- 20.03.2023
- 5.0 Reitingas
- 411 Peržiūros
- Komentarai
Daugiau kaip prieš savaitę Pekine, tarpininkaujant Kinijai, sudarę istorinį taikos susitarimą, Iranas ir Saudo Arabija, dešimtmečius buvę aršūs priešai, o prieš tai jų tautos šimtmečius varžėsi dėl religinio šiitų ir sunitų susiskaldymo, toliau siekia visiškai normalizuoti santykius.
Irano pareigūnas sekmadienį paskelbė, kad Saudo Arabijos karalius išsiuntė oficialų kvietimą Irano Prezidentui Ebrahimui Raisi apsilankyti Rijade - tai precedento neturintis žingsnis. Teigiama, kad E. Raisi "pasveikino" karaliaus Salmano kvietimą. Dabar belieka nustatyti datą.
Iš "Reuters": Kinijos centrinės užsienio reikalų komisijos biuro direktorius Wang Yi (C), Irano Aukščiausiosios nacionalinio saugumo tarybos sekretorius Ali Shamkhani (R) ir Saudo Arabijos nacionalinio saugumo patarėjas Musaad bin Mohammed Al Aiban (L) susitinka Pekine.
"Laiške prezidentui Raisi... Saudo Arabijos karalius pasveikino dviejų broliškų šalių susitarimą [ir] pakvietė jį į Rijadą", - socialiniame tinkle "Twitter" pranešė Irano prezidento administracijos vadovo pavaduotojas politiniams reikalams Mohammadas Jamshidi.
Irano užsienio reikalų ministerija taip pat patvirtino būsimą susitikimą. Be to, FM Hosseinas Amirabdollahianas sakė, kad "prieš du mėnesius buvo pasiektas susitarimas dėl Irano ir Bahreino techninių delegacijų apsilankymo abiejų šalių ambasadose".
Jis pridūrė: "Tikimės, kad kai kurios kliūtys tarp Irano ir Bahreino bus pašalintos, ir imsimės pagrindinių veiksmų, kad ambasados vėl būtų atidarytos."
Tokio oficialaus valstybės vadovo vizito nebuvo jau daugiau kaip 20 metų - paskutinis Irano prezidentas, lankęsis karalystėje, buvo Prezidentas Mohammadas Khatami 1998 m. vasario mėn. Šis vizitas dešimtojo dešimtmečio pabaigoje buvo pirmoji Irano prezidento kelionė į Saudo Arabiją nuo 1979 m. Irano islamo revoliucijos.
Praėjusią savaitę dienraštyje "The Washington Post" buvo cituojamas Henry Kissingeris, kuris Saudo Arabijos ir Irano diplomatinį proveržį pavadino "esminiu strateginės padėties Artimuosiuose Rytuose pokyčiu". Pagal daugiau žinomo buvusio valstybės sekretoriaus komentarų:
Saudo Arabija, kuri dešimtmečius buvo viena artimiausių Vašingtono sąjungininkių Artimuosiuose Rytuose, "dabar balansuoja savo saugumą, priešpastatydama JAV Kinijai", - aiškino jis.
Pasak Kisindžerio, Rijado veiksmus galima palyginti su tuo, ką jis pats pasiekė aštuntojo dešimtmečio pradžioje, kai būdamas valstybės sekretoriumi Niksono administracijoje padėjo pasiekti suartėjimą su Pekinu, esant įtampai su Maskva.
Tai galiausiai taip pat galėtų pradėti naują tikėtino regioninio stabilumo erą. Regioninė priešprieša, kuri labiausiai sustiprėjo per 2011 m. prasidėjusį dešimtmetį trukusį tarpinį karą Sirijoje, ne tik atsirado šimtmečius trunkančių nesutarimų dėl teisingo islamo aiškinimo (šiitiškas Iranas ir sunitiška Saudo Arabija) fone, bet ir išplito tokiose vietose kaip Jemenas, kur vyksta dar vienas įnirtingas tarpinis karas, kuriame šiitų sukilėliai priešinasi Saudo Arabijos remiamai vyriausybei.
Saudo Arabija ir Iranas taip pat susiduria remdami konkuruojančias politines grupuotes Libane, o Teheranas yra didžiausias šiitų sukarintos grupuotės "Hezbollah" rėmėjas. Dėl šių priežasčių per daugelį metų kaltinimai dėl terorizmo rėmimo buvo dažnai metami vienas kitam. Pavyzdžiui, Irano valstybinė žiniasklaida jau seniai kaltina Saudo Arabiją, kad ji yra pagrindinė slapta "Islamo valstybės" (ISIS) rėmėja, siekianti nuversti Sirijos prezidentą B. Assadą.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau