Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sveikatos Patarimai | Liaudies Medicina » 2021 » Balandžio » 7

Ką daryti, kad vaikas mažiau atpylinėtų?

1. Vaiko atpylinėjimo proceso samprata

Jaunoms motinoms dažnai kelia nerimą ir baimę vaiko atpylinėjimas. Vaiko motina dažnai klausia : “Vaikas atpylinėja, ar jam netrūksta maisto”. Dažna tėvų baimė, jog vaikas atpylinėja nemažai pieno, ir jis negauna pakankamai maisto. Reikia suprasti, kad vaiko atpylinėjimas - tai natūralus procesas, kuriuo metu nedidelis pieno kiekis yra pašalinimas iš organizmo. Svarbu, kad vaikas neatpylinėja per gausiai ir per dažnai. Taigi, reikia išsiaiškinti, kas yra atpylimas bei kas jam būdinga.

Atpylimas – tai nedidelio pieno kiekio pašalinimas, kuris paprastai teka iš vaiko burnytės ir ištepa rūbelius.

Svarbu suprasti, kad atpylimas skiriasi nuo vėmimo. Tai yra visai skirtingi procesai.

Vėmimas– tai staigus didelio pieno kiekio pašalinimas, neretai triukšmingas, su ilga trykšle. Ir atpylimas, ir vėmimas nėra, išskyrus retus atvejus, sukeltas blogo virškinimo arba pieno netoleravimo, bet pripažįstamos kitos priežastys: nervinės, anatominės.

Taigi, atpylimas yra švelnus procesas, kuriuo metu maistas siaura srovele išteka iš vaiko burnos, ir jis netgi nesureaguoja. Vėmimas vaikui yra nemalonus, todėl jis yra neramus ir verkia. Per vėmimą maistas “eina” staigia srove. Taip pat vėmimo procesą lydi pilvuko raumenų traukuliai- skrandis susitraukia ir ištuština visą savo turinį.

Kai vaikas atpylinėja nereikia išsigąsti, nes tai yra natūralus reiškinys, skirtas tam, kad pasišalintų pienuko, patekusio į skrandį, perteklius arba oras, kuris kartu su maistu pateko į skrandį. Svarbu pabrėžti, kad atpylinėja tiek žindomi, tiek maitinami vaikai iš buteliuko. Jeigu vaikas yra maitinamas iš buteliuko, reikia maitinti iš buteliuko, kuris neleidžia prisiryti oro.

Pieno atpylinėjimo reiškinys dar vadinamas mediciniškai gastroezofaginiu refleksu. Kitaip tariant, vaikas be pastangų išgertą ir į skrandį patekusį pieną atpila į burnytę.

Daugelis vaikų (du trečdaliai) atpylinėja iki 3-4 mėnesių amžiaus, kiti- iki 6-8 mėnesių bei maždaug apie 5 proc. – iki 10-12 mėnesių amžiaus. Vaikai atpylinėja kaskart pamaitintas, o kiti vaikai- 1-2 kartus per parą. Kai kurie vaikai atpylinėja atsirūgdami iškart po maitinimo, kiti sunkiai atsirūgdami po 20-30 minučių, treti- po 45 minučių. Paprastai vaikas atpylinėja nedaug pienuko: 1-2 arbatinius šaukštelius per vieną kartą.

Taigi sveikas vaikas atpylinėja labai mažai pieno, maždaug apie 10-12 mililitrų (du arbatiniai šaukšteliai). Kai kuris vaikas atpylinėja pieną kiekvienąkart pavalgius, kitas vaikas gali retkarčiais atpylinėti. Tai yra natūralu ir nereikia dėl to jaudintis. Verta pabrėžti, jog nėra nieko bloga, kai vaikas gausiai atpylė vieną kartą, bet jeigu gausus atpylinėjimas kartojasi- reikėtų kreiptis į gydytoją.

2. Vaiko atpylinėjimo priežastys

Vaiko atpylinėjimą sąlygoja atitinkamos priežastys. Labai svarbu žinoti pagrindines vaiko atpylinėjimo priežastis, siekiant padėti vaikui, jog jis atpylinėtų mažiau arba laiku pastebėti ir suprasti, jog vaiko atpylinėjimas yra įtartinas (yra atitinkamos bėdos, kurios lemia gausų vaiko atpylinėjimą). Taigi, pateiksiu pagrindines priežastis dėl kurių vaikas atpylinėja:

● Vaikas atpylinėja, kai maitinančios motinos minkštos arba kietos krūtys. Tokiu atveju reikia kelis motinos pieno lašiukus nuvarvinti vaikui į burnytę- tada jį žindyti. Kai vaikas pavalgo, būtina jį palaikyti stačią, kol jis atsirūgs. Vaikas, kuris maitinamas krūtimi reikia apie dešimt minučių atitraukti nuo krūties ir pilvelį prispausti prie savo pilvo (vaiko pilvelis turi būti prispaustas prie motinos pilvo). Kada iš vaiko skranduko išeina oras, jis atsirūgsta, motina gali jį maitinti toliau.

● Vaikas atpylinėja, kai čiulpdamas krūtį arba gerdamas pieną iš buteliuko prisiryja oro arba prisivalgo per daug. Patekęs į vaiko skrandį oras visada atsiduria po pienu. Kai vaikas keičia padėtį ir sujuda skrandukas - oro burbuliukas “eina” į stemplę. Tokiu atveju vaikas kartu su oru atpila šiek tiek pieno, kuris yra rūgštaus kvapo. Taip pat labai dažnai atpylinėja vaikas, kuris godžiai geria pienuką, stipriai traukia ir kartu su pienu pritraukia oro bei vaikas, kuris blogai apžioja krūtų spenelį.

● Vaikas atpylinėja, kai blogai apžioja motinos krūties spenelį. Maitinanti motina privalo rasti tinkamą žindymo padėtį, kuri leistų vaikui lūpytėmis gerai apimti spenelį ir rudajį laukelį. Jeigu visa tai nepadeda, tada į burnytę galima įkišti savo pirštą, lėtai ištraukti spenelį ir vėl duoti krūtį.

Kai vaikas yra maitinamas dirbtiniais pieno mišinukais, ir jis atpylinėja- tai gali būti per didelė žinduko skylutė. Mažylis skuba nuryti pieną ir į skranduką patenka oro.

● Vaikas atpylinėja, nes yra permaitintas. Kai kurios motinos siekia, jog vaikas kuo sočiau pavalgytų, bet jo skrandukas yra labai mažas, todėl vaikas atpylinėja pieno perteklių. Svarbu nebrukti pieno per prievartą. Kai vaikas būna neramus, dirglus prašo krūties, nes nori motinos švelnumo (prisiglausti ir nusiraminti), o motina galvoja, jog jis nori valgyti ir pamaitina. Tokiu atveju vaikas persivalgo bei atpylinėja pieno perteklių.

● Vaikas atpylinėja, kai yra padidėjusi raumenukų įtampa. Kai vaiko raumenukai yra įsitempę, įsitempęs būna ir prievarčio raumuo tarp skrandžio ir dvylikapirštės žarnos- tada vaikui skauda ir pučią pilvą. Būna, kad vaikas atpylinėja, nes plečiasi galvos smegenų skilveliai ir prisikaupia skysčių, serga meningitu bei kita rimta liga.

● Vaikas atpylinėja, kai yra pilvelio bėdos. Jeigu gimusiam vaikui trūko deguonies, jį gaivino, jis sirgo sunkia užkrečiamąja liga- jis gali atpylinėti pieną. Kada vaikas sustiprėja ši problema pradingsta.

● Vaikas atpylinėja, kai yra Stenozė (prievarčio susiaurėjimas). Tokiu atveju vaikas atpylinėja pieną ne po gurkšnelį. Vaikas, atsirūgęs iš karto arba po kelių valandų, atpylinėja pieną fontanu. Tokiu atveju privaloma kreiptis į gydytoją. Paprastai stenozės simptomai pasireiškia, kai vaikui yra 2-4 savaitės, bet gali pasirodyti ir anksčiu. Vaiko skrandis stipriai susitaukia, jog galėtų prastumti maistą pro siaurą prievartį. Tai tai yra neįmanoma ir skrandžio turinys gali būti išvemtas taip stipriai, kad pasklis net per metrą- tai yra vadinama gausiu vėmimu. Vaikui gali užkietėti viduriai bei pasireikšti dehidratacija, todėl būtina kreiptis į gydytojus.

● Vaikas atpylinėja, kai yra alergiškas. Jei vaikas yra alergiškas pienui, jis nebūtinai turi būti išbertas. Jis gali dėl alergijos pienui atpylinėti.

Kaip matome, yra nemažiai priežasčių kurios sąlygoja vaiko atpylinėjimą. Kai kurios priežastys yra lengvai ir išsprendžiamos ir panaikinamos- išvengiant tam tikrų priežasčių, galima sumažinti vaiko atpylinėjimą.

3. Ką daryti, kad vaikas mažiau atpylinėtų?

Siekiant, kad vaikas atpiltų pieno mažiau- yra vykdoma atitinkama prevencija. Norint, jog vaikas atpylinėtų mažiau yra svarbūs atitinkami veiksmai:

● Išsiaiškinti ar vaikas yra taisyklingai žindomas: gerai apžioja krūties spenelį, žįsdamas neprisiryja oro. Vaikui kuris maitinamas dirbtiniu pieno mišiniu – reikia parinkti tinkamos skylutės žinduką arba naudoti žinduką su vožtuvu, nesuplakti paruošto maitinti pieno mišinio (jame daug oro burbuliukų), maitinant buteliukas turi būti taip paverstas, jog visas oras būtų jo dugne, maitinamo vaiko padėtis turėtų būti pusiau vertikali (30-45 laipsnių), o ne horizontali.

● Stengtis vaiką maitinti dažniau, galimas variantas, kad jis jausis sotesnis ir mažiau atpylinės.

● Jeigu sveikas, linksmas ir gerai priaugantis svorio vaikas dažnai atpylinėja, maždaug nuo keturių mėnesių galima pabandyti patirštinti pieną. Į 100 mililitrų pieno reikia įpilti arbatinį šaukštelį tirpių kruopų košytės, kuri yra skirta kūdikiams bei maitinti tuo mišiniu.

● Žindomam arba maitinamam dirbtiniu pieno mišiniu vaikui, maitinant duoti atsirūgti. Tokiu būdu galima sulėtinti godžiai ir greitai valgančio vaiko maitinimo tempą.

● Po maitinimo vaikui reikia padėti atsirūgti, paimant jį tokia padėtimi, jog pilvukas būtų priglaustas motinai prie krūtinės, o smakriukas remtųsi į petį.

● Ką tik pamaitinamam vaikui nereikia keisti sauskelnių.

● Pamaitintintą ir atsirūgusį vaiką reikia guldyti ant dešiniojo šono (vėliau galima paguldyti ir ant kairiojo šono).

● Jeigu vaikas yra guldomas į lovytę, tai būtų gerai, jog jo galvūgalis būtų šiek tiek horizontalios padėties.

● Maždaug valandą pažindyto vaiko reikia stengtis nesupti, bet reikia maudyti praėjus 1,5 valandos po valgio.

● Sveikam ir gausiai atpylinėjančiam žindomam vaikui, gydytojas gali skirti specialių vaistų, jog mažiau atpylinėtų. Pieno mišiniu maitinamam vaikui gali pasiūlyti spacialų antirefliuksinį mišinį su tirštikliais.

4. Vaikas atpylinėja - kada reikia kreiptis į gydytojus?

Kartais vaiko atpylinėjimas yra kelia rimtų įtarimų dėl vaiko sveikatos būklės, todėl patartina tam tikrais atvejais kreiptis į gydytoją. Į gydytojus dėl atpylinėjimo būtina kreiptis šiais atvejais:

● kai vaikas prieš arba po valgio yra neramus, irzlus bei dirglus.

● kai vaikas raitosi ir klykia iš skausmo.

● kai kai vaikas nesugeba rasti patogios padėties užmigti.

● kai vaikas nepaaiškinamai pradeda kosėti ir dusti.

● kai vaikas nuolatos po kiekvieno maitinimo atpylinėja daug pienuko.

● kai vaikas atpylinėja gausiai (fontanu) ir labai gausiu skrandžio turiniu (palieka balą ant grindų).

● kai vaikas atpylinėja labai dažnai, retai tuštinasi ir neauga vaikui svoris bei vaikas nustoja augti.

● kai vaikas atpylinėja skrandžio turiniu su žaliomis (tulžies) su raudonomis, rudomis kraujo priemaišomis.

● kai vaikas vemia, ypatingai kai šis procesas (vėmimo) kartojasi po keleto maitinimų.

● kai vaikas atpylinėja, kuriam jau yra vieneri metai.

Vaikas, kuris daug atpylinėja, gali būti skirta medicininė priežiūra. Dažnai gydytojas tokiam vaikui skiria vaistų. Kai kyla įtarimų, jog refliuksas yra patologinis- vaikas yra guldomas į medicinos priežiūros įstaigą (ligoninę). Ligoninėje vaikui yra atliekami endoskopiniai tyrimai. Kai kuriuos vaikus tenka netgi operuoti, per operaciją mechaniškai uždaromas skrandžio prievartis - vožtuvas, kuris neleidžia maistui kilti į viršų. Tuo pačiu yra atliekama plastinė operacija, po kurios maistas lengviau slysta žemyn. Ši operacija yra sudėtinga bei atliekama tiems vaikams, kurie nepriauga svorio, gausiai ir smarkiai atpylinėja - dėl tos priežasties dažnai serga plaučių uždegimu.

LITERATŪROS SĄRAŠAS

Ferrari G. Laimingas vaikas. Vaga. Vilnius. 2008. ISBN 978-5-415-02062-1

Laurent S., Reader P. Vaikas auga mėnuo po mėnesio. Alma littera. 2010. Vilnius. ISBN 978-9955-38-9-696-4

Leipuvienė A. “Atpylinėja”. Žurnalas “Tavo vaikas”. 2013. Nr. 6. ISSN 1392-6519

Maciulevičienė R. Straipsnis “Atpylinėja”. Žurnalas “Tavo vaikas”. 2012. Nr. 4. ISSN 1392-6519

Stoppard M. Viskas apie vaiko priežiūrą. Alma littera. 2009. Vilnius. ISBN 978-9955-38-439-7

Žurnalas “Tavo vaikas”. Straipsnis “Kodėl atpila”. 2011. Nr. 5. ISSN 1392-6519

Prieiga per internetą: http://sosmamai.blogas.lt/kudikis-atpylineja-%E2%80%93-ar-verta-issigasti-4.html

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
15.04.2021 laikas 15:48 Ką išduoda apgamai skirtingose kūno vietose?

Dauguma apgamų atsiranda iki 30 metų ir, pasak kinų astrologijos, gali atskleisti daug informacijos apie žmogų pagal tai, kurioje kūno vietoje jų yra. Pavyzdžiui, apgamas ant nosies reiškia, kad jūs esate labai darbštus, ant skruosto – sąžiningas.

...

Skaityti daugiau

15.04.2021 laikas 15:35 Kodėl Marsas laikui bėgant išdžiūvo?
Prieš keturis milijardus metų Marse dar buvo daug paviršinio vandens – jūros, upės, lietūs. Prieš tris milijardus metų planetos paviršius buvo panašiai sausas, kaip ir šiandien. Kaip vyko šis procesas?

Skaityti daugiau

14.04.2021 laikas 19:23 Kaip pašalinti skausmą be tablečių?

Šis mišinys sumažins sąnarių skausmus po 1 naudojimo! Paruoštą tepalą reikia laikyti šaldytuve ir tepti tik prireikus. Jei skauda galvą, tepkite tepalu smilkinius ir skausmas sumažės.

Skaityti daugiau

14.04.2021 laikas 17:59 Svogūnų Lukštai Ir Panaudojimo Būdai
Naudingi patarimai naudoti svogūnų lukštus: Veiksmingas šalinimas nuo peršalimo. Greitas kosulio malšinimas. Priešgrybeliniai vaistai. Plaukų struktūrai sustiprinti. Nuo varikozės.

Skaityti daugiau

14.04.2021 laikas 17:37 Šis metodas leis jūsų nagams atrodyti baltais ir tvirtais!
Kad jūsų nagai atrodytų gerai prižiūrimi ir balti, ilgi ir stiprūs, rekomenduoju šį receptą! Aš pati naudoju, rezultatas įspūdingas!

Skaityti daugiau

15.04.2021 laikas 21:49 Mieliniai avižinių dribsniai blyneliai "Su nauda sveikatai"

Šį mielinių blynelių receptą radau rusiškam žurnaliuke "Septynetas su šaukštu" (bent taip išsiverstų), na ir tikrai sudomino. Šis receptas labai tinka tiems, kas nemėgsta košių iš avižinių dribsnių. Skonis man asmeniškai labai patiko, o kažkaip iki šiol niekada ir girdėjus nebuvau apie ...

Skaityti daugiau

15.04.2021 laikas 21:49 Orkaitėje keptas perlinių kruopų troškinys su daržovėmis ir antiena arba vištiena
Jeigu mėgstate įvairiausius troškinius su paukštiena, tada ir šis patiekalas neabejotinai Jums patiks. Jį pagaminti itin paprasta, reikia visus produktus sudėti į kepimo indą ir dėti į orkaitę, kuri atliks visus darbus už Jus....

Skaityti daugiau

15.04.2021 laikas 20:14 J&J, AstraZeneca Covid-19 jabs both contain aborted human fetal tissue
Some leaders in the Roman Catholic Church are warning their laity not to be injected with experimental Wuhan coronavirus (Covid-19) chemicals from Johnson & Johnson (J&J) or AstraZeneca because the jabs contain ingredients derived from aborted human babies....

Skaityti daugiau