Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Medicinos Naujienos » 2022 » Sausio » 14

Sergantys šia liga yra 3 kartus dažniau linkę į depresiją

Žmonėms, sergantiems I-ojo ar II-ojo tipo cukriniu diabetu, kyla didesnė rizika susidurti su psichinėmis ligomis: depresija, nerimu, miego ir valgymo sutrikimais, rodo tarptautiniai tyrimai. Gerumo fondo „Ne apie mane“ įkūrėja Ieva Krivickaitė, pati nuo vaikystės serganti nepagydoma liga, tvirtina, kad tiek diabetikai, tiek jų artimieji susiduria ne tik su sunkumais valdant ligą, bet ir su nuolatine įtampa, baime būti atstumtiems.

Psichologinės ligos – priedas prie diabeto

Cukriniu diabetu sergantys asmenys 3 kartus dažniau suserga depresija, bet tik 25–50 proc. iš jų yra diagnozuojami ir gydomi, rodo JAV ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenys. Juk nepagydomos ligos valdymas kelia didelį nerimą, stresą. Sergantys jaučia nuolatinę įtampą, nes turi reguliariai tikrinti gliukozės kiekį kraujyje badant pirštus, kruopščiai apskaičiavus leistis insuliną. Menkiausias neapsiskaičiavimas ir klaida gali pakenkti sveikatai.

Pirmojo tipo cukriniu diabetu serganti I. Krivickaitė sako, kad nuolatinis nerimas lydi daugelį šeimų: „Tik išgirdus cukrinio diabeto diagnozę atrodo, kad jiems žemė išslydo iš po kojų, tikrai sunku, apninka liūdesys. Manau, kad jaučiamas nerimas ir bendrai psichologinė būklė yra tiesiogiai susijusi su pačiu diabetu. Esu pati pastebėjusi, kad ir gliukozės rodmenys svyruoja atitinkamai nuo nuotaikos.“

Gyvenimas nuolatinėje baimėje

Turint diabetą reikia nuolat stebėti savo kraujo rodiklius, kruopščiai sekti, ką valgai, negalima priimti spontaniškų sprendimų. „Aš pati jau nebeturiu baimės dėl mirties ar hipoglikemijos komos, kada gliukozė nukrenta iki gyvybei pavojingos normos, bet žinau ne vieną žmogų, kuris gyvena nuolatinėje įtampoje“, – dalinasi pašnekovė.

Mergina pasakoja, kad dažnai vaikai bijo adatų su kuriomis, deja, tenka susidurti kasdien. Turint diabetą reikia leistis insuliną, jei gliukozę matuoji rankiniu būdu – gliukozės kiekį organizme matuoti duriant į pirštą: „Atsimenu vieną berniuką, kuris nuo tėvų slėpdavosi po stalu, ar net atsisakydavo valgyti, kad tik jam niekas nedurtų“.

„Mes gyvename nuolatinėje savęs kontroliavimo būsenoje. Seniau, kai gliukozės kiekį tirdavausi rankiniu būdu, norėdavau kuo dažniau įsitikinti, ar rodikliai tikrai geri. Vėliau pradėjau naudotis nuolatinio gliukozės matavimo sistema – dabar savo gliukozės kiekio organizme rodmenis matau tiesiog savo išmaniajame telefone. Tai padeda man geriau kontroliuoti ligą ir jausti mažiau įtampos“, – sako fondo įkūrėja.

Dažnai sergantys diabetu susiduria su agorafobija – bijo būti tarp žmonių, išeiti iš namų, todėl gali tapti visiškais namisėdomis.

„Kai kurie žmonės gėdijami, kad turi diabetą arba gėdijasi savo vaikų – net liepia slėpti ligą. Visgi labai svarbu mokyti vaikus priimti savo ligą. Dirbau diabetą turinčio berniuko Ryto aukle. Kuomet viešajame transporte jam suleidau insulino, vienas vyras pasakė, kad jam labai jo gaila, o Rytas atšovė: „Bet, dėde, šitame autobuse jūs irgi tik vienas su akiniais“, – šypsosi I. Krivickaitė.

Kokybiškas gyvenimas su liga tik pasiturintiems?

I. Krivickaitė, dažnai bendraujanti su diabetu sergančių vaikų šeimomis, dalinasi, kad susirgus vaikui įtampa atsiranda visoje šeimoje. Mergina pasakoja, kad kol pati gyveno su tėvais, jos rodiklių naktį pasižiūrėti atsikeldavo ir mama. Gyvenimo kokybė reikšmingai pagerėjo, kai ji pradėjo naudoti nuolatinę gliukozės matavimo sistemą.

„Dieną dirbu karate mokytoja, o vakare atsisėdus galiu peržiūrėti savo dienos gliukozės kreivę ir iš to pasidaryti išvadas. Kai pradėjau naudoti sistemą, supratau, kad per aštuoniolika ligos metų pirmą kartą išmiegojau visą naktį, o tai yra labai didelė nauda tiek fizinei, tiek psichologinei sveikatai“, – džiaugiasi pašnekovė

Mergina sako, kad didžioji dalis diabetu sergančių asmenų, kurie neturi nuolatinio gliukozės matavimo sistemos, paprasčiausiai negali jos įpirkti. Šiuo metu prietaisai nėra kompensuojami valstybės, todėl ne visi turi lygias galimybes kokybiškam ligos sekimui.

„Visgi tikiu, kad einame gera linkme: atsimenu laikus, kai vaikams buvo kompensuojama tik 150 gliukozės matavimo lapelių metams, o dabar tiek skiriama mėnesiui. Tikiuosi, kad greitai bus kompensuojamos ir nuolatinio gliukozės matavimo sistemos ir sergantieji pagaliau galės ramiau gyventi,” – optimistiškai žvelgia I. Krivickaitė.

Šaltinis: sveikata.lt

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
16.01.2022 laikas 20:01 Ramunėlės padės, kai sukandžiojo uodai

Kai įsikėlėme į naują butą, buvome nepaprastai laimingi. Pagaliau turime nuosavą būstą! Dabar viskas bus kitaip. Nors butas miesto pakraštyje, bet gamta netoliese - puiki, pro langą matosi vandens telkinys.

...

Skaityti daugiau

16.01.2022 laikas 19:35 Skanus vaistas nuo cukrinio diabeto
Kai anytai buvo nustatytas cukrinis diabetas, pradėjome ieškoti nekenkiančių gydymo metodų - juk “nesėdėsi” visą laiką ant vaistų!

Skaityti daugiau

16.01.2022 laikas 18:38 NSO laivynas praskrido žemai virš greitkelio Ilinojaus valstijoje
Vaizdo įrašas (žiūrėti toliau) buvo įrašytas 2021 m. lapkričio 26 d. apie 18 val. vakaro, tačiau tik neseniai pasirodė internete. Pasak liudininko, objektai judėjo visiškai tyliai ir, keisdami formą, judėjo Mičigano ežero link....

Skaityti daugiau

16.01.2022 laikas 17:52 Paslaptingas Dievų miestas Teotihuakanas
Teotihuakaną statė nežinoma išsivysčiusi civilizacija – taip teigia viena iš paskutinių nusistovėjusių versijų apie paslaptingą senovinį miestą Šiaurės Amerikoje.

Skaityti daugiau

16.01.2022 laikas 15:39 Nežinomų dievų pagalba
Stebint naujausius mokslinius atradimus išnykusių civilizacijų tyrinėjimų srityje, tampa akivaizdu, kad klasikinė teorija apie žmonijos vystymąsi neišlaiko jokios kritikos. Seniai žlugo versija, kad dabartinė civilizacija yra visų ankstesnių, egzistavusių prieš ją, karūna....

Skaityti daugiau

16.01.2022 laikas 13:03 Receptai | Patiekalai Gaminame namuose: Naminė saldinta pistacijų pasta

Maistas privalo būti skanus. Šiais laikas žmonės vis dažniausiai koncentruojasi į grožį, kad net kartais pamiršta skonį. Vis mažiau apie jį visi kalba.

Skaityti daugiau

15.01.2022 laikas 16:59 Receptai | Patiekalai Tobulasis kepinys, kuris niekada nenuvilia! Mielinis velykų pyragas
Kokios Velykos be tikros romo bobos? Tokios bobos - bobos kaip bobos tik be romo, kad visokiausio amžiaus valgytojai galėtų jas ragauti bei vertinti. O įvertintos buvo greitai, dar net nesulaukus Velykų.

Skaityti daugiau

13.01.2022 laikas 22:56 Receptai | Patiekalai Pačios skaniausios orkaitėje keptos varškės spurgos
Tokios orkaitėje iškeptos varškės spurgos yra tikras mano atradimas. Man jos labai patinka, jose nėra tiek daug riebalų, skonis fantastiškas. Pastaruoju metu jos tapo labai pamiltos visos mūsų šeimos. Užsukę svečiai, kuriuos pavaišinau taip pat labai gyrė, vis kartojo, kad prie kavos puodelio jos la...

Skaityti daugiau