Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » » 2020 » Gruodžio » 31

Kosminis greitkelis Saulės sistemoje?

(Paranormal) Kosminių kūnų orbitos atrodo nekintančios. Planetos oriai ir lėtai suka ratus aplink Saulę, mažesni asteroidai ir kometos – taip pat, net jei pastarųjų orbitos yra labiau išsitempusios. Ir visgi orbitos nėra amžinos. Štai šią vasarą džiuginusi kometa C/2020 F3 (NEOWISE), artėdama prie Saulės judėjo 4400 metų periodo orbita, bet priartėjus jos orbitos periodas išaugo iki 6700 metų – dabar ji nuo Saulės nutols kone pusantro karto daugiau, nei didžiausias nuotolis, iš kurio atlėkė.

NEOWISE orbita pakito, jai skrendant pro Saulę. Ar dažni dideli orbitų
NEOWISE orbita pakito, jai skrendant pro Saulę. Ar dažni dideli orbitų pokyčiai Saulės sistemoje? Šaltinis: Wikimedia Commons vartotojas SimgDe

Net ir toks pokytis atrodo nereikšmingas žmonėms – ir 4400, ir 6700 metų yra nepalyginamai ilgiau, nei žmogaus gyvenimas, abu laikotarpiai artimesni žinomų civilizacijų egzistavimo trukmėms. Tačiau pokyčiai kartais gali būti daug spartesni – vos per dešimtmetį kūno orbita gali pakisti nuo artimos Asteroidų žiedui iki Neptūno, o gal ir tolimesnių Saulės sistemos regionų. Kaip? Tereikia pataikyti į „kosminį greitkelį“.

Taip trys mokslininkai pavadino surastą abstrakčią struktūrą, matomą išnagrinėjus daugybės galimų orbitų Saulės sistemoje evoliuciją. Analizė atlikta įtraukiant ne tik Saulės, bet ir planetų – nuo Veneros iki Neptūno – gravitacijos poveikį bandomajai dalelei. Naudodamiesi statistiniais metodais, kurie leidžia apskaičiuoti orbitos stabilumą bet kokiame potenciale, tyrėjai suskaičiavo tikėtinus milijonų pradinių orbitų pokyčius per šimtą metų – praktiškai akimirksnį, kalbant kosminiais mastais. Pradinės orbitos parinktos artimos ekliptikos plokštumai, arti kurios skrieja ir planetos. Orbitų pradiniai didieji pusašiai – vidutiniai nuotoliai nuo Saulės – parinkti tarp 3 ir 20 astronominių vienetų; tai maždaug atitinka ribas tarp Asteroidų žiedo ir šiek tiek už Urano orbitos. Orbitų elipsiškumai – nuo nulio (tikslus apskritimas) iki vieneto (parabolinė orbita, kuria judėdamas kūnas pabėgtų iš Saulės gravitacinio lauko). Apskaičiuoti nestabilumo indeksai labai gražiai atrodo grafike:

Greitojo Liapunovo eksponento – statistinio parametro, rodančio orbito
Greitojo Liapunovo eksponento – statistinio parametro, rodančio orbitos stabilumą – vertės įvairioms orbitoms Saulės sistemoje. Viršutiniame grafike įskaitytas septynių planetų, nuo Veneros iki Neptūno, gravitacijos poveikis, apatiniame – tik Jupiterio. Šviesesnė spalva žymi mažiau stabilias orbitas. Šaltinis: Todorović et al. (2020), Science Advances

Jau iš pirmo žvilgsnio matyti įvairios struktūros, primenančios arkas. Žinoma, nereikėtų jų painioti su tikromis arkomis: grafike vaizduojamos ne erdvės koordinatės, bet orbitų parametrai. Horizontalioje ašyje – pradinis orbitos didysis pusašis, vertikalioje – elipsiškumas. Šviesiau pažymėtos mažiau stabilios orbitos, t. y. tokios, kurių pusašiai bei elipsiškumai reikšmingai pakinta per šimtą metų. Jei kūnas patenka į vieną iš šių orbitų, tai palyginus greitai jo orbita gali pasikeisti labai stipriai. Keletas tokių pokyčių pavyzdžių vaizduojami kitame grafike:

Čia spalvos žymi, kaip arti kūnas priartėja prie Jupiterio
Pirmojo grafiko priartinta detalė. Čia spalvos žymi, kaip arti kūnas priartėja prie Jupiterio: šviesiausia spalva – per vieną planetos spindulį, tamsiausia – ne arčiau, nei 10 tūkstančių planetos spindulių (700 mln. km arba apie 4,6 astronominio vieneto). Žalsvi taškai – orbitos, užsibaigiančios smūgiais į Jupiterį, rožiniai – iš Saulės sistemos pabėgančios orbitos. Šonuose pateikti keturių orbitų kitimo pavyzdžiai, tuose grafikuose pilkas apskritimas žymi Jupiterio orbitą. Šaltinis: Todorović et al. (2020), Science Advances

Kuo šis atradimas svarbus? Apie tai, kad kartais, esant palankioms sąlygoms, mažųjų Saulės sistemos kūnų orbitos gali pasikeisti sparčiai ir reikšmingai, buvo žinoma jau seniai. Bet dabar aišku, kad „palankių sąlygų“ yra nemažai ir žinome, kokios orbitos yra nestabilios. Taip pat aišku, kad nestabilių orbitų išsidėstymas yra gana fraktališkas: antrame grafike matyti daug mažyčių struktūrų, tarsi mažesnių arkų – patekus į vieną iš jų, orbita gali būti labai nestabili, bet nežymus pradinių sąlygų pokytis ją gali gerokai stabilizuoti. Gausių nestabilių orbitų egzistavimas paaiškina įvairių asteroidų ir kometų sparčią migraciją iš vienos Saulės sistemos dalies į kitą. Pernai buvo atrasta šio „kosminio greitkelio“ dalis – „orbitiniai vartai“ tarp užneptūninių orbitų ir centrinės Saulės sistemos dalies. Dabar žinome, kad tie vartai yra tik didesnės abstrakčios struktūros dalis.

Įvairiuose pranešimuose spaudai ir populiariuose tyrimo pristatymuose daug dėmesio skirta galimybei palyginus greitai nuskristi į Saulės sistemos pakraščius ar dar toliau. Visgi nepanašu, kad tokia galimybė yra labai praktiška. Jau dabar kosminiai skrydžiai planuojami taip, kad kuo daugiau būtų išnaudojama planetų gravitacija, ir su menkomis kurso korekcijomis būtų galima pasiekti tolimus taikinius. Tam tenka paaukoti kelionės greitį: skrydis iki Saturno trunka apie septynerius metus, iki Plutono – devynerius, ir panašiai. Bet ir septyneri, ir devyneri metai yra panašus arba mažesnis laiko tarpas, nei orbitų destabilizacija dėl didžiųjų planetų gravitacijos. Taigi pagrindinė atradimo nauda yra būtent supratimas apie natūralių Saulės sistemos kūnų orbitų pokyčius, o ne mūsų paleistų zondų skrydžių perspektyvas.

Tyrimo rezultatai publikuojami Science Advances.

Šaltinis: konstanta.lt

Įvertink šį straipsnį. Prieš tai pakomentuodami, arba parašykite patys! Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą PARANORMAL turinį. Norite sužinoti daugiau, sutikite gauti naujienas arba pasidalinkite spausdami .
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Galima rašyti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
18.01.2021 laikas 09:24 Geležies trūkumas – ne juokai!
Geležies trūkumas – labiausiai paplitusi su mityba susijusi sveikatos problema visame pasaulyje, nuo kurios kenčia apie 30 % žmonijos populiacijos.

Skaityti daugiau

17.01.2021 laikas 19:00 Šiaurės Dakotoje Pasirodė Į Saulę Panašus NSO

2021 m. sausio 16 d. MUFON svetainėje buvo paskelbtas sensacingas vaizdo įrašas, nufilmuotas Fargo mieste, Šiaurės Dakotoje, sausio 9-osios vakarą. Vaizdo įrašo autorius grįžo namo automobiliu, kai pamatė priekyje ryškią šviesą, panašią į saulę.

...

Skaityti daugiau

17.01.2021 laikas 17:21 Kodėl Joe Baidenui globalistai pradėjo paišyti aureolę?
Kaip pastebėjo daugelis amerikiečių konspirologų ir net ufologų, paskutiniu metu, pasaulinio lygio spaudos, antraštėse, aplink Joe Baideno galvą atsirado kažkas panašaus į aureolę:

Skaityti daugiau

18.01.2021 laikas 11:04 Ilgai orkaitėje keptas jautienos kumpis
Aš nerealiai mėgstu ruošti įvairiausius patiekalus orkaitėje ir niekada nenustosiu kartoti, kad tai vienas iš pačių lengviausių būdų pagaminti maistą. Juk ir patys žinote - tiesiog sudedate ingredientus į puodą, o visa kita tik laukimas, kol iškepa nuostabus patiekalas....

Skaityti daugiau

18.01.2021 laikas 10:09 Keto blyneliai (iš migdolų ir kokosų miltų)
Paskutiniu metu stengiuosi kaip įmanoma valgyti mažiau baltų miltų. Juos stengiuosi pakeiti sveikesniais miltais, pvz. migdolų arba kokosų. Tokie keto mitybai tinkantys blynai yra būtent ir yra gaminami su šiais miltais....

Skaityti daugiau

17.01.2021 laikas 22:10 Puikus skanėstas – bananinės spurgytės
Bananus nulupkite, sutrinkite ir gerai išmaišykite su ruduoju cukrumi. Į ruošiamą tešlą suberkite visų rūšių miltus, kokosų drožles, kepimo miltelius, cinamoną, druską, supilkite pieną ir viską gerai išmaišykite iki vientisos masės....

Skaityti daugiau