- 26.04.2019
- 0.0 Reitingas
- 1474 Peržiūrų
- Komentarai
Nuo senų laikų alavijai naudojami įvairioms ligoms įveikti, tačiau fitoterapija turi savų niuansų, todėl pravartu išsiaiškinti, kokiomis savybėmis šie augalai pasižymi ir kas jų neturėtų naudoti. Juolab kad alavijų sudėtyje, be daugybės vertingų, yra ir toksinių medžiagų bei kenksmingų junginių.
POPULIARIAUSIOS DVI RŪŠYS
Medicinoje naudojama tik kelių rūšių aloe. Žinomiausios dėl savo gydomųjų savybių yra dvi - aloe vera, arba tikrasis alavijas, ir medėjantysis alavijas (Aloe arborescens). Taigi, aloe - tai genties pavadinimas.
Abiejų rūšių alavijų gydomosios savybės panašios, bet turi ir tam tikrų skirtumų. Laikoma, kad medėjantieji alavijai efektyvesni gydant odos ligas, žaizdas ir įpjovimus, o tikrųjų alavijų gydomosios savybės išryškėja pasirinkus vidinį vartojimą.
CHEMINĖ LAPŲ SUDĖTIS
Tikrieji alavijai - unikalūs augalai. Pagal aktyvių biologinių medžiagų kiekį (jų yra apie 250) jiems neprilygsta nė vienas floros atstovas. Pagrindinis augalų lapų komponentas - vanduo (97 proc.)
Taip pat lapuose gali būti:
- eterinių aliejų,
- organinių rūgščių (obuolių, citrinų, cinamono, gintaro ir kt.)
- fitoncidų,
- flavonoidų,
- rauginių medžiagų,
- dervų,
- vitaminų (A, B1, B2, B3, B6, B9, C, E),
- beta karoteno,
- amino rūgščių,
- polisacharidų,
- mikroelementų,
- alkaloidų.
NAUDOJIMAS MEDICININIAIS TIKSLAIS
Medicinoje paprastai naudojamos iš mėsingų lapų ir išorinių stiebo dalių išgaunamos sultys. Sultys naudojamos tiek šviežios, tiek ir termiškai apdorotos (sabūras). Sultys spaudžiamos iš šviežiai nupjautų lapų. Alavijų žiedai medicinoje nenaudojami, jie tiesiog vertinami dėl grožio.
Šviežios sultys ir sabūras laikomi vienu naudingiausių preparatų. Be to, medicinoje ir kosmetikoje plačiai naudojamas alavijų aliejus. Jis taip pat išgaunamas iš lapų. Tradicinėje ir liaudies medicinoje naudojamos ir kitos preparato formos - sirupas, gelis, tepalas ir skystasis ekstraktas. Kai kuriais atvejais alavijų ekstrakto gali būti leidžiama į raumenis.
KĄ GYDO ALAVIJAI?
Augalų komponentai palankiai veikia tokias žmogaus kūno sistemas ir organus:
- širdies ir kraujagyslių sistemą, 4 virškinamąjį traktą,
- odą,
- imuninę sistemą,
- nervų sistemą,
- akis.
Augalų komponentai:
- veikia kaip antigrybelinė ir antivirusinė priemonė,
- šalina toksinus ir šlakus,
- kelia bendrą organizmo tonusą,
- atkuria žarnyno mikroflorą, 4 mažina cukraus ir cholesterolio kiekį kraujyje,
- gerina kraujotaką,
- mažina raumenų, sąnarių ir dantų skausmą,
- gydo stomatitą, gingivitą,
- veikia kaip profilaktinė onkologinių ligų priemonė,
- gydo kvėpavimo takų ligas.
Alavijų sultys pasižymi galingu baktericidiniu poveikiu. Jis aktyviai kovoja su:
- stafilokokais,
- streptokokais,
- dizenterijos lazdele ir kt.
NAUDOJIMAS GASTROENTEROLOGIJOJE
Sabūras gerina žarnyno peristaltiką. Jis gali būti naudojamas kaip vidurius laisvinanti ir tulžį varanti, virškinimą gerinanti priemonė. Be to, iš augalo pagaminti preparatai naudojami gydant:
- gastritą,
- enterokolitą,
- gastroenteritą,
- opinį kolitą,
- skrandžio ir dvylikapirštės
- žarnos opaligę.
PRITAIKYMAS KITOSE SRITYSE
Dermatologijoje alavijai naudojami gydant odos ligas. Tam geriausiai tinka aliejus. Aliejus pasižymi baktericidiniu, uždegimus ir žaizdas gydančiu poveikiu, tad juo gydomi įvairūs dermatitai, bėrimas, žvynelinė, dilgėlinė, egzema, spuogai, pragulos, nudegimai ir kt.
Augalų lapų minkštime esantys polisacharidai (pirmiausia acemananas) pasižymi įdomia savybe. Kliniškai įrodyta, kad jie geba suaktyvinti organizmo imuninių ląstelių gamybą, kurios atlieka itin svarbų vaidmenį esant pažeistų audinių uždegimui. Ši acemanano savybė ir pritaikoma odos ligoms gydyti.
Alavijų sultys taip pat naudojamos įvairioms akių Iigoms - konjunktyvitui, akies gleivinės uždegimui, progresuojančiai trumparegystei ir net kataraktai gydyti. Sultyse esantys komponentai gerina tinklainės ir akių audinių kraujotaką.
Širdies ir kraujagyslių sistemą alavijai teigiamai veikia pirmiausia todėl, kad juose yra daug fermentų, mažinančių cholesterolio ir cukraus kiekį kraujyje, neleidžiančių formuotis krešuliams. Tyrimai rodo, kad kelis mėnesius kasdien suvartojant po 10-20 ml alavijų sulčių, cholesterolio kiekis sumažėja 15 proc. Taigi šie augalai gali padėti sumažinti išeminės ligos atsiradimo riziką.
KONTRAINDIKACIJOS
Vidinis šių augalų preparatų vartojimas neleistinas:
- paūmėjus virškinamojo trakto ligoms,
- esant individualiam netoleravimui,
- esant sunkiai hipertonijos ar širdies ir kraujagyslių sistemos patologijai,
- esant kraujavimui (hemorojiniam, mėnesinių ir kt.), sergant hepatitu A, cholecistitu, nefritu, cistitu, hemorojumi,
- vaikams iki 3 metų,
- nėščioms moterims.
Vartoti tepalus ir aliejų apribojimų praktiškai nėra.
ŠALUTINIS POVEIKIS
Didžioji dalis šiuose augaluose esančių junginių palankiai veikia organizmą, bet yra ir išimčių.
Vartojant alavijų ekstraktą reikia nepamiršti, kad lapų žievelėje yra karčiųjų medžiagų. Vis dėlto kartumas - ne didžiausia bėda. Šiuolaikiniai tyrimai rodo, kad kartumą suteikiantis alkaloidas aloinas pasižymi kancerogeninėmis savybėmis. Nors aloino ten labai nedaug ir tas kiekis veikiausiai nėra pavojingas, vis dėlto gaminant sultis iš lapų rekomenduojama kruopščiai nulupti žievelę.
Taip pat alavijuose yra ypatingų fermentų - antra-glikozidų, kurie gali išprovokuoti kraujavimą nėščioms moterims.
Vartojant sultis į vidų gali sutrikti virškinamojo trakto veikla - kilti dispepsija, rėmuo, diarėja, skausmas pilve. Kartais gali atsirasti kraujo šlapime, sutrikti širdies ritmas, pasireikšti raumenų silpnumas. Nerekomenduojama šių augalų preparatų vartoti prieš pat miegą, nes jie gali sukelti nemigą.
VARTOJIMAS NAMŲ SĄLYGOMIS
Žinoma, gydymui vaistinėje galima nusipirkti įvairių preparatų, kuriose yra šių augalų komponentų, tačiau efektyviausia naudoti šviežias alavijų sultis. Jų galima pasiruošti patiems iš namuose užauginto augalo.
Į sultis dažnai dedama medaus, jis sustiprina alavijų poveikį. Tik nepamirškite, kad medus - stiprus alergenas. Reikia tiksliai dozuoti, nes alavijų preparatai gali sukelti tam tikrų šalutinių reiškinių. Atkreipkite dėmesį, kad pateikti receptai negali pakeisti gydymo, o tik papildo jį. Prieš vartodami pačių pasigamintus preparatus pasitarkite su gydytoju.
Receptai
Virškinimui pagerinti, taip pat organizmui po sunkių ligų sustiprinti:
- 150 g alavijų sulčių,
- 250 g medaus,
- 350 g stipraus raudonojo vyno.
Šį mišinį reikia palaikyti 5 dienas, kad pritrauktų. Vartokite po šaukštą tris kartus per dieną prieš valgį.
Sustiprinti organizmą:
- 0,5 stiklinės alavijų sulčių,
- 500 g susmulkintų graikinių riešutų,
- 300 g medaus,
- 3-4 citrinų sultys.
Vartoti 3 kartus per dieną prieš valgį po šaukštelį.
Artritui gydyti rekomenduojama dėti kompresus. Jiems siūlomas toks mišinys:
- 3 šaukštai alavijų sulčių,
- 6 šaukštai medaus,
- 9 šaukštai degtinės. Komponentus sumaišykite, gautame tirpale mirkykite marlę ir dėkite ant pažeistos vietos.
Gydant opinį kolitą rekomenduojama išgerti po 25-50 ml alavijų sulčių per dieną. Sergant gastritu geriama po šaukštelį sulčių prieš valgį 1-2 mėnesius.
Esant vidurių užkietėjimui ir kolitui taip pat rekomenduojama vartoti po šaukštelį sulčių prieš valgį.
Sergant skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige, galima pasigaminti tokį mišinėlį:
0,5 stiklinės susmulkintų alavijų lapų sumaišykite su 3/4 stiklinės medaus. Mišinį reikia palaikyti 3 dienas tamsioje vietoje.
Tuomet įpilkite stiklinę kagoro, išmaišykite ir dar parą palaikykite, kad pritrauktų. Nukoškite ir gerkite po šaukštą 3 kartus per dieną prieš valgį.
Kvėpavimo ligoms gydyti galima naudoti ir grynas sultis. Slogai gydyti rekomenduojama kasdien lašinti į nosį po 3 lašelius. Gydymo kursas - savaitė.
Skaudant gerklei padės gerklės skalavimas lygiomis dalimis su vandeniu atskiestomis sultimis.
Stomatitui gydyti rekomenduojama burną skalauti šviežiai spaustomis sultimis.
Iškilus pūslelinei rekomenduojama šviežiomis sultimis penkis kartus per dieną tepti išbertas vietas.
Neurozei gydyti tinka iš alavijų lapų, morkų ir špinatų mišinio išspaustos sultys. Tokias sultis reikia gerti po 2 šaukštus tris kartus per dieną.
Furunkuliozę gydyti rekomenduojama mišiniu iš alavijų sulčių ir alyvuogių aliejaus (lygiomis dalimis). Gautame mišinyje sumirkykite gabalėlį marlės ir uždėkite jį ant pažeistos vietos. Laikykite parą, po to pakeiskite tvarstį nauju.
Konjunktyvitą ir akių gleivinės uždegimą galima gydyti tokiu mišiniu: lapus sutrinkite į košelę ir atskieskite ją vandeniu santykiu 1:5. Negalima naudoti neskiestų sulčių! Mišinį palaikykite valandą, paskui valandą pakaitinkite ir nukoškite. Gautu skysčiu valykite akis ir darykite kompresus.
Autorius: Lina ŠATAITĖ, savaitės leidinys "Žolelių paslaptys".
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau