- 12.07.2021
- 5.0 Reitingas
- 2065 Peržiūros
- Komentarai
(Paranormal) Prasidėjus pasaulinei kovai su pandemija, vienas pirmųjų juokelių apie ją buvo suformuluotas taip: ar COVID-19 gali užkrėsti kompiuterį? Atsakymas paprastai ir dažniausiai skambėjo neigiamai, tačiau rimti pasauliniai dėdės šiuo klausimu turi visiškai kitokią nuomonę. Pasaulio ekonomikos forumas (PEF) apie tai rašo taip:
COVID-19 rodo, kad pasauliui gresia didelis pavojus būti sunaikintam pandemijų, kibernetinių atakų ar nuo mūsų nepriklausančių aplinkosaugos lūžio taškų. Todėl turime pasirengti pasaulinei kibernetinei pandemijai, tokiai panašiai, kaip COVID, kuri plis greičiau ir toliau nei biologinis virusas ir turės tokį patį ar didesnį ekonominį poveikį. Koronaviruso krizė leidžia suprasti, kaip pasaulio lyderiai gali geriau pasirengti tokiai kibernetinei rizikai.
Šiuo metu didžiojoje pasaulio dalyje dėl COVID-19 susiklostė itin netipiškos gyvenimo sąlygos. Pandemijos įkarštyje daugiau nei 2 mlrd. žmonių buvo vienaip, ar kitaip izoliuoti, o 91 proc. pasaulio gyventojų, t. y. 7,1 mlrd. žmonių, gyvena šalyse, kuriose dėl šio viruso vykdoma pasienio kontrolė arba taikomi kelionių apribojimai.
Būtų paguodžianti mintis, kad tai tik "protrūkis", nutraukęs iš esmės stabilią padėtį, ir kad pasaulis vėl taps "normalus", kai medicina ir mokslas sutramdys virusą. Tačiau tikrovė gali būti kitokia.
COVID-19 nėra vienintelė rizika, galinti greitai ir sparčiai sutrikdyti mūsų gyvenimo būdą. Korūnos krizė rodo, kad šiandien pasaulis yra daug jautresnis pandemijų, kibernetinių atakų ar aplinkos pokyčių sukeltiems trikdžiams nei anksčiau. Taigi dabar mūsų "nauja norma" yra ne pats COVID-19, o į COVID panašūs incidentai.
Kibernetinė pandemija tikriausiai yra tokia pat neišvengiama, kaip ir kitų ligų pandemija ateityje. Laikas pagalvoti apie atsakymą. Norint pradėti šį procesą, svarbu pasimokyti iš COVID-19 pandemijos patirties ir panaudoti ją rengiantis būsimai pasaulinei kibernetinei atakai.
Pamoka Nr. 1: Kibernetinė ataka, kurios savybės panašios į koronaviruso, plinta greičiau ir toliau nei bet kuris biologinis virusas.
Tačiau, dauginimosi dažnis - arba R0 -COVID-19 sudaro maždaug 2-3 be jokio socialinio atstumo, o tai reiškia, kad kiekvienas užsikrėtęs asmuo perduoda virusą keliems kitiems žmonėms. Šis skaičius turi įtakos viruso plitimo greičiui. Pavyzdžiui, Niujorko valstijoje prieš įvedant draudimus užsikrėtusiųjų skaičius kas tris dienas padvigubėdavo.
Tačiau kibernetinių išpuolių R0 įvertis sudaro 27 arba didesnis. Vienas greičiausių kirminų istorijoje - 2003 m. "Slammer" / "Sapphire" kirminas padvigubindavo savo populiaciją maždaug kas 8,5 sekundės ir per 10 minučių išplito į daugiau nei 75 000 užkrėstų įrenginių, o per 24 valandas - į 10,8 mln. įrenginių. 2017 m. per "WannaCry" ataką, pasinaudojus senųjų "Windows" sistemų pažeidžiamumu, buvo išimta daugiau kaip 200 000 kompiuterių 150 šalių.
COVID-19 kibernetinis atitikmuo būtų savaime plintanti ataka naudojant vieną ar daugiau "nulinės dienos" spragų, kurių pataisų ir tam tikrų antivirusinės programinės įrangos parašų dar nėra. Tikėtina, kad atakuojami visi įrenginiai, kuriuose veikia viena bendra operacinė sistema arba programa.
Nulinės dienos atakos retai aptinkamos iš karto. Pavyzdžiui, "Stuxnet" naudojo keturis atskirus nulinės dienos išnaudojimo būdus ir iki atakos 18 mėnesių slėpėsi sistemose. Todėl akivaizdu, kad virusui nustatyti prireiks laiko, o jo plitimui sustabdyti - dar daugiau laiko. Apskaičiuota, kad 2 mlrd. naudotojų turinčioms populiarioms socialinių tinklų programoms užkrėsti daugiau kaip 1 mlrd. įrenginių virusui prireiktų maždaug 5 dienų.
Pamoka Nr. 2. Visuotinio skaitmeninių technologijų išjungimo ekonominis poveikis būtų toks pat ar net didesnis nei šiuo metu.
Jei kibernetinis COVID atspindėtų naujojo koronaviruso patologiją, 30 % užkrėstų sistemų būtų besimptomės ir platintų virusą, o pusė jų ir toliau veiktų smarkiai pablogėjus našumui - skaitmeninis atitikmuo savaitės gulėjimo lovoje. Tuo tarpu 15 % prietaisų būtų "išvalyti" ir visiškai prarasti duomenys, todėl reikėtų iš naujo įdiegti visą sistemą, o mažiausiai 5 % prietaisų būtų " užblokuoti", todėl pats prietaisas taptų neveikiantis.
Galutinis rezultatas: per kelias dienas bus išjungti milijonai prietaisų.
Vienintelis būdas sustabdyti sparčiai plintantį kibernetinį COVID - visiškai atjungti visus pažeidžiamus prietaisus vienas nuo kito ir nuo interneto, kad būtų išvengta užkrėtimo. Kol nebus sukurta skaitmeninė vakcina, visas pasaulis gali susidurti su kibernetine izoliacija. Visi verslo ryšiai ir duomenų perdavimas bus užblokuoti. Socialiniai ryšiai bus apriboti iki žmonių, su kuriais galima susisiekti asmeniškai, fiksuoto ryšio telefonu, įprastu paštu ar trumpųjų bangų radiju.
Viena diena be interneto pasauliui kainuos daugiau nei 50 mlrd. dolerių. 21 dieną trunkanti pasaulinė kibernetinė izoliacija gali kainuoti daugiau nei 1 trilijoną JAV dolerių.
Atsižvelgiant į tai, kad pasaulinės pandemijos eigą ir kovą su ja lygiai taip pat prognozavo Billas Gatesas ir į jį panašūs asmenys, turime manyti, kad tokios PEF fantazijos yra tik veiksmų gairės. Tai reiškia, kad vieną dieną viskas bus taip, kaip parašyta. Tik neaišku, KODĖL?
Neturime po ranka krištolinio rutulio, negalime skaityti PEF tyrėjų minčių, tačiau pasvarstykime pagal analogiją su dabartine pandemija - prie ko ji privedė? Tai lėmė griežtus judėjimo apribojimus, visuomenės susiskaldymą, skirtingų ir tarsi kariaujančių šalių vyriausybių suvienijimą po viena vėliava, drakoniškus įstatymus ir t. t. Todėl reikia manyti, kad kibernetinė pandemija lems panašų rezultatą, tik tinklo srityje. Nes, dabar daugelis dirba iš namų, įmonės, mokyklos, gydymo įstaigos, bankai ir t.t. naudoja internetą. O, jeigu vienu momentu, bus paskelbtas uždarymas namuose, ir kibernetinės atakos... kas darysis su žmonėmis? To, manau ir siekiama.
Taigi, po to, kai pasaulis savaitę bus be tinklo, jis palaipsniui įsijungs, o norint patekti į jį, reikės panašių kaukių (tam tikros privalomos šnipinėjimo programos) arba skiepų (lusto, kuris seks vartotoją). Paskui visos nuo oficialiosios paradigmos nepriklausomos svetainės bus panaikintos ir liks tik bankai, FTB ir vyriausybinė žiniasklaida. Nereikia nė sakyti, kad socialinė žiniasklaida bus griežtai kontroliuojama valstybės.
Galiausiai, kaip užsimena PEF, po korūnos ir kibernetinės pandemijos kažkoks COVID-19 palies ir litosferą ir atmosferą, sukeldamos anglies dioksido išmetimą ir kitas stichines nelaimes. Ir tada viskas pasikartos panašiai, po kurio ir galiausiai bus viena vakcina nuo visko iš karto - nuo pandeminių kirminų, kompiuterinių kirminų, uraganų ir žemės drebėjimų. Jis bus integruotas tiesiai į organizmą ir tik šiuo prietaisu bus galima keliauti po planetą, naudosis internetu ir keliauti į darbą. Tiksliai nežinome, kada ir kokia forma tai bus padaryta, tačiau stebime įvykius.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau