Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Kosmosas » 2022 » Balandžio » 11

Tolimoji Mėnulio pusė yra gerokai labiau sutrūkinėjusi. Galbūt pagaliau sužinome, kodėl

Nesvarbu, kurioje Žemės vietoje stovite, visada matote tik vieną Mėnulio pusę. Kitas jo skruostas nuolat atsuktas į mūsų planetą, ir ši tolimoji pusė yra daug labiau nusėta kraterių nei ta, kuri atsukta į mus.

Artimąją Mėnulio pusę dengia Mėnulio maria - didžiulės vulkaninio bazalto lygumos, kurios atrodo kaip tamsios dėmės, kai žvelgiame į mūsų palydovą. Šios dvipusės išvaizdos priežastis išlieka paslaptimi - paslaptimi, kuri išliko nuo tada, kai septintajame dešimtmetyje aplink Mėnulį apskriejo pirmieji kosminiai aparatai. Tačiau naujas modeliavimas dabar galbūt išsprendė "Apollo" laikų galvosūkį.

Kompiuteriniai modeliai, sujungę skirtingus bruožus, patvirtina idėją, kad kadaise dėl didžiulio Mėnulio smūgio artimoji Mėnulio pusė buvo išlieta lavos srautais. Skirtumai yra daugiau nei tik oda, nes juos taip pat atspindi skirtinga geologinė sudėtis kiekvienoje Mėnulio pusėje.

Astronomai jau seniai įtaria, kad artimąją Mėnulio pusę kadaise dengė magmos jūra, kuri, atvėsusi, išlygino uolėtą kraštovaizdį, sukurdama šiandien matomas tamsias dėmeles. Tačiau šio vulkaninio aktyvumo priežastis yra ginčytina.

Mėnulio pietiniame ašigalyje esantis didžiulis krateris, vadinamas Pietų ašigalio-Aitkeno baseinu (SPA), galėtų paaiškinti šiuos skirtumus.

Šis baseinas yra vieno didžiausių ir seniausių susidūrimų Mėnulyje liekana. Modeliavimas rodo, kad SPA įvykis, įvykęs maždaug prieš 4,3 mlrd. metų, įvyko tinkamu laiku ir tinkamoje vietoje, kad inicijuotų pokyčius tik vienoje Mėnulio mantijos pusėje.

Smūgio metu susidariusi milžiniška šiluma būtų taip įkaitinusi viršutinę mantijos dalį artimoje pusėje, kad, ekspertų nuomone, joje būtų susikaupęs kalis, retųjų žemių elementai, fosforas ir šilumą gaminantys elementai, pavyzdžiui, toris.

Iki šiol būtent tokią sudėtį mokslininkai rado Mėnulio uolienų mėginiuose iš artimosios pusės, ypač Procellarum KREEP terrane (PKT) - didelėje teritorijoje, kurioje žinoma ši sudėties anomalija.

"Parodėme, kad bet kokiomis tikėtinomis sąlygomis tuo metu, kai susiformavo SPA, šie šilumą skleidžiantys elementai galiausiai susitelkia artimoje pusėje", - aiškina planetų mokslininkas Mattas Džounsas (Matt Jones) iš Brauno universiteto. 

"Tikimės, kad tai prisidėjo prie mantijos lydymosi, dėl kurio susidarė lavos srautai, kuriuos matome paviršiuje."

SPA įvykio padariniai tikriausiai tęsėsi šimtus milijonų metų.

Modeliuojant, seniausia netoli esanti vulkaninė lyguma išsiveržė praėjus 200 mln. metų po smūginių įvykių. Iš tikrųjų intensyvūs vulkaninio aktyvumo epizodai Mėnulio artimojoje pusėje tęsėsi iki 700 mln. metų po susidūrimo.

Ekspertų nuomone, ši Mėnulio pusė į smūgį sureagavo stipriau tiek dėl to, kad smūgio vieta sukoncentravo šilumą gaminančių medžiagų pernašą, tiek dėl nedidelių gravitacijos pokyčių.

Pagal visus mokslininkų nagrinėtus scenarijus pietų pusrutulio viršutinė mantija įkaito ir ėmė tekėti šiaurinio pusrutulio link, keliaudama per artimąją pusę.

Tuo tarpu tolimojoje pusėje esanti viršutinė mantija liko per vėsi, kad ta pati medžiaga pasiskirstytų panašiai.

Dėl šio skirtumo galėjo atsirasti asimetrija, kuri pastebima abiejuose Mėnulio paviršiuose.

"Kaip susiformavo PKT, turbūt yra svarbiausias atviras klausimas Mėnulio moksle, - sako Džounsas.

"O Pietų ašigalio-Aitkeno smūgis yra vienas svarbiausių įvykių Mėnulio istorijoje. Šis darbas sujungia šiuos du dalykus, ir manau, kad mūsų rezultatai tikrai įdomūs."

Tyrimas paskelbtas žurnale "Science Advances".

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
15.05.2022 laikas 14:02 “Kietos šviesos spindulių” mįslė

Pirmą kartą apie tokius neįprastus NSO spindulius sužinota XX a. septintojo dešimtmečio pabaigoje. Žanas Heringas pavadino juos "kietos šviesos spinduliais", kurie turi labai neįprastų savybių. Statistinės NSO objektų stebėjimų analizės duomenimis, maždaug 1980 m. šviesos spinduliai ir ...

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 13:33 Kanada - Tūkstančiai žmonių evakuoti dėl potvynių Albertoje ir Šiaurės Vakarų teritorijose
Dėl ledo kamščių, lietaus ir tirpstančio sniego šiaurinėje Kanados dalyje išsiliejo upės. Visoms Šiaurės vakarų teritorijų bendruomenėms buvo įsakyta evakuotis, o šiaurės vakarų Albertos provincijoje šimtai žmonių buvo priversti palikti savo namus....

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 11:01 COVID-19 vakcinos išsiskyrimas gali pakenkti neskiepytiems žmonėms ir sukelti rimtų sveikatos problemų, pavyzdžiui, kraujo krešulių

Vakcinų nuo Wuhan koronaviruso (COVID-19) išskyrimo efektas paveikia net neskiepytus žmones, sukeldamas rimtų sveikatos komplikacijų, įskaitant kraujo krešulius, kurie yra tokie dideli, kad beveik prilygsta žmogaus kumščio dydžiui, kalba Arsenio Toledo.

...

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 09:01 Laiko sutrikimų ir anomalijų mįslės

Vienas iš labiausiai paplitusių teiginių apie laiką sako: laikas nuolat yra visur. Deja, bet, jei tai būtų tiesa, tai mūsų gimtoji planeta prarastų bent pusę žmogaus širdžiai mielų paslapčių. Egzistuoja ryšys tarp normalios laiko eigos pasikeitimo ir "pražūtingų, užburtų" vietų.

...

Skaityti daugiau

14.05.2022 laikas 13:48 Vaiduokliai iš tiesų egzistuoja?

Šimtus ar net tūkstančius metų mediumai ir ekstrasensai bandė įrodyti, kad vaiduokliai tikrai egzistuoja. Vieni bijojo vaiduoklių, kiti juos medžiojo. Tačiau klausimas vis dar atviras: ar vaiduokliai tikrai egzistuoja?

...

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 08:07 Receptai | Patiekalai Perlinių kruopų sriuba su grybais
Labai turtinga savo skoniu, bet ne kalorijomis perlinių kruopų sriuba su grybais. Net mano vyras labai gyrė, o jis tikrai nėra didžiulis perlinių kruopų ar grybų mėgėjas. Beje šiai sriubai kuo puikiai tiek švieži, tiek džiovinti grybai....

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 07:59 Receptai | Patiekalai Vokiška perlinių kruopų sriuba su šonine
Ar žinojote labai paprastą tiesą: perlinės kruopos yra tik iš miežių. Ši vokiška sriuba Graupensuppe taip ir yra verčiama į lietuvių kalbą - miežinė sriuba. Pas mus tai būtų labiau perlinė sriuba.

Skaityti daugiau

15.05.2022 laikas 07:52 Receptai | Patiekalai Perlinių kruopų sriuba su jautiena

Labai, labai ir labai skani perlinių kruopų sriuba su jautiena, šiek tiek jaučiasi švelnus aštrumas ir skonis tikrai geras. Visi ingredientai yra savo vietoje, idealiai sudera tarpusavyje.

Skaityti daugiau