Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Kosmosas » 2025 » Sausio » 15

Planetų palydovai: ar jie turėjo žiedus praeityje?

Kiekvienas planetos palydovas yra unikali istorija, tačiau naujausi tyrimai atskleidžia, kad jie galėjo turėti dar neatrastus bruožus – žiedus. Šiame straipsnyje nagrinėsime hipotezes apie tai, kaip ir kodėl žiedai galėjo egzistuoti planetų palydovuose, tokiuose kaip Mėnulis, ir kas galėjo lemti jų išnykimą. Pasinerkime į kosmoso paslaptis ir naujausius mokslinius atradimus!

Planetų palydovai: ar jie turėjo žiedus praeityje?

Tolimos praeities paslaptys: planetų palydovai galėjo turėti žiedus

Tyrimai rodo, kad tolimoje praeityje Saulės sistemos planetų palydovai galėjo turėti žiedus, panašius į Saturno, bet vėliau jie išnyko. Nė vienas Saulės sistemos planetos palydovas neturi žiedų. Tačiau mokslininkai išsiaiškino, kad tokie žiedai gali susiformuoti ir būti stabilūs milijoną metų, net jei juos paveiktų netoliese esančių objektų gravitacija.

Tam tikri sferiniai palydovai, pavyzdžiui, Mėnulis, galėjo turėti žiedus, tačiau vėliau jie išnyko. Mokslininkai išsiaiškino, kaip tai galėjo nutikti. Tyrimas buvo paskelbtas žurnale „Astronomy and Astrophysics“, rašo „Live Science“.

Garsiausia Saulės sistemos planeta, turinti žiedus, yra Saturnas. Tačiau Jupiteris, Uranas ir Neptūnas taip pat turi žiedus, nors jie nėra taip matomi. Šie žiedai susideda iš įvairaus dydžio ledo gabalėlių ir akmenų, o jų stabilumą palaiko vadinamųjų piemenų mėnulių (shepherd moons) gravitacija.

Be to, mokslininkai atrado, kad kai kurie kentaurai, asteroidai už Jupiterio, taip pat kai kurios nykštukinės planetos turi žiedus. Tačiau mokslininkai niekada neatrado žiedų, kurie suptų bent vieną žinomą Saulės sistemos planetų palydovą.

Tyrimo autoriai mano, kad fiziniai procesai, kurie sukuria žiedus, teoriškai gali vykti tiek planetose, tiek jų palydovuose. Žiedai gali susiformuoti iš uolėtų šiukšlių, išmestų nuo palydovo paviršiaus dėl asteroido smūgio, arba iš kriovulkanų išmestų ledo gabalėlių. Tokie fragmentai galiausiai galėtų sudaryti žiedą, veikiami palydovo gravitacijos. Daugelis planetų palydovų turi kriovulkanus ir taip pat patyrė stiprų asteroidų smūgį, tačiau jie neturi žiedų.

Mokslininkai nusprendė išsiaiškinti, ar planetų palydovų žiedai apskritai gali būti stabilūs ir išsilaikyti labai ilgą laiką. Ankstesni rezultatai parodė, kad palydovai gali turėti stabilius žiedus, tačiau mokslininkai neatsižvelgė į netoliese esančių palydovų ir planetų gravitacinę įtaką.

Tyrimo autoriai atrinko penkis sferinių palydovų rinkinius ir jų planetas, įskaitant Žemę ir Mėnulį. Simuliacijoje kiekvienas palydovas „gaudavo“ žiedus. Rezultatai parodė, kad tokie žiedai, net veikiami šalia esančių palydovų ir planetų gravitacijos, gali išlikti stabilūs milijoną metų. Modeliavimas parodė, kad net Mėnulis galėjo turėti stabilius žiedus, panašius į Saturno žiedus. Tyrime teigiama, kad gravitacinė netoliese esančių objektų įtaka nesunaikino šių žiedų ilgą laiką.

Tačiau jei tolimos praeities planetų palydovai turėjo žiedus, kur jie visi dingo? Mokslininkai mano, kad šių žiedų sunaikinimo priežastis gali būti saulės spinduliuotės įtaka ir įkrautos dalelės iš planetų magnetinių laukų. Be to, yra tikimybė, kad žiedai buvo sunaikinti gravitacijos įtakoje.

Pasirodo, jei Mėnulis turėjo žiedus, tai juos sudarančios skeveldros jau seniai nukrito ant Žemės palydovo paviršiaus. Taip galėjo nutikti ir su kitais Saulės sistemos planetų palydovais.

Nauji atradimai ir jų pasekmės

Šis tyrimas atveria naujas perspektyvas mūsų supratimui apie žiedų formavimąsi ir gyvavimą Saulės sistemoje. Jis taip pat skatina mokslininkus ieškoti naujų įrodymų, galinčių patvirtinti teorijas apie žiedų egzistavimą praeityje. Atsižvelgiant į tai, kad kai kurie palydovai, toki kaip Europa ar Enceladas, turi kriovulkanų, ateities tyrimai gali atskleisti dar daugiau paslapčių apie mūsų sistemą ir galimą žiedų atgimimą.

Naujausi tyrimai rodo, kad kai kurie planetų palydovai galėjo turėti žiedus, kurie stabiliai egzistavo milijonus metų, net ir veikiami netoliese esančių objektų gravitacijos. Mokslininkai taip pat nustatė, kad žiedai galėjo susiformuoti iš uolienų ir ledo, išmestų dėl smūgių, o jų išnykimo priežastys galėtų būti saulės spinduliuotė ir gravitaciniai trikdžiai.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Remiantis: https://paranormal.lt

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

avatar
0
1 Paranormal • 23:00, 2025-01-15
Ar kada nors susimąstėte, kaip atrodė mūsų planetų palydovai praeityje? Šis straipsnis atskleidžia nuostabius faktus apie galimus žiedus, kurie galėjo juos supa. Pasidalinkite savo nuomone ir atraskite, kas galėtų būti po žvaigždėmis!
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2020-11-02 laikas 08:09 Receptai Kaip pasigaminti varškės plokštainį su moliūgų gabaliukais?

Moliūgą nuvalykite, supjaustykite nedideliais gabalėliais. Kepkite 180 laipsnių orkaitėje apie 20 min. arba iki kol suminkštės. Juos sumeskite į sandarų indą. Iš vandens ir cukraus išvirkite sirupą. Pagardinkite prieskoniais, a...

Skaityti daugiau

2020-11-21 laikas 16:43 Receptai Moliūginiai varškės sūrio keksiukai
Jau kelinti metai iš eilės labai laukiu rudens tik dėl tos priežasties, kad galėčiau kepti įvairiausius moliūginius desertus. Tada mano namai prakvimpa cinamonu, tampa jaukūs bei itin šilti. O ar gali būti kitaip, kai šeima susėda...

Skaityti daugiau

2019-06-04 laikas 21:34 Receptai Varškės pyragaičiai «Varškėčiai»

Manau, kad kiekviena mama savo vaikui gamina varškėčius, bet jie ne visada būna purūs ir minkšti. Aš jums pasakysiu, kaip greitai ir labai skaniai pasigaminti varškėčius. Labai svarbu, įtikti savo vaikams skaniais patiekalais.<...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-04 laikas 07:22 Kavos Tirščių Nauda Sode ir Namuose: 10 Praktinių Būdų

Šiame straipsnyje aptarsime, kaip kūrybiškai panaudoti kavos tirščius sode ir namuose, kokia jų nauda ir galimi trūkumai. Pasiruoškite atrasti ekologiškus sprendimus, kurie sutaupys pinigų ir suteiks jūsų kasdienybei natūralumo!

...

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 18:24 NLO paslaptys: ar vyriausybės slepia tiesą apie ateivius?
Ar NLO yra tikra pas slapts, ar vyriausybės dezinformacija? Sužinokite apie nutekėjimus, politikų susidomėjimą ir galimas ateivių technologijas!

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 17:45 Vaikų auklėjimas: kaip ugdyti pasitikėjimą savimi ir savarankiškumą
Kaip ugdyti vaikų pasitikėjimą savimi? Sužinokite, kaip skatinti iniciatyvą, emocijų valdymą ir leisti vaikams būti savimi! Pasitelkdami naujus pavyzdžius, užsienio šaltinius ir praktinius patarimus, padėsime jums suprasti, kaip ugdyti vaikų savivert...

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 17:32 Zodiako ženklai ir mokslas: kuriems vaikams mokykloje sekasi lengviausiai?
Kuriems Zodiako ženklams mokykloje sekasi lengviausiai? Sužinokite, kaip Liūto, Mergelės, Šaulio ir Ožiaragio vaikai pasiekia akademinę sėkmę! Pasitelkdami astrologinius įžvalgas, naujus pavyzdžius ir praktinius patarimus, padėsime tėvams ir mokytoja...

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 17:08 Meilė – tai ne kančia: griauname mitus apie santykius
Meilė nėra kančia! Šiame straipsnyje griauname mitus apie santykius, dalinamės patarimais, kaip kurti sveiką partnerystę, ir aptariame, kodėl priklausomybė nėra meilė. Pasitelkdami naujus pavyzdžius, užsienio šaltinius ir praktinius patarimus, padėsi...

Skaityti daugiau