- 06.10.2018
- 0.0 Reitingas
- 1924 Peržiūrų
- Komentarai
Mokslininkai Galaktikoje rado neįprastą galingo gama spinduliavimo šaltinį — dvynes žvaigždes, vadinamąjį mikrokvazarą. Šio objekto signalų tyrinėjimai padės aiškintis kvazarų fiziką Mikrokvazarai – dviejų žvaigždžių sistemos, kurios vienas narys – kompaktiška juodoji bedugnė arba neutroninė žvaigždė, o kitas – įprasta žvaigždė. Antrojo objekto medžiaga „liejasi“ į stipresnę gravitaciją turintį pirmąjį objektą. Susidaro reliatyvistiniais greičiais skriejančios medžiagos srautai – džetai. Panašiu principu veikia ir kvazarai, tik jie būna galaktikų centruose ir medžiaga krenta į supermasyvias juodąsias bedugnes. Pirmasis mikrokvazaru pavadintas objektas yra stipriausio iš Žemės matomo gama spinduliavimo šaltinis — Scorpion X-1
Akrecijos disko susidarymas
Mičigano technologijos universiteto mokslininkai tokį objektą aptiko Paukščių Take. Jis pavadintas SS 433 ir yra už 15 tūkstančių šviesmečių nuo Žemės. Mikrokvazaro komponentų tarpusavio sąveiką mokslininkai aprašė Nature žurnalo straipsnyje .
SS 443 skleidžiamas gama spinduliavimas yra vienas iš galingiausių, kuriuos galima stebėti Žemėje. Jis 25 trilijonus kartų galingesnis už Saulės skleidžiamą regimąją šviesą. Spinduliavimas užfiksuotas Meksikoje stovinčia Aukštumine vandens Čerenkovo gama observatorija – HAWC. Įprastai tokių energijų fotonai randasi tik iš ekstremalių sąlygų, kokios būna kitų galaktikų centruose, kvazaruose. Tačiau observatorijos instrumentais nustatyta, kad spinduliavimą skleidžia žinoma Paukščių Tako galaktikos objektas — SS 433
©HAWC
SS 433 tiriama dar nuo praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečiio, tačiau iki šiol mokslininkai negalėjo užfiksuoti tokio galingo jo skleidžiamo gama spinduliavimo. Tai pavyko padaryti HAWC observatorijos instrumentais, kurie pradėjo rinkti duomenis 2015 metais. Astrofizikai spėja, kad SS 433 sistemoje yra du komponentai: maža juodoji bedugnė ir kaimynė — įprasta žvaigždė. Medžiaga š įprastos žvaigždės suformuoja JB akrecinį diską, ir visa sistema priešingomis kryptimis periodiškai išsviedžia galingus džetus.
Mokslininkai nustatė, kad gama spinduliavimą sukūrė greitinami elektronai, kurių energija tūkstantį karų didesnė, nei Didžiajame hadronų greitintuve (LHC). Anksčiau astrofizikai apie šį aukštos energijos gama spindulių susidarymo mechnizmą tokiose sistemose nežinojo.
Tyrėjai tikisi, kad mikrokvazaro SS 433 gama spinduliavimo tyrimai padės perprasti kvazaruose vykstančius procesus. Juos pačius tirti gan sudėtinga, nes kvazarų leidžiami džetai nukreipti tiesiai į Žemę. O HAWC instrumentais SS 433 sraujymės stebimos lyg iš šono, ir tai supaprastina stebėjimą.
©NASA
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau