Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Pasąmonės Galios » 2023 » Vasario » 5

"Gaslightingas" vaikų ir tėvų santykiuose

Šiandien populiarus žodis "gaslighting" paprastai vartojamas apibūdinti emociškai priklausomiems suaugusiųjų santykiams. Kadangi visi žinome, kad viskas "ateina iš vaikystės", nusprendžiau aprašyti šį reiškinį tėvų ir vaikų santykiuose. 

Prisiminkime gaslighting reikšmę. Tai psichologinės prievartos rūšis, labiau manipuliacinio pobūdžio, kai manipuliatorius turi aiškų ir suprantamą tikslą sukurti aukai iliuziją, o vėliau įsitikinimą, kad iš tikrųjų viskas, ką ji suvokia, yra netiesa, "ji įsivaizdavo", "ji klysta ir meluoja", ir apskritai, "kaip ji galėjo apie jį galvoti tokius dalykus!

"Nesunku numanyti, kokias pasekmes gali sukelti sistemingas "gaslighting": nuolatinės abejonės savo adekvatumu ir net konfliktą sukėlusių įvykių bei situacijų realumu. Taip yra daugiausia todėl, kad šias priežastis reguliuoja manipuliatorius.

O kaip tokie dalykai gali vykti vaikų ir tėvų sąveikos sferoje? Paaiškinsiu pavyzdžiu. Vaikas tapo tėvų kivirčo liudininku – lyg ir eilinė buitinė situacija. Bet čia mes sutelkiame dėmesį į mamos ir tėčio elgesį. Vaikas įėjo į kambarį, kur mama ir tėtis išreiškia nepasitenkinimą vienas kitu ir toliau mažasis bando išsiaiškinti, kas nutiko. „Kas čia vyksta?” – visiškai pagrįstas vaiko klausimas.

Kaip manote, kokį atsakymą jis dažniausiai išgirsta? „Viskas gerai, tėtis ir mama paprasčiausiai kalbasi“. Vaikas bando judėti toliau, kad gautų adekvačios informacijos apie tai, kas vyksta: „Bet jūs gi rėkiate, mama verkia, o tėtis sugniaužęs kumščius piktai žiūri. Kas atsitiko?” Tėvų atsakymas daugeliu atvejų: „Ką tu čia išsigalvoji: mama tiesiog pavargusi ir liūdna, o tėtis pavargęs po darbo ir dėl to piktas. Niekas čia nerėkė! Ir apskritai tau laikas eiti į savo kambarį!“

Štai ir pasikalbėjo… Štai ir pasėtos pirmosios sėklos, iš kurių ateityje išdygs būsimos abejonės ir netikrumas tuo, kas vyksta aplinkui.

Toks gaslaitingas gali vykti nuolat, jis netgi nelabai pastebimas: atrodo, kad lyg ir teisinga ginti vaikus nuo tėvų skandalų. Tik šiuo atveju nereikia meluoti vaikui, o geriau padirbėti su savo konfliktų priežastimi.

O mažajam tuo tarpu nuolat susidaro įspūdis, kad jis „viską neteisingai nesupranta“, „negali pats išsiaiškinti situacijos ir išsigalvoja“ – o toliau, priklausomai nuo asmenybės ypatumų, vaikas gali visiškai prarasti ryšį su realybe, imti vienokiu ar kitokiu laipsniu abejoti savo kompetencija vertinant tam tikras gyvenimo situacijas.

Todėl, mieli tėveliai, prieš sakydami vaikui, kad „viskas gerai, tau tik pasirodė”, geriau ištarkite sau „STOP“. O paskui papasakokite apie įvykusią situaciją jam suprantama kalba: „Taip, mes pykomės su tėčiu ir man labai gaila, kad tai išgirdai“.

Pradėkite bent nuo šito. Atminkite, kad neatsargūs jūsų pasakyti ir pakartoti žodžiai gali kainuoti jūsų vaikui ilgą išgijimo laikotarpį, pasitelkus psichoterapiją jau suaugusiame amžiuje.

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Auka/Parama

avatar
0
1
Sveiki, labai įdomus ir naudingas straipsnis. Sutinku su jumis: "Prieš sakydami vaikui "viskas gerai", geriau pasakykite sau "Stop". Dėkojame už profesionalų požiūrį į savo darbą.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
20.03.2023 laikas 18:29 CBS orų pranešėja griūva tiesioginiame eteryje
Šeštadienio rytą tiesioginės transliacijos metu Los Andžele staiga nugriuvo meteorologė. Šokiruojančiame vaizdo įraše matyti, kaip Alissa Carlson Schwartz iš CBS filialo KCAL, ruošdamasi pateikti rytinį pranešimą apie orus, staiga išblykšta, jos akys...

Skaityti daugiau

20.03.2023 laikas 14:40 Vengrijos premjeras Orbanas: "Europa kenčia nuo karo psichozės"
Pagrindinė problema, su kuria šiandien susiduria Europa, yra karas, dėl kurio Vengrija atsidūrė sudėtingoje padėtyje, nes karo padariniai yra sunkūs ir neatidėliotini, sakė Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas Ankaroje vykstančiame Turkij...

Skaityti daugiau

20.03.2023 laikas 12:12 Saudo Arabijos karalius pakvietė Irano prezidentą apsilankyti pirmą kartą per 25 metus

Daugiau kaip prieš savaitę Pekine, tarpininkaujant Kinijai, sudarę istorinį taikos susitarimą, Iranas ir Saudo Arabija, dešimtmečius buvę aršūs priešai, o prieš tai jų tautos šimtmečius varžėsi dėl religinio šiitų ir sunitų susiskaldymo, toliau si...

Skaityti daugiau

Nemokami skelbimai

20.03.2023 laikas 21:18 Receptai | Patiekalai Paimu kiaušinį, stiklinę pieno ir gaminu minkštas bandeles arbatai
Minkštos, purios ir labai skanios bandelės iš paprasčiausių produktų! Sėkminga tešla, kuri ilgai negenda (išbandyta per daugelį metų). Dalinuosi su jumis šiuo receptu.

Skaityti daugiau

19.03.2023 laikas 20:28 Receptai | Patiekalai «Mano vyras buvo sužavėtas, o svečiai paprašė recepto»: prabangus tortas be kepimo iš minimalių ingredientų (negali būti paprasčiau)

Šiandien pagaminau puošnų tortą arbatai iš minimalių produktų! Visi svečiai prašė recepto ir negalėjo patikėti, kaip lengva jį pagaminti. Jis pagamintas nekepant, iš paprastų produktų.

Skaityti daugiau

16.03.2023 laikas 09:02 Receptai | Patiekalai Mielinė picos tešla su pienu
Galiu labai užtvirtintai teigti, kad pica yra vienas iš pačių mėgstamiausių patiekalų mano šeimoje. Tokia mielinė picos tešla su pienu man yra labiausiai pasiteisinanti ir tikrai labai pamilta. O štai priedų kuo puikiausiai galite...

Skaityti daugiau