Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Technologijos, IT » 2021 » Balandžio » 9

Keistos miuono užuominos apie naujas paslaptingas daleles ir jėgas

Keistas masyvaus elektrono pusbrolio – miuono – elgesys gali reikšti už standartinio modelio ribų esančias egzotiškas daleles ir sąveikas. Šios anomalijos ženklai buvo užfiksuoti ir anksčiau, bet nauji matavimai padidino tikimybę, kad tai ne matavimo fluktuacijos, o tikrovė.

Miuonai yra krūvį turinčios dalelės, tad magnetiniame lauke ima suktis. Fizikai šį sukimąsi gali išmatuoti dėl precesijos – fenomeno, kuomet dalelės sukimosi ašis šiek tiek vinguriuoja.

Miuonų sukimosi magnetiniame lauke dažnį lemia jo sąveika su kitomis dalelėmis ir jėgomis – šis skaičius vadinamas g faktoriumi. Naudodami standartinį dalelių fizikos modelį, tyrėjai gali numatyti šį skaičių itin tiksliai.

Bet 2006 metais Brookhaveno nacionalinės laboratorijos Niujorke rezultatai pradėjo nesutapti su šiomis teorinėmis prognozėmis – miuonai sukosi šiek tiek greičiau, nei derėtų. Rezultatas nebuvo statistiškai pakankamai reikšmingas, kad paneigtų standartinį modelį, tačiau nerimą pasėjo.

Dabar Fermilab atlikti nauji eksperimentai ankstesnius rezultatus patvirtino. „Galėjome suklysti Brookhavene, ir Fermilab, kurios įranga kur kas tobulesnė, rezultatas būtų kitoks – tačiau to neįvyko,” sako William Morse iš Brookhaveno nacionalinės laboratorijos.

Šią anomaliją veikiausia sukelia kvantinės mechanikos fenomenas, vadinamosios virtualios dalelės.Tai dalelės ir antidalelės pora, dėl kvantinių rezultatų atsirandanti ir praktiškai iš karto išnykstanti. Trumpo savo egzistavimo metu jos gali paveikti realias daleles, pavyzdžiui, miuonus.

Kadangi šios virtualių dalelių poros yra atsitiktinės ir randasi iš paties erdvėlaikio, dalelės gali būti bet kokios. Kai kurios gali būti jau žinomos – tarkime, elektronas ir antimedžiaginis jo atitikmuo, pozitronas, bet kai kurios gali būti ir egzotiškesnės. „Atsiranda ir išnyksta ne tik žinomos dalelės, bet ir dar laukiančios savo atradimo,” sako Joe Price iš Liverpoolio universiteto, JK, esantis Fermilab komandoje.

Modeliuose, naudojamuose numatyti miuonų g faktorių, yra tik žinomų virtualių dalelių efektai – tad, su tais modeliais konfliktuojantys eksperimentai rodo dalelių ir tas daleles valdančių jėgų egzistavimą.

Fermilab rezultatai seka įkandin CERN dalelių laboratorijos LHC, netoli Ženevos, Šveicarijoje fizikų pranešimo apie aptiktas miuonų skilimo keistenybes . Price sako, kad šie du reiškiniai gali būti susiję. „Galbūt tai yra ta pati fizika tik kitu kampu, o gal tai skirtinga fizika.”

Kaip ir CERN matavimų atvejų, dar nėra pakankamai duomenų, kad būtų galima visiškai užtikrintai teigti, jog to neįmanoma paaiškinti be naujų dalelių ir jėgų už standartinio modelio ribų. Tačiau Fermilab tyrėjai įvertino dar tik maždaug dešimtadalį savo eksperimento duomenų ir toliau juos renka, taigi Price tvirtina netrukus galėsiantys pasakyti, ar šią anomaliją išties sukėlė egzotiškos dalelės, ar tai tik statistinio neužtikrintumo artefaktas. Šie papildomi mataviami taip pat gali susiaurinti tų egzotiškų dalelių savybių ratą.

Tekstas perpublikuojamas iš technologijos.lt.

Leah Crane
www.newscientist.com

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
16.05.2021 laikas 22:42 Kaip kovoti su egzema?

Jau ne pirmą dešimtmetį padedu žmonėms. Pagal išsilavinimą esu gydytojas terapeutas, bet nedirbu jau seniai. Dabar rimtai užsiimu liaudies medicina.

Skaityti daugiau

16.05.2021 laikas 22:23 Avietės Nuo Moteriškų Ligų
Praėjus metams po antro gimdymo, man buvo diagnozuotas gimdos nusileidimas. Didelių rūpesčių tai kaip ir nekėlė, bet prieš menstruacijas labai traukė pilvą, ir pačios mėnesinės kėlė nemažai rūpesčių. Gana stipriai kraujuodavo, savijauta buvo nekokia - tempiantys skausmai pilvo apačioje, silpnumas, g...

Skaityti daugiau

16.05.2021 laikas 19:19 Apie ligas, kurios panašios į alergiją
Ašarojimas, dažnas čiaudulys, užsikimšusi nosis, kosulys, gausūs odos išbėrimai... Jei pasiskųsite tokiais simptomais, dažnas pasakys, jog tai - alergija. Ir neretai bus teisus.

Skaityti daugiau

16.05.2021 laikas 17:41 Apie pavasarinę alergiją

Jei pavasaris šiltas, medžiai pradeda žydėti net keliomis savaitėmis anksčiau ir pradeda alerginių ligų sezoną. Sergančiųjų sezoninėmis alerginėmis ligomis savijautą dar labiau pablogina sausas, saulėtas ir vėjuotas pavasaris.

...

Skaityti daugiau

16.05.2021 laikas 16:42 Svečiai Iš Siuanjuanio Žvaigždyno
Į versijas apie senųjų žemės gyventojų žinių kilmę galima žiūrėti įvairiai. Paprasčiausiai ironiškai ar skeptiškai. Tačiau ar dėl to pasaulis tampa labiau suprantamas? O gal verta dar kartą susimąstyti apie mitus, kurie pateikia informaciją iš amžių glūdumos?...

Skaityti daugiau

15.05.2021 laikas 19:17 Medical Health WATCH: Health Ranger talks with Jeffrey Prather about covid, pine needles, Native American medicine and more
If you are concerned about those who have been “vaccinated” with the Wuhan coronavirus (Covid-19) “shedding” spike proteins onto you through close contact, you will not want to miss the following episode of The Health Ranger Report....

Skaityti daugiau

15.05.2021 laikas 19:08 Medical Health Study finds that consuming more edible mushrooms lowers cancer risk
Many people, especially those following a vegan diet, usually consume edible mushrooms to fulfill their bodies’ protein needs. However, a study from March 2021 found another benefit of including mushrooms in the daily diet. A team of scientists discovered that consuming more mushrooms is associated ...

Skaityti daugiau

15.05.2021 laikas 19:00 Medical Health Philippine doctor defends use of ivermectin, says clinical studies show it is 89% effective against the coronavirus

A doctor from the Philippines is defending the use of ivermectin for preventing and treating Wuhan coronavirus (COVID-19) infection despite attempts by the country’s regulatory authorities to restrict its use.

...

Skaityti daugiau