Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Istorija » 2025 » Gegužės » 2

4400 Metų Senumo Princo Kapas Egipte: Netikros Durys ir Džoserio Statula

Įvadas: Archeologai Egipte, Sakaros nekropolyje, atrado įspūdingą 4400 metų senumo princo Userefre kapą, kuriame yra milžiniškos rausvo granito „netikros durys“, skirtos sielos kelionėms, ir reta faraono Džoserio statula su šeima. Šis radinys atskleidžia senovės Egipto laidojimo tradicijas, V-osios dinastijos prestižą ir Sakaros reikšmę. Straipsnyje taip pat pristatome Egipto nacionalinį patiekalą koshari ir linksmą anekdotą apie piramides!

Sakara – Senovės Egipto Laidojimo Paslaptys

Sakara, esanti netoli senovės Memfio miesto, yra vienas svarbiausių Egipto nekropolių, naudojamas nuo Pirmosios dinastijos (apie 3100 m. pr. m. e.) iki koptų laikų. Šioje vietovėje stovi garsioji Džoserio laiptuotoji piramidė, pastatyta apie 2670 m. pr. m. e. architektui Imhotepui vadovaujant. Naujausias atradimas – princo Userefre kapas – papildo Sakaros kaip prestižinės laidojimo vietos istoriją, net kai karališkieji kapai V-osios dinastijos laikais buvo perkelti į Abusirą. Egipto turizmo ir senienų ministerija praneša, kad kapas priklauso faraono Userkafo sūnui, valdžiusiam apie 2465–2458 m. pr. m. e.

[](https://lt.wikipedia.org/wiki/Sakara)

Rausvo granito netikros durys princo Userefre kape, Sakara, Egiptas
Princo Userefre kapo netikros durys Sakaroje, pagamintos iš rausvo granito. (Nuotraukos šaltinis: Egipto turizmo ir senienų ministerija)

Netikros Durys: Sielos Kelias į Pomirtinį Pasaulį

Kapo išskirtinumas – 4,5 m aukščio ir 1,2 m pločio rausvo granito netikros durys, pirmos tokio tipo rastos Sakaroje. Senovės egiptiečiai tikėjo, kad šios durys leidžia mirusiojo sielai (Ka, Ba ar Ach) įeiti ir išeiti iš kapo, užtikrindamos pomirtinį gyvenimą. Anot Niujorko Metropoliteno muziejaus, netikros durys buvo įprastos karališkųjų ir elito kapavietėse, tačiau rausvas granitas, kasamas Asuane, buvo itin brangus ir skirtas tik aukštuomenei. Užrašai ant durų atskleidžia, kad Userefre buvo „princas paveldėtojas“, „teisėjas“, „ministras“ ir „giedantis šventikas“.

[](https://www.vle.lt/straipsnis/senoves-egipto-religija-ir-mitologija/)

Šalia durų rastas raudono granito aukojimo stalas, ant kurio buvo dedamos maisto aukos. Egiptologas Ronaldas Leprohonas pažymi, kad šias aukas dažnai suvalgydavo šventikai, tačiau tikėta, kad jos maitina mirusiojo sielą. Šis radinys pabrėžia V-osios dinastijos (apie 2465–2323 m. pr. m. e.) laidojimo ritualų svarbą ir Sakaros kaip elito nekropolio statusą.

[](https://lhpa.net/egiptieciai-1-skyrius-is-g-beresneviciaus-knygos-religijos-istorijos-metmenys/)

Džoserio Statula: III-iosios Dinastijos Šedevras

Kapavietėje rasta reta faraono Džoserio (valdė apie 2630–2611 m. pr. m. e.) statula, vaizduojanti jį sėdintį su žmona ir dukterimis. Ši skulptūra, priskiriama III-iajai dinastijai, yra itin vertinga, nes, anot egiptologės Ann Macy Roth, to laikotarpio skulptūrų, ypač vaizduojančių moteris, yra labai mažai. Statula galėjo būti perkelta į kapą XXVI-osios dinastijos laikais (apie 688–525 m. pr. m. e.), tačiau jos kilmė siejama su Džoserio laiptuotąja piramide ar šalia esančiais pastatais.

[](https://lt.wikipedia.org/wiki/Sakara)

Statulos dizainas atspindi senovės Egipto meno kanonus: faraonas vaizduojamas jaunatviškas, su griežtai apibrėžtomis pozomis, pabrėžiančiomis hierarchiją. Šalia rasta juodo granito statula taip pat priskiriama III-iajai dinastijai, praturtindama mūsų žinias apie to laikotarpio skulptūras.

[](https://lt.wikipedia.org/wiki/Senov%25C4%2597s_Egipto_menas)

Įdomus Istorinis Faktas: Senovės Egipto Antibiotikai

Ar žinojote, kad senovės egiptiečiai jau prieš 4000 metų naudojo primityvius antibiotikus? Gydydami infekcijas, jie naudojo pelėsį ir dirvožemį, kurie, kaip dabar žinoma, turi antibakterinių savybių. Šis atradimas stebina, turint omenyje, kad modernūs antibiotikai buvo pradėti naudoti tik XX a.

[](https://www.respublika.lt/lt/naujienos/pramogos/keistenybes/ko_galbut_nezinojote_apie__senoves_egipta/)

Nacionalinis Patiekalas: Koshari – Egipto Gatvės Maistas

Egipto nacionalinis patiekalas koshari (arba kushari) yra skanus lęšių, ryžių, makaronų ir traškaus kepto svogūno mišinys, patiekiamas su aštriu pomidorų padažu. Šis nebrangus gatvės maistas atspindi Egipto kultūros įvairovę ir yra mėgstamas visoje šalyje. Koshari kilmė siejama su XIX a., kai skirtingų kultūrų ingredientai susiliejo į vieną patiekalą, simbolizuojantį Egipto visuomenės mišrumą.

Humoro Akimirka: Anekdotas apie Piramides

Kodėl faraonas statė piramidę? Nes norėjo palikti „akmeninį“ įspūdį ateities kartoms! Šis lengvas pokštas atspindi egiptiečių humoro jausmą, kuris, anot vietinių, yra neatsiejama jų kultūros dalis.

[](https://www.lrytas.lt/pasaulis/rytai-vakarai/2014/05/26/news/nelengvus-laikus-isgyvenantis-egiptas-lieka-svetinga-salis-4649110)

Senovės Egipto Politinė ir Religinė Istorija

V-osios dinastijos laikais (apie 2465–2323 m. pr. m. e.) Egiptas išgyveno politinės ir religinės transformacijos laikotarpį. Faraonai, tokie kaip Userkafas, buvo laikomi dievo Ra sūnumis, o Saulės dievo kultas stiprėjo, kaip matyti iš Abusiro piramidžių komplekso. Userefre kapas rodo, kad Sakara išliko elito laidojimo vieta, atspindėdama galios struktūrų diversifikaciją. Religiniai ritualai, tokie kaip aukojimai ir netikros durys, pabrėžė tikėjimą pomirtiniu gyvenimu, kuriame siela (Ach) keliauja į dievų globą.

[](https://lhpa.net/egiptieciai-1-skyrius-is-g-beresneviciaus-knygos-religijos-istorijos-metmenys/)[](https://www.vle.lt/straipsnis/senoves-egipto-religija-ir-mitologija/)

Išvada: Princo Userefre kapo atradimas Sakaroje atveria naują senovės Egipto istorijos puslapį, pabrėždamas V-osios dinastijos laidojimo praktikų unikalumą ir Sakaros reikšmę. Nuo rausvo granito netikrų durų iki retos Džoserio statulos – šis radinys žavi archeologus ir istorijos entuziastus. O skanaujant koshari ir šypsantis iš faraonų pokštų, Egipto kultūra tampa dar artimesnė!

Prenumeruokite @gamtosgarsai vaizdo įrašus apie gamtą ir atraskite daugiau istorinių paslapčių!

Autorius: Paranormal.lt

Šaltiniai:

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2019-07-13 laikas 13:36 Receptai Gaminame namuose. Naminis plombyras
Tačiau problema tame, kad dabar prideda pernelyg daug įvairių chemikalų, dėl kurių plombyro skonis praktiškai dingsta. Naminį plombyrą pasigaminti bus nesunku. Yra labai geras receptas, kuriuo mes nusprendėme pasidalinti su jumis....

Skaityti daugiau

2018-01-03 laikas 14:37 Receptai Maitinamoji ir drėkinamoji kaukė su medumi
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Sausos veido odos. Ingredientai: Medus , Trynius, Aliejus.

Skaityti daugiau

2017-10-30 laikas 14:54 Receptai Džiovinti abrikosai gydo širdies, inkstų ligas

Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Širdies ligos, Inkstų ligos. Ingredientai: Džiovinti abrikosai.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-06-23 laikas 14:50 Psoriazė: Priežastys, Gydymas ir Liaudies Medicinos Paslaptys
Nors tikslios priežastys lieka paslaptimi, mokslas atskleidžia, kaip genai, aplinka ir imuninė sistema prisideda prie šios ligos. Šiame straipsnyje nagrinėjame psoriazės priežastis, biologinį veikimo mechanizmą, gydymo būdus ir 10 liaudies medicinos ...

Skaityti daugiau

2025-06-23 laikas 13:29 Nauja teorija keičia fizikos pagrindus: trijų dimensijų laikas ir Visatos kilmė
Šiame straipsnyje išnagrinėsime šią revoliucinę teoriją, jos mokslinius pagrindus, eksperimentinius įrodymus ir galimą poveikį ateities mokslui. Taip pat aptarsime intriguojantį istorinį atradimą, susijusį su laiku, ir liaudies medicinos receptą, kur...

Skaityti daugiau

2025-06-23 laikas 12:57 Žemės Magnetinių Polių Inversija: Planetos Paslaptys ir Lietuvos Pėdsakai
Žemės magnetinių polių inversija atskleidžia planetos paslaptis. Skaitykite apie Kernavės atradimus ir ramunėlių naudą sveikatai! Kas kelis šimtus tūkstančių metų Žemės magnetiniai poliai apsikeičia vietomis, atverdami langą į mūsų planetos širdies p...

Skaityti daugiau

2025-06-23 laikas 12:36 Milžiniškas Romėnų Kario Batas: 2000 Metų Paslaptis Prie Hadriano Sienos
Milžiniškas romėnų kario batas, rastas prie Hadriano sienos, ir Kernavės archeologiniai radiniai atskleidžia praeities paslaptis. Sužinokite apie istoriją ir liaudies mediciną!

Skaityti daugiau

2025-06-23 laikas 08:23 Nosies plovimas: nauda sveikatai, moksliniai tyrimai ir liaudies receptai
Šaltuoju metų laiku, kai nosis dažnai užgula, o kvėpavimas tampa sunkus, nosies plovimas druskos tirpalu tampa tikru išsigelbėjimu. Šiame straipsnyje nagrinėjame, kaip veikia nosies plovimas, ką sako moksliniai tyrimai, dalinamės praktiniais patarima...

Skaityti daugiau