Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Liaudies medicina, Sveikata » 2022 » Spalio » 13

Skauda gerklę: kada skausmą malšinti vaistais, o kada gali padėti šalto gėrimo stiklinė?

Ruduo – tai laikotarpis, kada keičiantis orams kur kas dažniau susiduriame su gerklės skausmu. Įvairus gali būti ne tik gerklės skausmas, bet ir jo gydymo metodai, todėl prieš imantis simptomų malšinimo svarbu įsivardinti pagrindinius juntamo skausmo bruožus. Tai padės pasirinkti teisingiausią kelią į pasveikimą.

Rudenį gerklę skauda dažniau

Rudenį ir pavasarį į vaistines užsuka vis daugiau gerklės skausmu besiskundžiančių žmonių, pastebi vaistininkė Fausta Barisevičienė. Anot jos, dažniausios priežastys – temperatūros kaita, oro sąlygų neatitinkanti apranga ar paprasčiausi apsilankymai pas peršalusį draugą.

„Imunitetas ne veltui tituluojamas pagrindiniu mūsų organizmo apsaugos faktoriumi. Pavyzdžiui, jeigu imunitetas nusilpo prasidėjus šildymo sezonui, gali būti, kad sausas oras nevėdinamose patalpose išsausins kvėpavimo takų gleivinę, dėl ko organizmui bus sunkiau atsilaikyti prieš puolančius virusus. Taip pat gerklės skausmas dažniau gali užklupti rūkančiuosius, kadangi nuolatinis jautrios ryklės ir gerklų dirginimas cheminėmis medžiagomis ir karštu sausu oru pažeidžia gleivinės apsauginę funkciją“, – pasakoja F. Barisevičienė.

Kokie gerklės skausmai gali būti?

Vaistininkė gerklės skausmą skirsto pagal jo sukėlėjus. Pasak jos, apie 4/5 atvejų gerklės skausmą sukelia virusinė infekcija – rinovirusai, koronavirusai, gripo ir netgi Herpes virusai. Likusiais atvejais už gerklės skausmą atsako bakterijos, seilių liaukų uždegimai, gerklės traumos, o itin retai – vaistų šalutiniai poveikiai arba vėžiniai susirgimai.

„Jeigu staiga pakilo temperatūra virš 38 laipsnių, prasidėjo stiprus gerklės skausmas ir darosi sunku ryti, jaučiamas galvos skausmas, bendras silpnumas – labai tikėtina, kad tai bakterijų sukelta angina, kada būtina kreiptis pas gydytoją. Jeigu gerklės skausmas stipresnis rytais, temperatūra siekia vos 37,4 laipsnius, tai greičiausiai bus virusinis gerklės uždegimas. Jį lengvai numalšinsite čiulpiamomis pastilėmis, skalavimo skysčiais. Tik svarbu – vos pajutus pirmuosius negalavimo simptomus nesigriebkite priešuždegiminių vaistų, o leiskite organizmui savarankiškai kovoti su ligos sukėlėjais“, – pasakoja F. Barisevičienė.

Ji priduria, kad gerklės skausmą gali išprovokuoti gastroezofaginio refliukso liga. Skausmas juntamas, kada stemple kyla rūgštus skrandžio turinys, tuomet jaučiamas dirginimo, deginimo, graužimo jausmas gerklėje, balso užkimimas. Šie simptomai dažniausiai pajuntami po valgio arba naktį. Taigi tokiu atveju įprastinės priemonės, skirtos gerklės skausmui malšinti yra visiškai netinkamos. Čia reikėtų rinktis skrandžio rūgštingumą neutralizuojančius arba mažinančius preparatus.

Kada reikia vietinio, o kada sisteminio poveikio vaistų?

Jeigu bendra žmogaus savijauta gera, tik diskomfortą kelia gerklės dirginimas arba kutenimas, vaistininkė pataria rinktis pastiles – jas čiulpiant išsiskiria daugiau seilių, kuriose natūraliai yra antibakterinių medžiagų, ir purškalus su augaliniais ir eteriniais aliejais. Visi jie iškart padeda greičiau pasijusti geriau. Tokius preparatus patariama naudoti kas 3-6 valandas.

„Jeigu vargina stiprus gerklės skausmas, vietinio poveikio vaistų nepakaks. Tai rodo, kad imuninei sistemai reikia pagalbos. Čia gelbsti geriami priešuždegiminiai vaistai nuo peršalimo arba skausmo: karšti gėrimai su paracetamoliu, sudėtiniai vaistai iš kelių priešuždegiminių medžiagų“, – sako F. Barisevičienė bei pataria prieš tai dėl gydymo pasikonsultuoti su vaistininku.

Kartais padeda ir šalti gėrimai

Kartais šaltus gėrimus galima pasitelkti trumpalaikiam gerklės skausmo malšinimui, atskleidžia vaistininkė. Anot jos, toks skausmo malšinimas gali būti efektyvus po gerklės operacijų.

„Šalti gėrimai gali veikti kaip anestetikas, kuris užšaldo ir nuramina gerklę bei malšina skausmą. Gali būti geriami mažais gurkšniais ir tik trumpą laiką. Tokio paties „šaldančio“ poveikio medžiaga levomentolis yra beveik visuose vaistuose, skirtuose gerklės skausmui mažinti“, – dalinasi patarimais F. Barisevičienė.

Žolelių nuovirai ir druskos tirpalas

Namuose galima pasigaminti įvairių natūralių priemonių gerklės skalavimui, pasakoja vaistininkė. Tai gali būti medetkų, ramunėlių, ajerų, aviečių ar kitų priešuždegiminių savybių turinčių žolelių nuovirai, taip pat druskos ar sodos tirpalai.

„Jei nusprendėte pasigaminti druskos tirpalą, tai į šilto virinto vandens stiklinę įpilkite šaukštelį druskos. Pradėję skalauti gerklę, atidžiai stebėkite, kaip jausitės. Jeigu pajusite gerklės graužimą ar deginimą, nustokite skalauti gerklę ir labiau praskieskite tirpalą su vandeniu“, – pasakoja F. Barisevičienė.

7-10 dienos, kai skauda gerklę

Nuo savaitės iki dešimt dienų – per tiek laiko turėtumėte atsisveikinti su gerklės skausmu, gydant jį teisingai. Jeigu skausmas nesiliauja, vaistininkė pataria kreiptis į gydytoją.

„Jeigu gerklės skausmas nepraeina per 7-10 dienų, tai ženklas, kad jums reikalinga specialisto pagalba. Taip pat jeigu šalia šių simptomų skundžiatės užkimimu, galimai gydytojas paskirs gydymą pažeistoms balso stygoms. Apsilankyti pas specialistą svarbu ir tais atvejais, jeigu stipriai padidėjo limfmazgiai. O kartais pakanka jausmo, kad savarankiškai nebeįveiksite gerklės skausmo – tuomet nedelskite, nes su specialisto pagalba greičiau rasite kelią į gerą savijautą“, – pataria vaistininkė.

Rašo: savaite.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
18.09.2019 laikas 07:03 Receptai Avižiniai pyragėliai su braškėmis

Braškes supjaustykite smulkiais kubeliais, berkite ant jų tarkuotą citrinos žievelę, cukrų, kukurūzų krakmolą ir išmaišykite. Šį braškių ruošinį dėkite į kepimo skardą ant jau paruošto pagrindo. Braškes apibarstykite likusiu pa...

Skaityti daugiau

21.09.2018 laikas 08:05 Receptai Vaistažolių mišiniai nuo bronchito, plaučių uždegimo

Bronchitas liaudies medicinoje, vaistažolių mišiniai nuo bronchito, plaučių uždegimo, bronchitas, bronchito gydymas, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis, kaip gydytis ...

Skaityti daugiau

09.06.2019 laikas 14:49 Receptai Pyragas prie arbatos per 5 minutes. Viską sumaišiau ir į orkaitę
Paprastas ir skanus naminis pyragas! Išsamų torto paruošimą žiūrėkite vaizdo medžiagoje.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
21.12.2024 laikas 21:26 Storosios žarnos valymas nuo toksinų: 1 paprastas receptas
Virškinimo sistemos problemos, tokios kaip dirgliosios žarnos sindromas ar lėtinis vidurių užkietėjimas, yra vis labiau paplitusios. Daug žmonių ieško natūralių būdų, kaip pagerinti savo savijautą ir išvalyti gaubtinę žarną. Šiame straipsnyje pristat...

Skaityti daugiau

21.12.2024 laikas 19:19 Stebuklingas svorio metimas tinginiams: imbiero mišinys
Naujausi Kinijos mokslininkų tyrimai atskleidžia revoliucingus atradimus apie litocholinę rūgštį, natūraliai gaminamą organizme. Šis junginys, kuris pasireiškia, kai organizmas patiria badavimo būseną, gali tapti raktu į senėjimo procesų sulėtėjimą i...

Skaityti daugiau

21.12.2024 laikas 11:40 Kaip Neužversti Artimųjų Savo Negatyvumu?

Kiekvienas iš mūsų susiduria su iššūkiais ir sunkumais gyvenime, tačiau kaip mes juos sprendžiame, gali reikšmingai paveikti mūsų santykius su artimaisiais. Pagalbos ieškojimas yra natūralus, tačiau svarbu žinoti, kada ir kaip tai daryti, kad neap...

Skaityti daugiau

21.12.2024 laikas 11:06 Atleidimas: Kelias į Emocinę Laisvę ir Ramybę
Atleidimas – tai galinga savybė, leidžianti mums išsilaisvinti nuo praeities skausmų ir nuoskaudų. Nors dažnai manome, kad atleidimas yra susijęs su kitais, iš tiesų jis labiausiai veikia mus pačius. Šiame straipsnyje nagrinėsime atleidimo procesą, j...

Skaityti daugiau

20.12.2024 laikas 18:37 Gyvenimas dviese: kinė 5 metus apsimetinėjo savo mirusia seserimi
Šeimos ryšiai kartais gali būti tokie sudėtingi, kad net tragiškos aplinkybės skatina mus ieškoti neįprastų sprendimų. Kinijos internetas šiuo metu mirga nuo Annie Niu pasakojimo apie tai, kaip ji penkerius metus slėpė savo sesers dvynės mirtį nuo se...

Skaityti daugiau