip aiškinančios tokių kelionių, naudojantis vadinamosiomis kirmgraužomis, tikimybę.
Vienoje iš tokių hipotezių lyginamos kirmgraužos ir juodosios skylės. Įėjimai į jas, kaip į galingos gravitacijos sritį, yra labai panašūs. Remdamiesi šia analogija, mokslininkai tikisi, kad tunelius erdvėlaikyje bus galima aptikti, be kita ko, naudojant įvykių horizonto teleskopą (angl. Event Horizon Telescope, EHT), kurio pagrindinė paskirtis - stebėti juodąsias skyles.
EHT - tai radijo teleskopų, esančių įvairiose pasaulio vietose, kompleksas. Jo pagalba jau padaryta keletas atradimų, pernai jis aptiko juodąją skylę mūsų gimtosios galaktikos centre
Apskritai tokių juodųjų skylių Pieno kelyje esą yra milijonai, o svarbiausia - kai kurios iš jų galimai yra kirmgraužų žiotys.
Jungtinių Valstijų ir Vokietijos astrofizikai neseniai atrado pirmąjį tokį objektą. Tai Gaia BH1 - dešimt kartų už Saulę didesnis objektas, esantis už 1566 šviesmečių nuo Žemės.
Aplink Gaia BH1 skrieja į Saulę panaši žvaigždė. Paprastai tokiose dvinarėse sistemose juodąją skylę "maitina" žvaigždė, kartu skleisdama galingus rentgeno spindulius. Tačiau ši juodoji skylė nepritraukia prie savęs materijos ir nieko nespinduliuoja. Astronomai tokius paslaptingus objektus sutartinai vadina "miegančiomis" juodosiomis skylėmis. Mūsų galaktikoje jų dar niekada nebuvo rasta.
Tai arba "mieganti" juodoji skylė, arba puikiai tinkama kandidatė į kirmgraužos "vaidmenį". Šį atradimą pavyko padaryti naudojant itin funkcionalų kosminį teleskopą "Gaia" ir antžeminius "Gemini" teleskopus.
Tradiciškai klasikinė kirmgrauža vaizduojama kaip trimatis vamzdelis išlenktoje dvimatėje erdvėje. Tai neprieštarauja bendrajam reliatyvumui, tačiau dauguma mokslininkų mano, kad tokie tuneliai yra stabilūs tik tuo atveju, jei jie užpildyti neigiamo energijos tankio egzotine materija, kuri sukuria stiprią gravitacinę trauką ir neleidžia ertmei sugriūti.
Tačiau yra ir kitokių nuomonių. Pavyzdžiui, Liono normaliosios aukštosios mokyklos (Ecole Normale Superieure) informatikos profesorius Paskalis Koiranas (Pascal Koiran) paskelbė skaičiavimus, pagal kuriuos elementariųjų dalelių lygmenyje egzotinė materija nebūtina, kad būtų galima pereiti per kirmgraužą.
Kelionė per kirmgraužą gali atrodyti siurrealistinė ir dezorientuojanti patirtis. Gali atrodyti, kad keliaujate ryškios šviesos tuneliu, o laikas bėga greitai.
Galite jaustis taip, tarsi būtumėte perkeliami iš vienos vietos į kitą iš tikrųjų nejudėdami. Keliaudami per kirmgraužą galite patirti gravitacijos pokyčius arba laiko ir erdvės kontinuumo pokyčius.
Gali atrodyti, kad tunelio vidus sudarytas iš keistų ir egzotiškų dalelių, o spalvos ir formos atrodo ne iš šio pasaulio. Kai kuriais atvejais tunelis netgi gali būti pripildytas paslaptingos formos energijos, kuri atrodo kaip gyva.
Kirvelinės skylės buvo ir šiandien tebėra vienintelė tarpžvaigždinių skrydžių galimybė. Todėl mokslininkai tęs tyrimus, kad ir kokie fantastiški jie atrodytų.
P komentaras: užsienis rašo, todėl tiesos ieškokite "duonos trupiniais"... atsirinkite faktus. Patiko dalinkitės.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau