- 18.01.2024
- 0.0 Reitingas
- 567 Peržiūros
- 1 komentarai
Storosios žarnos vėžys, dar vadinamas žarnyno vėžiu, tebėra pasaulinė sveikatos problema, nuo kurios kasmet miršta milijonai žmonių. Ieškodami veiksmingų prevencijos priemonių, mokslininkai atkreipė dėmesį į aspiriną, kuris turi daug žadančių galimybių mažinti storosios žarnos vėžio riziką ir progresavimą. Dabar LSMU profesoriaus Heiko Hermekingo vadovaujama mokslininkų grupė padarė novatorišką atradimą, atskleidusi signalinį kelią, kuriuo aspirinas gali slopinti storosios žarnos vėžio vystymąsi.
Ankstesni tyrimai parodė, kad ilgą laiką vartojamos mažos aspirino dozės gali sumažinti riziką susirgti storosios žarnos vėžiu, ypač širdies ir kraujagyslių ligomis sergantiems pacientams. Be to, nustatyta, kad aspirinas slopina storosios žarnos vėžio progresavimą. Šios išvados paskatino susidomėjimą suprasti molekulinius mechanizmus, lemiančius šį poveikį.
Naujausiame tyrime, paskelbtame žurnale "Cell Death and Disease", LSMU komanda tyrė, kaip aspirinas slopina storosios žarnos vėžį. Jie nustatė, kad aspirinas skatina dviejų navikus slopinančių mikro RNR molekulių - miR-34a ir miR-34b/c - gamybą. Šis procesas prasideda, kai aspirinas prisijungia prie fermento AMPK ir jį aktyvuoja. Tuomet AMPK pakeičia transkripcijos faktorių NRF2, todėl jis migruoja į ląstelės branduolį ir aktyvuoja miR-34 genų raišką. Be to, aspirinas slopina onkogeno c-MYC, kuris priešingu atveju slopintų NRF2, gamybą.
Gauti rezultatai pabrėžia svarbų miR-34 genų vaidmenį tarpininkaujant slopinamajam aspirino poveikiui storosios žarnos vėžio ląstelėms. Atlikus tyrimą su miR-34 stokojančiomis vėžio ląstelėmis, aspirinas nesugebėjo užkirsti kelio migracijai, invazijai ir metastazėms. Verta paminėti, kad miR-34 genai yra žinomi kaip indukuojami transkripcijos veiksnio p53 ir tarpininkauja jo veikimui. Tačiau tyrėjai nustatė, kad miR-34 genų aktyvinimas aspirinu vyksta nepriklausomai nuo p53 signalinio kelio. Tai ypač svarbu, nes sergant storosios žarnos vėžiu ir kitais vėžiniais susirgimais genas, koduojantis p53, paprastai yra inaktyvuotas.
Šio tyrimo rezultatai atveria naujas aspirino terapinio naudojimo galimybes gydant storosios žarnos vėžį. Aspirinas potencialiai galėtų būti naudojamas kaip gydomoji priemonė, kai naviką slopinantis genas p53 yra inaktyvuotas dėl mutacijų arba virusų. Tai rodo, kad aspirinas gali būti taikomas plačiau nei storosios žarnos vėžys ir gali būti naudojamas ir kitų vėžinių susirgimų atvejais.
Storosios žarnos vėžys yra didelė pasaulinė sveikatos problema - tai trečias pagal dažnumą vėžys pasaulyje. Kasmet nustatoma milijonai naujų atvejų ir šimtai tūkstančių mirčių, todėl skubiai reikia veiksmingų prevencijos priemonių. Jau seniai pripažinta, kad aspirinas gali sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Neseniai jis tapo perspektyviu storosios žarnos vėžio prevencijos kandidatu. Šis novatoriškas tyrimas atskleidžia molekulinius mechanizmus, kuriais grindžiamas slopinamasis aspirino poveikis storosios žarnos vėžio ląstelėms, ir atveria naujus kelius terapinėms intervencijoms.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau