Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Istorijos Paslaptys » 2023 » Lapkričio » 22

Persai - oro kondicionavimo pradininkai

Persai - oro kondicionavimo pradininkai

Vėjo gaudyklės yra senovės persų išradingas oro vėsinimo būdas, atsiradęs dar 500 m. po Kr. Tai buvo vėdinimo sistema, pritvirtinta prie pastato viršaus ir skirta šiltam orui išstumti į lauką ir į vidų įleisti vėsų orą. Tai buvo savotiškas "vėjo bokštas", kuris kartu buvo ir architektūrinis elementas, ir oro kondicionierius.

Mokslininkai iki šiol ginčijasi, kas pirmieji sukūrė šią unikalią sistemą - persai ar egiptiečiai. Tačiau įrodymai byloja persų naudai, nes ji atsirado anksčiau nei Achemenidų laikotarpiu. Vėjo gaudyklės buvo plačiai paplitusios Artimuosiuose Rytuose, Pakistane ir Afganistane, kur jos tapo neatsiejama tradicinės persų architektūros dalimi.

Vėjo gaudyklės būna įvairių stilių: vienkryptės, dvikryptės ir daugiakryptės. Irane jie dažnai turi kelias angas, kad surinktų vėjo srautą iš visų pusių. Jie tokie efektyvūs, kad kai kuriose Irano vietovėse naudojami kaip šaldymo įrenginiai, kuriuose vasarą kelis mėnesius galima laikyti maistą beveik neigiamoje temperatūroje.

Tačiau vėjo gaudyklių privalumus vertina ne tik Rytų kultūros. Vakarų šalys vis dažniau pripažįsta natūralaus vėdinimo ir pasyvaus vėsinimo svarbą. Pastaruoju metu vėjo gaudyklės pradėtos naudoti ir Vakarų architektūroje. Pavyzdžiui, Jutos valstijoje esančio Siono nacionalinio parko lankytojų centre buvo pastatytas vėjo gaudytuvas, skirtas temperatūrai reguliuoti nenaudojant elektrinių ar mechaninių prietaisų.

Kaip veikia vėjo gaudyklė? Vėjo gaudyklės viršuje yra keli kryptiniai kanalai, kurie atsiveria vyraujančio vėjo kryptimi. Atsivėrus kanalui, oras stumiamas šachta žemyn ir į pastatą. Bokšto apačioje yra baseinas, pro kurį oras patenka akveduku, vadinamu kanatu. Eidamas per vandenį šiltas oras atvėsinamas garinant. Naktį vėsus oras įsiurbiamas į namą ir natūraliai jį vėsina.

Vėjo gaudyklės yra ne tik architektūrinis elementas, bet ir savotiškas senovės persų paveldas. Jie naudojami ir šiais laikais, išlaikydami savo veiksmingumą ir svarbą. Šis senovinis išradingas oro vėsinimo būdas tapo svarbiu šiuolaikinės architektūros ir statybos elementu.

Įdomus pasaulis:

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. X(twitter) kanale.

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
03.09.2018 laikas 13:31 Receptai | Patiekalai Vaistažolių mišiniai peršalus

Peršalus liaudies medicinoje, Vaistažolių mišiniai peršalus, receptai peršalus, peršalimas, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis, kaip gydytis uogomis, kaip gydytis vai...

Skaityti daugiau

04.12.2017 laikas 11:14 Receptai | Patiekalai Nuovirai skrandžio darbui palengvinti (vyšnios; mėlynės)
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Skrandis. Ingredientai: Vyšnių, Mėlynių

Skaityti daugiau

09.11.2017 laikas 10:46 Receptai | Patiekalai Arbata mažinantį karščiavimą (liepžiedžiai, mėtos)
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: karščiavimas, prakaitavimas. Ingredientai: liepos žiedai, mėta, šeivamedžio juodugio žiedų, vanduo.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
27.02.2024 laikas 22:01 Česnakai nuo parazitų - Ogulovo Čingischano receptas
Čingischano receptą sudaro kas? Jis neturėjo laiko gydyti karių. Juk vyko ordos. Jei paklaustumėte bet kurio veterinarijos gydytojo, nuo ko serga gyvūnai? Veterinaras jums atsakys, kad parazitais. Žmonės serga nuo parazitų. O paprasčiausias vaistas -...

Skaityti daugiau

27.02.2024 laikas 18:15 Finansinis horoskopas visiems Zodiako ženklams 2024 m. vasario 28 d.
Ši diena palanki planuoti ateities žingsnius ir organizuoti savo laiką. Skirkite laiko užduočių sąrašams sudaryti ir susidėliokite prioritetus. Tai padės jums būti produktyvesniems ir efektyvesniems. Sutelkite dėmesį į bendravimą su šeima ir draugais...

Skaityti daugiau

27.02.2024 laikas 10:38 "Nefilimų buveinė" Kinijos kalnuose - senoviniai "žvaigždžių vartai"?
Šį statinį oficialūs kinų istorikai atkakliai vadina "tvirtove", nors visiškai akivaizdu, kad iš tiesų tai nėra tvirtovė. Ji yra kalnuose netoli Hečino miesto Šansi provincijoje ir, kaip bebūtų keista, neturi jokio oficialaus pavadinimo....

Skaityti daugiau