- 03.10.2023
- 0.0 Reitingas
- 634 Peržiūrų
- Komentarai
Gastroezofaginio refliukso liga gali varginti ne tik suaugusiuosius, bet ir visai mažus vaikus. Dėl nemalonaus pojūčio pavalgius, varginančio kosulio ir gerklės peršėjimo mažyliams gali dingti apetitas, prastėti miego kokybė, kristi svoris. Svarbu atpažinti simptomus ir padėti vaikui.
Kas yra refliuksas?
GER (gastroezofaginis refliuksas) – fiziologinis procesas, kuris pasireiškia sveikiems kūdikiams, vaikams, suaugusiesiems. Pirmaisiais 4 gyvenimo mėnesiais refliuksas būdingas 50–70 % kūdikių, o iki metukų maisto atpylimas paprastai išnyksta. Esant įprastam refliuksui, kūdikiams nekyla miego sutrikimų, jie noriai valgo, priauga svorio, nėra dirglūs, nepasireiškia kvėpavimo komplikacijų.
Gastroezofaginio refliukso liga (GERL) – patologinė būklė, kuri pasireiškia virškinimo ir kvėpavimo sistemų komplikacijomis. Šia liga serga 2–8 % 3–9 m. vaikų ir apie 5 % paauglių. Vaikystėje diagnozuojamas negalavimas dažniausiai vargina ir vėlesniame amžiuje. Šia liga susergama dėl apatinio stemplės rauko nepakankamumo (15 % atvejų – dėl padidėjusios skrandžio rūgšties gamybos), kai dalis skrandžio rūgšties patenka į stemplę ir ją erzina, todėl atsiranda kosulys, lydimas skausmo ir graužimo gerklėje. Gulint skrandžio rūgštis lengviau prateka į stemplę, tad atsigulus simptomai sustiprėja, dažniausiai kosulys vargina naktimis, rytais, peršti gerklę, norisi atsikrenkšti, tarsi gerklėje būtų kas nors įstrigę.
Pagrindiniai simptomai
Gastroezofaginio refliukso liga skirtingo amžiaus vaikams pasireiškia nevienodai. Kūdikiams paprastai būdingas itin gausus atpylimas po valgio, vėmimas, dusimas, springimas, dirglumas. Maistas neužsibūna skrandyje ir nesuvirškinamas, todėl blogai auga svoris. Jei GERL simptomai kartojasi po kiekvieno maitinimo, svoris ima kristi. Vyresnių vaikų ir paauglių simptomai panašūs į suaugusiųjų: skauda pilvą, pavalgius pykina, vemia, graužia rėmuo, dingsta apetitas, prastai miega. Įsidėmėtina, kad daugumai vaikų refliukso liga pasireiškia tik kvėpavimo takų problemomis – varginančiu neproduktyviu naktiniu kosuliu, balso prikimimu, gerklės skausmu.
Gastroezofaginio refliukso liga turi būti gydoma ne tik dėl prastėjančios gyvenimo kokybės. Krintantis kūdikių svoris itin pavojingas. Be to, negydoma GERL ilgainiui sukelia sunkių komplikacijų – gali kamuoti krūtinės skausmai, išmatose pasirodyti kraujo, varginti geležies stokos anemija, išsivystyti apnėja (kvėpavimo sutrikimas miegant), kartotis aspiracija ar pneumonija, atsirasti lėtinis kosulys, obstrukcinis bronchitas, lėtinis laringitas, balso prikimimas, dantų emalio pažeidimai.
Jeigu liga negydoma, nuolat pažeidžiama stemplė ima randėti, todėl gali susiaurėti, sutrikti rijimas, ilgainiui gresia net stemplės vėžys.
Diagnozė ir gydymas
Ligai nustatyti atliekamas endoskopinis tyrimas, kartais skiriami ir kiti tyrimai, pavyzdžiui, echoskopija. Pagrindinis gydymas – gyvenimo būdo koregavimas ir skrandžio rūgštingumą mažinantys vaistai. Tačiau jei tai neduoda norimo rezultato arba dėl kokių nors priežasčių negalima vartoti vaistų, skiriamas chirurginis gydymas, kurio metu užtikrinamas didesnis apatinio stemplės rauko sandarumas. Įprastai maistas iš burnos stemple slenka į skrandį, o stemplės apačioje yra raumeninis žiedas (raukas), kuris maistui pasiekus skrandį susitraukia. Sergant GERL apatinis stemplės raukas yra pernelyg atsipalaidavęs, todėl susidaro sąlygos skrandžio turiniui sugrįžti stemple aukštyn. Operacija pakoreguoja stemplės uždarumą ir GERL simptomai išnyksta.
Palengvinti būklę
Jei vaikui pasireiškia GER ar GERL simptomai, svarbu gerinti savijautą ir išvengti nemalonių pojūčių. Ką reikėtų daryti?
Nepersivalgyti. Vaiko skrandis – maždaug jo kumščio dydžio, tad vieno valgio porcija neturėtų būti didesnė, kitaip dalis maisto kartu su skrandžio sultimis pateks atgal į stemplę.
Gerai sukramtyti valgį, valgyti lėtai, rinktis baltyminius produktus.
Riboti tam tikrus maisto produktus. Kofeinas, šokoladas, citrusiniai vaisiai, pipirmėtės, kokakola, sultys, aštrus maistas, greitojo maisto produktai (užpilamos košės, sriubos, makaronai, picos, dešrainiai, skrudintos bulvytės ir t. t.) gali išprovokuoti refliukso simptomus.
Palaikyti sveiką KMI. Tyrimai rodo, kad vaikų antsvoris – vienas iš rizikos veiksnių susirgti refliuksu. Net jei svoris normalus, svarbu vengti pilvą veržiančių drabužių.
Negulėti po valgio ir nevalgyti gulomis. Gulėjimas pilnu skrandžiu sukelia skrandžio turinio išsiliejimą į stemplę.
Nevalgyti likus 3–4 val. iki miego.
Pakelti lovos galvūgalį 15–20 cm. Taip užkirsite kelią rūgšties išsiliejimui iš skrandžio į stemplę ir sumažinsite naktinį kosčiojimą.
Vengti tabako dūmų. Aktyvus ir pasyvus rūkymas mažina seilių kiekį burnoje ir gerklėje, provokuoja kosulį, pilvo spaudimo padidėjimą, sykiu ir refliukso epizodus.
Kramtyti gumą, čiulpti ledinukus. Seilių rijimas padeda neutralizuoti skrandžio rūgštį, todėl sergantiems refliuksu patariama kramtyti becukrę kramtomąją gumą ar nekaloringus ledinukus.
Kreiptis į gydytoją
Jeigu nemedikamentinis gydymas neefektyvus, vargina intensyvūs simptomai, nustatomi stemplės ar skrandžio gleivinės pažeidimai, be vaistų ligos suvaldyti nepavyks, todėl būtina kreiptis į specialistus. Nevalia delsti, kai:
- Kartojasi vėmimo epizodai
- Kūdikis praranda svorį
- Dažnai vargina rėmuo
- Skauda viršutinę krūtinės dalį ar gerklę
- Jaučiamas skausmas arba sunkumas ryjant (maistas tarsi įstringa gerklėje)
- Kvėpavimo sutrikimai (švokštimas, knarkimas, dusulys, užspringimas, lėtinis kosulys, užkimimas).
Įdomu
- Statistiškai šiuo metu net 10 % visų pasaulio gyventojų kenčia nuo GERL.
- Liga diagnozuojama įvairaus amžiaus pacientams, tačiau dažniau sirgti linkę tie, kuriems per 40 metų.
- Deja, liga vis jaunėja ir refliuksas diagnozuojamas net naujagimiams.
Autorius L.Samulė, priekavos.LT
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau