Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Liaudies medicina, Sveikata » 2021 » Sausio » 1

Vėžiu sergančio asmens mityba gydymosi metu

(Paranormal)* Daug kalbama apie profilaktiką siekiant išvengti lėtinių ligų, o ką daryti tada, kai liga vis dėlto jau palietusi? Onkologinė liga. Kaip nepasimesti tarp gausybės patarimų, ko reikėtų valgyti?

Vėžys baugina ir kelia didelį nerimą. Įsijungia išgyvenimo instinktas, ir esame pasiryžę bandyti visko, kad išsivaduotume nuo naviko. Reikia gerti žaliųjų kokteilių? Gerai. Reikia marinti vėžį badu ir išbraukti visus cukrus bei angliavandenius? Ne problema. Tačiau problemų čia yra, ir jų daug.

Tradicinės vėžio terapijos metu drauge ateina nemalonūs šalutiniai reiškiniai, kurie apsunkina jau ir taip ne per lengvą būklę ir eikvoja papildomą energiją. Marindami vėžį galime numarinti badu save ir pabloginti ligos rezultatą. Atitinkamai, padarydami netinkamus mitybos pasirinkimus, ne padedame savo organizmui atsigauti, bet dar labiau jį kankiname.
Tai, ko valgoma, turi reikšmės!

Gydytojai ir funkciniai specialistai kreipia vis daugiau dėmesio į mitybą naviko gydymo metu, nes visavertis maistas padeda jaustis geriau, sumažinti nuovargį ir riziką susirgti infekcinėmis ligomis, kuri yra žymiai padidėjusi. Tinkamas maistas padeda užtikrinti jėgą ir energiją, kad įveiktų liga, taip pat išsaugoti optimalų kūno svorį ir maisto medžiagų atsargas arba bent jau sumažinti kūno svorio netekimą (kas labai būdinga ir šioje situacijoje taip pat labai pavojinga). Dar iš esmės svarbu tai, kad palengvinami terapijos sukelti šalutiniai reiškiniai, taip sumažinant riziką nutraukt i terapiją kaip tik dėl šalutinio poveikio. Ir, kas svarbiausia, tinkama mityba padeda greičiau pasveikti.

Trumpai - kasdien su maistu reikėtų gauti visų trijų stambiųjų maisto medžiagų grupių - angliavandenių, baltymų ir riebalų. Tačiau, reikia turėti omenyje gydymo proceso šalutinį poveikį, kuris sąlygoja tai, ar riebalų reikia gauti daugiau, ar mažiau, ar iš daržovių valgysime viską, ar tik ko nors konkretaus ir t.t. Taip pat iš esmės svarbu gauti optimalų kiekį skysčio - pirmiausia, gryno vandens, - vitaminų, mineralinių medžiagų, antioksidantų ir kitų biologiškai veiklių junginių, kurių randama maisto produktuose.

Šįsyk - apie mitybos taktiką, kokia tinkama ligoniams, kurie renkasi tradicinį požiūrį į gydymą su operacijomis, chemoterapijomis, švitinimu, imunoterapijomis ir taikinių terapijomis. Taip pat kaip turint nutukimą ar sergant artritu, esama įvairių mitybos modelių (dažnai, prieštaringų), kuriais sveikatos būklę pavyksta pagerinti. Čia aprašytos mitybos rekomendacijos irgi gali prieštarauti tam, ką skaitėte prieš tai. Tarkim, jei esate skaitę, kad pieno produktus reikia išbraukti iš valgiaraščio ar kad cukraus turintys produktai kenkia, tad čia jie neišbraukiami iš paciento maisto raciono. Nereikia ir neteisingai suprasti, kad leidžiama absoliučiai viskas, tačiau mityba priderinama taip, kad pacientas jaustųsi geriau, šalutiniai reiškiniai trukdytų kuo mažiau, o organizmas būtų kaip įmanoma stipresnis.

Valgiai ir gėrimai turėtų būti su didele energine verte, be to, reikia atkreipti dėmesį, kad juose būtų daug baltymų -ledų, pieno ar jogurto kokteiliai, kuriuose ypač daug baltymų, bus pats tas.

Prieš ir po onkologinių operacijų

Prieš operaciją tarp ligonių dažnai pastebimi nepakankamos mitybos požymiai (dėl šoko, streso, apetito stokos ir kitų priežasčių), kuriuos reikia pašalinti kaip įmanoma greičiau. Jei turimas kūno svorio netekimas, tada jį reikia koreguoti atitinkamai gautu kalorijų ir baltymų kiekiu. Taip pat sakytina apie pooperacinį etapą, kada svarbu, kad žaizdos greičiau užgytų, kad padėtume savo kūnui pasveikti ir galėtume greičiau palikti ligoninę.

Papildoma gydomoji mityba

Neretai kyla medicininio papildomo maisto poreikis, kurio galima vartoti kaip valgymo karto pakaitalą. Dažniausiai tai skystos konsistencijos kokteilis, kuriame daug energijos, o maisto medžiagos subalansuotos pagal paciento poreikius. Tokiu papildomu maistu galima sumažinti kūno svorio netekimą, pagal galimybes jį padidinti, taip pat pagerinti paciento savijautą. Tarkim, Nutridrink, Nutricomp Drink, patariama vartoti ataušinus, išgeriant lėtai, o ne vienu ypu, nes kalorijų ir baltymų kiekis atitinka nedidelį valgymo kartą. Rekomenduojama dozė dažniausiai būna du buteliukai per dieną, papildomai prie kasdienės mitybos, bet kiekį galima koreguoti pagal gydytojo / mitybos specialisto nurodymus.

Kaip planuoti valgymo kartus

Kad pasirūpintumėte savo ar savo artimo žmogaus sveikata, verta išbandyti įvairias mitybos taktikas - priklausomai nuo turimų šalutinių reiškinių. Tarkim, jei būna viduriavimas, tuomet netiks tas pats, kas tada, kai būna vidurių užkietėjimas, o kilus laktozės netoleravimui nereikia bet kokia kaina siūlyti pieno kokteilių tik todėl, kad juos lengva vartoti.

Žinant, kad daugelio žmonių, pradėjusių gydymąsi, apetitas ne itin ryškus, o kūno svorio kritimas yra pavojingas, norėtųsi pradėti nuo šio aspekto.

• Pirma, iš esmės svarbi yra aplinka, kurioje valgoma. Jei tik įmanoma, valgyti reikėtų malonioje kompanijoje ar darant ką nors tokio, kas teikia malonumo - skaitant knygą, žiūrint serialą ir pan.

• Būtinai patartina gauti energijos 5-6 kartus per visą dieną, kad nebūtų tik 2 ar 3 dideli valgymo kartai, kas gali sustiprinti jau esamus šalutinius reiškinius. Būtų gerai, jei ko nors nedaug pavyktų suvalgyti arba užkąsti taip pat prieš einant miegoti. Ir tokio režimo reikėtų laikytis kiekvieną dieną, nepriklausomai nuo to, ar alkis jaučiamas, ar ne.

• Valgiai ir gėrimai turėtų būti su didele energine verte, be to, reikia atkreipti dėmesį, kad juose būtų daug baltymų -ledų, pieno ar jogurto kokteiliai, kuriuose ypač daug baltymų, bus pats tas. Gerti gazuotų, saldintų gėrimų nebūtų patartina tiek dėl burbuliukų, tiek ir todėl, kad juose esama tik paprastųjų angliavandenių. Apskritai nepatartina gerti valgymo metu, taip išvengsite sotumo pojūčio atsiradimo ir dujų formavimosi, bet, jei tai padeda turint sausą burną, tada tai daryti reikėtų.

• Kai apetito nėra, lengviau suvalgyti minkšto ar skysto maisto, ir apskritai galima valgyti tuos patiekalus, kurie konkrečiu momentu atrodo skanūs. Jei kuris nors patiekalas nebeteikia malonumo, nieko tokio, greičiausiai po kurio laiko vėl malonumas sugrįš. Terapijos metu svarbiausia pats valgymas, kad neleistumėte mažėti kūno svoriui, todėl galima valgyti to, ko labai norisi, arba bent to, kas teoriškai rodosi patraukliau už kitus valgius.

• O tam, kad apetitas ir savijauta būtų geresni, būtinai reikia užsiimti atitinkama fizine veikla. Konsultuojantis su fizioterapeutu tikrai galima rasti sau geriausiai įgyvendinamą fizinio aktyvumo formą.

Kiti šalutiniai reiškiniai

Trukdančių terapijos šalutinių reiškinių gali būti daug, ir nė vienas iš jų nėra malonus, bet juos galima sumažinti atitinkamai priderinant maistą ir kasdienius įpročius. Tikrai vertėtų pasikonsultuoti su mitybos specialistu kiekvienoje konkrečioje situacijoje, kad surastumėte tinkamiausią mitybos terapijos būdą, arba išsiaiškinti, koks valgiaraštis būtų tinkamiausias.

Daugiausia su mityba susijusių problemų kyla atvejais, kada operuotas virškinimo traktas. Tada reikia pradėti žingsnis po žingsnio:

  1. Iš pradžių reikia vartoti skysto, homogeninės konsistencijos maisto - medicininio papildomo maisto, skystų košių be kietų dalelių, sultinių, atskiestų sulčių, jogurtų be priedų.
  2. Toliau galima tęsti lengvai suvirškinamais patiekalais - tas pats medicininis papildomas maistas, pusiau skystos košės, omletai, sutrintos tirštos sriubos, pieno ir jogurto kokteiliai, maistiniai ledai, konservuoti ir nuskusti vaisiai.
  3. Paskutinis žingsnis yra perėjimas prie tausojimo dietos, į kurią pamažu galima įtraukti naujų produktų, kontroliuojant tai, kad kiekvieną kartą valgant būtų gaunama baltymų.

Pradiniame etape po operacijos reikia vengti gazuotų gėrimų, cukrintų ir riebių produktų, taip pat ir tokių, kuriuose gausu ląstelienos ir kurie skatina dujų kaupimąsi. Vėliau galima vadovautis savijauta ir imti daugiau eksperimentuoti įtraukiant naujų produktų.

Šalutiniai reiškiniai kurie iš esmės veikia maisto vartojimą

Jie priklauso nuo sveikatos būklės prieš pradedant gydymą, nuo konkretaus operacijos būdo ir pasirinktos terapijos, bet dažniausiai pastebėti šie:

  • sunku sukramtyti ir nuryti maisto;
  • pakitęs skonio pojūtis, sausa burnos ertmė, burnos ertmės pažeidimai ir žaizdelės joje;
  • sumažėjęs apetitas ir nuovargis, kurie gali trukti kelias dienas arba tęstis viso gydymo metu;
  • rėmuo ir greitas sotumo pojūtis valgymo metu;
  • pasunkėjęs riebių produktų virškinimas ir pieno produktų netoleravimas;
  • sumažėjusi maisto medžiagų absorbcija organizme, o tai sukelia viduriavimą ir kūno svorio netekimą;
  • organizmo dehidratacija;
  • pilvo pūtimas, traukuliai ir skausmas pilve, vidurių užkietėjimas;
  • dusimas.

Pirmasis bjaurus terapijos šalutinis reiškinys - viduriavimas

Tema, apie kurią dažnai nekalbama, nes tuštinimasis atrodo delikati tema, iš tikrųjų yra itin svarbi. Nuolatinis viduriavimas gali skatinti organizmo dehidrataciją, druskų sutrikimus organizme, kūno svorio netekimą, dujas, prastą apetitą ir
bejėgiškumą. Kad taip nenutiktų, reikia laikytis tokių principų:

1. Būtinai išgerkite stiklinę vandens, arbatos, sultinio, sportinio gėrimo arba Rehidron vandens ir druskų mišinio po kiekvieno viduriavimo epizodo, kad neleistumėte organizmui dehidratuoti. Šiuo etapu nesirinkite saldintų gėrimų ir kofeino turinčių gėrimų.

2. Valgykite lengvai virškinamų patiekalų, kuriuose nėra daug riebalų ir kurie nėra kepti. Puikiai tiks ryžiai, makaronai, manai, džiūvėsiai, žalsvi bananai, taip pat varškė ir jogurtas be priedų.

3. Jei viduriavimas stiprus, būtina sumažinti produktų, kuriuose gausu ląstelienos, kurie kitais atvejais būna labai pageidautini ir sveikatą skatinantys.

4. Kad sulėtėtų žarnyno veikla, maistą galima papildyti maltu muskato riešutu.

5. Nekramtykite kramtomųjų gumų ir nevartokite saldumynų, kuriuose yra cukraus pakaitalų - cukraus spiritų, nes jie gali skatinti viduriavimo atsiradimą.

6. Svarbu įtraukti į maisto racioną valgius ir gėrimus, kuriuose gausu kalio, pvz., džiovintų vaisių kisielių be pačių uogų, sportinius gėrimus, bulves ir bananus.

7. Iš pieno produktų geriausia teikti pirmenybę rūgštaus pieno produktams, bet ne daugiau nei 2 porcijas per dieną. Kilus laktozės netoleravimui, reikia rinktis pieno produktų be laktozės.

Rekomenduojami ir ne tokie rekomenduojami produktai viduriuojant:

Rekomenduojami ir ne tokie rekomenduojami produktai viduriuojant

Antrasis bjaurus terapijos šalutinis reiškinys - burnos gleivinės pažeidimas

Terapijos metu, ypač jei taikoma chemoterapija arba švitinama galvos ir kaklo dalis, neretai pasitaiko burnos gleivinės pažeidimas. Mukozitas - burnos gleivinės uždegimas, keliantis skausmą arba deginimo pojūtį burnos ertmėje ir stemplėje, - apsunkina maisto rijimą. Norint sumažinti nemalonius pojūčius, patartini šie principai:

1. Būtinai valgykite mažomis porcijomis, 5-6 kartus per dieną.

2. Valgykite minkštų, švelnių ir kreminės konsistencijos patiekalų. Maisto trintuvas gali labai praversti norint paversti paprastas sriubas į tirštąsias sriubas ir dribsnių košes į skystas, vientisas košes.

3. Nesirinkite sausų produktų, o, jei vis dėlto tokių norisi, tuomet sudrėkinkite juos padažais, užpilais, jogurtu, sultiniu ir pan.

4. Nevalgykite karštų patiekalų, geriau drungnų ar šaltų.

5. Gerti galite per šiaudelį, kad sumažintumėte skysčio sąlytį su burnos gleivine.

6. Gijimo procesams skatinti labai svarbu baltymai, todėl pasirūpinkite, kad daugumoje valgymo kartų jų būtų.

7. Venkite citrusinių vaisių ir jų sulčių, aštrių prieskonių, alkoholinių ir gazuotų gėrimų, taip pat kofeino turinčių gėrimų. Švieži vaisiai, uogos ir daržovės bei marinuotos jų versijos šioje situacijoje taip pat nebus sėkmingas pasirinkimas. Rūgščių ir sūrių patiekalų laikinai reikėtų apriboti.

