Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Technologijos, Mokslas » 2022 » Lapkričio » 4

Mokslininkai ką tik atrado didžiulę upę, pasislėpusią po Antarktida

Prognozuodami ledo nykimą Antarktidoje šylant pasauliui, mokslininkai turi atsižvelgti į įvairius kintamuosius.

Dabar mokslininkai turi atsižvelgti į didžiulę upę, kuri teka maždaug 460 km (286 mylių) gylyje po ledu; šis atstumas yra ilgesnis nei Temzės upė, tekanti per Londoną Jungtinėje Karalystėje.

Ekspertai teigia, kad naujai atrastas vandens kelias ir jo atšakos gali iš esmės paveikti virš jo esančio ledyno tekėjimą ir tirpimą.

Tyrėjai, atlikę šį atradimą, pasitelkė oro radiolokacinius tyrimus, kuriais galima žvelgti pro ledą, ir vandens srauto modeliavimą. Didelėje tiriamoje teritorijoje yra rytų ir vakarų Antarktidos ledo skydų ledo, iš kurių vanduo teka į Weddello jūrą.

"Regione, kuriame atliekamas šis tyrimas, yra pakankamai ledo, kad pasaulinis jūros lygis pakiltų 4,3 m, - sako glaciologas Martinas Siegertas (Martin Siegert) iš Londono imperatoriškojo koledžo Jungtinėje Karalystėje.

"Kiek šio ledo ištirpsta ir kaip greitai, priklauso nuo to, koks slidus yra ledo pagrindas. Naujai atrasta upių sistema gali turėti didelės įtakos šiam procesui".

Mokslininkai jau seniai žino, kad po ledo danga teka vanduo. Tai vyksta dviem būdais: geoterminė šiluma ir trintis gali tirpdyti ledo dangą iš po ledyno, o gilūs plyšiai, vadinami muliažais, gali nukreipti paviršinį tirpstantį vandenį į jo pagrindą. Pastarasis būdas daug dažniau pasitaiko Arktyje ir Grenlandijoje, kur ledo storis sezoniškai labiau svyruoja.

Naujasis tyrimas rodo, kad Antarktidoje ledo dangos pagrinde tirpsta pakankamai, kad susiformuotų upės. Šie aukšto slėgio gėlo vandens kanalai savo ruožtu gali paspartinti ledo tirpimo procesą, nes ledyno pagrindas tampa mažiau stabilus toje vietoje, kur jis susilieja su jūra.

 Ledo tirpimo diagramos
Ledo tirpsmas Grenlandijoje vyksta per muliažus (kairėje). Kitokie procesai stebimi Antarktidoje, kur poledinės kilmės vanduo teka šimtus kilometrų (dešinėje). (Dow ir kt., Nature Geoscience 2022)

Nors mums vis geriau sekasi išmatuoti, kiek ledo tirpsta Šiaurės ir Pietų ašigaliuose, šį tirpimą lemiantys procesai yra sudėtingi. Tokie atradimai, kaip šis, leidžia geriau suprasti pagrindinius procesus, o tai reiškia, kad galima sukurti tikslesnius ledo nykimo ateityje modelius.

"Ankstesniuose tyrimuose, siekiant nustatyti, kaip atrodo tirpimas, buvo nagrinėjama ledo pakraščių ir vandenyno vandens sąveika, - sako glaciologas Neilas Rossas (Neil Ross) iš Niukaslo universiteto Jungtinėje Karalystėje.

"Tačiau atradus šimtus kilometrų į šalies gilumą siekiančią upę, skatinančią kai kuriuos iš šių procesų, paaiškėjo, kad negalime iki galo suprasti ledo tirpimo, neįvertinę visos sistemos: ledo skydo, vandenyno ir gėlo vandens."

Tyrėjai teigia, kad jei tirpimo tempai Antarktidoje ir toliau didės, o vasaros bus pakankamai šiltos, kad susidarytų paviršiaus tirpsmas ir muliažai, tai gali turėti didelės įtakos jau esančioms paslėptoms upėms - dėl to ledo danga čia gali tapti sezoniškesnė, kaip Grenlandijos atveju.

