Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Kosmosas » 2025 » Sausio » 13

Kaip lėtėjantis Žemės sukimasis keičia deguonies kiekį planetoje

Žemės istorija yra kupina neįtikėtinų pokyčių, kurie formavo mūsų planetą. Vienas iš svarbiausių įvykių, turėjusių ilgalaikį poveikį, yra lėtėjantis jos sukimasis. Šis procesas ne tik pailgino dienas, bet ir prisidėjo prie deguonies kiekio didėjimo atmosferoje, kas savo ruožtu buvo esminis veiksnys modernios gyvybės formavimuisi. Šiame straipsnyje nagrinėsime naujausius tyrimus, kurie atskleidžia šių procesų sąsajas.

Žemės sukimasis ir deguonies gamyba: mokslo atradimai

Nuo tada, kai Žemė susiformavo maždaug prieš 4,5 mlrd. metų, joje įvyko daugybė pokyčių, tačiau vienas iš svarbiausių - sulėtėjęs jos sukimasis, dėl kurio pailgėjo diena. Šis iš pirmo žvilgsnio nereikšmingas įvykis iš tikrųjų atliko svarbų vaidmenį didinant deguonies kiekį planetos atmosferoje. Tyrimas paskelbtas žurnale „Nature Geoscience“.

Atvirų šaltinių nuotrauka

2021 m. atliktas tyrimas rodo, kad dėl pasikeitusios dienos ilgumo melsvadumbliai (cianobakterijos) pradėjo aktyviai gaminti deguonį. Mičigano universiteto mikrobiologas Gregoris Dikas (Gregory Dick) pažymi, kad šis atradimas tiksliai pasako, kaip Žemės atmosfera įgijo deguonies.

Lėtėjantį planetos sukimąsi lemia Mėnulio, kuris pamažu tolsta nuo Žemės, gravitacinis poveikis. Mokslininkų teigimu, prieš 1,4 mlrd. metų dienos trukdavo tik 18 valandų, o prieš 70 mln. metų dienos buvo pusvalandžiu trumpesnės nei dabar. Šiuo metu stebime, kad per šimtmetį dienos ilgis pailgėja 1,8 milisekundės.

Atsiradus cianobakterijoms, kurios pradėjo aktyviai gaminti deguonį, prasidėjo vadinamasis didysis oksidacijos periodas. Šis įvykis smarkiai pakeitė Žemės atmosferą ir, kaip teigia mokslininkai, buvo šiuolaikinės gyvybės atsiradimo pagrindas.

Hurono ežere atliekami tyrimai leidžia mokslininkams tyrinėti mikrobų kilimėlius, panašius į tuos, kurie egzistavo senovėje. Šiuos kilimėlius sudaro violetinės spalvos cianobakterijos, gaminančios deguonį, ir balti mikrobai, perdirbantys sierą. Įdomu tai, kad cianobakterijos suaktyvėja tik patekėjus saulei, todėl jų fotosintezės laikas yra ribotas.

Mičigano universiteto okeanografas Brianas Arbikas (Brian Arbick) domėjosi, kokią įtaką šių mikroorganizmų fotosintezei galėjo turėti besikeičianti dienos šviesa. Tyrimo metu nustatyta, kad konkurencija tarp mikrobų iš tiesų galėjo sulėtinti deguonies gamybą ankstyvosiose geologinėse epochose.

Mokslininkų komanda atliko eksperimentus ir laboratorijoje, ir natūralioje aplinkoje, siekdama išsiaiškinti, kaip saulės šviesa veikė deguonies gamybą. Rezultatai parodė, kad dienos šviesos ilgėjimas buvo susijęs su deguonies kiekio atmosferoje didėjimu ne tik Didžiojo oksidacijos periodo metu, bet ir per neoproterozojaus deguonies reiškinį, įvykusį prieš 550-800 mln. metų.

Kaip pažymėjo jūrų biologas Arjunas Chennu, tyrimas susieja fizikos dėsnius, veikiančius įvairiais mastais - nuo molekulinės difuzijos iki planetų mechanikos. Šis atradimas pabrėžia Žemės sukimosi ir mikrobiologinės gyvybės sąveikos svarbą, kuri galiausiai nulėmė mūsų planetos evoliuciją.

Naujausias tyrimas, paskelbtas žurnale „Nature Geoscience“, rodo, kad dėl lėtėjančio Žemės sukimasis ir cianobakterijų veiklos, deguonies gamyba atmosferoje padidėjo. Mokslininkai iš Mičigano universiteto nustatė, kad šie procesai vyko per Didžiojo oksidacijos periodą, kai cianobakterijos aktyviai gamino deguonį, o tai ženkliai paveikė Žemės atmosferą ir gyvybės vystymąsi.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Remiantis: https://paranormal.lt

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

avatar
0
1 Paranormal • 22:16, 13.01.2025
Kokie jūsų minčių apie cianobakterijų vaidmenį Žemės istorijoje? Ar manote, kad lėtėjantis sukimasis galėjo turėti didesnį poveikį mūsų planetai? Pasidalykite savo nuomone komentaruose!
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
18.06.2019 laikas 07:43 Receptai Keptų daržovių garnyras

Daržoves nuplauname, nusausiname, svogūnus nulupame. Cukiniją ir svogūnus pjaustome maždaug 1 centimetro storio griežinėliais.

Skaityti daugiau

01.11.2017 laikas 17:22 Receptai Morka, pienas gydo bronchitą
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Bronchitas. Ingredientai: Morka, Pienas

Skaityti daugiau

16.07.2019 laikas 06:59 Receptai Kaip pasigaminti baltyminio kokteilio mišinį namuose?
Sportininkai bei sveikos gyvensenos propaguotojai puikiai žino įvairių baltyminių kokteilių skonį. Šiuos kokteilius labai paprasta susiplakti, jie puikiai pasotina ir padeda atgauti jėgas po treniruotės, pasitarnauja kaip užkandis...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
14.01.2025 laikas 07:47 Mokslininkai rado būdą, kaip «ištrinti» blogus prisiminimus
Psichikos sveikata yra viena iš svarbiausių mūsų gerovės sudedamųjų dalių, tačiau traumuojantys prisiminimai gali rimtai paveikti emocinę būseną. Neseniai tarptautinė tyrėjų komanda atrado naują metodą, leidžiantį modifikuoti šiuos prisiminimus, kuri...

Skaityti daugiau

14.01.2025 laikas 07:40 Kaspijos jūroje staiga atsirado ir dingo paslaptinga «sala vaiduoklis»
Gamta nuolat stebina mus savo gebėjimu kurti ir naikinti. Neseniai Kaspijos jūroje, netoli Azerbaidžano, užfiksuotas naujos salos atsiradimas dėl purvo ugnikalnio Kumani išsiveržimo. Šis fenomenas atskleidžia, kaip greitai gali keistis kraštovaizdžia...

Skaityti daugiau

14.01.2025 laikas 07:03 Šeimos konfliktai dėl paveldėjimo: sodybos drama
Šis straipsnis nagrinėja sudėtingą emocinę dinamiką, kuri kyla, kai šeimos nariai dalijasi paveldėjimu. Pagrindinė veikėja, susidūrusi su sunkumais bendraudama su mama dėl sodybos, atskleidžia, kaip pinigai ir šeimos vertybės gali sukelti nesutarimų....

Skaityti daugiau

13.01.2025 laikas 22:37 Mano suaugę vaikai nenori kurti savo šeimų ir turėti vaikų, o aš beprotiškai noriu turėti anūkų
Šeima visada buvo laikoma svarbiausiu gyvenimo aspektu, tačiau vis dažniau matome, kad jauni žmonės renkasi karjerą, o ne šeimos kūrimą. Ką daryti tėvams, kurie svajoja apie anūkus ir vestuves, kai jų vaikai atsisako tradicinių šeimos vertybių? Šiame...

Skaityti daugiau

13.01.2025 laikas 22:10 Kaip lėtėjantis Žemės sukimasis keičia deguonies kiekį planetoje
Žemės istorija yra kupina neįtikėtinų pokyčių, kurie formavo mūsų planetą. Vienas iš svarbiausių įvykių, turėjusių ilgalaikį poveikį, yra lėtėjantis jos sukimasis. Šis procesas ne tik pailgino dienas, bet ir prisidėjo prie deguonies kiekio didėjimo a...

Skaityti daugiau