- 02.10.2022
- 0.0 Reitingas
- 795 Peržiūros
- Komentarai
Sue skeletas Čikagos gamtos istorijos muziejuje Fields / © wikipedia.org
Paleontologai spėliojo, kad paslaptingas skyles didžiausio Tyrannosaurus rex egzemplioriaus Sue apatiniame žandikaulyje sukėlė pirmuonių mikroparazitų infekcija. Tačiau atidžiau ištyrę šias skyles mokslininkai nerado jokių infekcinės ligos pėdsakų: skyles Sue kaukolėje paliko kažkas kitas.
1990 m. rugpjūtį amerikiečių mokslininkė Sue Hendrickson (Susan Hendrickson) aptiko vieną geriausiai išsilaikiusių Tyrannosaurus rex skeletų: per 67 mln. metų jame išliko daugiau kaip 90 proc. originalių kaulų. Šis skeletas, pramintas Sue, dabar eksponuojamas Čikagoje esančiame Fieldso gamtos istorijos muziejuje.
Sue yra vienas seniausių žinomų tiranozaurų: gyvūnas gyveno apie trisdešimt metų ir per savo ilgą gyvenimą patyrė daugybę traumų. Vienas iš mįslingiausių sužalojimų - suapvalinta golfo kamuoliuko dydžio skylė apatiniame žandikaulyje, dėl kurios kilmės paleontologai ginčijasi jau daugelį metų.
Viena iš populiariausių teorijų buvo ta, kad pažeidimus sukėlė pirmuonys trichomonos, kurios ir šiandien užkrečia dinozaurų ir paukščių palikuonis, kartais sukeldamos snapo sužalojimus. Norėdami galutinai nustatyti, ar Sue sirgo trichomonioze, mokslininkai palygino jos žandikaulio pažeidimus su kitų gyvūnų, įskaitant paukščius, infekcija.
Ištyrę kaukolėje esančias skyles, mokslininkai nustatė, kad Sue buvo pažeista in vivo, nes skylės jau buvo pradėjusios gyti, tačiau gyvūno mirties metu dar nebuvo visiškai atsistatę. Be to, palyginę tiranozauro kaukolę su šiuolaikinių trichomonozės pažeistų gyvūnų kaukolėmis, mokslininkai pastarosiose nerado jokių būdingų skylių, panašių į Sue sužalojimus, todėl tikėtina, kad tiranozauro kaukolę pažeidė kas nors kitas.
Sue kaukolė muziejuje laikoma atskirai nuo likusio skeleto / © phys.org
Tai galėjo būti kito tiranozauro, su kuriuo Sue susigrūmė, dantys ar nagai, grubus tiranozauro viliojimo ritualas arba kokia nors kita infekcija, kurią sukėlė ne trichomonas. Dabar paleontologai turės toliau tirti šiuos paslaptingus pažeidimus, tikėdamiesi, kad vieną dieną vis dėlto pavyks įminti 67 milijonų metų senumo paslaptį.
Tyrimas paskelbtas žurnale "Cretaceous Research".
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau