Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Civilizacijos Paslaptys » 2022 » Birželio » 19

Olmekai - Mezoamerikos civilizacija (kaučiukiniai žmonės)

Apie juos nieko nežinoma: kokiai etninei grupei ar rasei jie priklausė, kokia kalba kalbėjo, kokios spalvos buvo jų oda ir net iš kur jie atvyko iš Centrinės Amerikos ir kur nuvyko vėliau. Iš jų liko apleisti miestai, kapai su juose palaidotomis akmeninėmis statulomis, bet nė vieno sveiko skeleto, nė vienos kaukolės. Netgi vardą, kuriuo istorikai buvo priversti juos vadinti, - olmekai, reiškiantį guminius žmones, - jiems davė actekai.

Amerikos indėnų specialistai mano, kad Olmekų civilizacija klestėjo Meksikos įlankos regione maždaug prieš tris tūkstančius metų. Olmekų paliktos archeologinės vietovės datuojamos šiuo laikotarpiu. Olmekų pavadinimas kilo nuo nedidelės indėnų genties, gyvenusios pakrantėje kitos ikikolumbinės civilizacijos - actekų - klestėjimo laikotarpiu.

Nežinomi išminčiai

Taip jau atsitiko, kad pusiau laukinė gentis, XI-XIV a. kasusi kaučiuką, actekų kaimynai, gyveno toje pačioje teritorijoje, kurioje vėliau buvo rasti senovinių miestų griuvėsiai. Laukiniai olmekai neturėjo nieko bendra su miestų statytojais. Tačiau mokslo pasaulis šį pavadinimą jiems priskiria nuo 1927 m. Meksikos archeologai neseniai atrastą civilizaciją bandė pavadinti "tenoselome", t. y. "žmonėmis su jaguaro burna", nes talentingi akmenskaldžiai garbino dievą jaguarą, tačiau niekas jų neklausė. Taip tauta, kurios tikrasis pavadinimas nežinomas, tapo olmekais.

Pasirodo, olmekai buvo pirmoji civilizuota gentis Mezoamerikoje. Būtent iš jų majai perėmė astronomijos žinias. Net kalendorių, kurio tikslumas taip šokiruoja mūsų amžininkus, sukūrė ne majų šventikai ir ne olmekai. Majai neišrado miestų planavimo pagrindų, bet juos perėmė iš olmekų. Tiesą sakant, visos ikikolumbinės Amerikos civilizacijos - toltekų, majų, inkų ir actekų - yra dėkingos šiai išnykusiai tautai. Net jų mitologija tikriausiai buvo kilusi iš olmekų mitų ir legendų.

Mokslininkai ieškojo ir nerado olmekų tėvynės. Tačiau jie turi pripažinti, kad olmekų civilizacija atsirado keistai, staiga, tarsi čia, ant Meksikos įlankos kranto, būtų atvykę žmonės su nusistovėjusia kultūra ir ėmęsi įprastų darbų - statė namus, šventyklas, kelius, drėkinimo sistemas ir iš bazalto iškalė didžiules galvas be liemens.

Galvos be kūnų

Iki šiol rasta septyniolika tokių galvų. Pirmoji galva buvo rasta 1862 m. Tres Zapotes vietovės nepermatomose tropinėse pelkėse. Jo aprašymą straipsnyje "Meksikos senienos" pateikė Jose Maria Meltar y Serrano. Tačiau jis manė, kad galva turėjo kūną ir kad anksčiau tai buvo milžiniška majų tautos statula. Dar vieną galvą 1925 m. rado į La Ventą išsiųsta amerikiečių ekspedicija. Archeologai ieškojo likusios akmeninio kūno dalies, bet jos nerado. Tačiau San Martino kalno viršūnėje jie rado pritūpusį akmeninį stabą siauromis akimis, kurį nedvejodami priskyrė majų civilizacijai. Vėliau paaiškėjo, kad galvos neturėjo liemens ir kad radiniai neturi nieko bendra su majais.

1938 m. amerikietis Matthew Stirlingas rado keliolika akmeninių galvų. Vidutinis dydis siekė nuo dviejų iki dviejų su puse metrų aukščio, o skersmuo plačiojoje dalyje siekė septynis metrus. Tačiau Stirlingą šokiravo ne dydis, o tai, kad visi artefaktai turėjo gana ryškius juodaodžių bruožus - apvalius veidus, storas išlenktas lūpas, plačias suplotas nosis. O šių "etiopų" akys buvo... mongoloidinės. Majai nieko panašaus nevaizdavo. To nepadarė ir toltekai, inkai ar actekai.

Kol mokslo bendruomenė virškino netinkamą radinį, atlantologai pakėlė balsą ir iškart atpažino savo galvose atlantų portretus. Kažkas prisiminė ispanų konkistadoro Bernalo Diazo užrašus, kuriuose jis perteikė actekų pasakojimus apie anksčiau ten gyvenusius milžinus, o galvos be torsų akimirksniu tapo milžinų galvomis. Iš galvų dydžio buvo galima spręsti apie kūnų dydį - ne mažiau kaip penki metrai! Tie patys actekai teigė, kad olmekų valstybę valdė milžinai.

Kažkas atkreipė dėmesį į juodaodžių bruožus, ir iškart gimė teorija apie juodaodžių egiptiečių migraciją iš Nilo aukštupio pirmųjų faraonų laikais. Beje, ši teorija gyva iki šiol. Tačiau negrai nėra vienintelė piktogramų problema. Pavyzdžiui, kinų archeologai pabrėžia ne negroidinius, o mongoloidinius bruožus. O rastose mažesnėse skulptūrėlėse - su tais pačiais neindiškais veidais ir labai tankiais trumpais kūnais - jie atpažįsta kinus arba japonus. Iš tiesų kai kurios figūrėlės labai panašios į sumo imtynininkus. Tačiau galima teigti, kad senovės skulptorių pavaizduotas kūno sudėjimas ir veidų tipai taip pat gali būti siejami su šiaurės tautomis. Iš čia, pasak vienos indėnų legendos, kilę olmekų miestų statytojai.

Dievo Jaguaro vaikai

Actekai tikėjo, kad olmekai į pakrantę atkeliavo iš šiaurės, iš šaltųjų kraštų. Jie apsigyveno Tamoanchoje. Tačiau krašte jau gyveno milžinai. Taigi milžinus reikėjo nužudyti. Pasak actekų mitologijos, olmekai buvo kilę iš dievo Jaguaro. Jaguaras buvo laikomas visų Mezoamerikos tautų protėviu. Olmekai taip pat labai mėgo jį vaizduoti. Be Jaguaro, jie garbino dievą Maisą ir Mirties dievą. Šiems dievams skirtų skulptūrų ir stelų rasta olmekų miestuose Tres Zapotes, San Lorenzo, San Andreas, Laguna de Los Serros, Las Limas ir La Vente.

Seniausias iš jų, San Lorenzo, buvo įkurtas XV a. pr. m. e. Jis buvo pastatytas ant dirbtinio pylimo ir turėjo nuosavą vandentiekį. X a. pr. m. e. atsirado La Venta - miestas su kūgio formos piramide, šventyklomis, kamuolio žaidimo aikštelėmis ir kiemais su mozaikinėmis plytelėmis, kurių paskirtis buvo neaiški - jas pabaigus, iš karto buvo užverstos žemėmis. Archeologai mano, kad mozaikiniai kiemai buvo skirti dievui Jaguarui ir įpareigojo olmekų protėvį apsaugoti juos nuo nelaimių.

Olmekai garbino kukurūzus kaip žemdirbystės pagrindą, nors, be kita ko, žinojo ir kitų kultūrų bei valgė šunų mėsą. Olmekų miestuose, be milžiniškų galvų ir monumentalių skulptūrų, altorių, sarkofagų ir akmeninių pastatų, rasta daug keramikos ir skulptūrų bei papuošalų iš obsidiano, kalnų krištolo, ametisto, jaspio ir nefrito. Jie gabeno bazalto blokus galvutėms ir kitiems dideliems artefaktams gaminti už daugelio kilometrų, tikriausiai krovė ruošinius į rietuves ir gabeno juos prie upių, o paskui plukdė plaustais. Kai kurių blokų svoris siekė 30 tonų. Nefritas, kurį olmekai noriai naudojo ritualinėms kaukėms ir dailiems plastikams gaminti, buvo kasamas Gvatemalos kalnuose.

Stirlingo ekspedicija

padarė netikėtą atradimą, apie kurį ilgai diskutavo visas pasaulis. La Ventėje jie rado vaikiškų žaislų, tarp kurių buvo šunys ant... ratų. Atsižvelgiant į tai, kad nei majai, nei inkai ar actekai nežinojo rato, šis radinys yra daugiau nei šokiruojantis. Tais pačiais metais archeologai aptiko stelą su kalendoriaus data, užrašyta tais pačiais ženklais kaip ir majų. Turėjome pripažinti: olmekai išrado kalendorių. Tada buvo padarytas dar vienas atradimas: rasta nedidelė akmeninė plokštelė, savotiškas akmeninis eskizų sąsiuvinis su olmekų rašmenimis. Raštas buvo užrašytas hieroglifais, bet jo dar niekas neiššifravo.

Amerikos drambliai?

Ratas, kalendorius, raštas... Ką dar galėtų nustebinti seniausia Mezoamerikos civilizacija? Ar norėtumėte dramblio? Archeologai rado sėdinčio dramblio formos indą. Amerikoje dramblių nėra žinoma. Jie išnyko prieš 12 000 metų. Bet štai dramblys. Su bagažine.

Tačiau drambliai nėra olmekų košmaro viršūnė. Be milžiniškų negroidų galvų, archeologai rado reljefą su dviem figūromis. Vienas iš jų buvo įvardytas kaip dievas Jaguaras, o kitas... buvo europietiško veido tipo ir turėjo ožio barzdelę! O jūs sakote, kad drambliai!

