Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Technologijos, Mokslas » 2022 » Spalio » 21

Mokslininkai išsiaiškino, kodėl vyresnio amžiaus žmonės keistai kvepia

Bendraujant su pagyvenusiais žmonėmis galima pastebėti, kad nuo jų sklinda keistas kvapas. Susidaro įspūdis, kad jie visi naudoja kažkokius specialius kvepalus, kvepiančius vaistinių žolelių mišiniu. Arba galite manyti, kad jų drabužiai persisunkę virtuvėje gaminamo maisto kvapais. 

Apskritai kvapą sunku apibūdinti, tačiau esu įsitikinęs, kad daugelis žmonių žino, kas tai yra. Mokslininkai žino apie šį reiškinį ir netgi bandė nustatyti šio "senatvinio" kvapo šaltinį. 2001 m. atlikto tyrimo metu pavyko nustatyti atsakingą cheminį elementą. Per du dešimtmečius kiti mokslininkai nesugebėjo rasti nė vieno dalyko, kuris paneigtų šią išvadą. Ar atrodo, kad paslaptis išspręsta?

XXI a. pradžioje atliktas eksperimentas atskleidė, kad pagyvenę žmonės nekvepia kvepalais - tai jų organizmo gaminamų cheminių medžiagų kvapas.

Japonijos mokslininkų atlikto eksperimento esmė buvo ta, kad jie pasiūlė 26-75 metų amžiaus savanoriams tris naktis vilkėti marškinėlius, kurie sugeria kvapą nuo jų kūno. Vėliau mokslinio straipsnio autoriai išskyrė surinktas molekules ir paleido jas per masės spektrometrą - prietaisą, kuris gali atpažinti medžiagas ir nustatyti jų koncentraciją.

Mokslininkai visuose marškinėliuose rado sudėtingą medžiagų mišinį. Jų koncentracija buvo beveik vienoda, o tai reiškia, kad vyresnio amžiaus žmonės nejaučia stipresnio kvapo nei jaunesni. Tačiau tyrėjai nustatė kai ką įdomaus - 40 metų ir vyresnių žmonių drabužiuose buvo aldehido 2-nonenalio. Kuo žmogus buvo vyresnis, tuo daugiau buvo šios medžiagos.

Priešingai nei tikėjosi tyrėjai, paaiškėjo, kad aldehidas 2-nonenalas nėra išskiriamas su prakaitu. Paaiškėjo, kad vyresnio amžiaus žmonių oda išskiria nesočiąsias omega-7 riebalų rūgštis, kurios ore suyra ir virsta 2-nonenalu. Nors eksperimente dalyvavo nedidelė 22 žmonių grupė, mokslininkų išvadų pagrįstumas nekelia abejonių - kitos tyrėjų grupės nesugebėjo jų paneigti.

Mokslininkai vyresnio amžiaus žmonių skleidžiamą kvapą apibūdina kaip "riebiai žolinį". Tačiau senatvė nebūtinai reiškia, kad žmogus būtinai pradės kvepėti žolelėmis. Eksperimento metu 2-nonenalio koncentracija kai kurių savanorių drabužiuose buvo tokia maža, kad masės spektrometrui buvo sunku ją aptikti. Taigi ne visi žmonės jaučia senatvinį kvapą. Tačiau kas tam turi įtakos, niekas nežino - priežastis vis dar neištirta.

Kodėl pagyvenę žmonės jaučia vaistinių augalų kvapą, mokslininkai nežino, tačiau yra kelios įdomios hipotezės. Kai kurie mokslininkai mano, kad stiprų kvapą mums perdavė tolimi protėviai, tačiau kokiam tikslui reikalinga ši kūno ypatybė, jie nežino. Teisingesnė versija yra ta, kad senstantis organizmas išskiria daugiau omega-7 rūgščių, tačiau to priežastis vėlgi lieka nežinoma.

Verta paminėti, kad kai kuriais atvejais žmonės gali jausti ne žolelių, o blogą kvapą. Taip dažniausiai nutinka dėl įvairių ligų, pavyzdžiui, kolito, disbiozės, diabeto, netinkamos riebalinių liaukų funkcijos ir dantų problemų. Jį taip pat gali sukelti tam tikrų vaistų vartojimas, kurie patenka į kraują ir gali kauptis organuose, o paskui lėtai išsiskirti. Taip pat verta nepamiršti, kad vyresnio amžiaus žmonėms sunkiau pasirūpinti savimi, o kvapai gali atsirasti dėl prastos higienos.

Apibendrinant verta pažymėti, kad žmogaus senėjimas nėra vienodas - kai kurie organai sensta anksčiau nei kiti. Tai buvo įrodyta atliekant eksperimentą, kuriame dalyvavo 4000 žmonių, kurie pateikė mokslininkams savo tyrimų rezultatus, odos nuotraukas ir kitą tyrimui reikalingą informaciją.

P komentaras: užsienis rašo, todėl tiesos ieškokite "duonos trupiniais"... atsirinkite faktus. Patiko pasidalinkite.

paranormal.lt

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Auka/Parama

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Čia, niekas jūsų neseka! Būkite laisvi. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
20.03.2023 laikas 18:29 CBS orų pranešėja griūva tiesioginiame eteryje
Šeštadienio rytą tiesioginės transliacijos metu Los Andžele staiga nugriuvo meteorologė. Šokiruojančiame vaizdo įraše matyti, kaip Alissa Carlson Schwartz iš CBS filialo KCAL, ruošdamasi pateikti rytinį pranešimą apie orus, staiga išblykšta, jos akys...

Skaityti daugiau

20.03.2023 laikas 14:40 Vengrijos premjeras Orbanas: "Europa kenčia nuo karo psichozės"
Pagrindinė problema, su kuria šiandien susiduria Europa, yra karas, dėl kurio Vengrija atsidūrė sudėtingoje padėtyje, nes karo padariniai yra sunkūs ir neatidėliotini, sakė Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas Ankaroje vykstančiame Turkij...

Skaityti daugiau

20.03.2023 laikas 12:12 Saudo Arabijos karalius pakvietė Irano prezidentą apsilankyti pirmą kartą per 25 metus

Daugiau kaip prieš savaitę Pekine, tarpininkaujant Kinijai, sudarę istorinį taikos susitarimą, Iranas ir Saudo Arabija, dešimtmečius buvę aršūs priešai, o prieš tai jų tautos šimtmečius varžėsi dėl religinio šiitų ir sunitų susiskaldymo, toliau si...

Skaityti daugiau

Nemokami skelbimai

20.03.2023 laikas 21:18 Receptai | Patiekalai Paimu kiaušinį, stiklinę pieno ir gaminu minkštas bandeles arbatai
Minkštos, purios ir labai skanios bandelės iš paprasčiausių produktų! Sėkminga tešla, kuri ilgai negenda (išbandyta per daugelį metų). Dalinuosi su jumis šiuo receptu.

Skaityti daugiau

19.03.2023 laikas 20:28 Receptai | Patiekalai «Mano vyras buvo sužavėtas, o svečiai paprašė recepto»: prabangus tortas be kepimo iš minimalių ingredientų (negali būti paprasčiau)

Šiandien pagaminau puošnų tortą arbatai iš minimalių produktų! Visi svečiai prašė recepto ir negalėjo patikėti, kaip lengva jį pagaminti. Jis pagamintas nekepant, iš paprastų produktų.

Skaityti daugiau

16.03.2023 laikas 09:02 Receptai | Patiekalai Mielinė picos tešla su pienu
Galiu labai užtvirtintai teigti, kad pica yra vienas iš pačių mėgstamiausių patiekalų mano šeimoje. Tokia mielinė picos tešla su pienu man yra labiausiai pasiteisinanti ir tikrai labai pamilta. O štai priedų kuo puikiausiai galite...

Skaityti daugiau