Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Gamta » 2025 » Birželio » 23

Žemės Magnetinių Polių Inversija: Planetos Paslaptys ir Lietuvos Pėdsakai

Kas kelis šimtus tūkstančių metų Žemės magnetiniai poliai apsikeičia vietomis, atverdami langą į mūsų planetos širdies paslaptis. Sužinokite, kaip tai veikia, ką atrado Lietuvos mokslininkai ir kaip liaudies medicina padeda išlikti sveikiems!

Kas yra magnetinių polių inversija?

Žemė – ne tik uolienų ir vandenynų planeta, bet ir gyvas organizmas, kurio gelmėse teka skystas geležies ir nikelio lydinys. Šis judėjimas Žemės išoriniame branduolyje sukuria magnetinį lauką, kuris veikia kaip nematomą skydą, saugantį mus nuo saulės vėjo ir kosminės radiacijos. Tačiau kas 200–300 tūkstančių metų įvyksta retas reiškinys – magnetinių polių inversija, kai šiaurės ir pietų magnetiniai poliai apsikeičia vietomis. Nature Scientific Reports.

Skirtingai nuo geografinių polių, magnetiniai poliai nuolat juda. Nuo 1831 m., kai seras Jamesas Clarkas Rossas užfiksavo šiaurės magnetinį polių, jis pasislinko daugiau nei 1100 km ir dabar yra arčiau Sibiro nei Kanados. Inversijos procesas trunka nuo kelių šimtų iki tūkstančių metų, per kuriuos magnetinis laukas susilpnėja 10–20%, o poliai „klajoja“, kartais sukurdami laikinų magnetinių anomalijų.

Žemės magnetinis laukas inversijos metu
Žemės magnetinis laukas – mūsų planetos apsauginis skydas, kuris keičiasi per amžius.

Kaip formuojasi Žemės magnetinis laukas?

Žemės magnetinį lauką kuria skysto geležies lydinio judėjimas išoriniame branduolyje, generuojantis elektros sroves. Kietas vidinis branduolys, priešingai, stabilizuoja lauką, bet pats jo nekuria. Moksliniai tyrimai, paskelbti žurnale Geophysical Research Letters, rodo, kad inversija įvyksta, kai magnetinis laukas vidiniame branduolyje „išsisklaido“. Toks procesas yra retas – jis įvyksta maždaug kas dešimtą kartą, kai laukas destabilizuojasi.

Paskutinė inversija įvyko prieš 780 tūkstančių metų, todėl mokslininkai svarsto, ar artėjame prie kitos. Per pastaruosius du šimtmečius magnetosfera susilpnėjo, tačiau jos stiprumas vis dar dvigubai didesnis nei vidutinis per pastarąjį milijoną metų. Tai sumažina tikimybę, kad inversija įvyks artimiausiu metu, tačiau stebėjimai tęsiami, ypač tokiose srityse kaip Pietų Atlanto anomalija, kur laukas jau dabar yra silpnesnis ESA.

Inversijos poveikis technologijoms ir gyvybei

Magnetinių polių inversija nėra pasaulio pabaiga, kaip vaizduojama filmuose. Praeityje tokie reiškiniai vyko be masinio rūšių išmirimo. Vis dėlto susilpnėjęs magnetinis laukas gali sukelti problemų šiuolaikinėms technologijoms: palydovai, GPS sistemos, elektros tinklai ir net aviacija gali patirti trikdžių dėl padidėjusios kosminės radiacijos. Pavyzdžiui, 2020 m. Europos kosmoso agentūros palydovai užfiksavo anomalijas Pietų Atlanto regione, kur magnetinis laukas jau dabar yra silpnesnis.

Gamtai poveikis mažesnis, tačiau migruojantys paukščiai, banginiai ar kiti gyvūnai, naudojantys magnetinį lauką navigacijai, gali patirti sunkumų. Mokslinis straipsnis, paskelbtas PNAS, rodo, kad praeities inversijos turėjo minimalų poveikį biosferai, tačiau šiuolaikinis technologijų priklausomumas kelia naujų iššūkių.

Lietuvos indėlis: Archeomagnetiniai tyrimai Kernavėje

Lietuva taip pat prisideda prie Žemės magnetinio lauko tyrimų. 2024 m. Vilniaus universiteto mokslininkai, bendradarbiaudami su tarptautine komanda, Kernavėje atliko archeomagnetinius tyrimus, analizuodami degintos molio keramikos pavyzdžius, datuojamus XIII a. Šie radiniai atskleidė, kad tuo metu magnetinis laukas buvo stipresnis nei tikėtasi, o tai padeda tiksliau modeliuoti praeities geomagnetinius pokyčius. „Kernavės radiniai – tai raktas į Žemės magnetinio lauko istoriją,“ – teigė dr. Agnė Čivilytė Vilniaus universitetas.

Šie atradimai ne tik papildo mokslinius duomenis, bet ir kelia pasididžiavimą: Lietuvos žemėje slypi atsakymai į globalias planetos paslaptis. Kernavė, UNESCO paveldo objektas, dar kartą įrodo savo reikšmę kaip istorijos ir mokslo lobynas.

Liaudies medicina: Ramunėlių arbata ir jos nauda

Lietuvių liaudies medicinoje ramunėlės nuo seno naudojamos raminant nervų sistemą, mažinant uždegimus ir gerinant virškinimą. **Receptas**: 1 valgomasis šaukštas džiovintų ramunėlių žiedų užpilamas 200 ml karšto vandens, palaikoma 10 minučių, nukošiama. Gerti po puodelį 1–2 kartus per dieną.

Moksliniai tyrimai patvirtina ramunėlių naudą. 2022 m. Kauno medicinos universiteto tyrimas, paskelbtas Nutrients, parodė, kad ramunėlėse esantys flavonoidai ir apigeninas turi raminamąjį ir priešuždegiminį poveikį. „Ramunėlės gali padėti esant lengvam nerimui ar virškinimo sutrikimams,“ – teigė prof. dr. Rasa Bacevičienė. Tačiau mokslininkai įspėja, kad ramunėlės gali sukelti alergijas, todėl būtina vartoti atsargiai.

Emocinga kelionė per laiką

Įsivaizduokite: prieš tūkstančius metų Kernavėje degė krosnys, o Žemės magnetinis laukas saugojo mūsų protėvius nuo kosminių audrų. Šiandien, stovėdami ant tos pačios žemės, mes tiriame šias paslaptis, jungdami praeitį su ateitimi. Magnetinių polių inversija – tai ne tik mokslinis reiškinys, bet ir priminimas, kad mūsų planeta gyva, kintanti ir pilna stebuklų.

Ramunėlių arbata, kaip ir senovės keramika, jungia mus su gamta ir istorija. Kiekvienas mokslinis atradimas, kiekvienas liaudies receptas – tai pėdsakas, kurį paliekame ateities kartoms. Ar ne nuostabu, kad net mažiausi dalykai, kaip puodelis arbatos ar molio šukė, pasakoja apie mūsų vietą Visatoje?

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2020-11-04 laikas 08:52 Receptai Čirviniai blynai su varške
Kepame širdutės formos blynelius specialioje čirvinių blynų keptuvėje. Čirviniai blynai tiekiami su tirpintu šokoladu, mėgstama uogiene arba apibarstyti cukraus pudra.

Skaityti daugiau

2020-05-26 laikas 13:41 Receptai Mėsos kukuliai su kario padažu
Sumaišykite mėsą su kitais kukuliams skirtais ingredientais, gerai išmaišykite. Šaukšto pagalba formuokite kukulius ir virkite juos pasūdytame vandenyje apie 8 min. Išvirtus kukulius išsemkite kiaurasamčiu ir nusausinkite....

Skaityti daugiau

2017-12-20 laikas 15:58 Receptai Receptai lieknėjantiems (šunobelės, mėtų)

Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Organizmo valymas. Ingredientai: šunobelės šaknų, mėtų lapų, dilgėlių lapų, ajero šaknų.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-13 laikas 19:01 Kaip Drabužiai Atspindi ir Formuoja Jūsų Savigarbą: Stiliaus Galia
Drabužiai – tai ne tik audinys, dengiantis kūną. Jie yra jūsų asmenybės veidrodis, tylus būdas papasakoti pasauliui, kas esate. Sužinokite, kaip garderobo pasirinkimai veikia jūsų savigarbą ir kaip galite juos pakeisti, kad sustiprintumėte pasitikėji...

Skaityti daugiau

2025-07-13 laikas 08:56 Česnakų stiebai: Cheminė sudėtis, nauda sveikatai ir kaip juos paruošti
Šiame straipsnyje atskleisime česnakų stiebų cheminę sudėtį, jų naudą ir galimą žalą organizmui, biologinį poveikį bei pateiksime skanių receptų, kaip juos panaudoti virtuvėje. Pasinerkite į šią kvapnią kelionę ir sužinokite, kodėl česnakų stiebai tu...

Skaityti daugiau

2025-07-13 laikas 08:24 Mėlynojo ryklio odos paslaptys: Kaip nanostruktūros keičia spalvą
Naujausi moksliniai tyrimai atskleidžia, kaip guanino kristalai ir melaninas sukuria šį unikalų efektą, o šios žinios gali revoliucionizuoti technologijas – nuo medicinos iki povandeninių technologijų. Šiame straipsnyje gilinsimės į šio fenomeno moks...

Skaityti daugiau

2025-07-13 laikas 08:04 Ahnenerbe: Paslaptys, mokslas ir nacistinės ideologijos šešėlis
Ši paslaptinga organizacija, veikusį Trečiajame Reiche, iki šiol kelia diskusijas. Nuo arijų rasės šlovinimo iki žiaurių eksperimentų koncentracijos stovyklose – kas iš tiesų slypi už „Protėvių paveldo“ draugijos veiklos? Šiame straipsnyje atskleisim...

Skaityti daugiau

2025-07-12 laikas 20:43 Pranašiški Sapnai ir Zodiako Ženklai: Mistinis Ryšys su Visata
Šiame straipsnyje atskleisime, kurie ženklai pasižymi pranašiškų sapnų dovana, kaip jie gali ją panaudoti ir kokios mokslinės bei ezoterinės priežastys slypi už šio fenomeno. Pasinerkite į mistikos ir astrologijos pasaulį!...

Skaityti daugiau