Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sveikatos Patarimai | Liaudies Medicina » 2020 » Gegužės » 16

Vonios iš vaistinių augalų sergantiems lėtinėmis ligomis

Reabilitacinis gydymas sanatorijose skiriamas po tam tikrų sunkių ligų, kritinės būklės, o žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis, turintiems sveikatos sutrikimų ar norintiems sustiprėti, dažnai tenka ieškoti būdų, kaip sveikatą stiprinti patiems ir dažniausiai namuose.

Šįkart pasidomėkime, kaip sanatorinį gydymą pratęsti namuose siūlė šviesaus atminimo farmacininkė, habilituota gamtos mokslų daktarė Eugenija Šimkūnaitė (1920-1996), kurios gimimo 100-ąsias metines šiemet minime. O kaip tai padaryti, pataria ir šiandienos medikai fitoterapeutai.

Vonios iš vaistinių augalų

Habil. dr. Eugenija Šimkūnaitė iš patirties žinojo, kad kurortinis gydymas pasižymi tuo, jog čia įvairios ligos gydomos gana panašiomis priemonėmis. Deja, šio proceso laikas ribotas, o efektyvumas įtvirtinamas tik kartojant kursus. Dažnai, kol antrąsyk išsiruošiama stiprinti sveikatos, liga gerokai įsismarkauja. Ką daryti, kad tarpkurortiniu laikotarpiu liga neatsinaujintų? Žiniuone vadinta farmacininkė teigė, kad nors iš kurorto grįžtama namo, į įprastines gyvenimo sąlygas, kuriomis susiklostė liguista būsena, gana daug ką galima nuveikti.

Pirmiausia, pasak habil. dr. E. Šimkūnaitės, namuose galima ir reikia tęsti kurorte įsisavintą gydomąją mankštą, išmoktus pratimus. Dabar šis patarimas dar aktualesnis negu prieš 30-50 metų, kai juos dalijo E. Šimkūnaitė, nes fizinio darbo mūsų aplinkoje gerokai sumažėjo, daugumos tautiečių judrumas - daug menkesnis negu prieš keliasdešimt metų, o žmonių kūno masės indeksas stipriai padidėjo.

Pasak E. Šimkūnaitės, galbūt dar svarbiau palaikyti kurortinę nuotaiką, poveikį centrinei nervų sistemai. Čia gali padėti vaistažolių vonios, ypač raminančios nervų sistemą. Jos veikia bendrą organizmo būklę, nuotaiką, o kartu su mankšta, gydymu - ir namuose sukuria kurorto nuotaiką. Patartina pratęsti ir mineralinių vandenų bei gydomojo purvo procedūras. Tokių pat daryti namuose galimybių nėra, bet dažnai panašių veikliųjų medžiagų turi ir vaistiniai augalai. Jų vonios papildo kurortinį gydymą kurortuose, namuose galima tą gydymą tęsti.

Be nervus raminančių vaistažolių vonių, tiks ir kitokios - nuo reumatinių ligų ir osteochondrozės, gaivinančios, nuo alerginių bėrimų. Jos gali būti daromos atskirai ar kaitaliojamos su nervus raminančiomis voniomis.

Mišiniai vaistažolių vonioms pardavinėjami specializuotose vaistažolių vaistinėse, be to, prisirinkti vaistažolių ir pasidaryti jų mišinių nesudėtinga ir patiems.

Vonios, žolelės, liaudies medicina, vaistažolės, sveikatos patarimai

Vonių ruošimo taisyklės

Jei mišinys jau yra, kaip su juo „pasidaryti kurortą“ namuose? Pasak farmacininkės, voniai paruošti imama 100-200 g vaistažolių mišinio. E. Šimkūnaitė patarė mišinį su-berti į maišelį ir užplikius verdančiu vandeniu indą sandariai uždengti ir palikti kelioms valandoms, kad pritrauktų, jeigu jo sudėtyje yra smulkintų šakų, vertėtų ir kelias minutes pavirti ant silpnos ugnies. Tada nu-koštas skystis supilamas į vonią, kiek reikia vandens prileidžiama per tą maišelį. Ir tai padarius, nereikia skubėti jo ištraukti iš vonios, tegul tas maišelis plūduriuoja vandenyje. Galima pridurti, kad juo neblogai būtų ir pamasažuoti kūną, patrinti skaudamas vietas. Svarbu vaistažoles plikyti maišelyje, nes jeigu užplikysime inde ir perkošę supilsime į vonią, bus mažiau naudos, jei supilsime neperkošę, turėsime daug vargo, kol vonią išvalysime.

Habil. dr. E. Šimkūnaitės nuomone, per metus verta 40-50 kartų pagulėti tokioje vonioje, t. y. po sykį kas savaitę. Gamtos mokslų daktarė patikslina, kad, gydytojo nurodymu, dažnumas gali ir keistis: 2-3 vonios per savaitę arba mėnesį pagulėti vonioje kas savaitę, mėnesį - po 3-4 sykius kas savaitę, vėl mėnesį - kas savaitę ir pan. Vonių trukmė ir temperatūra - įprastinės, t. y. trukmė -10-15 min., temperatūra - 35-37 °C, gydytojo nurodymu, temperatūra gali būti ir kiek didinama, laikas pratęsiamas.

Dalinės vonelės ir aplikacijos

Žymioji farmacininkė sakė, kad, be visą kūną veikiančių vonių, galima pasiruošti ir dalinių vaistažolių vonelių ar aplikacijų. Tai labai patogu, kai skauda, pavyzdžiui, plaštakas, pėdas, kelius. Joms irgi vaistažolės užplikomos, išbrin-kinamos, reikiamai praskiedžiamos. Mirkoma intensyviai masažuojant skaudamą vietą.

Vaistažolių mišinius naudoja ir įvairioms aplikacijoms. Iš vaistažolių mišinio ir karšto vandens paruošia tirštą, nevarvančią, bet gerai subrinkusią, normaliai šiltą košę, E. Šimkūnaitės vadintą putra.

Jeigu vieta patogi - košę tepa tiesiai ant odos, ant sąnarių. Jei vieta nepatogi, daroma taip: tarp dviejų marlės sluoksnių įkrečia košės 1-1,5 cm sluoksniu. Vaistažolių košę arba paketą pridengia polietilenine plėvele arba kita vandeniui nelaidžia medžiaga, šiltai apriša. Laiko 4-8 val. Nuėmus tokias aplikacijas, žmogui nevalia skubėti į lauką, dar reikia kambaryje pabūti bent 1-2 val.

Vonios, žolelės, liaudies medicina, vaistažolės, sveikatos patarimai

Kada geriausia maudytis?

Sergantiems osteoporoze, reumatu, pasak habil. dr. E. Šimkūnaitės, nervus raminančios vonios geriau tiks vakare, 2-3 val. prieš gulant, bet ne prieš miegą. Šiaip jau nervingi žmonės gali pagulėti jose vakare arba bet kuriuo paros metu, ištaikę 40-60 min. poilsiui, kai išlips iš vandens.

Vonios nuo alerginių bėrimų tinkamiausios vakare (jeigu niežėjimas trukdo miegoti) arba bet kuriuo patogiu paros metu, o geriausiai - grįžus iš dirginančios aplinkos. Gaivinančios vonios pilamos 2-3 val. prieš įtemptą darbą, patartina jų atsisakyti vakare, nebent darbas naktinėse pamainose.

Nuo neurozės, artrito, osteochondrozės, radikulito, podagros Kokių vaistažolių namuose plikyti vonioms patariama sergant artritu, osteochondroze, radikulitu, podagra, o kokių - nervams raminti, nuo vegetodistonijos, neurozės? E. Šimkūnaitė to patarė teirautis gydytojų ir vaistininkų, geriausia dirbančių specializuotose vaistažolių vaistinėse. To pasiteiravome vaistininko fitoterapeuto, medicinos mokslų daktaro Juozo Vasiliausko, keliolikos knygų apie vaistinius augalus ir sveikatos puoselėjimą autoriaus. Mėgstantiems vaistinius augalus nuo artrito, osteochondrozės, radikulito jis patarė pasiruošti paprastųjų kadagių, pušų, takažolių vaistinių ramunėlių žiedų, paparčių arba šalavijų lapų, o tiems, kas žaliavą įsigyja vaistinėse, - išbandyti bišofito, tradicinio spygliuočių ekstrakto vonias.

O varginamiems vegetodistonijos, neurozės, nemigos patarė išbandyti sukatžolių ir pelkinių gailių, barkūnų ir valerijonų šaknų, karčiųjų kiečių (pelynų), pipirmėčių žolės, apynių spurgų, pušų pumpurų ar šakelių vonias. Norintiesiems šias procedūras pasidaryti paprasčiau, iš vaistinėse įsigytų priemonių patarė į paruoštą 36 °C laipsnių temperatūros vonią įsilašinti po 3-5 lašus eterinio kėnių aliejaus.

Nuo artrito, osteochondrozės, reumato, radikulito, podagros

1. Žalias kadagių šakeles užpilkite verdančiu vandeniu, porą minučių pavirkite ant silpnos ugnies ir palikite 2 val., kad pritrauktų. Atvėsusiame iki 38 °C temperatūros užpile 30 min. mirkykite kojas. Paskui užsimaukite vilnones kojines ir gulkitės į lovą. Taip gydomas reumatinis poliartritas. Gydymo kursas - 6-7 vonios (kas antrą dieną). Visam kūnui kadagių žaliavos imama daugiau, vonia ruošiama taip pat, kaip ir dalinė.

2. 100-200 g vaistinių ramunėlių žiedų užplikykite 5 I vandens, palikite 2 val., kad pritrauktų. Tada nukoškite ir supilkite antpilą į paruoštą 37 °C temperatūros vonią.

3. 200-300 g takažolių žolių užplikykite 5 I vandens, porą minučių pavirkite ant silpnos ugnies ir palikite valandai, kad pritrauktų. Nukoškite ir supilkite nuovirą į paruoštą 37 °C temperatūros vonią.

4. 200 g šalavijų lapų užplikykite 5 I vandens, palikite 2 val., kad pritrauktų, perkoškite ir antpilą supilkite j paruoštą 37 °C temperatūros

vonią.
5. 150-300 g susmulkintų avižų ir šiaudų užplikykite 5 I vandens, pavirinkite 30 min. ant silpnos ugnies. Ataušusiame iki 38 °C temperatūros nuovire mirkykite kojas 20-30 min. Viso kūno vonioms reikia dvigubai daugiau vaistinės žaliavos.

6. Magnio chlorido voniai (su gamtiniu mineralu bišofitu) 150-200 g bišofito supilkite į paruoštą 37 °C temperatūros vonią.

Nuo vegetodistonijos, neurozės, nemigos

1. Po 100 g sukatžolių ir pelkinių gailių žolės užplikykite 2-3 I verdančio vandens, uždenkite ir palikite 2 val., kad pritrauktų.

Tada nukoškite, žaliavą nuspauskite ir antpilą supilkite į paruoštą 36-38 °C temperatūros vonią. Vonios trukmė - apie 15-20 min., gydymo kursas - 10 vonių kas antrą dieną. Tokios vonios tinka ir nuo radikulito.

2. Po 100 g barkūnų ir čiobrelių žolės, valerijonų šaknų užplikykite 3-5 I verdančio vandens, uždenkite ir palikite 2 val., kad pritrauktų.

Tada nukoškite, žaliavą nuspauskite ir antpilą supilkite į paruoštą 36-38 °C temperatūros vonią. Vonios trukmė - apie 15-20 min., gydymo kursas - 10 vonių kas antrą dieną.

3. 200 g valerijonų šaknų užplikykite 5 I verdančio vandens, uždenkite ir palikite 3 val., kad pritrauktų. Tada nukoškite ir antpilą supilkite į paruoštą vonią.

4. Po 80-100 g karčiųjų kiečių (pelynų), pipirmėčių žolės, apynių spurgų užplikykite 5 I verdančio vandens, uždenkite ir palikite 3 val., kad pritrauktų. Tada nukoškite ir antpilą supilkite į paruoštą vonią.

5. 50-100 g pušų pumpurų užplikykite 2 litrais verdančio vandens, uždengtą indą keliolika minučių pavirkite ant silpnos ugnies, palikite 30 min., kad pritrauktų. Tada nukoškite ir antpilą supilkite į paruoštą vonią. Taip ruošiama ir pušų šakelių vonia, tik žaliavos imama 2-3 kartus daugiau.

Autorius: Daiva Žilytė

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
19.01.2022 laikas 19:05 Gamtos anomalijos – apskritimai ant ledo
Paslaptingas reiškinys, analogiškas ratams laukuose, vis dažniau atsiranda… ant ledo. Idealios formos, didesnius ir mažesnius ratus žmonės aptinka Šiaurės Amerikoje, Rusijoje, Vokietijoje, Anglijoje. Dažniausiai šis reiškinys pastebimas Skandinavijoje. paslaptingas reiškinys, ledo ratai, anomalijos...

Skaityti daugiau

19.01.2022 laikas 18:39 Mistinės vietos. Kalnų Šorija. Jie atėjo iš tų laikų, iš miglotos priešistorės

Sibiro Kalnų Šorija – paslaptinga, mitais ir legendomis apipinta vieta, kuri iki šiolei populiariausia buvo pasakojimais apie sniego žmogų.

Skaityti daugiau

19.01.2022 laikas 18:22 Protingi žmonės gyvena netvarkoje, keikiasi ir vėlai eina gulti
Kaip dažnai kalbėdami vartojate keiksmažodžius? Jus kritikuoja dėl netvarkos miegamajame? Jūs vėlai einate miegoti? Žinoma, tai laikoma blogais įpročiais, tačiau tikite ar ne, bet jie rodo aukštą intelekto lygį ir sąžiningumą. Suintrigavo? Skaitykite toliau, kad sužinotumėte daugiau....

Skaityti daugiau

19.01.2022 laikas 09:20 Gyvūnus ir augalus Žemėje tikrai veikia Saulės ir Mėnulio gravitacija
Šie du dangaus kūnai, kuriuos mes matome danguje dienos ir nakties metu, daro kur kad didesnę įtaką gyvūnams ir augalams Žemėje, nei jūs galėtumėte pamanyti.

Skaityti daugiau

18.01.2022 laikas 22:27 7 požymiai, kad gyvenate svetimą gyvenimą ir kaip tai ištaisyti?

Visi norime gyventi savo svajonių gyvenimą, kupiną laisvės ir malonumų. Tačiau kažkuriuo momentu žmogus pradeda sekti svetimų nustatymų. Žinokite, pakeisti įvykių eiga niekada ne per vėlu.

Skaityti daugiau

19.01.2022 laikas 09:03 Receptai | Patiekalai Gaminamės namuose: lydytas sviestas be laktozės

Jau gana ilgą laiką mano patys mėgstamiausi riebalai, kuriuose savaitgaliais kepu blynus, o kiekvieną dieną ištirpinusi kepu ne tik daržoves yra lydytas ghi (ghee) sviestas.

Skaityti daugiau

17.01.2022 laikas 23:26 Receptai | Patiekalai Naminis prieskonių mišinys Za’atar

Jeigu būti visai tiksliems, tai za’atar’as yra augalas, bet šiomis dienomis paminėjus žodį za’atar jis įprastai yra suvokiamas kaip prieskonių mišinys, neatsiejamas nuo Vidurio Rytų virtuvės. Ir vieno recepto jis tikrai neturi.

...

Skaityti daugiau

17.01.2022 laikas 23:26 Receptai | Patiekalai Kepti baklažanai su česnakiniu padažu

Gyvenimas yra tiesiog fantastiškas, kai mūsų maistas toks lengvas, spalvotas, sveikas ir LABAI SKANUS. Šį kartą parodysiu kaip pasigaminti tobulus iškeptus baklažanus su fantastišku padažu. Galiu garantuoti, kad šis patiekalas tikrai patiks ne tik vegetarams.

...

Skaityti daugiau