Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Liaudies medicina, Sveikata » 2020 » Rugsėjo » 24

Ežiuolė - sveikatai stiprinti

Pastebėta ir moksliniais tyrimais pagrįsta, kad visų užkrečiamųjų ligų, epidemijų/pandemijų atvejais nesuserga arba lengvai serga asmenys su stipria imunine sistema. Apie rausvažiedę ežiuolę ir jos galią stiprinti imunitetą pasakoja šioje srityje mokslinius tyrimus vykdanti ir šiemet garbingą apdovanojimą – nusipelniusio Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojo vardą – pelniusi Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo Mokslo skyriaus Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektoriaus vedėja prof. habil. dr. Ona Ragažinskienė.

Gerai savijautai

Viena iš galimybių, ne tik COVID-19 pandemijos metu, bet ir visą gyvenimą imunitetui stiprinti ir imuniniam budrumui skatinti yra moksliniais tyrimais pagrįsti ir rekomenduojami sveikos gyvensenos bei mitybos būdai, augaliniai vaistiniai preparatai. Pastaruoju metu plačiai tyrinėjamas dirvožemio bakterijų ir sodo terapijos teigiami poveikiai.

XX a. pab. – XXI a. pr. žmonės dažnai serga: dėl neigiamų aplinkos veiksnių, visuomenėje plintančių žalingų įpročių, ilgai trunkančių stresų bei civilizacijos padovanotų patogumų, kurie apribojo fizinę veiklą – šie veiksniai neigiamai veikia žmogaus imuninę sistemą. Dėl to pastebima alerginių, autoimuninių, onkologinių, infekcinių ligų plitimo tendencija. Pasaulyje ir Lietuvoje yra aktuali imunomoduliuojančių priemonių paieška. Populiariausi augaliniai imunomoduliatoriai yra 3 ežiuolės (Echinacea Moench) genties rūšys: Echinacea purpurea (L.) Moench, E.pallida (Nutt.) Nutt. ir E. angustifolia DC. Rausvažiedė ežiuolė introdukuota Europoje daugiau kaip du šimtmečius, o Lietuvoje – tik apie šešis dešimtmečius.

Kodėl taip išpopuliarėjo rausvažiedė ežiuolė?

Jau senovėje Šiaurės Amerikos indėnai žinojo ir naudojo rausvažiedę ežiuolę kaip vaistinį augalą: gydė nudegimus, žaizdas, malšino dantų, galvos skausmus, peršalus vartojo nuo kosulio, taip pat sergant gonorėja; vertino kaip priešnuodį, įkandus gyvatei, vabzdžiui. Indėnai naudojo šviežių augalų košelę, sultis, rečiau ruošė nuovirus. Šios žinios buvo perduodamos iš kartos į kartą. Tai patvirtino ir XIX a. vid. archeologinis radinys. Šešiolikos vaistinių augalų rinkinyje buvo ir rausvažiedė ežiuolė, o išlikusiame užraše rašoma, kad šio augalo šaknų ištrauka buvo vartojama nuo kosulio ir dispepsijos.

Indėnai ir prekiautojai Misūrio aukštupyje nuo barškuolės įkandimo išoriškai naudojo rausvažiedės ežiuolės šaknis. XIX a. ši rūšis buvo aprašyta medicininiuose botaniniuose veikaluose. Gydytojai-eklektikai, 1830-1930 m. tyrę daugelio vaistinių augalų veiksmingumą, žinojo ir rausvažiedę ežiuolę – Rudbeckia purpurea (L.) Moench pavadinimu, tačiau jos vaistinė žaliava dar tuo metu nebuvo labai populiari.

XX a. pradžioje ežiuolės genties (Echinacea Moench) rūšimis (E. angustifolia DC., E. pallida (Nutt.) Nutt., E. purpurea Moench) pirmiausia susidomėta homeopatijoje. Vaistinei žaliavai buvo naudojamas visas augalas: antžeminė ir požeminė dalys. Tuo metu siauralapė ežiuolė (E. angustifolia DC.) turėjo didžiausią paklausą ir jau apie 1940 m. susidarė šios rūšies augalų vaistinės žaliavos deficitas. Po kiek laiko G.Madauso iš Amerikos buvo gautos Echinacea angustifolia DC. sėklos, tačiau vėliau paaiškėjo, kad tai buvo Echinacea purpurea (L.) Moench sėklas. Šio atsitiktinumo dėka rausvažiedę ežiuolę pradėta auginti ne tik Vokietijoje, bet ir visoje Europoje, o vaistinė augalinė žaliava ir iš jos gauti preparatai sėkmingai naudojami įvairių ligų gydymui, maisto bei kosmetikos pramonėje iki dabar.

1960 m. rausvažiedė ežiuolė introdukuota Lietuvoje, VDU Botanikos sodo Mokslo skyriaus Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektoriaus unikalioje vaistinių augalų kolekcijoje, kur iki šiol auginama ir tiriama. Augalas auginamas soduose, gėlynuose. Apyretis.

Vaistinė augalinė žaliava ir jos vartojimas

Rausvažiedžių ežiuolių žolė pjaunama vieną kartą per vegetaciją – masinio žydėjimo pradžioje (liepos viduryje-rugpjūčio pradžioje). Šaknys kasamos antrųjų-trečiųjų auginimo metų rudenį (spalio mėn.) arba ankstyvą pavasarį (balandžio pradžioje) prieš prasidedant vegetacijai.

Biologiškai veikliosios medžiagos

Rausvažiedės ežiuolės augaluose kaupiasi alkilamidai, polisacharidai, baltymai, lektinai, kavos rūgšties dariniai – cikoro rūgštis, eterinis aliejus, mikro- (molibdenas, selenas, kobaltas, cinkas, manganas) ir makroelementai (kalis, kalcis), polifenoliai (kvercetino, izoramnetino glikozidai), raugai.

Kuo naudinga?

Rausvažiedės ežiuolės preparatai veikia bakteriocidiškai ir bakteriostatiškai gramteigiamas ir gramneigiamas bakterijas. Buvo pastebėtas ežiuolių specifinis poveikis gripo, herpes ir pūslelinio stomatito virusams. Preparatai yra efektyvi priemonė odos (psoriazė, egzema), ginekologinių (adneksitas), urologinių (prostatitas, cistitas ir kt.), onkologinių ligų ir kraujo užkrėtimo atvejais. Jais gydo leukopeniją (po švitinimo ir citostatikų gydymo kurso). Pediatrijoje ežiuolės preparatai su pertraukomis vartojami profilaktikai ir peršalimo ligų gydymui – tai yra aktualu darželį ir mokyklą lankantiems vaikams.

Kontraindikacijos

Nevartojama nėštumo metu; alergiškų astrinių (Asteraceae) šeimos augalams asmenų, sergant tuberkulioze, leukoze, daugine skleroze, AIDS.

Dėmesio! Ežiuolės žaliava ir preparatai vartojami ne ilgiau kaip 4-6 savaites. Pavartojus ilgiau ir didesnėmis dozėmis, slopinama imuninė sistema. Gydymą ežiuolės preparatais skiria gydytojas.

Indrė Sekevičienė, skrastas.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
18.09.2019 laikas 07:18 Receptai Obuolių blynai su traškia plutele

Nulupkite obuolį, supjaustykite jį kubeliais, dėkite į blynų tešlą ir išmaišykite. Į įkaitintą keptuvę dėkite dalį tešlos, formuokite norimo dydžio bynus ir ant jų viršaus dėkite trupinių masės. Kai blynai apkeps, apverskite ju...

Skaityti daugiau

15.06.2019 laikas 07:02 Receptai Mėsa lietuviškai - slaptas lietuvių receptas

Jei norite išbandyti kažką naujo, o jūsų kulinariniai sugebėjimai baigėsi. Yra slaptas lietuviškas receptas, kurio niekas garsiai nesako, bet visi žino! O jei nežinojai, pabandyk nustebinti šiuo paslaptingu receptu savo šeimos ...

Skaityti daugiau

19.09.2018 laikas 08:51 Receptai Liaudiški patarimai gerklės gydymui

Gerklės ligos liaudies medicinoje, liaudiški patarimai gerklės gydymui, gerklės ligos, gerklė, gerklės gydymas, gerklės skausmas, receptai gerklei, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydyt...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
05.10.2024 laikas 10:59 Britų nekilnojamojo turto rinka: pardavimai išaugo 25%, prognozės
Pastaraisiais mėnesiais nekilnojamojo turto rinka patyrė reikšmingą pakilimą, kurio priežastys yra glaudžiai susijusios su besikeičiančiomis hipotekos palūkanų normomis ir prognozuojamais mokesčių pakeitimais. Ekspertai teigia, kad tai gali paveikti ...

Skaityti daugiau

05.10.2024 laikas 10:47 Aleksandro Makedoniečio paskutiniai norai: pamokos iš gyvenimo
Aleksandras Makedonietis, žinomas kaip vienas didžiausių karvedžių istorijoje, savo mirties akimirką paliko gyvybiškai svarbius pamokymus. Jo trys paskutiniai norai, dėstyti jo generolams, atskleidžia gilią filosofiją apie gyvenimą, mirtį ir turtus. ...

Skaityti daugiau

05.10.2024 laikas 10:28 Toli esanti planeta atskleidžia mūsų Žemės ateitį
Astronomai neseniai atrado tolimą Žemei panašią egzoplanetą, kuri, kaip manoma, kadaise galėjo būti apgyvendinta. Šis atradimas atskleidžia ne tik intriguojančias galimybes apie gyvenimą kitose planetose, bet ir gąsdinantį vaizdą apie tai, kas laukia...

Skaityti daugiau

04.10.2024 laikas 19:26 Kodėl santuokos skirtingai veikia vyrų ir moterų gyvenimą?
Santuoka – tai ne tik meilės ir partnerystės simbolis, bet ir veiksnys, galintis turėti didelę įtaką gyvenimo trukmei. Tyrimai rodo, kad vyrams, turintiems žmoną, gyvenimo trukmė gali pailgėti, o moterims, susituokusioms su vyrais, gali sumažėti. Šio...

Skaityti daugiau

04.10.2024 laikas 18:33 Ar verta suteikti vyrui antrą šansą? Patarimai ir istorijos
Santykiai būna sudėtingi, o kartais netgi toksiški. Moterims kyla klausimas – ar verta suteikti vyrui antrą šansą po skausmingų patirčių? Šiame straipsnyje aptarsime, kodėl tokios situacijos dažnai pasikartoja, dalinsimės realiomis istorijomis ir pat...

Skaityti daugiau