Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » » 2020 » Spalio » 27

Kaip tinkamai paruošti žiemai jurginus

Vienos iš gražiausių rudens gėlių – jurginai lauke nežiemoja. Apie tai, kaip juos iškasti ir tinkamai paruošti žiemos saugojimui, pasakoja gėlininkė Aliona Ušanovienė, kuri pati augina šias  gėles.

Kada rudenį reikia iškasti jurginus?

– Kai kurie sodininkai skuba su jurginu iškasimu rudenį. Daro tai, kai krūmai dar visai žali ir ant jų daug žiedų ir pumpurų. Tokie gumbai nesubrendę, per žiemą sunkiau išsilaiko. Kol augalas su žaliais lapais, šaknų sistema kaupia maistingas medžiagas. Tokiu būdu augalas ruošiasi žiemai, subręsta, atitinkamai geriau laikysis per žiemą.
Kitas kraštutinumas, kai jurginas stipriai pašalęs nuo šalnų. Tai irgi negerai, nes toks jurginas pradeda pūti. Už savaitės po naktinių šalnų galima kasti. Per tą laiką nieko blogo nenutiks.

Kaip iškasti jurginus?

– Kasimui pasirinkite saulėtą dieną, rudeninėje saulėje jurginų gumbai gerai apdžiūsta.
Prieš kasimą nukirpkite stiebus sekatoriumi, palikdami 10 -15 cm virš žemės. Jeigu stiebai labai stori, naudokite sodo pjūklą.

Toliau kaskite kastuvu arba sodo šakėmis. Reikia kasti po truputį iš visų pusių apie 30 cm nuo stiebo, nes gumbai eina į visas puses ir juos galima pažeisti.
Traukite kerą kastuvu, viena ranka prilaikant už stiebo. Jokiu būdu netraukite kero už stiebo, nes yra pavojus pažeisti ties šaknies kakleliu suformuotus kitų metų pumpurus. Po to rankomis atsargiai nuvalykite nuo gumbų žemes. Po to geriausia praplauti stipria vandens srove su sodo žarna ir apdžiovinti apie parą.

Kai kurie sodininkai neplauna gumbų ir saugo rūsyje. Tokiu būdu gumbai gerai išsisaugo iki pavasario. Viskas priklauso nuo laikymo sąlygų.

Kaip jurginus paruošti saugojimui?

– Po kasimo reikia pašalinti pradėjusius gesti gumbus, nukirpti nuo gumbų visas plonas šakneles, patrumpinti stiebus.
Kad nesumaišyti veisles, uždėti etiketę su pavadinimu.
Gerai jurginus apdoroti specialiais preparatais, skirtais šaknų ir gumbų apdorojimui. Palaikyti gumbus skiestame pagal instukciją preparate ir apdžiovinti.

Kokie yra jurginų saugojimo būdai?

– Yra keli jurginų saugojimo būdai ir kiekvienas sodininkas išsirenka labiausiai jam tinkamą.
Saugojimui yra naudojamos dėžės, kur šaknys gulės laisvai, jiems netruks oro.
Galima šaknis užpilti sausom pjuvenom, smėliu ar pelenais. Geriau gumbai truputį sudžius, negu bus drėgni ir supus.

Kokios yra jurginų laikymo sąlygos?

– Jurginus galima laikyti rūsyje, bet jeigu temperatūra jame nebūna žemiau nulio. Turi būti šalta patalpa be didelių temperatūros svyravimų.
Galima laikyti ir kitose patalpose, kur temperatūra ne aukštesnė +10 laipsnių.
Geriausia temperatūra nuo +3 iki +6 laipsnių
Oro drėgnumas saugojimo patalpoje turi būti apie 80%, turi būti ventiliacija.

Šaknis reikia būtinai dalinti. Kai kurie sodininkai daro tai iš karto rudenį, kiti pavasarį prieš sodinant.

  • Šaltinis: Švyturys
  • Roberto Patronaičio nuotr.
Įvertink šį straipsnį. Prieš tai pakomentuodami, arba parašykite patys! Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą PARANORMAL turinį. Norite sužinoti daugiau, sutikite gauti naujienas arba pasidalinkite spausdami .
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Galima rašyti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
30.11.2020 laikas 10:28 Žemė per 2 000 šviesmečių pasislinko link supermasyvios juodosios bedugnės

Patarimas pažvelgti į save iš šono – naudingas net ir astronomijoje. Žemė ką tik tapo 7 km/s (~25 750 km/h) greitesnė ir maždaug 2000 šviesmečių priartėjo prie Paukščių Tako galaktikos centre esančios supermasyvios juodosios bedugnės.

...

Skaityti daugiau

30.11.2020 laikas 08:36 Kas yra cholesterolis ir kaip jis veikia žmogaus sveikatą?
Tvirtai įsigaliojo visuotinė nuomonė apie cholesterolio žalą, ypač vyresniame amžiuje. Mokslininkai tvirtina, kad cholesterolio būna visuose gyvuose organizmuose, net bakterijų citoplazmoje. Tai kas yra tas cholesterolis ir kaip jis veikia mūsų sveikatą?...

Skaityti daugiau

29.11.2020 laikas 20:13 10 lengvų būdų pašalinti kosulį, esant namuose
Ant įkaitinto kopūsto lapo nedelsdami uždekite medaus ir druskos mišinį (1: 1). Karštą (bet ne per karštą, kad nenudegintumėte odos) dėkite ant krūtinės ar nugaros (bet ne prie širdies srities), uždenkite plastiku iš viršaus ir gerai apvyniokite. Po kurio laiko lapą galima nuimti - visas mišinys sus...

Skaityti daugiau

30.11.2020 laikas 19:58 "Tinginių" troškinys su kalakutienos arba vištienos faršu ir kopūstais
Toks troškinys pas mus namuose yra gaminamas ganėtinai dažnai, nes jį visi mėgsta, o paruošti visai paprasta. Kartais jį paruošia net mano dukra, taip sutaupydama man laiko, kai būnu užsiėmusi kitais reikalais.

Skaityti daugiau

30.11.2020 laikas 19:43 Tarkuotų bulvių pyragas / užkepėlė su sūriu ir česnaku

Toks bulvių patiekalas-pyragas tapo vienu iš mano pačių mėgstamiausių dar vaikystėje ir iki šiol tokiu vis išlieka. Juo mane labai dažnai vaišino vyresnė sesuo, kai aš nuvykdavau pas ją į svečius.

Skaityti daugiau

30.11.2020 laikas 19:32 Kalėdinis Pyragas - Meduolis su grietine, kardamonu, gvazdikėliais ir cinamonu
Man labai ir labai patinka kai, visi mano namai pradeda kvepėti įvairiausiais kalėdiniais prieskoniais. Tas kvapas yra tiesiog užburiantis. Ir tada visai nenorėdama ir nejausdama pradedi galvoti apie savo šeimos Kalėdas. Man tas visas laukimo metas yra stebuklingas....

Skaityti daugiau