8. Jei situacija labai sunki ir nesugebate gauti pakankamo maisto medžiagų kiekio, neatmeskite maitinimo zondu.

Produktai, kurie patartini / nepatartini, turint burnos gleivinės pažeidimų ar mikrožaizdelių gerklės dalyje:

Produktai, kurie patartini / nepatartini, turint burnos gleivinės paže

Padidėjęs kūno svoris

Kalbant apie onkologinių ligonių mitybą, paprastai akcentuojamas kūno svorio netekimas, kadangi tai yra sveikatai ir gyvybei pavojinga būklė. Tačiau neretai formuojasi perteklinis svoris, kuris taip pat žmogaus gyvenimo kokybės negerina. Tai dažnai stebima tarp segančiųjų krūties, prostatos ar kiaušidžių navikais, kai reikia vartoti steroidų turinčių medikamentų.

Naviko terapija gali skatinti skysčio sulaikymą, riebalų kaupimąsi arba padidinti apetitą. Nuovargis, jėgų neturėjimas ir prislėgta nuotaika nepadeda pakeisti situacijos. Norint pakeisti nemalonią būklę, vertėtų pasikonsultuoti su gydytoju ir mitybos specialistu dėl galimo veiksmų plano. Esama ir kelių bendrų patarimų, kurie gali praversti.

1. Jei iki šiol daugiau valgydavote gyvūninių produktų, tada dabar būtų vertinga savo maisto racioną sudaryti daugiausia iš augalinių produktų - daržovių, ankštinių augalų, vaisių, uogų ir visų grūdo dalių produktų, kad organizmas gautų daugiau ląstelienos.

2. Iš maisto gaminimo metodų teikite pirmenybę troškinimui, virimui garuose, kepimui orkaitėje ir virimui.

3. Jei iki šiol dosniai gardindavote savo maistą druska, tai stenkitės druskos vartojimą sumažinti, kad sumažintumėte vandens sulaikymą organizme.

4. Svarbus yra maisto porcijų dydis. Jei norisi, kad maisto per vieną valgymo kartą būtų daug, tuomet pripildykite didžiąją dalį lėkštės arba dubenėlio daržovių ar uogų.

5. Nuotaikai pakelti užsiimkite kokia nors kita jums patinkančia veikla, į kurią neįeina valgymas.

Jei iki šiol daugiau valgydavote gyvūninių produktų, tada dabar būtų vertinga savo maisto racioną sudaryti daugiausia iš augalinių produktų.

Saugumas pirmoje vietoje

Kadangi navikas ir pasirinktas terapijos būdas silpnina organizmo imuninę sistemą, žmogaus gebėjimai kovoti su infekcijomis ir įvairiomis kitomis ligomis yra sumažėję. Todėl svarbu laikytis atsargos priemonių.

 1. Kruopščiai plautis rankas prieš gaminant valgyti ir prieš valgant. Rankų plovimas aktualizuojamas visoje visuomenėje, tačiau sergant onkologinėmis ligomis tai ypač svarbu.

2. Atskirti termiškai apdorotus produktus nuo neapdorotų, t. y. ant vienos lentelės nepjaustyti žalios mėsos ir šviežių agurkų. To neturėtų daryti niekas, bet namų ūkiuose ne visada to laikomasi.

3. Visus maisto produktus termiškai apdoroti prieš valgant. Yra populiaru gerti žaliųjų kokteilių, įvairių šviežių sulčių ir valgyti daigų, kad aprūpintume organizmą daugiau maisto medžiagų, bet šitaip, norėdami gero, galime padidinti užsikrėtimo riziką, o tai nusilpusiam organizmui yra visiškai nenaudinga.

4. Iš maisto raciono išbraukti pelėsinius sūrius, taip pat bet kurį kitą produktą, ant kurio matyti pelėsis. Pelėsis pavojingas ne tik onkologinių pacientų organizmui, bet ir bet kuriam nusilpusiam organizmui.

5. Produktams laikyti rinktis uždarus indus ir laikyti juos šaldytuve arba šaldymo kameroje. Nepalikti nieko ilgam ant viryklės ar lentynoje.

