- 11.09.2023
- 5.0 Reitingas
- 771 Peržiūr
- Komentarai
Šumerų civilizacijos tyrinėtojas profesorius Samuelis Krameris (Samuel Kramer) išvardijo 39 dalykus, kuriuose šumerai buvo pionieriai: nuo rato ir pinigų iki rašto ir dviejų rūmų parlamento. Tačiau žavėdamiesi šumerais turėtume nepamiršti svarbaus dalyko - jie atsirado tarsi iš niekur, o valstybės tokiu pavadinimu nebuvo.
Vietoj vienos šumerų valstybės buvo dešimtys dviejų miestų, kurių valdovai paprastai vadinami karaliais, o patys miestai su kontroliuojamomis teritorijomis vadintini atitinkamu graikišku terminu "nomes" - Uras, Urukas, Nipuras, Aškakas, Kišas, Kešas ir kiti.
Specialiosios tarnybos imasi bylos
Šie nomai buvo įsikūrę Mesopotamijoje - taip vadinamas regionas, kurį sudaro dviejų Tigro ir Eufrato upių slėniai. Kita senovės civilizacija - Egipto - taip pat iškilo galingos upės (Nilo) slėnyje. Istorikai ilgą laiką jai teikė pirmenybę, palyginti su Babilonu ir Asirija. Tačiau XIX a. viduryje paaiškėjo, kad ir Babilonas, ir Asirija buvo tik Šumero įpėdiniai. Ir šis atradimas buvo padarytas aplinkybėmis, leidžiančiomis įtarti tam tikrus apmąstymus.
1837-1844 m. britų kariuomenės majoras Henris Ravlinsonas (Henry Rawlinson), Persijoje vykdęs slaptas žvalgybos ir diplomatines misijas, nukopijavo užrašą trimis senosiomis kalbomis (persų, babiloniečių ir elamitų), padarytą ant uolos tarp Kermanšacho ir Hamadano. Užrašo turinys paskatino istorikus ieškoti tam tikros tautos, kuri perdavė savo kultūrą asirams ir babiloniečiams.
1877 m. kitas prancūzų diplomatas Ernestas de Sarjakas, kuriam nebuvo svetimas šnipų darbas, surengė kasinėjimus ir rado daugybę šiai vis dar nežinomai civilizacijai priklausančių radinių. Tuo pat metu Britų muziejuje dirbęs Londono graveris Džordžas Smitas (George Smith) iššifravo molines lenteles, kurias iš Artimųjų Rytų atsiuntė Rawlinsono draugas ir kolega Hormuzas Rassamas.
Lentelėse buvo aprašyti didvyrio Gilgamešo žygdarbiai, bet kadangi daugelis lentelių buvo dingusios, Smithas už prenumeratos būdu surinktus pinigus surengė mokslinę ekspediciją. Ir beveik visą trūkstamą medžiagą ši ekspedicija rado.
Iššifruotų plokštelių masyve vieno iš asirų karalių titulas buvo "Šumero ir Akado karalius". Babiloniečiai ir asirai priklausė pietinių semitų grupei ir kalbėjo kalba, kuri buvo vadinama akadų kalba. Atitinkamai asirų valdovui pavaldžius nesemitus nutarta vadinti šumerais.
Taip netikėtai atsiradusi sudėtinga mokslinė konstrukcija sukėlė daugelio profesionalių istorikų nuostabą. Nuostabą kėlė tai, kad šaltinius, kuriais ji rėmėsi, sąlygiškai kalbant, identifikavo mėgėjai tyrėjai profesionalūs žvalgai ir diplomatai.
Istorinis atradimas pasirodė esąs labai savalaikis politine prasme. Anglija ir Prancūzija bandė pavergti Artimuosius Rytus ir, žinoma, siekė veikti ne užkariautojų, bet savotiškų kultūrinių regresorių hipostazėje.
Sąvokiniai šumerai, nepriklausę senovės Mesopotamijos semitams, galėjo būti pozicionuojami kaip tauta, gimininga šiuolaikinių europiečių protėviams. Tolesnė logika buvo tokia: jei europiečių protėviai atnešė civilizaciją į Artimuosius Rytus, tai šiuolaikiniai europiečiai turi teisę dominuoti šiame regione.
Pažymėtina, kad XIX a. viduryje jau buvo suformuluota seniausios ir išmintingiausios arijų rasės idėja, kurią profesionalūs mokslininkai atmetė kaip nepatvirtintą jokia faktine medžiaga.
Tačiau dėl sutartinių šumerų rašytinės ir archeologinės medžiagos rasta gausiai. To, tiesą sakant, reikėjo ideologiniam kolonijinių pretenzijų pagrindimui.
"Bananų kalba"
Mokslinės diskusijos daugiausia sukosi apie du klausimus - šumerų kalbą ir tai, iš kur šumerai atvyko ar atplaukė į Mesopotamiją.
Pasirodo, nors jie, atrodo, nepriklausė regione jau gyvenusiems semitams, jų kalbos buvo gana artimos, joms būdingi pasikartojantys skiemenys - tokios kalbos vadinamos "bananų kalbomis", nes savo struktūra primena anglišką žodį banana. Tačiau svarbiausia, kad ir šumerai, ir akadai vartojo tą patį savivardį "juodgalviai".
Šumerai, skirtingai nei akadai, jei tikėsime "Gilgamešo epu", į Mesopotamiją atvyko iš kažkur. Geografiniu požiūriu jie galėjo atvykti tik vandeniu iš pietryčių. Konkrečiai epe kalbama apie Dilmuno salą, kuri šiandien siejama su Bahreinu, naftos turtinga salų valstybe Persijos įlankoje. Senovinis Dilmunas epe taip pat atrodo kaip rojaus šalis ir civilizacijos lopšys, nors, žinoma, jame nė žodžiu neužsimenama apie naftą.
Tačiau jei skaitysime epą toliau, paaiškės, kad ateityje Dilmunas buvo ne šumerų tėvynė, o svarbus tranzitinis punktas, per kurį jie prekiavo su kažkokia tolima šalimi Meluhka. Apie kokią šalį kalbama, istorikai ilgai ginčijosi, kol priėjo prie išvados, kad Meluhkha - seniausia Harapanų civilizacija Indo slėnyje, klestėjusi XXVI-XXIII a. pr. m. e.
Atrodytų, nuo Harappanų civilizacijos nesunku nutiesti tiltą iki arijų. Tačiau iškilo viena problema. Remiantis archeologiniais duomenimis, paaiškėjo, kad šumerų civilizacija atsirado daug anksčiau.
Ant derlingų upių dirvų įsikūrusią Mesopotamiją vargu ar galima pavadinti derlinga žeme. Čia beveik nėra miškų ir nedaug naudingųjų iškasenų. Dėl dažnų potvynių dirvožemis daug kur buvo pelkėtas. Vandeniui išplaunant krantus, vietos gyventojai turėjo statyti savo būstus ant dirbtinių molinių pylimų.
Apie IV tūkstantmečio pr. m. e. vidurį pasirodžius šumerams, vietoj pastatų iš paprastų, saulėje džiovinto molio plytų imta statyti pastatus iš tvirtesnių ir didesnių plytų. Atsirado vis daugiau metalo gaminių, ne tik iš vario, bet ir iš įvairių lydinių.
Materialinės kultūros kilimas buvo gana staigus, tačiau jis neįvyko per vieną naktį, o tęsėsi šimtmečius. Ne vėliau kaip XXVIII a. pr. m. e. atsirado nom Urukas, kurio pakeistas pavadinimas davė Irako vardą.
Kito miesto - Uro - vietoje seniausios gyvenvietės atsirado VI tūkstantmetyje pr. m. e.! XXI a. pr. m. e. čia valdė Ur-Nammu, pats Šumero ir Akado karalius.
Jo įsakymu buvo pastatytas didžiulis zikuratas, daug įspūdingesnis už to paties laikmečio vidutines Egipto piramides. Jo įsakymu taip pat buvo parengtas seniausias pasaulyje teismų kodeksas.
Didieji anunakiai
Jei atsigręšime į šumerų mitologiją, tai savo fantastiškumu ji tikriausiai neturi jokių analogų. Šmito iššifruotose molinėse lentelėse žmonijos istorija išdėstyta labai originaliai....
Saulės sistemą, be žinomų 11 planetų, sudarė ir dvyliktoji - Ni-biru (esama nuomonės, kad 12-oji planeta iš tiesų egzistuoja, tačiau dėl savo elipsės formos trajektorijos Saulės sistemoje pasirodo kartą per 3600 metų).
Būtent iš jos į Žemę nusileido Anunakiai, Biblijoje pasirodantys kaip "nefilimai" ("nužengę iš dangaus").
Jų gyvenimo trukmė buvo 360 tūkst. metų, augimas - 4-5 metrai. Būtent jie ir sukūrė žmones kaip savotiškus tarnus, o labai išmintingas žmogaus sukūrimo aprašymas sukelia akivaizdžių analogijų su genetiniais eksperimentais ir dirbtinio apvaisinimo procedūromis.
Kai gimusios žmonių moterys tapdavo pakankamai gražios, Anunakiai imdavo jas imti į žmonas ir pamažu ištirpdavo tarp paprastų žmonių. Jiems jie perdavė savo išvaizdą (juodaplaukiai ir plačiapečiai), bet ne ūgį ir ilgaamžiškumą.
Per 277200 metų (!) iš eilės valdė devyni karaliai iš Anunakių. Šumero sostinės keitėsi, o karalių sąrašą užbaigė Ziusudra, kuris 36 tūkstančius metų valdė Šurupako mieste.
Karaliaus vardas išvertus reiškė "Gyvenimas po ilgų dienų". Jo ilgą valdymą į dvi dalis nutraukė tvanas, kurį šumerų dievai nusprendė sukelti Žemėje. Tačiau išminties dievas Enki (Eja), kuriam Ziusudra aukojo vertas aukas, pranešė jam apie pavojų ir liepė savo favoritui pastatyti didžiulę valtį, į ją plukdyti savo šeimą, geriausius draugus, taip pat paukščius ir visus keturkojus gyvūnus.
Ziusudra ištikimai vykdė nurodymus. Potvynis tęsėsi septynias dienas ir naktis, per tą laiką didžiulis laivas buvo nešamas šėlstančių vandenų.
Po kurio laiko laivas atplaukė prie vieno Nimušo kalno Armėnijoje. Pastatęs aukurą, Ziusudra kaip dėkingą auką dievams atnešė jaučius ir avis. Enki savo naująja sostine paskyrė Kišo miestą, o vėliau pagrindiniai šumerų panteono dievai Anas ir Enlilis suteikė Ziusudrai ilgą gyvenimą ir "amžiną kvėpavimą".
Išgelbėtas nuo Atlantidos
Nesunku pastebėti, kad šią istoriją vėliau pasiskolino Senojo Testamento autoriai. Tačiau šiuolaikiniai mokslo duomenys rodo, kad nors Persijos įlankos pakrantė ir pakeitė savo formą, jokios pasaulinės katastrofos, kai visa Mesopotamija atsidurtų po vandeniu, numatomoje praeityje nematyti.
Kita vertus, ši legenda patvirtina vieną fantastiškiausių hipotezių apie šumerų kilmę. Prisiminkime mitinę Atlantidą - aukščiausio lygio civilizacijos salą-žemę, kuri žuvo dėl kokio nors stichinio kataklizmo. Įsivaizduokime, kad vienam iš atlantų pavyko išsigelbėti, ir tai atsispindėjo Ziusudros legendoje, o vėliau - biblinėje Nojaus legendoje.
Atlantidos šumerų atsineštos žinios ir technologijos galėjo duoti postūmį civilizacijos pakilimui, kuris buvo pastebėtas jų naujojoje tėvynėje - Mesopotamijoje.
Ir kalbama ne tik apie materialines vertybes kuriančias technologijas.
Būtent šumerų mokslininkai išrado ir suformulavo sąvokas, kurios yra matematikos, astronomijos ir geografijos pagrindas. Jų lengva ranka metai suskirstyti į keturis metų laikus, 12 mėnesių ir 12 zodiako ženklų. Būtent jie sukūrė kampų, minučių ir sekundžių dalijimą iš 60 kartotinių. O jei kalbėsime apie mediciną, pasirodo, šumerai ne tik parengė pirmąsias medicinos knygas su medicininiais receptais, bet ir sukūrė tokią specifinę medicinos kryptį kaip psichoterapija.
Tačiau gauti apie šumerų civilizaciją nauji duomenys ir neišsiaiškino klausimo: iš kur, tiesą sakant, atsirado patys šumerai?
Slavų pėdsakai
Šumerų kalba, kuri senovės Artimųjų Rytų civilizacijoms buvo viduramžių lotynų kalbos analogas, lingvistiniu požiūriu yra visiškai unikali ir, atrodo, neturi giminaičių kitose kalbų šeimose. O gal jie tų giminaičių ieškojo blogai ir ne ten, kur reikia?
Faktas tas, kad šumerų raidyno iššifravimo rezultatai palieka daug klausimų. Jis buvo iššifruotas pasitelkus panašius babiloniečių, persų ir asirų užrašus, bet galbūt iššifruotas ne visai tiksliai. Samuelis Krameris, minėtas šumerų gerbėjas, priėjo išvadą, kuri tam tikra prasme perbraukė visą jo entuziazmą: "Kaip ten bebūtų, visiškai įrodyta, kad pirmieji šumerų gyventojai buvo ne šumerai. Įtikinamų įrodymų pateikia ne archeologija ar antropologija, kurios šiuo klausimu pateikia labai dviprasmiškų ir neįtikinamų rezultatų, bet lingvistika. Dviejų gyvybiškai svarbių upių, Tigro ir Eufrato, arba Idiglato ir Buranuno, pavadinimai, kaip jie skaitomi raidyne, nėra šumerų kalbos žodžiai".
Slavų senovės adeptai, žinoma, netruko į tai atkreipti dėmesį: "Rusui nereikia jokio žodyno, kad suprastų šių dviejų pagrindinių Artimųjų Rytų upių seniausių pavadinimų reikšmę. Idiglat reiškia Eiti sklandžiai. Buranunas reiškia Buranoją". Beje, Tigras iš tiesų yra gana rami upė, kitaip nei Eufratas. Toks lingvistinis požiūris leidžia ne tik nutiesti tiltą nuo šumerų kalbos iki praslavų kalbos, bet ir išvesti slavų protėvius iš indoarijų.
Problema viename - pati lingvistika be archeologijos suteikia galimybę pateikti ekstravagantiškiausius derinius. Garsų kiekis apsiriboja maždaug trimis dešimtimis, o labiausiai viena nuo kitos nutolusiose kalbose galima rasti vienodų skiemenų ir net žodžių. Užtenka paimti keletą tokių panašių pagal kilmę porų ir galima teigti, kad šumerai kilę iš slavų, o kinai - iš afrikiečių. Atitinkamų archeologinių duomenų nebuvimą visada galima paaiškinti tuo, kad jų "dar nerasta".
Šumerai išnyko taip pat staiga, kaip ir atsirado, po to, kai viduramžiais atsiradusios pietų semitų gentys sukūrė savo valstybes - Babilono ir Asirijos karalystes. Sprendžiant iš archeologinių duomenų, III tūkstantmečio pr. m. e. pabaigoje jie buvo kažkas panašaus į užkariautą tautą, tačiau po kelių šimtmečių Babilone ir Asirijoje šumerų kultūra tapo mėgdžiojimo pavyzdžiu. Tokiu pavyzdžiu ji išliko, kol Asirija ir Babilonas savo ruožtu ištirpo vėlesnių laikų civilizacijose.
P.S: ar, kažkas panašaus :)
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau