Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Istorijos paslaptys » 2024 » Kovo » 21

Senovinis Šunantuničo miestas Belize

Senovinis Šunantuničo miestas Belize

Didingai ant keteros, nuo kurios atsiveria vaizdas į Mopano upę, stūkso baimę keliantis senovinis Šunantuničas (Xunantunich) miestas. Išvertus iš majų kalbos tai reiškia "Akmeninė moteris".

Ši nepaprasta archeologinė vietovė Belizo Kajo rajone liudija majų civilizacijos architektūrinį puošnumą ir sudėtingą socialinę struktūrą. Leiskimės į kelionę, kad atskleistume šios nepaprastos vietovės paslaptis ir stebuklus.

Šunantuničas klestėjo klasikiniu majų civilizacijos laikotarpiu, kuris truko nuo 200 iki 900 m. po Kr. Nors miestas pirmą kartą apgyvendintas apie 600 m. pr. m. e., būtent šiuo laikotarpiu vyko didžioji dalis statybų. Didžiausią gyventojų skaičių - 200 000 - pasiekęs Šunantuničas buvo svarbus majų ceremonijų centras. Žinomi dėl savo pasiekimų rašto, matematikos, astronomijos ir architektūros srityse, majai paliko neišdildomą pėdsaką istorijoje.

Šunantuničo miestą, išsidėsčiusį maždaug 2,6 km2 plote, sudaro šešios aikštės, kurias puošia daugiau kaip 26 šventyklos ir rūmai. Tarp šių didingų statinių El Castillo išsiskiria kaip tikras stebuklas. Virš pagrindinės aikštės iškilęs 140 m, jis yra antras pagal aukštį statinys Belize.

Iš kalkakmenio ir kitų vietinių medžiagų pastatyta piramidė demonstruoja majų inžinerinį meistriškumą. Kalkės buvo išgaunamos iš netoliese esančių upių slėnių ir gabenamos į statybvietę, o tai liudija jų išradingumą. El Castillo puošia sudėtingi frizai, vaizduojantys majų dievus ir simbolinius elementus.

Archeologai mano, kad Šunantuničas buvo apeigų centras, nes jame gausu šventyklų ir yra kamuolio aikštelių, kuriose buvo žaidžiami ritualiniai žaidimai. Strategiškai svarbi vieta, esanti aukštai virš upės slėnio, tikriausiai turėjo ir simbolinę, ir gynybinę reikšmę.

Gyvenvietė buvo datuojama remiantis keramikos tipologija ir radiokarboniniu datavimu. Manoma, kad El Kastiljo frizai vaizduoja majų garbintas kosmines jėgas: ryškiai pavaizduoti saulės dievas, mėnulio deivė, lietaus dievas ir žaibas. Tačiau apie 1000 m. po Kr. vietovės apleidimą vis dar gaubia paslaptis, o teorijos gali būti įvairios - nuo gyventojų pertekliaus iki aplinkos niokojimo.

Senovinis Šunantuničo miestas Belize

Šunantuničo pavadinimas turi gilesnę reikšmę, glūdinčią vietos folklore. Jis siejamas su vaiduokliška moterimi baltais drabužiais ir ugninio raudonumo akimis, kuri, kaip teigiama, šioje vietoje pasirodė keliems žmonėms.

Ši legenda suteikia mistinio atspalvio jau ir taip užburiančiai Šunantuničo atmosferai. Šventyklos teritorijoje taip pat įsikūręs nuostabus muziejus, kuriame saugoma nuostabi Šunantuniče aptiktų artefaktų kolekcija. Nuo keramikos ir papuošalų iki obsidiano įrankių - šie lobiai padeda geriau pažinti majų gyvenimą ir kultūrą.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Remiantis: https://paranormal.lt/

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
21.06.2019 laikas 06:57 Receptai Vasariškas tortas su braškėmis

Gaivinantis nekeptas vasariškas tortas su braškėmis. Greitas ir skanus!

Skaityti daugiau

13.07.2019 laikas 20:17 Receptai Gaminame namuose. Pusryčių sumuštiniai su avokadu ir kiaušiniu
Gaminame namuose. Sumuštiniai su avokadu ir kiaušiniu receptas. Batono riekeles paskrudiname skrudintuve arba orkaitėje. Joms atvėsus, aptepame paruoštu avokado mišiniu. Ant sumuštinių viršaus dedame keptą kiaušinį. Skanaus!...

Skaityti daugiau

29.10.2019 laikas 15:16 Receptai Greiti blynai skaniems pusryčiams

Pristatome jums greitų ir skanių pusryčių receptą. Blynai gaunasi labai apetitiški, o patinka ne tik suaugusiems, bet ir vaikams. Pusryčiai paprastai paruošiami, bet labai sotūs.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
24.05.2024 laikas 21:16 Su vyru mėgavomės romantiška vakariene, kai staiga atsidarė durys
Kartą šeštadienio vakarą mes su vyru mėgavomės romantiška vakariene, kai netikėtai atėjo nekviesta anyta. Pasirodo, ji vėl pasidarė mūsų buto raktų kopijas be leidimo.

Skaityti daugiau

24.05.2024 laikas 06:56 2024 m. gegužės 24 d. horoskopas visiems zodiako ženklams
Vakarykštė pilnatis Dvynių ir Šaulio ašyje jau praėjo ir mes įžengėme į silpstančio Mėnulio fazę. Jei Brėkštančio Mėnulio periodas skirtas naujiems darbams pradėti, tai Nykstantis Mėnulis sako, kad dabar palankus metas juos užbaigti....

Skaityti daugiau

23.05.2024 laikas 19:21 Nuostabi trauktinė nuo hipertonijos
Jau daug metų turiu aukštą Kraujospūdį. Nepamenu, kada gyvenau ramiai, be baimės, kad netrukus prasidės priepuolis. Užtenka pačios nekalčiausios priežasties, kad pakiltų kraujospūdis. Darbe laukėme audito komisijos, nervinomės visi, pergyvenome. Virš...

Skaityti daugiau