- 28.06.2024
- 0.0 Reitingas
- 631 Peržiūr
- Komentarai
Glazgo universiteto astronomai, besispecializuojantys mažyčių erdvėlaikio bangų tyrimuose, naujai nušvietė 2200 metų senumo Antikiteros mechanizmą.
Batų dėžutės dydžio prietaisą, rastą iš fragmentų ir suardytą, 1901 m. aptiko narai, tyrinėdami nuskendusio laivo nuolaužas netoli Graikijos Antikiteros salos. Antikiteros mechanizmas, dar vadinamas laikrodiniu kompiuteriu, yra nedidelis bronzinis prietaisas, kuris daugiau nei tūkstantmečiu ankstesnis už bet kokią panašaus sudėtingumo mašiną, praneša Arkeonews.
Šis prietaisas penkiasdešimt metų gulėjo muziejuje, kol istorikai pradėjo rimtai į jį žiūrėti. Po dešimtmečių tyrimų ir analizės nustatyta, kad mechanizmas datuojamas II a. pr. m. e. ir veikė kaip savotiškas rankinis mechaninis kompiuteris. Išoriniai ciferblatai, sujungti su vidiniais krumpliaračiais, leido naudotojams prognozuoti užtemimus ir apskaičiuoti astronomines planetų padėtis bet kurią konkrečią dieną tokiu tikslumu, kuriam neprilygsta joks kitas žinomas šiuolaikinis prietaisas.
Glazgo universiteto astronomai, naudodami statistinio modeliavimo metodus, sukurtus gravitacinėms bangoms analizuoti, nustatė tikėtiną skylučių skaičių viename iš lūžusių Antikiteros mechanizmo žiedų - senovinio artefakto, kuris buvo parodytas filme "Indiana Džounsas ir likimo ciferblatas".
Nors filmo versija leido bebaimiam archeologui keliauti laiku, Glazgo komandos rezultatai pateikia naujų įrodymų, kad viena iš Antikiteros mechanizmo sudedamųjų dalių greičiausiai buvo naudojama graikų mėnulio metams sekti. Jie taip pat suteikia naujų žinių apie nepaprastą senovės graikų meistriškumą.
2020 m. gauti nauji vieno iš mechanizmo žiedų, vadinamo kalendoriaus žiedu, rentgeno spindulių vaizdai atskleidė naujų detalių apie reguliariai išdėstytas skyles, esančias po žiedu. Tačiau kadangi žiedas buvo sulūžęs ir nepilnas, nebuvo aišku, kiek tiksliai skylučių ten buvo iš pradžių. Pradinė Antikiteros tyrėjo Kriso Budiselicos ir jo kolegų atlikta analizė rodė, kad greičiausiai jų buvo nuo 347 iki 367.
Dabar naujame straipsnyje, šiandien paskelbtame žurnale "Horological Journal", Glazgo tyrėjai aprašo, kaip jie, naudodami du statistinės analizės metodus, atskleidė naujų detalių apie kalendoriaus žiedą. Jie rodo, kad daug labiau tikėtina, jog žiedas turėjo 354 skylutes, atitinkančias Mėnulio kalendorių, nei 365 skylutes, kurios būtų buvusios pagal Egipto kalendorių. Analizė taip pat rodo, kad 354 skylučių tikimybė yra šimtus kartų didesnė nei 360 skylučių žiedas, kurį ankstesni tyrimai siūlė kaip galimą.
Glazgo universiteto Fizikos ir astronomijos mokyklos profesorius Grahamas Woanas (Graham Woan) yra vienas iš straipsnio autorių. Jis teigė: "Mokslininkai, kurie ištyrė šį tyrimą, teigia, kad jis yra vienas iš svarbiausių ir svarbiausių: "Praėjusių metų pabaigoje vienas kolega atkreipė mano dėmesį į duomenis, kuriuos gavo YouTuberis Chrisas Budiselicas (Krisas Budiselicas), kuris norėjo pasigaminti kalendoriaus žiedo kopiją ir tyrinėjo būdus, kaip nustatyti, kiek jame yra skylučių.
"Man tai pasirodė įdomi problema, kurią, manyčiau, galėčiau išspręsti kitaip per Kalėdų šventes, todėl ėmiausi taikyti kai kuriuos statistinius metodus, kad atsakyčiau į šį klausimą."
Profesorius Woanas taikė Bajeso analizės metodą, kuris naudoja tikimybę kiekybiniam neapibrėžtumui, pagrįstam neišsamiais duomenimis, apskaičiuoti tikėtiną mechanizmo skylių skaičių, remdamasis išlikusių skylių padėtimi ir išlikusių šešių žiedo fragmentų išsidėstymu. Jo gauti rezultatai aiškiai įrodė, kad mechanizmo kalendoriaus žiede buvo arba 354, arba 355 skylės.
Tuo pat metu apie problemą išgirdo ir vienas iš profesoriaus Woano kolegų universiteto Gravitacijos tyrimų institute daktaras Josephas Bayley (Džozefas Beilis). Jis pritaikė jų tyrimų grupės metodus, naudojamus analizuojant LIGO gravitacinių bangų detektorių, matuojančių mažytes erdvėlaikio pulsacijas, kurias sukelia masyvūs astronominiai įvykiai, pavyzdžiui, juodųjų skylių susidūrimai, užfiksuotus signalus, kai jie praskrieja pro Žemę, kad galėtų atidžiai ištirti kalendoriaus žiedą.
Taikydami Markovo grandinės Monte Karlo ir lizdinės atrankos metodus Woanas ir Bayley pateikė išsamius tikimybinius rezultatus, vėlgi leidžiančius manyti, kad žiede greičiausiai yra 354 arba 355 skylės 77,1 mm spindulio apskritime, kurio neapibrėžtis yra apie 1/3 mm. Taip pat paaiškėjo, kad skylės buvo išdėstytos itin tiksliai, o vidutinis radialinis nuokrypis tarp kiekvienos skylės buvo tik 0,028 mm.
Straipsnio bendraautorė Bayley yra Fizikos ir astronomijos mokyklos mokslo darbuotoja. Jis sakė: "Ankstesni tyrimai rodė, kad kalendoriaus žiedas greičiausiai sekė Mėnulio kalendorių, tačiau dvigubi metodai, kuriuos taikėme šiame darbe, labai padidina tikimybę, kad taip ir buvo.
"Tai leido man iš naujo įvertinti Antikiteros mechanizmą ir graikų meistrų įdėtą darbą bei kruopštumą jį gaminant - skylučių išdėstymo tikslumui reikėjo labai tikslių matavimo metodų ir neįtikėtinai tvirtos rankos joms pradurti.
Profesorius Woanas pridūrė: "Tai, kad šiandien visatai tirti naudojamus metodus pritaikėme tam, kad geriau suprastume mechanizmą, kuris beveik prieš du tūkstantmečius padėjo žmonėms sekti dangų, yra graži simetrija.
"Tikimės, kad mūsų išvados apie Antikiteros mechanizmą, nors ir ne tokios antgamtiškai įspūdingos kaip Indianos Džounso, padės geriau suprasti, kaip graikai pagamino ir naudojo šį nepaprastą prietaisą."
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau