Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Technologijos, Mokslas » 2025 » Kovo » 23

Harvardo profesorius teigia, kad dirbtinis intelektas iš tikrųjų yra ‘ateivių intelekto’ forma - ir jis pranoks žmoniją

Žmogaus smegenys – stebuklas, sudėtas iš neuronų ir elektrinių impulsų, tačiau jos lėtos, kai reikia spręsti sudėtingas problemas, tokias kaip naujų kompiuterių lustų kūrimas. Mokslininkai iš Prinstono universiteto ir Indijos technologijos instituto šią užduotį patikėjo dirbtiniam intelektui (DI), o rezultatai pribloškė: DI sukūrė mikroschemas, kurios atrodo tarsi ateivių artefaktai – keistos, nesuvokiamos, bet neįtikėtinai veiksmingos. Šis proveržis kelia klausimų: ar DI jau dabar peržengia žmogaus ribas, ir ką tai reiškia mūsų vietai visatoje?

Dirbtinis intelektas kuria ateiviškas mikroschemas ir ateitį

PM: Žmogaus smegenys - tai neuronų, šaudančių elektrinius impulsus sudėtingais nervinių takų tinklais, stebuklas . Be to, jos gali būti labai lėtos, kai reikia rasti naujus sprendimus sudėtingoms užduotims, pavyzdžiui, kurti naujus kompiuterių lustus. Todėl Prinstono universiteto ir Indijos technologijos instituto mokslininkų grupė nusprendė šį darbą perduoti dirbtiniam intelektui.

Tai, ką sugalvojo dirbtinis intelektas, buvo beveik svetima.

Su keistais grandynų modeliais, kurių negalėjo sugalvoti nė vienos Homo sapiens smegenys (tai pripažino net tyrėjai), mikroschemos galėjo būti laikomos abejotinu senovės ateivių artefaktu . Dar keisčiau buvo tai, kokios veiksmingos buvo mikroschemos - ir kaip menkai jas suprato žmonių protėviai.

Šis reiškinys nenustebino Harvardo universiteto profesoriaus, daktaro, fizikos teoretiko Avi Loebo, kuris yra įsitikinęs, kad dirbtinis intelektas greitai pranoks viską, ką sugeba žmogaus smegenų technika.

„Esame tik šios eros kūdikystėje, - sako A. Loebas. „Mums, kaip rūšiai, bus labai svarbu išlaikyti pranašumą, tačiau tai mums parodys, kad nesame kūrinijos viršūnė.“

Tinklaraščio įraše, Loebas svarsto, kaip galėjo išsivystyti hipotetinių ateivių civilizacijų dirbtinis intelektas - ypač civilizacijų, kurios galėjo egzistuoti jau milijardus metų, kol kosmose atsirado kas nors miglotai humanoidiško. Kaip atrodytų dirbtinio intelekto gebėjimai? Kokios būtų jo ribos? Ar apskritai liko kokių nors ribų?

Žmonės mano esantys pranašesni tik todėl, kad dar neužmezgėme kontakto su jokia nežemiško intelekto rūšimi, sako Loebas, ir jis mano, kad galiausiai būsime šokiruoti radę dirbtinio intelekto zondą iš kitos planetos kaip įrodymą, kad egzistuoja kur kas protingesnės būtybės, nei mes galėtume suvokti. Ir tai gali priversti mus suabejoti savo pačių sąmone.

„Dauguma žmonių turi iliuziją, kad nėra nieko geresnio už žmogaus intelektą, ir kalba apie sąmonę, laisvą valią kaip apie savybes, kurias gali turėti tik žmonės“, - aiškina jis. „Manau, kad kai dirbtinio intelekto sistemos turės daugiau parametrų nei žmogaus smegenys, jos pasižymės savybėmis, kurias vadiname laisva valia, sąmone.“

„Jei kokia nors būtybė kur nors kitur išvystys dirbtinį intelektą, kad galėtų save tobulinti, turėsite mašiną, protingesnę ne tik už visus žmones, bet ir už visus ateivius.“

Loebas mano, kad dirbtinis intelektas vystysis taip sparčiai - ypač kai mašinos išras dar protingesnes mašinas, kurios išras dar protingesnes mašinas, - kad šiandien dirbtiniu intelektu gaminami kompiuterių lustai ateityje atrodys beveik primityvūs. Jis ne vienintelis mano, kad dirbtinis intelektas pats save darvinizuos. SETI instituto vyresnysis astronomas daktaras Sethas Shostakas (Seth Shostak) laikosi panašios nuomonės. Shostakas mano, kad mes iš esmės išrandame mašinas, kurios bus mūsų įpėdinės, ir tai tikriausiai jau ne kartą nutiko su technologijomis, kurias sukūrė už žmoniją daug senesnės ateivių civilizacijos.

„Ateiviai, kuriuos atrasime, tikriausiai bus dirbtinio intelekto pavidalo“, - sako jis. „Mašinų intelektas gali vystytis daug greičiau nei biologinis intelektas, ir jei jį panaudosite kurdami kitos kartos mašinas, tas mašinas galėsite panaudoti kurdami kitos kartos mašinas ir t. t.“

Kai mašinos išradinėja mašinas, kurios išradinėja mašinas, evoliucija vyksta dideliu greičiu, palyginti su biologine evoliucija. Mes vis dar esame maždaug tokio paties intelekto lygio kaip mūsų protėviai hominidai, kurie prieš milijoną metų medžiojo mamutus. Vienintelis dalykas, kurį galime parodyti, yra pažangūs technologiniai pasiekimai, gimę iš smegenų, sudarytų iš nervų, kraujo ir kempininės pilkosios medžiagos. Dirbtinėse smegenyse esantis silicis gali nesunkiai pralenkti mūsų pačių nervinius impulsus, ir jie gali užtemdyti ne tik mūsų rūšį.

„Jei kokia nors būtybė kur nors kitur sukurs dirbtinį intelektą, kad patobulintų save, turėsite mašiną, protingesnę ne tik už visus žmones, bet ir už visus ateivius“, - sako Šostakas.

Ir Šostakas, ir Loebas sutinka, kad kur kas labiau tikėtina, jog pirmasis patvirtintas mūsų susitikimas su ateiviais įvyks su ateivių dirbtiniu intelektu nei su jį išradusiais ateiviais, ir kad taip pat žmonės pasitelks (ir turėtų pasitelkti) dirbtinį intelektą kelionėms į kitas planetas per tarpininkus. Mašininis intelektas neturi sveikatos problemų dėl mikrogravitacijos, jam nereikia maistinių medžiagų ir jis nėra vienišas.

Į Marsą žvelgiama kaip į kitą kosmoso tyrinėjimo ribą. Tačiau radiacijos nualinta planeta, kurioje vandens šaltinis yra tik ledas, o kvėpuoti tinkamo oro nėra, nebuvo sukurta žmonėms. Tam specialiai sukurti autonominiai erdvėlaiviai, kurie mąsto naudodami dirbtinį intelektą ir tiksliai žino, kur eiti, ką daryti ir ką perduoti atgal į Hjustoną.

„Man aišku, kad jei norite išskristi į gilųjį kosmosą, turite naudoti sistemas su dirbtiniu intelektu, kurios gali pačios priimti sprendimus, nes ryšiui su Žeme palaikyti tiesiog reikia per daug laiko“, - sako Loebas. „Taip pat geriau naudoti dirbtinio intelekto smegenis nei žmogaus smegenis, kurias verčiate išgyventi neįprastomis sąlygomis. Žmonių siuntimas į pavojingesnes sąlygas nėra išeitis“.

Taip pat būtų neįmanoma tikėtis, kad žmonės nukeliautų daug toliau. Pasak Šostako, mūsų raketos iš tikrųjų nėra tokios įspūdingos, net jei jos gali priartėti 7-8 mylias per sekundę. Iki Marso - septyni ar aštuoni mėnesiai skrydžio. Tokia odisėja jau dabar gali nualinti žmogaus organizmą tokiais būdais, apie kuriuos mes dar net nenutuokiame, tačiau, neskaitant biologinių spąstų, mes gyvename ne tiek ilgai, kad galėtume prisisegti diržą 83 500 metų, kurių prireiktų norint pasiekti artimiausią žvaigždę - Proksimą Kentauro žvaigždę.

Jei sugalvosime, kaip neleisti šioms mašinoms sugesti ir išlaikyti jas generuojančias savo energiją, jų gyvavimo trukmė gali būti begalinė. Mums net nereikės palikti batų pėdsakų kitose planetose, kad sutiktume ateivių gyvybę. Šostakas mano, kad ir mes, ir bet kokios kitos (vėlgi hipotetinės) protingos gyvybės formos ten gali išvengti kosminių spindulių antplūdžio kosminiame laive, jei leisime dirbtiniam intelektui keliauti.

„Nežinau, ar atvykimas į Žemę net sudomintų ateivius“, - sako jis. „Jei jie protingesni už mus, jiems tikriausiai neįdomu, kad jie atvyks į Žemę sunaikinti mūsų miestų - tai daug pastangų ir išlaidų. Jiems to daryti nereikia, jei jie turi mašininį intelektą“.

Jei nusiųsime savo dirbtinio intelekto zondą į planetą, esančią už begalės šviesmečių, gali būti, kad būtybės, su kuriomis jis bendraus, iki tol manė, kad yra vienintelė protinga gyvybė. Jos gali patirti tokį pat šoką, kokį, Loebo nuomone, patirsime mes.

Tada mes būsime ateiviai.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Remiantis: https://paranormal.lt/

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

avatar
0
1 Paranormal • 16:07, 2025-03-23
Ar dirbtinis intelektas jau dabar kuria tai, ko nesuprantame? Kaip manote, ar jis taps mūsų įpėdiniu, o gal jau esame ant ateivių technologijų slenksčio? Diskutuokime!
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2020-12-02 laikas 11:36 Receptai Kiaulienos iešmeliai orkaitėje
Kartais taip jau nutinka, kad vaikai nieko nebenori valgyti, išskyrus saldumynus, kuriuos tenka griežtai riboti. Taip paskutiniu metu nutiko ir mano vaikams. Tai man labai nepatinka, bet ką darysi, taip jau būna.

Skaityti daugiau

2018-09-03 laikas 07:51 Receptai Vaistažolių mišiniai plaukų priežiūrai

Plaukų priežiūra liaudies medicinoje, Vaistažolių mišiniai plaukų priežiūrai, receptai plaukams, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis, kaip gydytis uogomis, kaip gydyti...

Skaityti daugiau

2020-03-20 laikas 15:30 Receptai Kuršėnų vyniotinis be orkaitės
Labai skanus ir be proto lengvai pagaminamas varškės vyniotinis, skoniu labai primenantis nostalgiškąjį Kuršėnų vyniotinį.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-20 laikas 18:50 5 Nesveiki Santykių Įpročiai, Kurie Žudo Meilę: Kaip Juos Įveikti?
Kaltės užglaistymas dovanomis, partnerio kaltinimas dėl savo nesėkmių, senų nuoskaudų priminimas, pavydo kontrolė ar manipuliacijos – šie įpročiai tyliai ardo net stipriausius santykius. Remdamiesi psichologiniais tyrimais ir praktiniais pavyzdžiais,...

Skaityti daugiau

2025-07-20 laikas 18:09 Kodėl Kai Kurie Zodiako Ženklai Negrąžina Skolų? Astrologija ir Psichologija Atsako!
Tikriausiai kiekvienas esame susidūrę su situacija, kai paskolinome pinigų, bet jų taip ir neatgavome. Ar astrologija gali paaiškinti, kodėl kai kurie žmonės vengia grąžinti skolas? Atraskite, kaip Zodiako ženklai veikia finansinius įsipareigojimus!...

Skaityti daugiau

2025-07-20 laikas 17:49 7 Subtilūs Požymiai, Kad Vyras Jumis Domisi – Net Jei Neatrodo!
Šiame straipsnyje aptarsime 7 subtilius požymius, rodančius, kad vyras jumis domisi, net jei jis to atvirai neparodo. Sužinosite, kaip atpažinti šiuos ženklus, pagrįstus psichologiniais tyrimais ir kūno kalbos analize. Ieškokite daugiau apie santykiu...

Skaityti daugiau

2025-07-20 laikas 13:35 Kaip Greitai Paruošti Ryžius Be Ilgo Skalavimo: Paprastas ir Efektyvus Būdas
Atraskite paprastą būdą paruošti ryžius be ilgo skalavimo! Druskos tirpalas pašalina krakmolą, taupo laiką ir garantuoja birius ryžius. Šiame straipsnyje atskleisime šį metodą, pagrįstą moksliškais principais, ir pateiksime papildomų patarimų, kaip p...

Skaityti daugiau

2025-07-20 laikas 12:53 Visatos Pabaiga: Ar Netikras Vakuums Sunaikins Viską? Moksliniai Faktai

Ar visata gali išnykti dėl netikro vakuumo? Atraskite kvantinės fizikos teoriją apie „tikrą vakuumo burbulą“ ir jo pasekmes! Šiame straipsnyje gilinsimės į kvantinės fizikos paslaptis, nagrinėsime „tikro vakuumo burbulo“ hi...

Skaityti daugiau