Olmekų civilizacijos pabaiga tokia pat neaiški kaip ir jos pradžia. III a. pr. m. e. jis išnyksta. O miestai nėra apiplėšti, sudeginti, tik apleisti. Dievai guldomi į masines kapavietes ir užpilami žemėmis. Daliai stabų buvo nupjautos tik galvos ir jie buvo palaidoti. Visi gyventojai dalyvavo laidotuvėse - akmeninių kūnų dalys buvo užverstos tonomis žemės.

Tačiau kas nutiko olmekams? Kur jie nuėjo? Kas žino? Galbūt pavyks rasti olmekų tekstų, kurie viską paaiškins. Galbūt juos galima iššifruoti. Galbūt...

Iš kur kilę olmekai?

Kur vis dėlto yra šių paslaptingų žmonių namai? Po to, kai Kalifornijos profesorius Heizeris, skridęs virš Meksikos, apstulbo pamatęs, kad olmekų piramidės labai panašios į Tustlos ugnikalnius, jis įtarė, kad olmekai iš pradžių gyveno šių ugnikalnių papėdėje. Galbūt išsiveržimas sunaikino jų gyvenvietes ir privertė persikelti nuo kalnų į pelkėtą vietovę, kur olmekai pastatė piramidę savo tėvynei atminti.

P komentaras: tiesos ieškokite "duonos trupiniais"... atsirinkite faktus.

paranormal.lt

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
29.06.2022 laikas 11:27 Skyrybos be santuokos: kaip pasidalinti kartu užgyventą turtą?
Bendras gyvenimas nesusituokus – kasdienybė reikšmingai daliai mūsų šalies gyventojų. Dalis tokių porų ilgainiui susituokia, tačiau dalies keliai išsiskiria po daugelio metų taip ir nesumainius žiedų. Kaip susiklosčius tokioms aplinkybėms pasidalinti bendrai užgyventą turtą?...

Skaityti daugiau

29.06.2022 laikas 11:20 Meilės kodas. Kaip renkamės antrąją pusę?

Antrosios pusės pasirinkimas – vienas svarbiausių sprendimų gyvenime. Vis dėlto neretai jį sunku logiškai paaiškinti. Kartais tie, kurie siūlo viską, širdies nė kiek nesuvirpina. O poreikių neatliepiantis partneris priverčia pilve skraidyti drugelius. Tad kas gi vyksta smegenyse, kai įsimyl...

Skaityti daugiau

28.06.2022 laikas 22:00 Senato ginklų seržantas, rytoj turėjęs liudyti Kongresui, rastas negyvas

Buvęs Senato ginkluotės seržantas, kuris sausio 6 d. buvo atsakingas už Kapitolijaus saugumą, rastas negyvas, pranešė "Fox News". "Fox" patvirtino, kad mirė Senato ginkluotės seržantas Maiklas Stengeris (Michael Stenger), kuris buvo atsakingas už Senato saugumą Kapitolijaus ri...

Skaityti daugiau

28.06.2022 laikas 21:29 JAV taiko G7 sankcijas Rusijos kariuomenei ir auksui
Antradienį Vašingtonas paskelbė apie veiksmus, kuriais siekiama įgyvendinti naujas sankcijas Rusijai, dėl kurių susitarė Didžiojo septyneto (G7) šalių vadovai, nukreiptas prieš Maskvos gynybos pramonę ir uždraudžiančias aukso importą iš šios šalies....

Skaityti daugiau

28.06.2022 laikas 21:24 JAV paskelbs apie "ilgalaikį" karinį pastiprinimą Europoje: pareigūnas
Antradienį Madride vyksiančiame NATO aukščiausiojo lygio susitikime Jungtinės Valstijos paskelbs apie naują ilgalaikį karinį pastiprinimą Europoje, pranešė JAV pareigūnas.

Skaityti daugiau

29.06.2022 laikas 16:08 Receptai | Patiekalai Švelnus ir kreminis varškės ir bananų pyragas

Fantastiškai skanus kreminis varškės ir bananų pyragas! Varškės sluoksnis gaunasi labai švelnus, nuostabios kreminės konsistencijos... Tokio pyrago tiesiog neįmanoma atsivalgyti. Pirmą kartą buvo tiesiog "nušluotas" nuo stalo, tad jau kitą dieną teko gaminti dar kartą. Ir vėl nutiko tas...

Skaityti daugiau

29.06.2022 laikas 15:25 Receptai | Patiekalai Šiltos grikių salotos su tunu, avokadu ir vyšniniais pomidorais
Aš tikrai labai mėgstu grikius, bet kažkodėl vis nutinka taip, kad ne taip dažnai juos gaminu sau, kaip norėčiau. Nes įprastai vaikai pusryčiams renkasi kažką kitką, vyras taip pat nėra jų mėgėjas.

Skaityti daugiau

29.06.2022 laikas 13:23 Receptai | Patiekalai Troškinti švieži kopūstai su dešrelėmis
Jau esu pasakojusi kaip labai skaniai troškinu raugintus kopūstus su dešrelėmis, tačiau šį kartą noriu papasakoti kitokį variantą, kai yra naudojami švieži kopūstai.

Skaityti daugiau