Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Hipotezės » 2022 » Rugsėjo » 14

Mokslininkai mano, kad visata turi sąmonę

Žmonės ir kai kurios gyvūnų rūšys turi tai, kas paprastai laikoma sąmone. Vieni tyrėjai mano, kad sąmonė formuojasi iš smegenų neuronų, kiti mano, kad sąmonė "ateina" iš kažkur išorėje. Pastarosios versijos laikosi įvairios religijos ir dvasiniai mokymai.

Galiausiai kai kurie ekspertai linkę manyti, kad visa mūsų visata yra viena vientisa sąmonė. Ši samprata vadinama panpsichizmu. Iš esmės tai galima įrodyti...

Kvantinė sąmonės prigimtis

Miręs fizikas ir filosofas Johnas Archibaldas Wheeleris padarė išvadą, kad kvantinės mechanikos lygmeniu dalelės neturi konkrečios formos ar tikslios padėties, kol jų nepastebi stebėtojas arba kol jos neišmatuojamos. Mokslininkas tai pavadino "antropiniu principu". Be to, jis teigė, kad kiekvienoje materijos dalelėje yra sąmonės dalelė.

Panašias hipotezes iškėlė ir kiti tyrėjai. Pavyzdžiui, britų fizikas Rogeris Penrose'as aštuntajame dešimtmetyje iškėlė prielaidą, kad sąmonė egzistuoja kvantiniame lygmenyje ir glūdi smegenų sinapsėse. Tai reiškia, kad jis pirmiausia atsiranda kažkur visatoje kvantinių dalelių pavidalu, o paskui užpildo ir mūsų smegenis.

    "Fizikos dėsniai sukuria sudėtingas sistemas, o šios sudėtingos sistemos lemia sąmonę, kuri vėliau sukuria matematiką, galinčią glaustai ir įkvepiančiai užkoduoti pačius pagrindinius fizikos dėsnius, dėl kurių ji atsirado", - sakė seras Penrouzas.

Wheelerio ir Penrose'o kolega, fizikas teoretikas Bernardas Haischas 2006 m. iškėlė hipotezę, kad sąmonė gali atsirasti ir būti perduodama per kvantinį vakuumą arba tuščią erdvę. Iš principo, pasak jo, sąmonę gali sukurti bet kuri sistema, galinti atkurti tam tikrą energijos kiekį.

Atmetus logiką, įrodymų nereikia. Negalima ginčytis dėl to, kad mūsų visata yra gana tvarkinga. Jokia sudėtinga sistema, pavyzdžiui, galaktikos, gyvūnai ar augalai, negalėjo būti sukurta be intelekto. Jei visata būtų susikūrusi atsitiktinai, ji būtų buvusi chaotiška ir žmonija vargu ar būtų atsiradusi.

Sąmonės matavimas?

Viskonsino-Medisono universiteto (JAV) neurologas ir psichiatras Giulio Tononi sukūrė koncepciją, vadinamą integralia informacijos teorija. Pasak jo, visuotinės sąmonės šaltinis yra konkretus objektas, tik mes jo dar neatradome.

    Vis dėlto, pasak daktaro Tononi, sąmonės lygį galima išmatuoti. Jis pasiūlė matavimo vienetus, vadinamus "phi". Šie parametrai lemia, kiek mąstanti būtybė gali kontroliuoti save ir aplinkinį pasaulį, nes be sąmonės tai tiesiog neįmanoma.

Tononi teigia, kad sąmonė ir intelektas yra visiškai skirtingi dalykai. Tarkime, kad kompiuteriai gali sėkmingai išspręsti daugybę užduočių, tačiau, kitaip nei žmonės, neturi savo valios.
Vienos smegenys yra gerai, bet dvejos - dar geriau

Neurologas Kristofas Kochas (Christoph Koch) iš Aleno smegenų mokslo instituto (Sietlas) pažymi, kad biologiniai objektai turi sąmonę, nes pasikeitus situacijai gali keisti savo elgesį.

Kalbėdamas apie "universalią" sąmonę, Kochas ketina artimiausiu metu atlikti keletą eksperimentų, kad fiziškai sujungtų dviejų gyvūnų smegenis (kol kas kalbama apie peles). Jei po to graužikai gebės mąstyti kolektyviai, bus galima kalbėti apie "visuotinę sąmonę".

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...


Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
04.10.2022 laikas 22:49 Kaip sužinoti, kad žmogus jūsų nemyli ar net nemylėjo
Gyvenate kartu jau metus, bet vis dar jaučiate, kad nėra meilės. Čia nėra vyras, kuris jus myli, ir galbūt jis niekada jūsų nemylėjo. Bet kaip tai sužinoti? Kad jis buvo tikslesnis už įprastą intuiciją ir asmeninius pojūčius. Apie tai ir kalbėsime. J...

Skaityti daugiau

04.10.2022 laikas 20:06 Kaip Federalinis rezervų bankas naudojasi "klimato kaita" kaip pretekstu sukurti Amerikos socialinio kredito sistemą
Federalinis rezervų bankas, prisidengdamas planetos gelbėjimu nuo "žmogaus sukeltos klimato kaitos", imasi veiksmų, kad Amerikoje būtų įdiegta Kinijos stiliaus socialinio kredito sistema.

Skaityti daugiau

04.10.2022 laikas 19:27 CDC patvirtino ryšį tarp aliuminio, esančio skiepuose, ir vaikų astmos
CDC patvirtino, kad žalingos vaikiškų skiepų sudedamosios dalys gali būti daugelio ligų, įskaitant neurologinius sutrikimus, autizmą ir astmą, priežastimi.

Skaityti daugiau

02.10.2022 laikas 08:41 Receptai | Patiekalai Saldžios baltos duonos riekelės su cinamonu
Kiaušinius išplakame su pienu ir cukrumi. Plakinyje mirkome forminės duonos riekeles ir kepame keptuvėje įkaitintame aliejuje iš abiejų pusių, kol gražiai apskrus. Iškeptas, dar karštas, riekeles apibarstome cinamonu. Skanaus!...

Skaityti daugiau

02.10.2022 laikas 08:37 Receptai | Patiekalai Netikras zuikis su žaliaisiais žirneliais
Jeigu netikras zuikis keliaus ant vaišių stalo, galima jį papuošti... iš kvapiųjų pipirų padaryti akytes ir nosytę, o iš lauro lapų – auseles. Skanaus!

Skaityti daugiau

28.09.2022 laikas 14:13 Receptai | Patiekalai Cukinijų kepsneliai su kumpiu ir sūriu (video)
Cukinijų kepsnelius išmirkykite kiaušinių plakinyje, apvoliokite džiūvėsiuose ir kepkite įkaitintame aliejuje iš abiejų pusių, kol gražiai apskrus. Skanaus!

Skaityti daugiau