Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » » 2018 » Spalio » 6

Mūsų galaktikoje atrado neįprastai galingo spinduliavimo šaltinį: 25 trilijonus kartų galingesnis už Saulės skleidžiamą šviesą

Mokslininkai Galaktikoje rado neįprastą galingo gama spinduliavimo šaltinį — dvynes žvaigždes, vadinamąjį mikrokvazarą. Šio objekto signalų tyrinėjimai padės aiškintis kvazarų fiziką Mikrokvazarai – dviejų žvaigždžių sistemos, kurios vienas narys – kompaktiška juodoji bedugnė arba neutroninė žvaigždė, o kitas – įprasta žvaigždė. Antrojo objekto medžiaga „liejasi“ į stipresnę gravitaciją turintį pirmąjį objektą. Susidaro reliatyvistiniais greičiais skriejančios medžiagos srautai – džetai. Panašiu principu veikia ir kvazarai, tik jie būna galaktikų centruose ir medžiaga krenta į supermasyvias juodąsias bedugnes. Pirmasis mikrokvazaru pavadintas objektas yra stipriausio iš Žemės matomo gama spinduliavimo šaltinis — Scorpion X-1

kosmosas, galaktikos, visata, kvazarai, astronomija, mokslas

Akrecijos disko susidarymas

Mičigano technologijos universiteto mokslininkai tokį objektą aptiko Paukščių Take. Jis pavadintas SS 433 ir yra už 15 tūkstančių šviesmečių nuo Žemės. Mikrokvazaro komponentų tarpusavio sąveiką mokslininkai aprašė Nature žurnalo straipsnyje .

SS 443 skleidžiamas gama spinduliavimas yra vienas iš galingiausių, kuriuos galima stebėti Žemėje. Jis 25 trilijonus kartų galingesnis už Saulės skleidžiamą regimąją šviesą. Spinduliavimas užfiksuotas Meksikoje stovinčia Aukštumine vandens Čerenkovo gama observatorija – HAWC. Įprastai tokių energijų fotonai randasi tik iš ekstremalių sąlygų, kokios būna kitų galaktikų centruose, kvazaruose. Tačiau observatorijos instrumentais nustatyta, kad spinduliavimą skleidžia žinoma Paukščių Tako galaktikos objektas — SS 433

kosmosas, galaktikos, visata, kvazarai, astronomija, mokslas

HAWC observatorija
©HAWC

SS 433 tiriama dar nuo praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečiio, tačiau iki šiol mokslininkai negalėjo užfiksuoti tokio galingo jo skleidžiamo gama spinduliavimo. Tai pavyko padaryti HAWC observatorijos instrumentais, kurie pradėjo rinkti duomenis 2015 metais. Astrofizikai spėja, kad SS 433 sistemoje yra du komponentai: maža juodoji bedugnė ir kaimynė — įprasta žvaigždė. Medžiaga š įprastos žvaigždės suformuoja JB akrecinį diską, ir visa sistema priešingomis kryptimis periodiškai išsviedžia galingus džetus.

Mokslininkai nustatė, kad gama spinduliavimą sukūrė greitinami elektronai, kurių energija tūkstantį karų didesnė, nei Didžiajame hadronų greitintuve (LHC). Anksčiau astrofizikai apie šį aukštos energijos gama spindulių susidarymo mechnizmą tokiose sistemose nežinojo.

Tyrėjai tikisi, kad mikrokvazaro SS 433 gama spinduliavimo tyrimai padės perprasti kvazaruose vykstančius procesus. Juos pačius tirti gan sudėtinga, nes kvazarų leidžiami džetai nukreipti tiesiai į Žemę. O HAWC instrumentais SS 433 sraujymės stebimos lyg iš šono, ir tai supaprastina stebėjimą.

kosmosas, galaktikos, visata, kvazarai, astronomija, mokslas

Prieš ketverius metus NASA pasidalino „Hubble“ kosminiu teleskopu darytomis galaktikos NGC 7793 su mikrokvazarais nuotraukomis. Atvaizduose matoma, kaip džetai sklinda priešingomis kryptimis — taip pat, kaip ir SS 433.
©NASA
Įvertink šį straipsnį. Prieš tai pakomentuodami, arba parašykite patys! Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą PARANORMAL turinį.
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Galima rašyti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
02.07.2020 laikas 20:12 Internete pasirodė vaizdo įrašas, kuriame lėktuvas pakibo ore
Internete buvo paskelbtas vaizdo įrašas, kuriame aiškiai matyti, kad, tariamai lėktuvas kabo ore. Bet ar tai tikrai gali būti, ar tai tik optinė iliuzija, ar tai photoshopas?

Skaityti daugiau

01.07.2020 laikas 20:31 Skambutis iš vandenyno gelmių, užtrukęs dvi paras ir kainavęs 28 gyvybes

Ši istorija yra apie labai ilgą telefono skambutį. Būtent skambutį – kai telefono aparatas skleidžią garsų signalą “dziiiiiiiin”. Ko gero, tai buvo pats ilgiausias telefono skambutis pasaulyje. Gaila, kad šalia nebuvo Gineso rekordų knygos atstovų, kurie būtų tai užfiksavę.

...

Skaityti daugiau

01.07.2020 laikas 19:09 Senoviniai Statainiai Olantaitambas, Peru
Pavadinimas „Olantaitambas” (Ollantaytambo) kilęs iš kečujų kalbos ir sudarytas iš dviejų dalių. “Olanta” buvo tikrinis daiktavardis, “tambo” reiškia “miestą, kur keliautojas gauna prieglobstį, maisto ir pagalbą”. Olantos vardas mus pasiekė per žodinę kūrybą, kurios pagrindu XVIII amžiuje šventikas ...

Skaityti daugiau

01.07.2020 laikas 18:25 Q naujienos: Kai gyvenimas kitų sąskaita baigiasi
JAV JT užprotestavo Kinijos siekį užimti geltonąją jūrą. Kinija būriuoja pajėgas prie rytų Ladako, bręsta konfliktas su Indija. Australai užkirto kelią aukso kasyklos pardavimui Kinijai. JAV rinkimai išties yra lemiama kas bus toliau su Kinija....

Skaityti daugiau

30.06.2020 laikas 20:48 Didžioji Varnalėša. Vaistinis Panaudojimas

Varnalėšą, dėl kibių žiedinių graižų, kurie kabinasi už drabužių ir kurių ne taip lengva atsikratyti, sunku būtų supainioti su kokiu nors kitu augalu. Skirtingai nuo kitų šio dvimečio augalo rūšių (jų yra apie 10), ji dar vadinama didžiąja varnalėša.

...

Skaityti daugiau

30.06.2020 laikas 19:46 Liaudies Medicina: Vonios gelbsti nuo gripo
Žiemos pabaiga, pavasario pradžia - gana pavojingas laikas, kai dar gali siausti visokie peršalimai ir net gripas. Aš šia liga nesirgau jau kelerius metus. Matyt, dėl to, kad žiemą palaikau savo imunitetą specialiomis voniomis. Apie šį metodą pirmiausia sužinojo mano žmona, perskaitė kažkokioje knyg...

Skaityti daugiau