Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » » 2021 » Sausio » 30

Apžvelgė visos planetos ledo tirpsmą: tempai drastiškai greitėja

Naujasis ledo praradimų visame pasaulyje tyrimas rodo, kad tempas, kuriuo tirpsta planetos ledo sluoksniai bei ledynai, sparčiai greitėja.

Remiantis naująja analize, kuri pirmadienį buvo pristatyta žurnale „Cryosphere“, tarp 1994 ir 2017 metų Žemė prarado apie 28 trilijonus tonų ledo.

1994 m. metinis Žemės ledo praradimas sudarė 0,3 trilijonus tonų. Iki 2017 metų kasmečiai praradimai išaugo iki 1,3 trilijono tonų.

Norėdami išsiaiškinti visą problemos mastą, mokslininkai surinko dešimtmečių palydovinius duomenis apie ledo praradimus, vykstančius skirtingose pasaulio vietose.

Tyrimo metu apjungti duomenys iš 215 000 kalnų ledynų bei poliarinių ledo sluoksnių Antarktidoje ir Grenlandijoje.

Mokslininkai taip pat atsižvelgė į jūros ledo praradimus ir tirpsmą palei ledo šelfus, besidriekiančius palei Antarktidos krantus.

„Per pastaruosius tris dešimtmečius buvo dedamos didžiulės tarptautinės pastangos suprasti, kas vyksta su atskirais Žemės ledo sistemos komponentais ir tame revoliuciją sukėlė palydovai, kurie leidžia mums nuolatos stebėti didžiulius ir nesvetingus regionus, kur ir aptinkamas ledas,“ – pranešime spaudai sakė tyrimui vadovavęs autorius Thomas Slater.

„Mūsų tyrimas yra pirmasis apjungiantis šias pastangas ir pažvelgiantis į visą ledą, kuris prarandamas visoje mūsų planetoje,“ – sakė Slater, Poliarinių stebėjimų ir modeliavimo centro mokslininkas Lidso universitete.

Slater ir jos tyrimo partneriai nustatė, kad daugiau nei du trečdaliai pasaulio ledo praradimų buvo nulemti atmosferos šiltėjimo. 

Kiek mažiau nei trečdalis ledo praradimų, fiksuotų per paskutinius 30 metų, buvo paskatinti vandenyno šiltėjimo. 

Duomenys parodė, kad visų tipų ledai, tarp kurių ir ledynai bei ledo sluoksniai, nuo 1994 metų susidūrė su žymiais praradimais, tačiau su pačiais dramatiškiausiais nuostoliais susidūrė Arkties jūros ledas ir Antarktidos ledo šelfai.

„Jūros ledo praradimai tiesiogiai neprisideda prie jūros lygio kilimo, tačiau jie turi tam netiesioginės įtakos,“ – sakė bendraautorė Isobel Lawrence, tyrėja iš Poliarinių stebėjimų ir modeliavimo centro. „Vienas pagrindinių Arkties jūros ledo vaidmenų yra atspindėti saulės spinduliuotę atgal į kosmosą, kas padeda palaikyti Arktį vėsią.“

„Jūros ledui besitraukiant, vis daugiau saulės energijos yra absorbuojama vandenynų ir atmosferos, dėl ko Arktis šyla greičiau nei bet kuri kita planetos vieta,“ – sakė  Lawrence. „Tai ne tik spartina jūros ledo tirpsmą, bet ir intensyvina ledynų ir ledo sluoksnių tirpimą, kas sukelia jūros lygių kilimą“.

Didelių nuostolių taip pat patyrė ir sausumos ledas. Nustatyta, kad tarp 1994 ir 2017 metų kalnų ledynai prarado 6,1 trilijoną ledo. Grenlandijos ledo sluoksniai prarado 3,8 trilijonus tonų, tuo tarpu Antarktidos ledo sluoksniai – 2,5 trilijonus tonų. Iš viso šie praradimai prie jūros lygio kilimo prisidėjo beveik 3,5 cm. 

Mokslininkų pastangos suprasti ir prognozuoti jūros lygio kilimą, daugiausia buvo sutelktos į poliarinius ledo sluoksnius, tačiau kalnų ledynai nyksta nerimą keliančiu greičiu.

Prognozuojama, kad iki amžiaus pabaigos Alpių ledynai ištirps 90 procentų, o tirpstant Himalajams didėja ledynų ežerų potvynių rizika.

„Kalnų ledynai ne tik prisideda prie vidutinio jūros lygio kilimo visame pasaulyje, bet ir yra svarbūs gėlo vandens ištekliai vietos bendruomenėms,“ – sakė tyrimo bendraautorė Inès Otosaka iš Poliarinių stebėjimų ir modeliavimo centro. „Dėl to ledynų traukimasis visame pasaulyje yra labai svarbus tiek vietiniu, tiek pasauliniu mastu“.

Šaltinis: Gismeteo.lt

Įvertink šį straipsnį. Parašykite komentarą! Įvertinkite skaitomą Paranormal.lt turinį. Paremkite pasidalindami su kitais: .
Sveiki, nesuspėju, o info tiek daug! Kas Jums svarbu?
Iš viso atsakymų: 206
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Galima rašyti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
08.03.2021 laikas 10:06 Įminta Diatlovo perėjos paslaptis? Dėl 9 šiurpių mirčių buvo kaltinami „ateiviai ir sniego žmonės“
Naujas tyrimas atskleidė, kad devynis studentus, 1959 m. keliavusius slidėmis Sibire, pražudė snigo griūtis. Ne ateiviai ar sniego žmonės, kaip kadaise buvo tikima.

Skaityti daugiau

08.03.2021 laikas 08:55 Brandi ir nebrandi meilė: nuo poreikio iki savęs priėmimo
„Myliu tave, nes tu man esi labai reikalingas“. Nebrandi meilė – tai spąstai, kurių pagrindas yra vidinis poreikis. Jeigu norite sukurti tvirtus santykius, būtina suvokti, kuo skiriasi brandi meilė nuo nebrandžios....

Skaityti daugiau

07.03.2021 laikas 23:06 Sveikatą atstatantis receptas: 1 burokėlis, 2 morkos, 1 obuolys

Kurdamas šį receptą specialistas rėmėsi tuo, kad ingredientai turi būti paprasti ir prieinami, kad kiekvienas žmogus galėtų paruošti šią priemonę. Receptas tikrai lengvas, todėl kad burokėliai, morkos ir obuoliai turi visus būtinus mikroelementus ir kainuoja nebrangiai.

...

Skaityti daugiau

07.03.2021 laikas 17:07 Žudanti saulė: Trečiojo reicho veidrodis

Tarp daugybės išties unikalių technologijų, kurias Antrojo pasaulio karo metu sukūrė vokiečių mokslininkai, yra daug labai keistų. Kitaip projektą „Saulės patranka“ pavadinti neįmanoma – didžiulis orbitinis veidrodis, kuris savo spinduliu degina ištisus miestus, išgarina upes ir...

Skaityti daugiau

07.03.2021 laikas 16:05 Legenda apie Konvio upę ir pabaisą Afanką
Kalbama, jog kažkada buvo laikai, kai žmonės, gyvenantys Konvio slėnyje, nuolat kentėdavo nuo didžiulių potvynių, kurie pražudydavo jų galvijus ir pasėlius. Tačiau šių nelaimių priežastis nebuvo natūralus reiškinys: visi žinojo, kad potvynius sukelia Afankas....

Skaityti daugiau

08.03.2021 laikas 09:47 Kaimiški tradiciniai bulviniai vėdarai su pienu

Daugelio lietuvių pamėgti ir metai iš metų gaminami kaimiški bulviniai vėdarai. Man asmeniškai patinka ir bulviniai, ir kraujiniai vėdarai. Tad gaminu kartais vienokius, o kartais kitokius, pagal tos dienos norus.

...

Skaityti daugiau

08.03.2021 laikas 09:28 Veganiški / vegetariški raudonųjų lęšių ir morkų maltinukai (orkaitėje)
Tokie raudonųjų lęšių ir morkų maltinukai mūsų šeimą labai sužavėjo. Kepsime juos dar tikrai ne vieną kartą. Skonis šiek tiek net priminė tikrą mėsą. Todėl jei ieškote, ką pagaminti tiems, kurie nenori valgyti veganiškai, toks receptas gali būti nuostabus kompromisas tarp įprastų bei veganiškų malti...

Skaityti daugiau

08.03.2021 laikas 09:20 Omletas su pienu, keptas orkaitėje
Tai fantastiškas patiekalas vėlyviems pusryčiams - omletui padaryti prireiks vos kelių minučių ir kol jis keps orkaitėje, galėsite laiką leisti lovoje. Man asmeniškai šis omletas labai primena, lygiai tokį koks būdavo patiekiamas darželiuose....

Skaityti daugiau