Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Gamtos Paslaptys » 2021 » Birželio » 22

Jei šis žudikas sustotų plaukti - mirtų. Tai kaip jis pailsi?

Visi turime kartais pailsėti. Net ir rykliai negali nuolat medžioti. Tiesa, kai kurie rykliai negali ilsėtis - tamsiapelekis pilkasis ryklys (Carcharhinus amblyrhynchos) uždustų, jei sustotų. Tai kaip jis ilsisi?

Tamsiapelekis pilkasis ryklys privalo nuolat plaukti, kad jo žiaunas skalautų pakankamai daug vandens ir jis iš jo išgautų pakankamai daug deguonies. Kitaip tariant, daugeliui gyvūnų būdingas stacionarus poilsis jiems būtų pražūtingas. Tačiau kaip jie gali išgyventi be poilsio? Negali - jie turi ilsėtis ir dabar mokslininkai išsiaiškino, kaip šie Indijos ir Ramiojo vandenynų rykliai bent trumpam ilsina savo kūną.

Tarptautinio Floridos universiteto mokslininkai stebėjo tamsiapelekius pilkuosius ryklius, kai pastebėjo, kad kartais jie plaukia prieš srovę. Tai tikriausiai net nebūtų taip keista jei ne faktas, kad tais momentais rykliai beveik nejudėjo - jie vangiai stūmėsi pirmyn, naudodami nedidelius uodegos ir pelekų judesius.

Ta srovė, kurią stebėjo mokslininkai, ten susiformavo dėl siauro kanalo tarp uolų. Perplaukus tą kanalą stipri srovė jau nebuvo jaučiama. Prie kanalo pabaigos priartėjęs ryklys mokslininkų akyse atsipalaiduodavo ir leisdavo srovei jį nunešti atgal. O tuomet kartodavo tą lėtą plaukimą prieš srovę.

Mokslininkai atliko simuliacijas, kurioms panaudojo akustinių sekimo prietaisų bei povandeninių kamerų surinktus duomenis. Paaiškėjo, kad vandens srovės padeda rykliams gauti daugiau deguonies naudojant bent 15 % mažiau energijos. Taigi, rykliai taip ilsisi. Jie niekada visiškai nesustoja, bet suradę stiprią povandeninę srovę gali bent šiek tiek atsikvėpti.

Tokių poilsio vietų vandenyne yra nemažai. Rykliai naudojasi ir potvynių-atoslūgių sukeltu vandens judėjimu pakrantėse. Dabar mokslininkai norėtų suprasti fiziologinius procesus, kurie vyksta tamsiapelekio pilkojo ryklio organizme, kai jis ilsisi tokiu būdu.

Jei šis žudikas sustotų plaukti - mirtų. Tai kaip jis pailsi?

Tekstas perpublikuojamas iš technologijos.lt

Jei manai, kad ši informacija buvo naudinga, pasidalink, prenumeruok ir padėkok...

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
27.09.2021 laikas 09:47 Netoli Mergelių salų užfiksuotas milžiniškas plazmos srautas („džetas")
Žaibai Žemėje tampa vis keistesni ir keistesni. Rugsėjo 20 d. vakarą Puerto Riko fotografas Frankie Lucena nukreipė savo fotoaparatą "Sony A7s" į pakrantės elektros audrą. Štai ką jis pamatė:

Skaityti daugiau

27.09.2021 laikas 09:30 Keraloje, Indijoje, išprotėjo šventyklos dramblys

Nors dramblių dalyvavimas Keralos šventyklų kasdienėse maldos apeigose nėra nieko neįprasto, vienas dramblys sukėlė maldininkų siautulį, kai susijaudinęs, parbloškė ant jo sėdintį žmogų.

Skaityti daugiau

27.09.2021 laikas 09:15 Stiprėja ugnikalnio išsiveržimas Kanarų salose
Šeštadienį La Palmoje, atsivėrus naujai ugnikalnio angai, ugnikalnio sprogimai į orą išmetė įkaitusią lavą, todėl maža Ispanijos sala buvo priversta uždaryti oro uostą, o kai kurie žmonės negalėjo išvykti.

Skaityti daugiau

27.09.2021 laikas 09:02 Smarkios liūtys sukėlė potvynius Henane, Kinijoje

Rugsėjo 24-25 d. smarkios liūtys smogė Henanui, Nanyangui, Luoyangui, Pingdingshanui ir daugeliui Henano kaimų, juos užtvindė purvo nuošliaužos ir nuošliaužos, buvo apgadinta daug pastatų ir automobilių.

Skaityti daugiau

27.09.2021 laikas 08:28 Kaimo gyventojai išsigando 5G "spinduliuotės" ir nugriovė mobiliojo ryšio bokštą
Baškirijos kaimų gyventojai išsigando 5G "radiacijos" ir traktoriumi nugriovė mobiliojo ryšio bokštą.

Skaityti daugiau

26.09.2021 laikas 16:06 Receptai | Patiekalai Dietinis pyragas be miltų su obuoliais
Dietinis pyragas be miltų su obuoliais. Galite valgyti prieš naktį, nors kiekvieną dieną. Sveikas ir visiškai nekaloringas pyragas, puikus skanėstas.

Skaityti daugiau

26.09.2021 laikas 15:58 Receptai | Patiekalai Kefyriniai sausainiai prie arbatos

Kefyro tešla visada išsiskiria savo savybėmis, kad ilgai išliktų gaivi ir minkšta. Šis receptas yra lengviausias ir greičiausias, jam reikia tik kelių produktų, kurie visada yra virtuvėje.

Skaityti daugiau

25.09.2021 laikas 15:57 Receptai | Patiekalai Greitas ir labai skanus ryžių ir vištienos plovas greitpuodyje
Mano šeima itin mėgsta šį greitai pagaminamą, rytietišką plovą su vištiena ir basmati ryžiais, gamintą greitpuodyje.

Skaityti daugiau