Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Stichinės Nelaimės » 2022 » Balandžio » 3

Antarktida: Žemės ledynas (Land Glacier) pradėjo griūti

Jūros ledas aplink Antarktidą pradėjo atsigauti po to, kai 2022 m. vasario pabaigoje pasiekė žemiausią tašką per visą palydovinių stebėjimų istoriją. Tačiau vietiniu mastu šis perėjimas nuo tirpimo prie užšalimo gali turėti savų niuansų. Pavyzdžiui, netoli Lando ledyno Vakarų Antarktidoje kovo mėn. susiformavus naujam ledui, senojo jūros ledo plotas suskilo. Maždaug tuo pačiu metu nulūžo dalis ledyno ledo liežuvio.

Šiuos pokyčius pastebėjęs JAV nacionalinio ledo centro analitikas Michaelas Lowe'as atidžiai stebi šią Antarktidos pakrantės dalį, vadinamą Marijos Paukščių žeme. "Pastaruosius du mėnesius atidžiai stebėjau šią vietovę, kai pradėjo byrėti didelis labai seno greito ledo plotas, - sakė Lowe'as. "Palyginęs dvi skirtingomis dienomis darytas SAR nuotraukas, pamačiau, kad Land ledyno viršūnė pradeda lūžti."

Pokyčiai taip pat matomi šiose natūralių spalvų nuotraukose, kurias 2022 m. vasario 24 d. ir kovo 23 d. padarė vidutinės skiriamosios gebos vaizdo spektroradiometras (MODIS) NASA palydovuose "Terra" ir "Aqua".

Vasario mėnesio nuotraukoje matyti didžiulis jūros ledo plotas, prigludęs prie kranto linijos krašto, ir Land ledyno ledo liežuvis bei ledkalniai. Lowe'as paaiškino, kad šis "greitasis ledas" dažnai palaiko simbiozę su ledynais ir ledkalniais. "Dėl ledynų ir ledkalnių jūros ledas kaupiasi ir nuolat "įsitvirtina", - sakė jis. "Šis greitas ledas padeda įtvirtinti šiuos bergas ir ledynus, nes metams bėgant jis storėja ir virsta senu ledu."

Tačiau naujausi tyrimai, atlikti naudojant palydovinius stebėjimus, parodė, kad sparčiai augantis ledas kai kuriose Antarktidos dalyse, įskaitant Marijos Paukščių Žemės pakrantę, mažėja nuo 2000 m., kai MODIS pradėjo fiksuoti duomenis. Vis dėlto vasario mėn. nuotraukos metu buvo likęs nemažas plotas. Iki kovo mėn. didžioji dalis senojo greito ledo suskilo.

Pasak Kembridžo universiteto Skoto poliarinių tyrimų instituto (Scott Institute for Polar Research) ledynų geofiziko Fraserio Christie, greitojo ledo praradimas galėjo turėti ir kitų pasekmių. Pasak jo, gali būti, kad greitas greito ledo išsiskyrimas vasario ir kovo mėnesiais, be ilgesnio laikotarpio nuostolių, prisidėjo prie Ledynų žemės ledo liežuvio skilimo ir galiausiai žlugimo.

Christie atkreipia dėmesį į panašų atvejį greitai tekančiame Toteno ledyne Rytų Antarktidoje. Dėl sezoninio greito ledo nykimo ledyno frontas per metus paspartėja iki 100 metrų. "Vis daugiau tyrimų rodo, kad jūros ledas atlieka svarbų vaidmenį storėjant ir stiprėjant ledo liežuviams ir ledo šelfams", - sakė jis.

Kovo mėnesio nuotraukoje matyti, kad ledkalniai pasisuka į vakarus, likusio jūros ledo kryptimi. Christie paaiškino, kad ledkalnius neša Antarktidos pakrantės srovė, kuri teka į vakarus aplink žemyną lygiagrečiai pakrantės linijai. Koriolio efektas taip pat paveiks bergų srautą, nukreipdamas juos į kairę nuo jų kelio.

Ledkalnių veržimasis yra natūralus procesas, vykstantis vandenyne besibaigiančiuose ledynuose. "Nors pastaraisiais metais pastebėtas Lando ledyno atsitraukimas, plonėjimas ir greitėjimas, nėra jokių įrodymų, kad pastaruoju metu ledynas atsitraukė dėl antropogeninės klimato kaitos", - sakė Christie. "Vietoj to jo elgesys greičiausiai atspindi natūralų srovių, būdingų visiems Antarktidos ledo šelfams ir jūriniams galiniams ledynams, gyvavimo ciklą." Paskutinį kartą ledynas panašaus plūduriuojančio ledo kiekio neteko 2004 m. žiemą Australijoje.

Kovo mėn. nuotraukoje matomas dar vienas natūralaus jūros ledo gyvavimo ciklo etapas - naujo jūros ledo augimas. Lygūs dryžiai ir sūkuriai yra "nilai" - jaunas ledas, dažnai sudarantis plonus, dažniausiai ne storesnius nei 10 cm storio sluoksnius. (Atkreipkite dėmesį, kad žalios ir geltonos spalvos atspalvis daugiausia atsiranda dėl prasto apšvietimo ir automatinio spalvų koregavimo). Naujas dryžuotas ledas atitinka paviršiaus vėjų kryptį, o virpantį ledą greičiausiai stumia vėjai ir vandenyno cirkuliacija arba sūkuriai.

Per ateinančius kelis žiemos ir vasaros sezonus mokslininkams bus įdomu stebėti, kaip klostysis ledyno, ledkalnių ir jūros ledo likimas prie šios Marijos Paukščių Žemės dalies. Lowe pridūrė: "Stebėsime, kaip nuo Žemės ledyno atitrūkusios atplaišos nusileidžia ir per kelerius ateinančius metus susiformuos naujas seno greito ledo plotas, kuris stabilizuos vietovę."

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
29.06.2022 laikas 11:27 Skyrybos be santuokos: kaip pasidalinti kartu užgyventą turtą?
Bendras gyvenimas nesusituokus – kasdienybė reikšmingai daliai mūsų šalies gyventojų. Dalis tokių porų ilgainiui susituokia, tačiau dalies keliai išsiskiria po daugelio metų taip ir nesumainius žiedų. Kaip susiklosčius tokioms aplinkybėms pasidalinti bendrai užgyventą turtą?...

Skaityti daugiau

29.06.2022 laikas 11:20 Meilės kodas. Kaip renkamės antrąją pusę?

Antrosios pusės pasirinkimas – vienas svarbiausių sprendimų gyvenime. Vis dėlto neretai jį sunku logiškai paaiškinti. Kartais tie, kurie siūlo viską, širdies nė kiek nesuvirpina. O poreikių neatliepiantis partneris priverčia pilve skraidyti drugelius. Tad kas gi vyksta smegenyse, kai įsimyl...

Skaityti daugiau

28.06.2022 laikas 22:00 Senato ginklų seržantas, rytoj turėjęs liudyti Kongresui, rastas negyvas

Buvęs Senato ginkluotės seržantas, kuris sausio 6 d. buvo atsakingas už Kapitolijaus saugumą, rastas negyvas, pranešė "Fox News". "Fox" patvirtino, kad mirė Senato ginkluotės seržantas Maiklas Stengeris (Michael Stenger), kuris buvo atsakingas už Senato saugumą Kapitolijaus ri...

Skaityti daugiau

28.06.2022 laikas 21:29 JAV taiko G7 sankcijas Rusijos kariuomenei ir auksui
Antradienį Vašingtonas paskelbė apie veiksmus, kuriais siekiama įgyvendinti naujas sankcijas Rusijai, dėl kurių susitarė Didžiojo septyneto (G7) šalių vadovai, nukreiptas prieš Maskvos gynybos pramonę ir uždraudžiančias aukso importą iš šios šalies....

Skaityti daugiau

28.06.2022 laikas 21:24 JAV paskelbs apie "ilgalaikį" karinį pastiprinimą Europoje: pareigūnas
Antradienį Madride vyksiančiame NATO aukščiausiojo lygio susitikime Jungtinės Valstijos paskelbs apie naują ilgalaikį karinį pastiprinimą Europoje, pranešė JAV pareigūnas.

Skaityti daugiau

29.06.2022 laikas 13:23 Receptai | Patiekalai Troškinti švieži kopūstai su dešrelėmis
Jau esu pasakojusi kaip labai skaniai troškinu raugintus kopūstus su dešrelėmis, tačiau šį kartą noriu papasakoti kitokį variantą, kai yra naudojami švieži kopūstai.

Skaityti daugiau

25.06.2022 laikas 21:52 Receptai | Patiekalai Sultingas vištienos blauzdelių šašlykas su soja, medumi ir aliejumi
Geriausiai šiam sultingam šašlykų receptui tinka vištienos blauzdelės arba kumpeliai be kaulų ir odos. Iškepus, mėsa būna nepaprastai skani ir sultinga! Paruošimas itin paprastas, ingredientai taip pat. Tikrai labai rekomenduoju pamėginti jau artimiausiomis dienomis!...

Skaityti daugiau

25.06.2022 laikas 21:47 Receptai | Patiekalai Labai skanus vištienos šašlykas jogurto marinate
Įvairiausių šašlykų sezonas jau gerokai įsibėgėjęs, todėl ir receptų reikia išmėginti pačių įvairiausių variantų. Šįkart mano sode buvo kepami vištienos šašlykai, kuriuos aš marinavau jogurto marinate.

Skaityti daugiau