Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Medicina » 2020 » Gegužės » 22

Pasirodo, mokslininkai jau prieš 10 metų pastebėjo šio mikroelemento įtaką, slopinant koronavirusus

Nors visuomenėje apie koronavirusus pradėta kalbėti tik pastaruosius mėnesius, mokslinė bendruomenė jais susidomėjo gerokai anksčiau. Kiekvienas šia tema atliktas tyrimas dabar tampa tikru aukso grynuoliu ir sufleruoja kitiems tyrėjams bei gydytojams apie būdus, kurie galėtų padėti susidoroti su šiuo grėsmingu ligų sukėlėju.

Vienas įdomus ir sėkmingais rezultatais pasižymėjęs tyrimas atliktas dar 2010 m. patyrusios mokslininkų tyrėjų komandos iš Kembridžo (Jungtinė Karalystė), Oregono (JAV), Šiaurės Karolinos (JAV) ir Leideno (Nyderlandai) universitetų. Ši grupė atliko eksperimentą, kurio metu tyrė, kaip cinkas veikia SARS-CoV virusą ir juo užkrėstas ląsteles.

Nuo cinko kiekio ląstelėje priklauso įvairių virusų aktyvumas

Straipsnio autoriai teigė, kad jau kurį laiką buvo aišku, jog cinko jonai dalyvauja daugybėje skirtingų ląstelės procesų ir turi didelę įtaką įvairių ląstelėje vykstančių procesų reguliavimui. Manoma, kad įprastomis sąlygomis ląstelėje cinko jonų koncentracija yra palaikoma sąlyginai žema, tačiau jau ankstesniems kolegoms, atliekant bandymus, buvo pastebėta, jog didelės cinko jonų koncentracijos ir juos į ląsteles pernešti padedančių medžiagų (tokių kaip pirolidino ditiokarbamatas ar piritionas) įvedimas slopina įvairių tam tikro tipo virusų, įskaitant gripo, kvėpavimo takų sincitinio viruso ir keleto pikornavirusų, dauginimąsi. Nors šie ankstesni tyrimai suteikė mažai konkrečios informacijos, jie leido manyti, kad viduląstelinio cinko jonų lygis veikia šių virusų dauginimosi galimybes. Remiantis moksliniais šaltiniais, cinko jonai, veikdami per skirtingus ir dar gerai neišaiškintus mechanizmus, slopina ir kitų virusų, tokių kaip rinovirusai, hepatito C virusas, veiklą.

Tai, kad nebuvo aišku, kaip cinko jonai veikia nidovirusus, ir paskatino šią mokslininkų komandą atlikti išsamesnius tyrimus. Yra žinoma, kad nidovirusams - didelei virusų grupei - priklauso ir šiomis dienomis tokie svarbūs žmogaus ir gyvulių pa-togenai kaip stipraus ūminio respiracinio sindromo koronavirusas (SŪRS koronavirusas, angl. SARS-CoV) ir kiti žmogaus koronavirusai. Juos visus vienija panaši genomo sandara ir kai kurios kitos fermentinės funkcijos bei dauginimosi mechanizmai.

Mokslininkų pateikti rezultatai džiugina

Norėdama atlikti suplanuotą tyrimą, mokslininkų komanda specialias, tyrimams skirtas, ląsteles, auginamas laboratorijoje, užkrėtė SARS-CoV ir SARS-CoV-GFP virusais. Žinoma, visos procedūros, susijusios su gyvais, tyrime naudojamais, virusais, buvo atliktos itin saugioje Leideno universiteto medicinos centro įstaigoje. Mokslininkai, pridėdami skirtingus kiekius medžiagų, kurių sudėtyje yra cinko, ląsteles fiksavo paraformaldehido tirpale ir, pasitelkdami fluorescencinius tyrimų metodus, vertino šių junginių poveikį virusams bei ląstelėms. Atliekant šį tyrimą, gauti duomenys rodo, kad cinko jonoforas piritionas (PT), naudojamas kartu su cinko jonais, yra stiprus SŪRS koronaviruso slopiklis ląstelių kultūrose, nes tiesiogiai silpnina šio viruso dauginimosi galimybes.

Mokslininkai mano, kad sėkmingi rezultatai teikia vilties, jog šias medžiagas ateityje galima panaudoti
ir antivirusinei terapijai, galinčiai veiksmingai gydyti nidovirusų, tarp jų ir koronavirusų, sukeltas ligas, kurti. Tačiau tam dar reikia atlikti nemažai tyrimų ir pagilinti žinias apie minėtus virusus bei šių medžiagų sisteminį poveikį.

Cinkas būtinas ir tinkamam imuniteto funkcionavimui

Apie cinko galimą naudą kalba ne tik tyrėjai, dirbantys su ląstelėmis, bet ir mokslininkai, tiriantys gyvus organizmus. 2016 metais publikuotoje mokslinių straipsnių apžvalgoje kalbama apie cinko reikšmę tinkamam imuninės sistemos funkcionavimui. Manoma, kad, esant šio mikroelemento trūkumui, paveikiamos imuninės ląstelės, todėl pakinta organizmo gynybinės funkcijos, padidėja uždegimo, o tam tikrais atvejais net ir mirčių rizika.

Manoma, kad šis mikroelementas ypač svarbus užtikrinant tinkamą vystymąsi ir palaikymą tiek įgimto, tiek ir įgyto imuniteto. Randama patikimų įrodymų, kad, esant sutrikusiai cinko apykaitai, paveikiamas limfocitų-svarbių imuninių ląstelių-formavimasis, aktyvacija ir komunikacija per kitas imuninėje sistemoje dalyvaujančias medžiagas, o tai lemia mažesnį organizmų atsparumą infekcijoms.

Ar žmonėms tikrai pakanka cinko?

Kito mokslinio šaltinio autoriai, apžvelgę daugiau nei 200 mokslinių studijų, priduria, kad, nors anksčiau manyta, kad cinko trūkumas žmonėms aptinkamas retai, dabar nustatyta, kad tai gali būti gana dažna būklė ir jo trūksta beveik dviem bilijonams pasaulio gyventojų.

Mokslininkai priduria, kad besivystančiose šalyse cinko trūkumas gali būti penkta vyraujanti priežastis, kodėl žmonės netenka „sveikų" savo gyvenimo metų, tačiau ir išsivysčiusiose šalyse apie 30 proc. vyresnių gyventojų greičiausiai trūksta šio mikroelemento. Taip pat jo stokoja ir jaunesni žmonės, pasirinkę maitintis vegetariška ar veganiška dieta. Negana to, šis trūkumas dažnai siejamas ir su įvairiomis lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip reumatoidinis artritas, cukrinis diabetas ar aterosklerozė.

Užtikrinkite pakankamą cinko kiekį

Tam, kad su maistu gautumėte pakankamą kiekį cinko, rekomenduojama į savo mitybą įtraukti kiaušinių, raudonos mėsos, kepenų, pieno produktų, įvairių žuvų ar austrių. Žinoma, cinko yra ir augaliniuose produktuose, pvz., grūduose, ankštiniuose augaluose, riešutuose, tačiau tokį cinką žmogaus organizmui jau sunkiau pasisavinti.

Jei vis dėlto įprasta mityba nepavyksta užtikrinti reikiamo šio mikroelemento kiekio, galima rinktis ir papildus. įdomu tai, kad kai kuriose šalyse cinkas įvairiomis jo formomis skiriamas ir gydymo tikslais, suvaldant įvairias ligas: kai kuriuos genetinius sutrikimus, depresiją, vaikų viduriavimą, tam tikras bakterines infekcijas, cukrinį diabetą, reumatoidinį artritą ar kai kuriuos virusinius susirgimus: nuo įprasto peršalimo iki hepatito C ar ŽIV.

Parengta pagal:

  1. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S000398611630074l7via%3Dihub
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5748737

Informacija parengta bendradarbiaujant su Lina Bertulyte-Keriene

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2020-08-25 laikas 10:45 Receptai Keptuvėje keptos strimėlės
Pirmiausia strimėlėms žirklėmis nukerpame galvas, nugaros pelekus, uodegas ir prakerpame pilvus. Labai skanu patiekti su bulvių koše bei krienų padažu (į grietinėlę įdedame krienų pagal skonį, druskos ir užviriname). Skanaus!...

Skaityti daugiau

2019-11-23 laikas 12:50 Receptai Vištienos Blyneliai Su Miltais
Kaip namuose pasigaminti skanius vištienos blynelius? Vištienos blyneliai su miltais. Greitas receptas. Vištienos blyneliai patiekiami su virtais ryžiais ir mėgstamomis salotomis. Skanaus!

Skaityti daugiau

2020-08-30 laikas 17:19 Receptai Paprasta Ir Sotu: Makaronai Spageti Su Faršu Ir Sūriu

Kokia šalis pirmoji Jums atsiranda galvoje, ištarus žodį spagečiai. Tikriausiai visų atsakymas dabar Būtų Italija. Bet neseniai knygoje perskaičiau, kad maždaug pusė Italijos gyventoju spagečių net nevalgo. Labai nustebinęs, įd...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-22 laikas 21:11 Tiesa ar melas: Kaip sąmoningai kurti laimingus santykius?
Sužinokite, kaip sąmoningai kurti laimingus santykius! Praktiniai žingsniai ir moksliniai patarimai padės atrasti harmoniją ir meilę. Šiame straipsnyje atskleisime, kaip mokslas ir psichologija padeda suprasti santykių kūrimo procesą, ir pateiksime p...

Skaityti daugiau

2025-07-21 laikas 08:21 Jungtinės Karalystės migrantų viešbutyje kilo protestai po to, kai prieglobsčio prašytojas buvo apkaltintas seksualiniais nusikaltimais
Demonstracija virto smurtiniais neramumais prie „The Bell Hotel“ viešbučio po to, kai buvo suimtas Etiopijos prieglobsčio prašytojas, apkaltintas seksualine prievarta prieš moksleivę ir moterį Eppingo miesto centre....

Skaityti daugiau

2025-07-21 laikas 08:02 Ką apie jus pasakoja jūsų akių spalva? Moksliniai faktai ir hipotezės
Švedijos Erebro universiteto studijos, rodo, kad genai, lemiantys rainelės spalvą, taip pat daro įtaką smegenų priekinės dalies formavimuisi, kuri atsakinga už mūsų elgesį ir asmenybės bruožus. Šiame straipsnyje gilinsimės į tai, kaip akių spalva sie...

Skaityti daugiau

2025-07-20 laikas 18:50 5 Nesveiki Santykių Įpročiai, Kurie Žudo Meilę: Kaip Juos Įveikti?
Kaltės užglaistymas dovanomis, partnerio kaltinimas dėl savo nesėkmių, senų nuoskaudų priminimas, pavydo kontrolė ar manipuliacijos – šie įpročiai tyliai ardo net stipriausius santykius. Remdamiesi psichologiniais tyrimais ir praktiniais pavyzdžiais,...

Skaityti daugiau

2025-07-20 laikas 18:09 Kodėl Kai Kurie Zodiako Ženklai Negrąžina Skolų? Astrologija ir Psichologija Atsako!
Tikriausiai kiekvienas esame susidūrę su situacija, kai paskolinome pinigų, bet jų taip ir neatgavome. Ar astrologija gali paaiškinti, kodėl kai kurie žmonės vengia grąžinti skolas? Atraskite, kaip Zodiako ženklai veikia finansinius įsipareigojimus!...

Skaityti daugiau