Autorius: Eva Kataja mitybos mokslo specialistė, turinti sveikatos priežiūros bakalauro ir medicinos mokslų magistro laipsnį.

Daugiau apie Onkologine mityba rasite knygoje "Sunkių ir onkologinių ligonių gydomoji mityba ir organizmo valymas", pagal Rašytojas natūropatas Anatolijus Malovičko.

Medžiaga parengta pagal:

* „Paranormal.lt“ straipsniai skirti tik informaciniams ir švietimo tikslams ir nepakeičia profesionalių medicininių patarimų, diagnostikos ar gydymo. Visais klausimais apie savo sveikatos būklę visada pasitarkite su gydytoju.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:
Temos

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
15.11.2017 laikas 11:19 Receptai Arbata nuo kosulio (čiobrelis, šalpusnis, tubė)

Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Kosulys. Ingredientai: čiobrelis, šalpusnio lapai, tubė.

Skaityti daugiau

04.12.2017 laikas 10:48 Receptai Arbata nuo tonzilito (medetka, jonažolė)
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Tonzilitas. Ingredientai: medetka, jonažolė

Skaityti daugiau

04.06.2019 laikas 21:34 Receptai Varškės pyragaičiai «Varškėčiai»

Manau, kad kiekviena mama savo vaikui gamina varškėčius, bet jie ne visada būna purūs ir minkšti. Aš jums pasakysiu, kaip greitai ir labai skaniai pasigaminti varškėčius. Labai svarbu, įtikti savo vaikams skaniais patiekalais.<...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
21.12.2024 laikas 21:26 Storosios žarnos valymas nuo toksinų: 1 paprastas receptas
Virškinimo sistemos problemos, tokios kaip dirgliosios žarnos sindromas ar lėtinis vidurių užkietėjimas, yra vis labiau paplitusios. Daug žmonių ieško natūralių būdų, kaip pagerinti savo savijautą ir išvalyti gaubtinę žarną. Šiame straipsnyje pristat...

Skaityti daugiau

21.12.2024 laikas 19:19 Stebuklingas svorio metimas tinginiams: imbiero mišinys
Naujausi Kinijos mokslininkų tyrimai atskleidžia revoliucingus atradimus apie litocholinę rūgštį, natūraliai gaminamą organizme. Šis junginys, kuris pasireiškia, kai organizmas patiria badavimo būseną, gali tapti raktu į senėjimo procesų sulėtėjimą i...

Skaityti daugiau

21.12.2024 laikas 11:40 Kaip Neužversti Artimųjų Savo Negatyvumu?

Kiekvienas iš mūsų susiduria su iššūkiais ir sunkumais gyvenime, tačiau kaip mes juos sprendžiame, gali reikšmingai paveikti mūsų santykius su artimaisiais. Pagalbos ieškojimas yra natūralus, tačiau svarbu žinoti, kada ir kaip tai daryti, kad neap...

Skaityti daugiau

21.12.2024 laikas 11:06 Atleidimas: Kelias į Emocinę Laisvę ir Ramybę
Atleidimas – tai galinga savybė, leidžianti mums išsilaisvinti nuo praeities skausmų ir nuoskaudų. Nors dažnai manome, kad atleidimas yra susijęs su kitais, iš tiesų jis labiausiai veikia mus pačius. Šiame straipsnyje nagrinėsime atleidimo procesą, j...

Skaityti daugiau

20.12.2024 laikas 18:37 Gyvenimas dviese: kinė 5 metus apsimetinėjo savo mirusia seserimi
Šeimos ryšiai kartais gali būti tokie sudėtingi, kad net tragiškos aplinkybės skatina mus ieškoti neįprastų sprendimų. Kinijos internetas šiuo metu mirga nuo Annie Niu pasakojimo apie tai, kaip ji penkerius metus slėpė savo sesers dvynės mirtį nuo se...

Skaityti daugiau