- 29.04.2021
- 0.0 Reitingas
- 1007 Peržiūros
- Komentarai
Sąnariams tenka išskirtinai reikšmingas vaidmuo – jie viso organizmo atramos bei judėjimo dalis, jie yra kaulų jungiamoji dalis. Todėl sąnarių skausmas – labai nemalonus ir gerokai apribojantis, priverčiantis pakeisti gyvenimo būdą, atsisakyti mėgiamų veiklų, kartais ir darbo. Artrozė – viena dažniausių sąnarių ligų. Kaip ji gydoma ir ar pagydoma?
Kas yra sąnarių artrozė?
Artrozė, dar vadinama osteoartritu, degeneracine sąnarių liga, yra neuždegiminės kilmės, jai būdingi sąnario kremzlės degeneraciniai pokyčiai, kremzlės nykimas, kuris progresuoja. Liga būdingiausia vyresnio amžiaus asmenims.
Artrozė yra dažniausia sąnarių liga ir viena esminių neįgalumo, sąnarių (kelio bei klubo) protezavimo priežasčių.
Artrozė pasireiškia ne tik sąnarių skausmu, bet ir tarsi užsikirtimu, braškėjimu, ribotu judrumu, neilgai trunkančiu, bet pasikartojančiu sąnarių sąstingiu.
Sąnarių artrozės priežastys
Artrozės rizika siejama su antsvoriu, intensyviu sportavimu, dideliu fiziniu krūviu, nuolat atliekamais monotoniškais judesiais (tai susiję su darbo specifika). Sąnario artrozės atsiradimą gali suponuoti ir dėl įgimtų sąnario pokyčių atsiradęs nevienodas krūvio paskirstymas sąnario paviršiuje. Turėtos sąnarių traumos irgi didina riziką ateityje susirgti sąnarių artroze.
Susirgti sąnarių artroze didesnė rizika kyla moterims.
Jei įtariate artrozę...
Jei Jums pasireiškia minėti simptomai, galima pagrįstai įtarti sąnario artrozę. Delsti nereikėtų – būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją, kad liga greičiau būtų pradėta tikslingai gydyti. Pirmiausia gydytojas atliks reikiamus tyrimus ligai diagnozuoti. Greičiausiaitai bus rentgeno nuotrauka, leisianti nustatyti sąnario pokyčius.
Sąnarių artrozės gydymo ypatumai
Pirmiausia, tai pacientas turėtų žinoti, jog vaistų, išgydysiančių sąnarių artrozę, nėra, bet yra nemažai būdų simptomams sumažinti ir pristabdyti ligos progresavimą:
• Gydytojas skirs vaistų, malšinančių sąnarių skausmus ir teigiamai veikiančių sąnarių judrumą. Svarbu žinoti, kad paskirtas vaistas nebūtinai tiks konkrečiam pacientui. Kartais prireikia išbandyti kelis medikamentus, kol atrandamas tas, kuris padeda labiausia. Dažniausiai pacientams skiriamas paracetamolis, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, pavyzdžiui, diklofenakas, kremzlės atsinaujinimą skatinantys vaistai, taip pat medikamentai, padedantys atpalaiduoti raumenis. Vartojant vaistus būtina laikytis gydytojo nurodymų, nes šie vaistai gali turėti ir šalutinį poveikį, pavyzdžiui, kenkti skrandžiui, inkstams ir pan.
• Labai svarbu saugoti sąnarius, todėl nesėdėkite, negulėkite padėtyje, kuri Jums nepatogi. Jei yra galimybė, venkite monotoniškų judesių – galbūt net verta pakeisti darbą, jei ligos progresavimui įtakos turi Jūsų darbo specifika?
• Nevenkite lazdelės, jei su ja vaikščioti yra kur kas patogiau.
• Svarbu nuolat atlikti mankštą, specialius sąnarius ir raumenis stiprinančius pratimus. Tokie pratimai teigiamai veikia kraujotaką, užkerta kelią sąnarių sustingimui. Norint geriausio rezultato, rekomenduojama apsilankyti pas kineziterapeutą, kuris, atsižvelgdamas į ligos stadiją, paciento būklę, jo galimybes, amžių, parinks konkrečius pratimus. Mankštą atlikti reikia reguliariai, geriausia – kelis kartus per dieną, mažiausiai – kartą. Mankšta turėtų trukti apie pusvalandį.
• Daugiau vaikščiokite.
• Venkite aukštakulnių batelių.
• Kontroliuokite savo svorį – jei turite antsvorio, tikslinga jo atsikratyti, nes papildomas svoris „apkrauna“ sąnarius, o kai jiems tenka didesnis krūvis, jie sunkiau funkcionuoja.
• Taip pat venkite nešti, kelti sunkius daiktus, kadangi tai atliekant sąnariams tenka didelis krūvis.
• Svarbu pasirūpinti, kad sąnariai būtų apsaugoti nuo šalčio, vėjo.
• Sąnarių artrozei gydyti, simptomams mažinti padeda masažai, vandens procedūros, šilumos ir šalčio procedūros ir pan.
• Nešiokite specialų ortopedinį įtvarą, suteikiantį sąnariui stabilumo ir užtikrinantį tinkamą kraujotaką.
• Jei medikamentinis gydymas, kineziterapija, masažai ir kitos priemonės nepadeda, o liga gerokai pažeidė sąnarį, atliekama operacija, kurios metu sąnarys protezuojamas.
Sąnarių artrozės gydymas natūraliomis priemonėmis
• mirkyti kojas varnalėšų šaknų nuovire arba dėti šio nuoviro kompresus;
• sudrėkinti žalius varnalėšų lapus ir dėti ant skaudančio sąnario;
• medumi patepti kopūstą, dėti ant skaudančio sąnario, aprišti šiltai ir palaikyti kelias valandas;
• sąnarius įtrinti eukaliptų aliejumi.
Pabrėžiame, kad tai - liaudiški patarimai, neįrodyti mokslinėse laboratorijose. Tik išbandyti protėvių ir perduoti iš lūpų į lūpas ateities kartoms. Mūsų tikslas informuoti. Todėl paliekame jums teisę patiems spręsti, tikėti jais ar ne, o dar geriau pasitarkite su gydytoju, dėl galimo šalutinio poveikio.
Jei jūs žinote daugiau naudingų liaudiškų patarimų, receptų, norite pranešti naujieną, pasidalinkite jais su mumis, prisijunkite ir rašykite bloge!
* „Paranormal.lt“ straipsniai skirti tik informaciniams ir švietimo tikslams ir nepakeičia profesionalių medicininių patarimų, diagnostikos ar gydymo. Visais klausimais apie savo sveikatos būklę visada pasitarkite su gydytoju.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau