Svetainėje sukaupta daugiau nei 1000 sveikatos patarimų. Ieškokite patarimų ir ne tik:

Pagrindinis » Kategorija: Kosmosas » Peržiūrų: (292) Komentarų: (0) (06.10.2018 - 13:41)

Mūsų galaktikoje atrado neįprastai galingo spinduliavimo šaltinį: 25 trilijonus kartų galingesnis už Saulės skleidžiamą šviesą

Mokslininkai Galaktikoje rado neįprastą galingo gama spinduliavimo šaltinį — dvynes žvaigždes, vadinamąjį mikrokvazarą. Šio objekto signalų tyrinėjimai padės aiškintis kvazarų fiziką Mikrokvazarai – dviejų žvaigždžių sistemos, kurios vienas narys – kompaktiška juodoji bedugnė arba neutroninė žvaigždė, o kitas – įprasta žvaigždė. Antrojo objekto medžiaga „liejasi“ į stipresnę gravitaciją turintį pirmąjį objektą. Susidaro reliatyvistiniais greičiais skriejančios medžiagos srautai – džetai. Panašiu principu veikia ir kvazarai, tik jie būna galaktikų centruose ir medžiaga krenta į supermasyvias juodąsias bedugnes. Pirmasis mikrokvazaru pavadintas objektas yra stipriausio iš Žemės matomo gama spinduliavimo šaltinis — Scorpion X-1

kosmosas, galaktikos, visata, kvazarai, astronomija, mokslas

Akrecijos disko susidarymas

Mičigano technologijos universiteto mokslininkai tokį objektą aptiko Paukščių Take. Jis pavadintas SS 433 ir yra už 15 tūkstančių šviesmečių nuo Žemės. Mikrokvazaro komponentų tarpusavio sąveiką mokslininkai aprašė Nature žurnalo straipsnyje .

SS 443 skleidžiamas gama spinduliavimas yra vienas iš galingiausių, kuriuos galima stebėti Žemėje. Jis 25 trilijonus kartų galingesnis už Saulės skleidžiamą regimąją šviesą. Spinduliavimas užfiksuotas Meksikoje stovinčia Aukštumine vandens Čerenkovo gama observatorija – HAWC. Įprastai tokių energijų fotonai randasi tik iš ekstremalių sąlygų, kokios būna kitų galaktikų centruose, kvazaruose. Tačiau observatorijos instrumentais nustatyta, kad spinduliavimą skleidžia žinoma Paukščių Tako galaktikos objektas — SS 433

kosmosas, galaktikos, visata, kvazarai, astronomija, mokslas

HAWC observatorija
©HAWC

SS 433 tiriama dar nuo praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečiio, tačiau iki šiol mokslininkai negalėjo užfiksuoti tokio galingo jo skleidžiamo gama spinduliavimo. Tai pavyko padaryti HAWC observatorijos instrumentais, kurie pradėjo rinkti duomenis 2015 metais. Astrofizikai spėja, kad SS 433 sistemoje yra du komponentai: maža juodoji bedugnė ir kaimynė — įprasta žvaigždė. Medžiaga š įprastos žvaigždės suformuoja JB akrecinį diską, ir visa sistema priešingomis kryptimis periodiškai išsviedžia galingus džetus.

Mokslininkai nustatė, kad gama spinduliavimą sukūrė greitinami elektronai, kurių energija tūkstantį karų didesnė, nei Didžiajame hadronų greitintuve (LHC). Anksčiau astrofizikai apie šį aukštos energijos gama spindulių susidarymo mechnizmą tokiose sistemose nežinojo.

Tyrėjai tikisi, kad mikrokvazaro SS 433 gama spinduliavimo tyrimai padės perprasti kvazaruose vykstančius procesus. Juos pačius tirti gan sudėtinga, nes kvazarų leidžiami džetai nukreipti tiesiai į Žemę. O HAWC instrumentais SS 433 sraujymės stebimos lyg iš šono, ir tai supaprastina stebėjimą.

kosmosas, galaktikos, visata, kvazarai, astronomija, mokslas

Prieš ketverius metus NASA pasidalino „Hubble“ kosminiu teleskopu darytomis galaktikos NGC 7793 su mikrokvazarais nuotraukomis. Atvaizduose matoma, kaip džetai sklinda priešingomis kryptimis — taip pat, kaip ir SS 433.
©NASA

Taip pat skaitykite:

Patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais tinkluose! Prisijunkite prie mūsų paskyroje, kad nepraleistumėte įdomių dalykų!


Paranormal.lt medžiagos citavimas negavus išankstinio paranormal.lt sutikimo neleidžiamas. Išimtinių teisių pažeidimas užtraukia baudžiamąją atsakomybę.


// Susiję straipsniai »

Komentarai: (0) Komentuoti gali tik registruoti vartotojai!
avatar