Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Technologijos, Mokslas » 2022 » Spalio » 2

Mokslininkai atmeta teoriją apie infekcinės kilmės skyles didžiausio tiranozauro rekso kaukolėje

Sue skeletas Čikagos gamtos istorijos muziejuje Fields / © wikipedia.org

Paleontologai spėliojo, kad paslaptingas skyles didžiausio Tyrannosaurus rex egzemplioriaus Sue apatiniame žandikaulyje sukėlė pirmuonių mikroparazitų infekcija. Tačiau atidžiau ištyrę šias skyles mokslininkai nerado jokių infekcinės ligos pėdsakų: skyles Sue kaukolėje paliko kažkas kitas.

1990 m. rugpjūtį amerikiečių mokslininkė Sue Hendrickson (Susan Hendrickson) aptiko vieną geriausiai išsilaikiusių Tyrannosaurus rex skeletų: per 67 mln. metų jame išliko daugiau kaip 90 proc. originalių kaulų. Šis skeletas, pramintas Sue, dabar eksponuojamas Čikagoje esančiame Fieldso gamtos istorijos muziejuje.

Sue yra vienas seniausių žinomų tiranozaurų: gyvūnas gyveno apie trisdešimt metų ir per savo ilgą gyvenimą patyrė daugybę traumų. Vienas iš mįslingiausių sužalojimų - suapvalinta golfo kamuoliuko dydžio skylė apatiniame žandikaulyje, dėl kurios kilmės paleontologai ginčijasi jau daugelį metų.

Viena iš populiariausių teorijų buvo ta, kad pažeidimus sukėlė pirmuonys trichomonos, kurios ir šiandien užkrečia dinozaurų ir paukščių palikuonis, kartais sukeldamos snapo sužalojimus. Norėdami galutinai nustatyti, ar Sue sirgo trichomonioze, mokslininkai palygino jos žandikaulio pažeidimus su kitų gyvūnų, įskaitant paukščius, infekcija.

Ištyrę kaukolėje esančias skyles, mokslininkai nustatė, kad Sue buvo pažeista in vivo, nes skylės jau buvo pradėjusios gyti, tačiau gyvūno mirties metu dar nebuvo visiškai atsistatę. Be to, palyginę tiranozauro kaukolę su šiuolaikinių trichomonozės pažeistų gyvūnų kaukolėmis, mokslininkai pastarosiose nerado jokių būdingų skylių, panašių į Sue sužalojimus, todėl tikėtina, kad tiranozauro kaukolę pažeidė kas nors kitas.

Sue kaukolė muziejuje laikoma atskirai nuo likusio skeleto
Sue kaukolė muziejuje laikoma atskirai nuo likusio skeleto / © phys.org

Tai galėjo būti kito tiranozauro, su kuriuo Sue susigrūmė, dantys ar nagai, grubus tiranozauro viliojimo ritualas arba kokia nors kita infekcija, kurią sukėlė ne trichomonas. Dabar paleontologai turės toliau tirti šiuos paslaptingus pažeidimus, tikėdamiesi, kad vieną dieną vis dėlto pavyks įminti 67 milijonų metų senumo paslaptį.

Tyrimas paskelbtas žurnale "Cretaceous Research".

paranormal.lt

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
28.11.2022 laikas 19:45 JK priežiūros institucija priekaištauja "Pfizer" generaliniam direktoriui dėl "klaidinančių" pareiškimų apie "Covid" vakcinas vaikams
Jungtinės Karalystės farmacijos priežiūros institucija priekaištavo "Pfizer" generaliniam direktoriui Albertui Bourlai (Albert Bourla) už "gėdingai klaidinančius" pareiškimus apie vaikams skirtas "Covid" vakcinas....

Skaityti daugiau

28.11.2022 laikas 19:28 Brazilijos kariškiai paskelbė Bolsonaro "tikruoju Brazilijos prezidentu" - Medijos užtemimas

Brazilijos kariškiai parodė savo paramą Brazilijos žmonėms ir paskelbė Bolsonaro "tikruoju Brazilijos prezidentu" po to, kai paaiškėjo, kad rinkimai buvo suklastoti.

Skaityti daugiau

28.11.2022 laikas 14:55 Prieš ir po: Adamas Schiffas atsisako įsipareigoti liudyti Kongrese (po D.Trumpo)

Demokratas Adamas Šifas (Adam Schiff) daug metų stūmė suklastotą, Hillary Clinton (Hillary Clinton) finansuotą Steele'o dosjė, žinodamas, kad tai visiškas melas, finansuojamas demokratų.

Skaityti daugiau

28.11.2022 laikas 21:51 Receptai | Patiekalai Neįprastas skanėstas arbatai (gaminsiu Naujųjų metų išvakarėse)
Tai ne tik pyragas, bet ir tikras skanėstas! Tai neįprastas, originalus ir labai skanus skanėstas. Jį lengva paruošti ir pagaminti, be to, jis atrodo gražiai ir šventiškai! Dalinuosi šiuo receptu su jumis.

Skaityti daugiau

28.11.2022 laikas 21:31 Receptai | Patiekalai Subtilus keksiukas arbatai (pagaminu per 10 minučių)
Šis keksas tarsi tirpsta burnoje! Drėgnas, švelnus, orus ir labai skanus. Pagaminti šį patiekalą užtrunka 10 minučių (tiesiog viską sumaišau ir pašaunu į orkaitę)! Privalote tai išbandyti. Dalinuosi receptu.

Skaityti daugiau

27.11.2022 laikas 21:02 Receptai | Patiekalai Blynai iš kopūstų? Nustebsite kaip fantastiškai gerai pavyksta!
Nors kopūstas ir nėra toks didelis kaip moliūgas, bet paprastai jo per vieną kartą taip pat nesunaudojame. Todėl verta turėti galvoje bent jau du patiekalus, kuriems būtų galima sunaudoti vieną kopūstą. Žinoma, tai galėtų būti pap...

Skaityti daugiau