Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Istorijos Paslaptys » 2022 » Liepos » 20

Kas sukėlė senovės Majų žlugimą? Naujas tyrimas - tarsi įspėjimas

Tyrėjai, žvelgdami į 800 metų senumo istoriją, padarė išvadą, kad Majapaną - Jukatano pusiasalio Majų tautos kultūros ir politikos sostinę XIII-XIV mūsų eros amžiuje - galėjo sunaikinti sausra.

Pasak tyrėjų, sausra galėjo sukelti pilietinį konfliktą, o tai savo ruožtu lėmė politinį žlugimą.

Tuomet žmonės būtų pasitraukę į mažesnes ir saugesnes gyvenvietes.

Naujasis tyrimas ne tik suteikia mums naudingų žinių apie šios senovės tautos istoriją, bet ir įspėja, kad klimato pokyčiai gali greitai sukelti spaudimą net labiausiai įsitvirtinusioms ir klestinčioms civilizacijoms.

"Keli duomenų šaltiniai rodo, kad pilietinių konfliktų gerokai padaugėjo, o apibendrintas tiesinis modeliavimas susieja nesutarimus mieste su sausros sąlygomis 1400-1450 m. po Kristaus", - rašo tyrėjai savo paskelbtame straipsnyje.

"Teigiame, kad užsitęsusi sausra padidino varžovų grupuočių įtampą, tačiau vėlesnė adaptacija atskleidė regiono masto atsparumą, užtikrinusį, kad Majų politinės ir ekonominės struktūros išsilaikė iki pat kontakto su Europa XVI a. pradžioje."

Komanda jau turėjo daug istorinių duomenų, kurie apėmė gyventojų skaičiaus pokyčius, šiuolaikinę mitybą ir klimato sąlygas.

Šiuos įrašus papildė nauja žmonių palaikų analizė dėl trauminių sužalojimų požymių (nurodančių į konfliktą).

Atsirado ryšys tarp padidėjusio kritulių kiekio ir padidėjusio gyventojų skaičiaus vietovėje, o vėliau sumažėjusio kritulių kiekio ir suintensyvėjusio konflikto. Tyrėjai teigia, kad 1400-1450 m. po Kr. užsitęsusi sausra greičiausiai lėmė Mayapano apleidimą.

Tyrime teigiama, kad vandens trūkumas turėjo įtakos žemės ūkio praktikai ir prekybos keliams, todėl Mayapano gyventojai patyrė įtampą. Kadangi ėmė trūkti maisto ir padėtis tapo pavojingesnė, žmonės arba mirė, arba išsisklaidė.

Tyrėjai teigia, kad paskutinėje masinėje kapavietėje, iškastoje prieš apleidžiant miestą, daugelis palaikų tikriausiai priklausė kokomams (valstybės vadovams) - kruviną pabaigą lėmė konkuruojančios grupuotės ir socialiniai neramumai.

"Mūsų išvados patvirtina istoriją apie Majapano institucinį žlugimą 1441-1491 m. po Kr. dėl pilietinio konflikto, kurį lėmė politinė konkurencija ir ambicijos, įsirėžusios į Jukateko gyventojų, kurių liudijimai pateko į ankstyvojo kolonijinio laikotarpio rašytinę atmintį, socialinę atmintį", - rašo tyrėjai.

Akivaizdu, kad žmonių reakcija į aplinkos spaudimą, pavyzdžiui, sausrą, yra sudėtinga, skiriasi priklausomai nuo regiono ir epochos - yra labai daug veiksnių, kuriuos reikia įvertinti ir suderinti svarstant, kodėl istorinė populiacija elgėsi taip, kaip elgėsi.

Žmonių judėjimas į kitas Jukatano pusiasalio dalis, įskaitant klestinčius pakrantės miestus ir politiškai nepriklausomas gyvenvietes, padėjo Majų kultūrai klestėti ir po Majapano žlugimo - o prieš prasidedant ispanų valdymui buvo nedaug įrodymų, kad tarp šių regionų vyko kokie nors konfliktai.

Tai liudija apie "atsparią žmogaus ir aplinkos prisitaikymo sistemą", teigia tyrėjai, tačiau prisitaikymas gali padėti tik tiek. Tie patys regionai kartu su visu pasauliu vėl susiduria su klimato krize.

"Archeologiniai ir istoriniai įrašai puikiai tinka tirti praeities visuomeninį klimato krizių poveikį ilgalaikiams ciklams", - rašo tyrėjai.

"Majų regionas pasižymi archeologinių, istorinių ir klimato įrašų platumu ir gilumu, kurie yra būtini tiriant koreliaciją tarp socialinių pokyčių ir svyruojančių klimato sąlygų."

Tyrimas paskelbtas žurnale "Nature Communications".

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
09.08.2022 laikas 20:00 Varlinas tiesiogiai - 2022 08 09 - Tobulas štormas
Varlinas tiesiogiai - 2022 08 09 - Tobulas štormas. Pradžia: 19:00 val. Po transliacijos laidą rasite Rumble ir Brighteon kanaluose.

Skaityti daugiau

08.08.2022 laikas 20:08 Vaistažolė: Gydomės trūkažolėmis

Trūkažolės gali aprūpinti mus vitaminais ištisus metus: kai kurios rūšys išsaugo vertingąsias savybes, net ilgai laikant šaldytuve ar rūsyje. Trūkažolių šaknys plačiai naudojamos, ruošiant konditerijos gaminius, konservuojant, bet ypač dažnai jos dedamos į natūralią kavą ir kavos gėrimus, kuriems...

Skaityti daugiau

08.08.2022 laikas 19:38 Aiškiaregis Krzysztofas Jaczkowskis: Kas laukia pasaulio rudenį?
Po Nancy Pelosi vizito Taipėjuje Kinija sudavė Amerikai skaudų smūgį, uždrausdama eksportuoti smėlį, kuris naudojamas mikroprocesorių substratams gaminti, ir dabar Taivanas apimtas panikos: na, kur dar Žemėje yra šio rečiausio mineralo telkinių?...

Skaityti daugiau

08.08.2022 laikas 17:54 Ukrainos Zaporožė artėja prie referendumo dėl Rusijos
Maskvos remiama pietryčių Ukrainos Zaporožės regiono valdžia pirmadienį pareiškė, kad toliau planuoja surengti referendumą dėl prisijungimo prie Rusijos.

Skaityti daugiau

08.08.2022 laikas 16:50 Billas Gatesas socialinio kredito balus vadina ‘turtu’
Indijoje veikia didžiausia pasaulyje nacionalinė biometrinių skaitmeninių tapatybės duomenų sistema "Aadhaar" (hindi kalba reiškia "pamatas").

Skaityti daugiau

08.08.2022 laikas 16:38 Receptai | Patiekalai Omletas orkaitėje su varške ir daržovėmis
Omletas orkaitėje su varške ir daržovėmis - vasariškas patiekalas su daug baltymų ir vasariškų skonių. Tinka valgyti tiek pusryčiams, tiek pietums. Man jis skanus ir šaltas. Šio patiekalo proporcijas lengva pakeisti. Galima naudoti daugiau ar mažiau kiaušinių....

Skaityti daugiau

05.08.2022 laikas 11:54 Tauta Siūlo Naisių skandalas priminė sovietinius laikus
Taip sako kultūros atstovai, kalbėdami apie situaciją, kai festivalyje „Naisių vasara" paskutinę akimirką dalyvauti atsisakė kone visi turėję groti atlikėjai. Viešai išsakyti pasitraukimo argumentai - išskirtinai politiniai....

Skaityti daugiau

05.08.2022 laikas 11:48 Tauta Siūlo Kyla G.Paškevičiaus palaikymo banga
Pastaruoju metu renginiuose ir viešojoje erdvėje nematyti ne tik plačiai aptarinėjamo SEL`o, bet ir tikros muzikos legendos - Gyčio Paškevičiaus. Po to, kai šoumenas Arūnas Valinskas savo rašinyje atlikėją ir jo sūnų pasiuntė ant „trijų raidžių", šiandien socialiniame tinkle kyla G.Paškevičiaus pala...

Skaityti daugiau

Naujienos iš interneto