Visi šie veiksniai gali sukelti grįžtamąjį ryšį, kai dėl papildomo tirpimo pats ledas nyksta dar sparčiau. Vienas iš būdų, kaip tai gali atsitikti, yra giluminiai vandens srautai, dėl kurių ledas greičiau juda sausuma, todėl atsiranda didesnė trintis ir dar labiau tirpsta.

Dabar komanda nori panaudoti čia taikomus metodus kitose žemyno dalyse, kad išsiaiškintų, apie ką dar mokslininkai galbūt nežino, nes poveikis gali pasireikšti maždaug už 100 km (62 mylių) į abi puses nuo pagrindinių upių, tekančių po ledu.

"Kai prieš porą dešimtmečių pirmą kartą po Antarktidos ledu aptikome ežerus, manėme, kad jie yra izoliuoti vienas nuo kito", - sako Siegertas.

"Dabar pradedame suprasti, kad ten yra ištisos sistemos, tarpusavyje sujungtos didžiuliais upių tinklais, kaip ir galėtų būti, jei ant jų nebūtų tūkstančių metrų ledo."

Tyrimas paskelbtas žurnale "Nature Geoscience".

P komentaras: užsienis rašo, todėl tiesos ieškokite "duonos trupiniais"... atsirinkite faktus. Patiko pasidalinkite.

paranormal.lt

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Čia, niekas jūsų neseka! Būkite laisvi. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
06.02.2023 laikas 18:39 WW3 eskaluojamas, nes korumpuoti JAV pareigūnai siekia apsaugoti savo nusikalstamas operacijas ir biologinio ginklo tyrimus Ukrainoje
JAV vyriausybė ir toliau eskaluoja pasaulinį karą su Rusija, kartu prisidėdama prie humanitarinės krizės Ukrainoje. Bideno režimas nusiuntė Ukrainai daugiau kaip 100 milijardų JAV dolerių, įskaitant įvairią amuniciją ir ginklus, ir planuoja siųsti ta...

Skaityti daugiau

06.02.2023 laikas 18:12 Svarbi žinia: "Pfizer" kovidų dūris sukelia nevaisingumą

Naujausia slapta filmuota medžiaga, kurioje užfiksuotas "Pfizer" aukšto rango vadovas Džordonas Trištonas Volkeris (Jordon Trishton Walker), rodo, kad "Pfizer" nuo pat pradžių žinojo, jog su jos gaminama kovidų "vakcina&qu...

Skaityti daugiau

05.02.2023 laikas 23:23 Billas Gatesas sako, kad Elonas Muskas turėtų išleisti savo pinigus masiniam skiepijimui, o ne kelionei į Marsą
Billas Gatesas (Bill Gates) mano, kad Elono Musko (Elon Musk) siekis kolonizuoti Marsą ir taip išgelbėti žmoniją nuo išnykimo nėra geras pinigų panaudojimas.

Skaityti daugiau

Nemokami skelbimai

05.02.2023 laikas 23:48 Tauta Siūlo Bažnyčių sudeginimas

Kai sudega bažnyčia ar biblioteka, gaisras nevadinamas dideliu, nors visa civilizacija liepsnoja palyginti ilgą laiką. Kaip knygų žudynių Aleksandrijoje ar Paryžiaus Notre Dame katedros atveju. Notre Dame tapo garsiausia krikšč...

Skaityti daugiau

05.02.2023 laikas 22:48 Receptai | Patiekalai "Daugelio pamirštas receptas, ir ne veltui - labai skanus": švelnūs bulvių riestainiai (juos dažnai gamindavo mano mama)
Minkšti, švelnūs ir labai, labai skanūs bulvių riestainiai! Mano mama dažnai juos gamindavo, o dabar ir aš juos gaminu. Lengva, greita ir ekonomiška! Dalinuosi šiuo receptu su jumis.

Skaityti daugiau

05.02.2023 laikas 22:17 Receptai | Patiekalai "Aš imu stiklinę kefyro, kiaušinį ir 10 minučių": cukraus suktinukai (mama juos gamindavo prie arbatos, dabar ir aš juos gaminu)
Minkšti, kvapnūs ir labai skanūs cukraus suktinukai! Mano mama juos dažnai kepdavo arbatai, o dabar juos kepu ir savo šeimai. Juos galima greitai ir lengvai pagaminti.

Skaityti daugiau