Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Medicinos Naujienos » 2023 » Spalio » 28

Mokslininkai nustatė, kad Alzheimerio ligą sukelia grybelinė infekcija smegenyse

Mokslininkai nustatė, kad Alzheimerio ligą sukelia grybelinė infekcija

Bayloro medicinos koledžo mokslininkų komanda nustatė, kad visų Alzheimerio liga sergančių žmonių smegenyse yra paplitęs grybelis.

Šis stulbinantis tyrimas turi didžiulę reikšmę Alzheimerio ligos gydymui ir prevencijai ateityje, rašo planet-today.com.

Naudodami gyvūnų modelius mokslininkai nustatė, kaip grybelis, vadinamas Candida albicans (C. albicans), patenka į smegenis, suaktyvina jo šalinimo mechanizmus ir sukuria į amiloidą beta (Aβ) panašius peptidus - toksiškus baltymo fragmentus, sukeliančius Alzheimerio ligą.

Zerohedge.com praneša: Ankstesniais tyrimais grybeliai buvo įtraukti į lėtinių neurodegeneracinių ligų, tokių kaip Alzheimerio liga, vystymąsi, tačiau jų veikimo mechanizmai nėra iki galo išaiškinti.

Mikrobinė Alzheimerio ligos priežastis?

2022 m. žurnale "NeuroSci" paskelbtoje atskiroje apžvalgoje buvo nagrinėjamas klausimas, ar demencija turi mikrobinę priežastį. Ataskaitoje daroma išvada, kad apžvelgti duomenys leidžia manyti, jog infekcijų sukėlėjai, pavyzdžiui, grybeliai, gali atlikti tam tikrą vaidmenį Alzheimerio ligos ir kitų demencijos formų išsivystymo procese.

"Mūsų laboratorija turi ilgametę grybelių tyrimo patirtį, todėl ėmėmės tirti C. albicans ir Alzheimerio ligos ryšį gyvūnų modeliuose", - spalio 17 d. pranešime spaudai sakė vienas iš tyrimo autorių, Bayloro koledžo patologijos ir imunologijos bei medicinos profesorius daktaras Davidas Corry. "2019 m. pranešėme, kad C. albicans iš tiesų patenka į smegenis, kur sukelia pokyčius, labai panašius į tuos, kurie pastebimi sergant Alzheimerio liga. Dabartinis tyrimas pratęsia šį darbą, siekiant suprasti molekulinius mechanizmus".

"Pirmasis mūsų klausimas buvo, kaip C. albicans patenka į smegenis? Nustatėme, kad C. albicans gamina fermentus, vadinamus išskiriamomis asparagininėmis proteazėmis (Saps), kurios suardo kraujo-smegenų barjerą, todėl grybelis patenka į smegenis, kur sukelia žalą", - pranešime spaudai teigė pagrindinis tyrimo autorius, pediatrijos mokslų daktaras Yifan Wu.

Kitas tyrėjų tikslas buvo nustatyti, kaip smegenys galėjo išsivalyti nuo grybelinės infekcijos. Dr. Corry ir jo kolegos buvo atlikę ankstesnius tyrimus, kurie parodė, kad C. albicans sukeltą infekciją smegenyse sveikos pelės gali visiškai išgydyti per dešimt dienų. Šie rezultatai, 2019 m. sausio mėn. paskelbti žurnale "Nature Communications", parodė, kad grybelinė infekcija buvo išvalyta dėl dviejų mechanizmų, kuriuos grybelis sukėlė specifinėse smegenų ląstelėse, vadinamose mikroglijomis.

Mikroglijos yra glialinių ląstelių tipas, esantis visose galvos ir nugaros smegenyse ir sudarantis maždaug 10-15 proc. galvos smegenyse esančių ląstelių. Mikroglijos veikia kaip pagrindinė imuninės sistemos gynybos linija ir centrinėje nervų sistemoje ieško patogeninių organizmų, pažeistų neuronų ir kitų svetimkūnių, kad juos būtų galima sunaikinti per procesą, vadinamą fagocitozė.

Šiame tyrime mokslininkai įrodė, kad į Aβ panašius peptidus gali sukurti C. albicans. Candida albicans yra paplitęs grybelis, kurio rasta Alzheimerio liga sergančių žmonių smegenyse, taip pat žmonių, sergančių kitais lėtiniais neurodegeneraciniais sutrikimais, smegenyse.

Kas yra Candida albicans

Candida albicans yra paplitęs grybelis (mielių pavidalo), kurio yra daugumos žmonių virškinimo trakte, burnoje, odoje ir lytiniuose takuose.

Žmonių ir C. albicans santykiai yra sudėtingi, nes dažniausiai C. albicans yra nekenksminga ir yra tiesiog sveikos mikrobiotos narė. Tačiau tai viena iš nedaugelio grybelių rūšių, sukeliančių žmonėms ligas ir sukeliančių įvairias infekcijas - nuo paviršinių gleivinės ir odos infekcijų, tokių kaip pienligė, sauskelnių bėrimas ir makšties mielių infekcijos, iki rimtesnių infekcijų, tokių kaip invazinė kandidozė, galinčių pažeisti kraują, širdį, smegenis ir kaulus.

C. albicans sukeltos infekcijos ypač pavojingos tiems, kurių imuninė sistema yra nusilpusi, pavyzdžiui, sergantiems AIDS, arba žmonėms, kuriems dėl vėžio ir kitų ligų taikoma imunosupresinė terapija. Toks organizmo gynybinių galių slopinimas yra viena iš priežasčių, kodėl kai kurie žmonės užsikrečia C. albicans infekcijomis po antibiotikų vartojimo, nes dėl jų žarnyne sumažėja naudingųjų bakterijų, todėl sutrinka pusiausvyra ir C. albicans gali klestėti. C. albicans gali išgyventi už organizmo ribų ir gali kolonizuoti kiekvieną žmogaus organą ir audinį. Pasak Mikrobiologijos enciklopedijos, tai dažniausia sisteminių grybelinių infekcijų priežastis.

Daugiau įrodymų, siejančių grybelius su neurodegeneracinėmis ligomis

Sausio mėn. žurnale "Frontiers in Immunology" paskelbtoje apžvalgoje mokslininkai nagrinėjo grybelių vaidmenį centrinės nervų sistemos autoimuninėms ir neurodegeneracinėms ligoms. Apžvalgoje teigiama, kad pastaruoju metu vis daugiau įrodymų rodo periferinių grybelių vaidmenį sukeliant uždegimą, imuninį atsaką ir pabloginant įvairius neinfekcinius centrinės nervų sistemos (CNS) sutrikimus, įskaitant išsėtinę sklerozę, Parkinsono ir Alzheimerio ligą.

Apžvalgoje daroma išvada, kad grybelis gali sukelti uždegimą įvairiais mechanizmais progresuojant CNS neinfekcinėms ligoms, o tai rodo, kad tai labai svarbu kuriant būsimas gydymo priemones ir strategijas.

2015 m. žurnale "Scientific Reports" paskelbtame tyrime teigiama, kad keli mokslininkai pasiūlė galimybę, jog Alzheimerio liga gali turėti mikrobinę priežastį. Tyrėjai rado įrodymų, kad Alzheimerio liga sergančių pacientų centrinės nervų sistemos (apimančios galvos ir nugaros smegenis) audiniuose yra grybelinių ląstelių. Šių grybelių ląstelių rasta įvairiose smegenų srityse, įskaitant išorinę priekinę žievę, smegenėlių pusrutulį, entorininę žievę ir (arba) hipokampą bei kraujagyslinį rezginį. Šių grybelinių medžiagų nebuvo kontroliniuose asmenyse, kurie nesirgo Alzheimerio liga. Tyrėjai savo mėginiuose nustatė kelias skirtingas grybų rūšis.

Įdomu tai, kad tyrimo autoriai pažymėjo, jog grybelinė infekcija buvo aptikta ir kraujagyslėse, o tai galėtų paaiškinti Alzheimerio liga sergantiems pacientams dažnai aptinkamą kraujagyslių patologiją.

Gauti rezultatai intriguojančiai įrodo, kad šios grybelinės infekcijos yra Alzheimerio liga sergančių asmenų centrinėje nervų sistemoje, o ne sveikų asmenų, kurie buvo kontroliniai asmenys, centrinėje nervų sistemoje.

Dar viena dėlionės dalis

Dr. Corry ir jo kolegos pateikė dar vieną dėlionės detalę, padedančią geriau suprasti, kokį vaidmenį grybelis gali atlikti Alzheimerio ligos vystymuisi.

"Šis darbas gali būti nauja svarbi dėlionės dalis, susijusi su Alzheimerio ligos vystymusi", - pranešime spaudai sakė D. Corry. "Dabartinis šios ligos paaiškinimas yra toks, kad ji dažniausiai atsiranda dėl toksiškų į Aβ panašių peptidų kaupimosi smegenyse, dėl kurio prasideda neurodegeneracija. Vyrauja nuomonė, kad šie peptidai gaminasi endogeniškai [viduje], mūsų pačių smegenų proteazės skaido amiloido pirmtakų baltymus, generuodamos toksiškus Ab peptidus."

Tačiau savo tyrime mokslininkai įrodė, kad šie į Aβ panašūs peptidai gali susidaryti ir iš kito šaltinio - Candida albicans.

"Šios išvados, gautos naudojant gyvūnų modelius, padeda atlikti tolesnius tyrimus, siekiant įvertinti C. albicans vaidmenį Alzheimerio ligos vystymuisi žmonėms, o tai potencialiai gali padėti sukurti naujoviškas gydymo strategijas." Dr. Corry sakė: "Dr. Corry.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
22.09.2019 laikas 15:18 Receptai – Patiekalai Šokolado ir kokosų pyragaičiai
Karštoje vandens vonelėje ištirpdykite 100 g. šokolado su sviestu. Į tirpinį suberkite kavos miltelius, cukrų, įmuškite po vieną kiaušinį ir maišykite. Palengva berkite ir likusius produktus: druską, kakavos miltelius, miltus, van...

Skaityti daugiau

14.05.2020 laikas 22:53 Receptai – Patiekalai Troškinti rauginti kopūstai
Troškiniui reikės raugintų kopūstų, rūkytos kiaulienos šoninės, svogūno, lauro lapų, druskos, pipirų, vandens.

Skaityti daugiau

14.09.2018 laikas 07:59 Receptai – Patiekalai Vaistažolių mišiniai nuo kraujavimo iš nosies

Kraujavimas iš nosies liaudies medicinoje, vaistažolių mišiniai nuo kraujavimo iš nosies, kraujavimas, nosis, vaistažoles, receptai kraujavimui, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis ...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
29.04.2024 laikas 14:44 Užgesusi moteris: vieną dieną ji nusprendė, kad nebenori „degti“
Užgesusi moteris - tai moteris, kuri kartą dėl kažkokių priežasčių nusprendė, kad nebenori „degti“. Tiesiog taip ji užgeso. Tiksliau, ji prisuko savo „vidinę dagtį“ ir įjungė režimą, mažiausią leistiną, kad galėtų pakenčiamai išgyventi, ir dabar ji n...

Skaityti daugiau

29.04.2024 laikas 07:04 Tikroji Medūzos Gorgonės istorija
Medūza Gorgonė yra vienas lengviausiai atpažįstamų graikų mitologijos personažų. Su savo unikaliais gyvatės plaukais ir gebėjimu paversti akmeniu kiekvieną, kuris į ją pažvelgia, ji yra viena populiariausių senovės istorijų pabaisų....

Skaityti daugiau

29.04.2024 laikas 06:51 2024 m. balandžio 29 d. horoskopas: prognozės visiems zodiako ženklams

Tie, kurie šiandien dirba, būkite itin atidūs darbe. Marsas (darbo planeta) yra susijungęs su Neptūnu (klaidų, miglų planeta). Artimiausiomis dienomis darbo reikaluose vyraus sumaištis, netikrumas ir chaosas.

...

Skaityti daugiau