Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » » 2020 » Rugsėjo » 16

Itin mažas ir erzinantis priešas: kodėl cukriniai žvyninukai gyvena vonios kambariuose ir tualetuose?

Mano vonios kambaryje gyvena cukriniai žvyninukai. Iš kur jie atsiranda ir ar gyvena tik tualetuose ir voniose?

Paprastai vonios kambaryje, tualete ar katilinėje gyvenantys cukriniai žvyninukai parodo, kad tose vietose oras itin drėgnas ir, dažniausiai, šiltas.

Populiarus mitas, kad žvyninukai įsikuria vonios kambaryje, jei šiame nešvaru. Veikiausiai tai netiesa. Tačiau žvyninukai minta viskuo, kame yra krakmolo (pvz., nuosėdomis), todėl nešvariame vonios kambaryje šiems vabzdžiams bus daugiau maisto. Dažniausiai jie nekelia problemų – nekanda, negelia ir neperneša ligų.

Rūpesčių gali kilti, jei žvyninukai sumanytų persikraustyti į virtuvės spinteles arba biblioteką. Ten jie gali pridaryti nuostolių, misdami cukrumi arba knygas laikančiais klijais. Per ilgą laiką šie maži sidabriniai gyvūnėliai pakenkia meno ir pašto ženklų kolekcijoms, ir jie tikrai nepageidaujami šeimos nuotraukų albumuose! Geriausias būdas jų atsikratyti – dažnai vėdinti patalpas, kad sumažėtų oro drėgnis.

Cukriniai žvyninukai priklauso vienai iš primityviausių vabzdžių grupių. Juos lengva atpažinti iš sidabrinės spalvos, ilgų antenų ir trijų ilgų šerelių papilvėje. Šie vabzdžiai beveik nepakito per maždaug 400 mln. metų. Labai tikėtina, kad jie buvo vieni pirmųjų gyvūnų, iš vandens persikrausčiusių gyventi į sausumą. Kadangi žvyninukai atsirado anksčiau, nei pirmiesiems vabzdžiams išsivystė sparnai, šie mūsų įnamiai ir šiandien besparniai.

Cukriniai žvyninukai yra priklausomi nuo žmonių. Daug žvyninukų gyvena drėgnoje dirvoje, tačiau kelios labai šilumą mėgstančios rūšys (pvz., naminiai šeriauodegiai ir cukriniai žvyninukai) prisitaikė gyventi taip arti žmonių ir jų namų, kad veikiausiai nebeišgyventų laukinėje gamtoje.

Cukrinis žvyninukas užauga per trejus metus

Po ilgo meilikavimosi patinas ant grindų palieka spermos ląstelių. Patelė jomis apsivaisina ir netrukus prasideda ilgas jauniklių kelias brandos link.

Po poravimosi patelė deda kiaušnėlius

Po poravimosi patelė mažyčiuose įtrūkiuose ir plyšiuose sudeda kiaušinėlius. Paprastai jų būna 50–60.

Iš kiaušinėlių išsirita blyškūs jaunikliai

Po 2–8 savaičių kiaušinėliai suskyla. Išsiritę jaunikliai atrodo kaip mažos, blyškios subrendusių individų kopijos.

Oda ir spalva kinta

Cukrinių žvyninukų atžalos daug sykių nusimeta odą ir kaskart užsiaugina tvirtesnę bei spalvingesnę.

Cukrinis žvynukas žauga

Praėjus trejiems metams naujasis gyvūnėlis yra visiškai subrendęs. Nepaisant kuklaus dydžio, cukriniai žvyninukai palyginti ilgaamžiai – gali išgyventi iki aštuonerių metų.

Naujausiame „Iliustruotojo mokslo“ numeryje skaitykite ©Shutterstock.com

Įvertink šį straipsnį. Prieš tai pakomentuodami, arba parašykite patys! Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą PARANORMAL turinį.
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Galima rašyti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
25.09.2020 laikas 22:22 Patarimas, kaip nudažyti „žilus“ plaukus
Prieš trejus metus į koloristo Džeko Martino saloną atvyko klientė. Ji papasakojo, kad daugelį metų dažė žilus plaukus kaštonine spalva namų sąlygomis kas 3-4 savaites, bet dabar išėjo į pensiją , daug laiko praleidžia gamtoje ir nenori praleisti daug laiko bedažydama plaukus. „Ar jūs galite man pad...

Skaityti daugiau

25.09.2020 laikas 20:32 Biomedicinos mokslų daktaras Algirdas Amšiejus apie mityba
Biomedicinos mokslų daktaras, be galo charizmatiškas pašnekovas, ypatingos energijos žmogus Algirdas Amšiejus. Apie medų, mėsą, produktų dermes ir gyvenimo būdą, kurį kasdien sau susikuriame kiekvienas, pasikasdamas šaukštu. Algirdas sako, kad reikia valgyti viską ir yra kategoriškas prieš visas tas...

Skaityti daugiau

25.09.2020 laikas 20:12 Dilgėlių ir džiovintų ežiuolių arbata stiprina vaikų organizmo imunitetą

Geležies trūkumas vaikų organizme gali sukelti apatiją, dėmesio pablogėjimą, anemiją, imuniteto pablogėjimą.

Skaityti daugiau

25.09.2020 laikas 19:49 Abrikosų vaisiai stiprina sveikatą ir padeda įveikti daug sunkių negalavimų
Abrikosai gali padėti atsikratyti daugelio sunkių negalavimų, pailginti gyvenimą. Pavyzdžiui, dauguma Pakistano Hunzos slėnio gyventojų, kurie valgo daug abrikosų, yra ilgaamžiai. Vidutinė jų gyvenimo trukmė yra 90 metų, bet dauguma sulaukia ir 100-120 metų....

Skaityti daugiau

25.09.2020 laikas 18:59 Gamta gydo: nervus, atipinius simptomus, pilvo pūtimą, sąnarių skausmą

Trišakio nervo peršalimo neuralgija. Kai tik prisimenu, net krūpteliu. Stiprių skausmų priepuolius, kai atrodo, kad visas pasaulis nebemielas, teko patirti ir man Priežastis - stiprus peršalimas: perpūtė maršrutiniame taksi per karštį.

...

Skaityti daugiau

25.09.2020 laikas 17:55 Labai neįprastas NSO skrido virš Šiaurės Vokietijos ir Olandijos

Ankstų rugsėjo 22 dienos rytą Europos kosmoso agentūros kameros aptiko kažką stulbinančio ir neįprasto. Tačiau ESA greitai pateikė paaiškinimą, kas nutiko, ir tikina, kad tai tik meteoritas. Ar kada nors jūs matėte “akmenį iš kosmoso“, kuris skrieja virš horizonto, po to vėl įgyja auk...

Skaityti daugiau