Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Gamtos Paslaptys » 2021 » Kovo » 9

Dėl atradimo Žemės gelmėse gali tekti perrašyti vadovėlius

Gali būti, kad teks perrašyti vadovėlius, nes mokslininkai atrado, jog Žemė turi penktą sluoksnį.

Geologai iš Australijos nacionalinio universiteto sukūrė paieškos algoritmus, kurie leidžia jiems vykdyti paieškas per tūkstančius Žemės vidinės šerdies modelių.

Ilgą laiką vadovėliai mus mokė, kad Žemė yra sudaryta iš keturių sluoksnių: plutos, mantijos, išorinės šerdies ir vidinės šerdies, tačiau penktojo sluoksnio egzistavimas buvo įtariamas jau daugiau nei dešimtmetį, tačiau pasirodė, kad jo aptikti buvo beveik neįmanoma.

Mokslininkai pastebėjo geležies struktūros pokyčius vidinėje šerdyje, kurie rodo naują „ribinę liniją“, nusidriekusią maždaug 650 km nuo Žemės centro.

„Tai labai jaudina – ir gali būti, kad mums netgi teks perrašyti vadovėlius,“ – džiaugėsi tyrimui vadovavusi autorė Joanne Stephenson.

Tyrėjai, kaip tyrimo dalį, panaudojo Žemės viduje sklindančių seisminių bangų, užfiksuotų Tarptautinio seismologijos centro, keliavimo laiko duomenis.

Tuomet, ieškodami įrodymų apie vidinės Žemės šerdies vidinės dalies struktūros pokyčius duomenų, jie panaudojo savo naująjį paieškų algoritmą.

Šių nedidelių geležies struktūros pasikeitimų atradimas pasirodė esantis ypač sudėtingas, tačiau jiems pavyko Žemės istorijoje pademonstruoti du skirtingus vėsimo įvykių atvejus.

Tai rodo dramatišką ir anksčiau nežinotą įvykį, kuris įvyko kažkuriuo ankstyviausių Žemės evoliucijos periodų taške, gal net prieš 4,5 milijardus metų.

Solid Earth

© Stephenson et al., Journal of Geophysical Research: Solid Earth 

„Šio didžiulio įvykio detalės vis dar išlieka šiokia tokia paslaptimi, tačiau mes pridėjome dar vieną dėlionės detalę, kuomet kalbama apie mūsų žinias apie Žemės vidinę šerdį,“ – aiškino Stephenson.

Iki šiol giliausias mūsų pasaulio gelmes supratome derindami ugnikalnių išsiveržimus ir seismines bangas.

Tai netiesioginiai stebėjimai, tačiau jie leido geologams nustatyti, kad vidinėje šerdyje vyrauja didesnis nei 5000 laipsnių pagal Celsijų karštis.

Vidinė šerdis taip pat yra palyginus nedidelė, sudaranti vos 1% Žemės tūrio ir egzistuoja kaip vienas kūnas, apsuptas išorinės šerdies, kurią gaubia mantija, o ją – pluta.

Žemės giliosios vidinės šerdies struktūra turi svarbų poveikį šerdies evoliucijai, nes, manoma, kad ji susijusi su ankstyvaisiais šerdies formavimosi etapais.

Ankstesni tyrimai parodė, kad egzistuoja pati giliausia vidinė šerdis, turinti atskirą anizotropiją, lyginant su likusia vidine šerdimi.

Anizotropija yra tai, kaip medžiagų sudėties skirtumai keičia seisminių bangų savybes.

Mokslų daktarė Stephenson, sakė, kad kito tolimo sluoksnio idėja buvo pasiūlyta prieš porą dešimtmečių, tačiau duomenys buvo labai neaiškūs.

„Mes tai apėjome naudodamiesi labai sumanų paieškos algoritmą, kurio dėka galėjome atlikti paiešką tarp tūkstančių vidinės šerdies modelių,“ – teigė.

Bangų pokyčiai atskleidė subtilius geležies struktūros skirtumus judant per vidinę šerdį, pasakojo Stephenson.

Duomenys nėra tobuli, nes būta „daug triukšmo“ ir tarpų, tačiau tyrėjai teigia esantys užtikrinti savo atradimais, nes jie dera su kitais vidinių šerdžių vidinių dalių anizotropijos tyrimais.

„Mes esame apriboti pasaulinių žemės drebėjimų ir imtuvų pasiskirstymo, ypač poliariniuose antipoduose,“ – savo tyrime rašo autoriai.

Mokslininkai ties šiuo atradimu nesustos ir jau planuoja būsimus tyrimus šia tema.

Atradimai paskelbti žurnale „Journal of Geophysical Research“

Gismeteo.lt

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
16.04.2021 laikas 21:06 Aukščiausias žmogus pasaulyje Roberto Vodlou istorija

272 cm ūgis leido Robertui Vodlou tapti aukščiausiu žmogumi pasaulyje. Šis faktas oficialiai užregistruotas Gineso rekordų knygoje. Gerasis milžinas, kaip jį vadino aplinkiniai, toliau augo iki mirties. 272, Ūgis, Leido, Robertui, Vodlou, Tapti, Aukščiausiu, Žmogumi, Pasaulyje, Faktas, Oficialiai...

Skaityti daugiau

16.04.2021 laikas 20:44 Fregatos “Dunbar” Tragedija

Apie šią baisią tragedija 1857 metais rašė visi laikraščiai. Tai buvo didžiausia tų laikų jūrų katastrofa. Iš 122 laive buvusių žmonių žuvo visi, išskyrus vieną jūreivį.

Skaityti daugiau

16.04.2021 laikas 11:13 Klimato kaita Arktyje gali padvigubinti žaibų iškrovų skaičių
Šiauriniame poliaratyje žaibų iškrovos yra ypač retas fenomenas, tačiau globaliam klimatui pradėjus šiltėti, dažnesni tapo ir šie reiškiniai.

Skaityti daugiau

16.04.2021 laikas 10:56 Mįslingas žaibas Portugalijoje pražudė 68 ožkas

Tuo metu kai dalis Europos susidūrė su ekstremalia balandžiui šalčio banga, kurią lydėjo vėlyvos šalnos ir sniegas, pietiniuose žemyno pakraščiuose šaltas oras susidūrė su karštomis tropinių orų masėmis, kurios suformuoja smarkias audras su perkūnija.

...

Skaityti daugiau

15.04.2021 laikas 15:48 Ką išduoda apgamai skirtingose kūno vietose?

Dauguma apgamų atsiranda iki 30 metų ir, pasak kinų astrologijos, gali atskleisti daug informacijos apie žmogų pagal tai, kurioje kūno vietoje jų yra. Pavyzdžiui, apgamas ant nosies reiškia, kad jūs esate labai darbštus, ant skruosto – sąžiningas.

...

Skaityti daugiau

16.04.2021 laikas 10:23 Pikantiškas sviestas su ciberžole ir raudonėliu

Kad pasigaminti tokį pikantišką sviestą daug pastangų tikrai nereikia, o rezultatas nuostabus. Šįkart aš jį gaminau su ciberžole ir raudonėliu. Super gerai pavyko, tad dalinuosi ir su Jumis.

Skaityti daugiau

15.04.2021 laikas 21:49 Mieliniai avižinių dribsniai blyneliai "Su nauda sveikatai"

Šį mielinių blynelių receptą radau rusiškam žurnaliuke "Septynetas su šaukštu" (bent taip išsiverstų), na ir tikrai sudomino. Šis receptas labai tinka tiems, kas nemėgsta košių iš avižinių dribsnių. Skonis man asmeniškai labai patiko, o kažkaip iki šiol niekada ir girdėjus nebuvau apie ...

Skaityti daugiau

15.04.2021 laikas 21:49 Orkaitėje keptas perlinių kruopų troškinys su daržovėmis ir antiena arba vištiena
Jeigu mėgstate įvairiausius troškinius su paukštiena, tada ir šis patiekalas neabejotinai Jums patiks. Jį pagaminti itin paprasta, reikia visus produktus sudėti į kepimo indą ir dėti į orkaitę, kuri atliks visus darbus už Jus....

Skaityti daugiau