Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Sveikatos Patarimai | Liaudies Medicina » 2023 » Gruodžio » 28

Skydliaukė: mityba ir gyvensena. Ką daryti?

Skydliaukė: mityba ir gyvensena (patarimai)

Elados skulptorių nulipdytos vaisingumo deivės Heros kaklą “puošia” gūžys. Aiškiai matyti, kad padidėjusi jos skydliaukė. Panašius kaklus turėjusios gražuolės į mus žvelgia ir iš Rubenso,  Van Deiko, Matiso nutapytų portretų. Šiuolaikiniai endokrinologai neabejoja, kad tos moterys buvo nesveikos.

Akivaizdūs šios ligos požymiai pasireiškia ne itin dažnai, tačiau mokslininkai tvirtina, kad šaltuoju metų laiku beveik visiems planetos žmonėms išsivysto nedidelis skydliaukės funkcijos nepakankamumas.

Organas, palaikantis organizmo pusiausvyrą

Pirmą kartą medicinos istorijoje skydliaukę paminėjo Romos gydytojas Galenas. Graikų “thyreos” reiškia “skydas”, o “idea” - “vaizdas”, bet iš tikrųjų skydliaukė visiškai nepanaši į skydą. Sudaryta iš dviejų vienodų dalių, sujungtų siaura sąsmauka, ji veikiau primena drugelį. Matyt, anatomai šią liauką pavadino skydliauke tik todėl, kad ji išsidėsčiusi šalia ryklės skydinės kremzlės.

Nuo skydliaukės hormonų santykio ir aktyvumo priklauso žmogaus figūros parametrai, nuotaika ir savijauta.

Jeigu ši liauka “darbuojasi” nepriekaištingai, kūno masė atitinka etaloną. Jeigu ji persistengia ir pernelyg suaktyvėja (dažniausiai tai atsitinka vasarą), sumažėja kūno svoris, žmogus pasidaro žvalesnis, judresnis, energingesnis, jo žvilgančios akys byloja apie pakilią nuotaiką.

Baigiantis rudeniui, skydliaukės darbingumas sumažėja, todėl žmogaus organizme pradeda kauptis riebalai, jį kamuoja nuovargis ir melancholija.

Kaip maitintis, kad nesikauptų riebalai

Jeigu didėja kūno svoris, reikia valgyti mažiau cukraus, saldumynų, tortų, košių, makaronų. Maždaug 30 proc. šiuose produktuose esančių angliavandenių organizmas, padedant skydlliaukei, paverčia riebalais. Tuo tarpu patys riebalai, patenkantys į organizmą su maistu, praktiškai nesikaupia, nes organizmas juos tuoj pat “sudegina”. Tai patvirtino ir specialių tyrimų rezultatai: riebus, bet nesaldus maistas neskatina tukimo, tačiau liesi saldumynai labai suaktyvina riebalų kaupimo procesus. 

- Jeigu niekaip neįstengiate visiškai atsisakyti saldumynų, čiulpkite karamelę ir ledinukus, nes šokolade esantys angliavandeniai ir riebalai labai kenkia figūrai. 

- Atsisakykite prieskonių ir pikantiškų užkandžių, kurie labai pagerina apetitą. Verčiau vietoje jų valgykite nesūdytas salotas, pagamintas iš morkų, šviežių agurkų, kopūstų, salotų lapų ir virtų kiaušinių.

- Nevalgykite majonezo. Salotas ir užkandžius paskaninkite augaliniu aliejumi, citrinos ar kitokiomis rūgščiomis sultimis, gausiai pabarstykite krapais, petražolėmis, kmynais, mėtomis. 

- Vakarieniaukite ne vėliau negu 1,5-2 valandas prieš miegą. Tamsiuoju paros metu skydliaukė ilsisi, todėl maistinės medžiagos greičiau virsta riebalais ir susikaupia paodžio ląstelienoje. 

- Atsisakykite įpročio kramsnoti tarp valgymų. Traškučiai, saldainiai, sausainiai, riešutai yra labai kaloringi, jie maždaug trečdaliu padidina viso raciono kaloringumą. 

- Kai svoris pradeda nepaliaujamai didėti, valgykite vadinamąjį “rudeninį šiupinį”, pagamintą iš 1 stiklinės lieso kefyro, 1/2 stiklinės vėsaus virinto vandens, šviežio agurko, nedidelės bulvės, išvirtos su luobele, nedidelio gabalėlio virtos dešros, 1/2 kietai virto kiaušinio, 1 česnako skiltelės, 6-8 svogūnų laiškų, 2-3 krapo šakelių ir žiupsnelio druskos. Visi komponentai susmulkinami, sumaišomi ir užpilami vandeniu atskiestu kefyru. 

Atšalus orams skydliaukė “įjungia šilumą”

1915 metais skydliaukės audiniuose mokslininkai aptiko tiroksiną - pirmąją iš trijų jos gaminamų biologiškai aktyvių medžiagų. 1952 metais jiems pavyko atrasti ir kitą hormoną - trijodtironiną. Paskutinį iš visos trijulės mokslininkai surado tirokalcitoniną. Tai įvyko 1962 metais.

Šis hormonas reguliuoja kalcio apykaitą organizme. O tiroksinas ir trijodtironinas reguliuoja žmogaus augimo bei vystymosi procesus, turi įtakos nervų sistemai, širdžiai bei lytinėms liaukoms, pagreitina medžiagų apykaitą ir oksidacijos reakcijas, vykstančias ląstelėse bei išskiriančias šilumą. Būtent šiems hormonams-kūrikams turime būti dėkingi, kad nesušąlame net šalčiausiomis žiemos dienomis, - atvėsus orams, skydliaukė kaipmat įjungia “centrinį šildymą”.

Sintezuoti hormonus nėra lengva. Kad nesutriktų skydliaukės veikla, būtinos ypatingos “statybinės medžiagos” - jodas ir nepakeičiamoji aminorūgštis tirozinas, kurio yra gyvulinės kilmės produktuose. Šaltomis dienomis jų visada turi būti ant mūsų stalo.

Kai dirvožemyje, vandenyje ir maiste stinga jodo, skydliaukės veikla susilpnėja, o ji pati gali padidėti: gali susiformuoti vadinamasis endeminis gūžys. Geriausias vaistas nuo šio sutrikimo - jūros kopūstai. 

Ar jūsų skydliaukei netrūksta jodo?

Jeigu pradėjote greitai pavargti, sunkiau protaujate, nebesidomite reikalais, kurie anksčiau labai rūpėjo, jeigu jūsų veidas paburko, oda pasidarė sausa, o plaukai - trapūs, tikriausiai išsivystė hipotireozė - dėl jodo trūkumo susilpnėjo skydliaukės veikla.

Per dieną organizmui reikia 0,3 mg jodo, o šaltuoju metų periodu dar daugiau, todėl, norint išvengti jo stygiaus, būtina valgyti tam tikrus produktus. 

- Daugiausia jodo yra menkėje. Bet jo nestinga ir lašišoje, plekšnėje, jūros ešeryje. Jeigu 2-3 dienas per savaitę valgysite žuvies patiekalus, jodo jums tikrai nestigs. 

- Pagamintą maistą pasūdykite druska, prisotinta jodo. Beje, prieš sūdydami šia druska, leiskite maistui truputį atvėsti, nes aukštoje temperatūroje jodas išgaruoja. 

- Kasdien suvalgykite po 2 arbatinius šaukštelius jūros kopūstų - džiovintų, konservuotų arba marinuotų. Juose yra ne tik jodo, bet ir kitų makro- bei mikroelementų, biologiškai aktyvių medžiagų. 

- Valgant vien vegetarišką maistą, sutrinka tiroksino ir jam giminingų hormonų gamyba, todėl organizmas sunkiau prisitaiko prie šalto oro. Kad taip neatsitiktų, atsisakę mėsos, valgykite daugiau kiaušinių, varškės, pieno, sūrio. 

Už ką jums būtų dėkinga skydliaukė

Visais metų laikais reikia vengti stresų, stengtis bendrauti su maloniais žmonėmis ir nesikrimsti dėl visokių smulkmenų. Pasak mokslininkų, tai geriausias būdas išvengti skydliaukės ligų, galvos skausmo ir daugelio kitų sveikatos sutrikimų.

Psichinės įtampos kamuojamiems žmonėms patariame: 

- Nesivaržykite garsiai pasakyti savo nuomonę ir išreikšti emocijas. Tylus protestas ir graužatis kenkia sveikatai. 

- Jauskite savo galimybių ribas. Dažniausiai skydliaukės ligomis suserga labai aktyvūs žmonės, kurie neriasi iš kailio siekdami savo tikslų ir labai sielojasi dėl nesėkmių. 

- Nesistenkite visiems įtikti. Kuo labiau žmogus priklausomas nuo aplinkinių nuomonės, tuo mažiau jis pasitiki savimi ir tuo labiau yra pažeidžiamas. Jam derėtų dažniau pasikliauti savo nuomone. 

- Nešykštėkite šypsenų. Visi organai tarpusavyje susieti - vos tik pabandote nusišypsoti, smegenis pasiekia refleksinis signalas: gyventi malonu! Nervų sistema šią nuostatą perduoda vidaus organams, o tarp jų ir skydliaukei. 

- Verkite į sveikatą. Mokslininkai nustatė, kad verksmas yra geriausia apsauga ir vaistas nuo ligų. Jeigu jūs niekaip neįstengiate pravirkti, pabandykite garsiai šaukti ir klykti, kad sumažėtų susikaupusi įtampa. Garsus vyro šauksmas yra alternatyva tylioms moters ašaroms. 

- Anksčiau kelkitės. Nuolatinis laiko trūkumas sukelia nervinę įtampą. Jeigu atsikelsite 10-15 minučių anksčiau, jūs sutaupysite ne tik laiko, bet ir sveikatos.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
29.10.2019 laikas 15:16 Receptai – Patiekalai Greiti blynai skaniems pusryčiams

Pristatome jums greitų ir skanių pusryčių receptą. Blynai gaunasi labai apetitiški, o patinka ne tik suaugusiems, bet ir vaikams. Pusryčiai paprastai paruošiami, bet labai sotūs.

Skaityti daugiau

22.08.2018 laikas 09:35 Receptai – Patiekalai Vaistažolės vočių, furunkulų, šunvočių gydymui

Vočių, furunkulų gydymas liaudies medicinoje, Vaistažolės vočių, furunkulų, šunvočių gydymui, receptai votims gydyti, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis, kaip gydytis...

Skaityti daugiau

21.11.2017 laikas 10:38 Receptai – Patiekalai Arbata nuo laringito (ramunėlė, juoduogio šeivamedis, liepžiedžiai)
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Laringitas. Ingredientai: ramunėlės žiedai, juoduogio šeivamedžio žiedai, liepos žiedai

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
26.04.2024 laikas 20:27 Ar esate subrendęs meilei? Patikrinkite 7 požymius!
Daugelis žmonių svajoja apie tvirtus ir laimingus santykius. Tačiau ne visi yra pasirengę juos užmegzti iš tikrųjų. Dažnai žmonės elgiasi kaip kaprizingi vaikai, griaudami sąjungas dėl savo nesubrendimo. Tad kaip žinoti, ar žmogus yra subrendęs sveik...

Skaityti daugiau

26.04.2024 laikas 20:10 Kuo labiau bijote būti apleistas, tuo greičiau būsite apleistas
Dažniausiai santykiai nutrūksta, kai vienas asmuo bijo būti paliktas ar paliktas, net jei tam nėra jokio pagrindo: jis pats sukuria tokį pagrindą. Kartais netiesiogiai, bet jis juos sukuria. Ir pernelyg dažnai jis tikrina siūlą, traukia už jo....

Skaityti daugiau

26.04.2024 laikas 19:58 O jūs ar žaidžiate santykių žaidimą?
Visi mėgstame žaisti žaidimus, tai įdomu, malonu, o kartais net pažintina. Ne veltui mūsų gyvenimas lyginamas su žaidimu. Tačiau ne visi žaidimai gali būti naudingi žmogui. Tiksliau, jo vidinei būsenai.

Skaityti daugiau