Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Gamta » 2021 » Liepos » 3

Neįprastas reiškinys Antarktidoje: čia pradingo ežeras

Antarktidos ežeras, savyje turėjęs dvigubai daugiau vandens nei San Diego įlanka Kalifornijoje, pradingo.

Palydovinius duomenis panaudojusi tarptautinė mokslininkų komanda pademonstravo, kad ežeras, sudarytas iš 600–750 mln. kubinių metrų vandens, Amery ledo šelfe Rytinėje Antarktidoje 2019 metų Antarktidos žiemos metu ištekėjo per ledą į vandenyną.

Tokio reiškinio niekas nesitikėjo, nebent tai būtų susiję su užtvankos griūtimi. Vis dėlto, Antarktidos ledynas nėra mums įprasta vietovė.

Nors ją populiaru atvaizduoti kaip nesibaigiančio ledo ir sniego regioną, tačiau Antarktidos vasarų metu ant jos paviršiaus susiformuoja tirpsmo vandens pripildyti ežerai.

Komandos teigimu, aptariamasis ežeras susiformavo iš per dešimtmečius tirpusio vandens, susikaupusio po ledo sluoksniu, kuris ant ežero paviršiaus formavosi žiemos tamsos laikotarpiu.

Tuomet čia vyko procesas, vadinamas hidrauliniu uolienų ardymu (angl. hydrofracturing).  Jo metu didėjančio vandens telkinio svoris spaudžia ledą, sukelia jo skilimą ir leidžia vandeniui greitai ištekėti į po juo esantį vandenyną. Tada paviršinis ledo sluoksnis subyrėjo į tuščią kraterį, dar vadinamą ledo smegduobe.

Tokie įvykiai yra reti, tačiau girdėti. Vis dėlto, šis atvejis yra neįprastas ne tik dėl ežero dydžio, o ir dėl to, kad toks vandens ištekėjimas per 1400 metrų storio ledą nėra jau toks dažnas.

Reiškinys buvo stebėtas per NASA „Landsat 8“ ir „ICESat-2“ palydovų kadrus. Pastarųjų žalios spalvos šviesos lazeriniai instrumentai perduoda fotonų impulsus ir fiksuoja kiekvieno fotono atspindžio tašką, kurio sulaukiama iš Žemės.

Šie duomenys leido komandai apskaičiuoti kaip toli ledo sluoksnis subyrėjo ir kaip, pašalinus ežero svorį, 36 metrais pakilo plūduriuojantis ledo šelfas.

Be to, pakilusi teritorija suformavo kitą ežerą, kuris tiesiai į kraterį sutekėjo milijono kubinių metrų per dieną tempu.

Pradingęs ežeras taip pat atskleidžia paplitusį hidraulinio ardymo pavojų, kurį gali sukelti atšilęs klimatas, dėl kurio gali griūti ledo šelfai ir išleisti daugiau tirpsmo vandens, kas padidintų jūros lygį. Reiškinio metu surinkti duomenys galėtų pagilinti žinias apie giliųjų ežerų lede dažnį ir evoliuciją.

„Smagu matyti kaip „ICESat-2“ mums tokiu puikiu erdviniu mastu pateikia išsamią informaciją apie procesus, vykstančius ledo dangoje,“ – sakė Helen Amanda Fricker iš Scripps okeanografijos institucijos. „Kadangi paviršiaus tirpsmo vanduo ant ledo šelfų gali sukelti jų griūtį, kurios metu nebėra sulaikomas įdugnintas ledas, galiausiai atveda iki jūros lygio kilimo, dėl to yra svarbu suprasti ledo šelfus silpninančius procesus.“

Tyrimas buvo paskelbtas „Geophysical Research Letters“

Tekstas perpublikuojamas iš Gismeteo.lt.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
16.06.2019 laikas 20:33 Receptai Sluoksniuotos tešlos suktinukai
Norite kažko greitai paruošiamo ir skanaus? Manau šie suktinukai nenuvils. Bemielės sluoksniuotos tešlos suktinukų receptas.

Skaityti daugiau

02.09.2019 laikas 12:20 Receptai Svečiai džiaugiasi, kad taip skanu. Bulvinė dešra. Nors kiekvieną dieną duokite

Užburia iš karto! Pasigaminkime namuose skanų patiekalą. Atrodo tikrai įspūdingai, net norisi valgyti ir valgyti...

Skaityti daugiau

02.11.2017 laikas 08:52 Receptai Svogūnas, žąsų taukai gydo bronchitą

Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Bronchitas. Ingredientai: Svogūnas, Žąsų taukai

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
21.12.2024 laikas 21:26 Storosios žarnos valymas nuo toksinų: 1 paprastas receptas
Virškinimo sistemos problemos, tokios kaip dirgliosios žarnos sindromas ar lėtinis vidurių užkietėjimas, yra vis labiau paplitusios. Daug žmonių ieško natūralių būdų, kaip pagerinti savo savijautą ir išvalyti gaubtinę žarną. Šiame straipsnyje pristat...

Skaityti daugiau

21.12.2024 laikas 19:19 Stebuklingas svorio metimas tinginiams: imbiero mišinys
Naujausi Kinijos mokslininkų tyrimai atskleidžia revoliucingus atradimus apie litocholinę rūgštį, natūraliai gaminamą organizme. Šis junginys, kuris pasireiškia, kai organizmas patiria badavimo būseną, gali tapti raktu į senėjimo procesų sulėtėjimą i...

Skaityti daugiau

21.12.2024 laikas 11:40 Kaip Neužversti Artimųjų Savo Negatyvumu?

Kiekvienas iš mūsų susiduria su iššūkiais ir sunkumais gyvenime, tačiau kaip mes juos sprendžiame, gali reikšmingai paveikti mūsų santykius su artimaisiais. Pagalbos ieškojimas yra natūralus, tačiau svarbu žinoti, kada ir kaip tai daryti, kad neap...

Skaityti daugiau

21.12.2024 laikas 11:06 Atleidimas: Kelias į Emocinę Laisvę ir Ramybę
Atleidimas – tai galinga savybė, leidžianti mums išsilaisvinti nuo praeities skausmų ir nuoskaudų. Nors dažnai manome, kad atleidimas yra susijęs su kitais, iš tiesų jis labiausiai veikia mus pačius. Šiame straipsnyje nagrinėsime atleidimo procesą, j...

Skaityti daugiau

20.12.2024 laikas 18:37 Gyvenimas dviese: kinė 5 metus apsimetinėjo savo mirusia seserimi
Šeimos ryšiai kartais gali būti tokie sudėtingi, kad net tragiškos aplinkybės skatina mus ieškoti neįprastų sprendimų. Kinijos internetas šiuo metu mirga nuo Annie Niu pasakojimo apie tai, kaip ji penkerius metus slėpė savo sesers dvynės mirtį nuo se...

Skaityti daugiau