Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Gamtos Paslaptys » 2021 » Liepos » 3

Žemė periodiškai pulsuoja, tačiau neaišku kodėl tai vyksta

Pažvelgus į istorinių ir didžiulių geologinių įvykių laiką per šimtus milijonų metų, galima pamatyti ciklinius aktyvumo pliūpsnius, kurie gana nuosekliai kartojasi.

Aprašydami šį modelį naujame savo tyrime, mokslininkai iš Niujorko universiteto ir Karnegio mokslo instituto (Carnegie Institution for Science), šį fenomeną apibūdino kaip „Žemės pulsą“. Visgi, pagrindinė šį pulsą lemianti priežastis išlieka paslaptimi.

Kaip aprašoma žurnale „Geoscience Frontiers“, tyrimo autoriai pažvelgė į 89 gerai datuotų pagrindinių geologinių įvykių amžių per pastaruosius 260 milijonų metų, tarp kurių ir dramatiški Žemės tektoninių plokščių pokyčiai, vandenyno deoksigenacija, didieji vulkaniniai lavos išsiliejimai, jūros lygio svyravimai, masinio išnykimo atvejai ir kita.

Jų analizės atskleidė, kad per 260 milijonus metų šie globalūs geologiniai įvykiai buvo laisvai susitelkę ties 10 skirtingų laiko taškų, susigrupavę į pikus ar „pulsus“, kurie kartojosi kas maždaug 27,5 milijonus metų.

Remiantis jų darbais, naujausias geologinių įvykių klasteris vyko prieš maždaug 7 milijonus metų, o tai reiškia, kad praeis dar maždaug 20 milijonų metų, kol planeta susidurs su dar vienu didelio geologinio aktyvumo impulsu.

„Daugelis geologų mano, kad geologiniai įvykiai per laiką vyksta atsitiktinai. Tačiau mūsų tyrimas pateikia statistinius bendro ciklo įrodymus, kurie rodo, kad šie geologiniai įvykiai yra sietini, o ne atsitiktiniai,“ – pareiškime sakė Michael Rampino, tyrimui vadovavęs autorius ir geologas iš Niujorko universiteto Biologijos departamento.

Idėja atrasti Žemės geologinių sukrėtimų modelį nėra jokia naujiena.

Senosios religijos ir tikėjimo sistemos bandė įvertinti didžiulių gamtos įvykių ciklų, užgožiančių žmonių gyvenimus, idėją. Per kelis pastaruosius dešimtmečius daugybė geologų teikė idėjas apie geologinius įvykius, kurie kartojasi ciklais, ir kurių dauguma apėmė laikotarpį tarp 26 milijonų ir 36 milijonų metų. 

Neseniai įvykdyti radioizotopinio datavimo technikų patobulinimai, bei kiti moksliniai laimėjimai, padėjo mokslininkams patobulinti savo duomenų rinkinius ir, viltasi, padaryti jų tikslesnius vertinimus.

Vis dėlto, vis dar nėra aišku, kas sukelia šiuos impulsus.

Tyrimas užbaigiamas spekuliuojant, kad tai gali būti susiję su vidinėmis Žemės dinamikomis, kurios turi įtakos globalioms tektonikoms ir klimatui.

Alternatyviai, pokyčiai gali būti skatinami ciklų, stebimų Žemės Saulės sistemos orbitoje ir platesnėje Galaktikoje. Mes galbūt nesame tikri, kas diktuoja šį pulsą, tačiau akivaizdu, kad geologinio aktyvumo pikai sukelia didžiulius mūsų planetos pokyčius, reiškiančius milžiniškus sukrėtimus bet kokioms tuo metu egzistuojančioms gyvybės formoms.

„Kad ir kokia būtų šių ciklinių epizodų kilmė, mūsų atradimai patvirtina daugiausia periodiškus, koordinuotus ir su pertrūkiais katastrofiškus geologiniai įrašus, kurie atitolsta nuo daugelio geologų turėtų požiūrių,“ – aiškino Rampino.

Tekstas perpublikuojamas iš gismeteo.lt

Jei manai, kad ši informacija buvo naudinga, pasidalink, prenumeruok ir padėkok...

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
28.07.2021 laikas 22:17 Kai VAKCINUOTI žmonės suserga kovidu, žiniasklaida iškraipo tikrovę ir kaltina NEVAKCINUOTUS
Tariamas naujas Vuchano koronaviruso (Covid-19) "klasteris" neva plinta Masačusetso valstijos Cape Cod rajone, o didžioji žiniasklaida, kaip įprasta, kaltina "neskiepytus".

Skaityti daugiau

28.07.2021 laikas 19:39 Australijos kakadu išmoko įsilaužti į šiukšliadėžes ir aktyviai to moko jaunąją kartą

Kakadu su žaviais kuokšteliais taip gerai prisitaikė prie didmiesčio, kad išmoko malšinti troškulį viešuosiuose fontanuose ir ieškoti maisto gatvėse.

Skaityti daugiau

28.07.2021 laikas 19:22 69 žuvusieji, 5 dingusieji be žinios per potvynius Henane, Kinijoje
69 žuvusieji, 5 dingusieji be žinios dėl potvynio Henano provincijoje, Kinijoje - 12,9 mln. žmonių nukentėjo - 972 000 hektarų žemės ūkio paskirties žemės nuniokota.

Skaityti daugiau

28.07.2021 laikas 19:15 Potvyniai ir nuošliaužos Cox’s Bazare, Bangladeše, nusinešė aštuonių žmonių gyvybes
2021 m. liepos 27 d. smarkios liūtys Kox's Bazaro pabėgėlių stovyklose Bangladeše (Bangladesh) sukėlė mirtinus potvynius ir nuošliaužas.

Skaityti daugiau

28.07.2021 laikas 18:56 Potvyniai Italijoje - "išprotėjęs klimatas
Potvynis Italijoje: dešimtys žmonių išgelbėti po to, kai nuošliaužos ir smarkios liūtys užklupo miestus aplink turistų pamėgtą Komo ežerą.

Skaityti daugiau

24.07.2021 laikas 11:30 Receptai | Patiekalai Varškės keksas su šokolado lašeliais
Varškės keksas su šokolado lašeliais - patiekalas, kurį nesunkiai pasigaminsite pagal šį receptą. Daug gerų, išbandytų receptų, kuriuos privalai išmėginti!

Skaityti daugiau

23.07.2021 laikas 22:34 Receptai | Patiekalai Patiekalas Vištiena "Egzotika"
Vištiena "Egzotika" - patiekalas, kurį nesunkiai pasigaminsite pagal šį receptą. Daug gerų, išbandytų receptų, kuriuos privalai išmėginti!

Skaityti daugiau

20.07.2021 laikas 14:13 Receptai | Patiekalai Nekeptas tortas su želė gabaliukais, grietine ir šokoladu
Tokį nekepto torto receptą su želė gabaliukais, grietine bei šokoladu gavau labai seniai ši savo mamos. Jis gaunasi itin gardus, gaivus bei vasariškas. Paranormal, Virtuvė, Šiandiena, Jums, Siūlo, Pasigaminti, Patiekalą, Pagal, Receptą, Nekeptas, Tortas, Želė, Gabaliukais, Grietine, Šokoladu, Skana...

Skaityti daugiau