Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Gamtos Paslaptys » 2021 » Balandžio » 16

Klimato kaita Arktyje gali padvigubinti žaibų iškrovų skaičių

Šiauriniame poliaratyje žaibų iškrovos yra ypač retas fenomenas, tačiau globaliam klimatui pradėjus šiltėti, dažnesni tapo ir šie reiškiniai.

Tik 2019 m. žaibas trenkė už 483 kilometrų nuo Šiaurės ašigalio, kas yra pats šiauriausias istorijoje šio reiškinio pasirodymas.

Naujas tyrimas rodo, kad artimiausiais dešimtmečiais žaibų skaičius turėtų padvigubėti.

Kaip skelbiama „Nature Climate Change“, mokslininkai modeliavo žaibo iškrovų atvejus aukštesnėse platumose ir atrado, kad iki amžiaus pabaigos jų skaičius, tikimasi, išaugs maždaug 100 procentų.

„Mes prognozavome, kaip pasikeis žaibai aukštų platumų borealiniuose miškuose ir Arkties tundros regionuose, Šiaurės Amerikoje ir Eurazijoje,“ – sakė tyrimui vadovavęs mokslų daktaras Yang Chen iš Kalifornijos universiteto, Irvine. „Žaibų reakcijos dydis mus nustebino, nes prognozuojami pasikeitimai vidurio platumose yra gerokai mažesni“.

Tyrimas apžvelgė žaibų iškrovų dažnio pasikeitimus šiauriausiuose Žemės regionuose tarp 1986 ir 2005 metų. Komanda tai sulygino su kitais klimato faktoriais ir pamatė sąsajas tarp jų.

Panaudoję modelius, apžvelgiančius būsimus klimato kaitos poveikius, jie sukūrė prognozuojamą žaibų mastą šiauriniame pusrutulyje tarp 2081 ir 2100 metų. Jie išvydo, kad keliaujant kuo toliau į šiaurę, tuo labiau išauga žaibų smūgių dažnis.

Pradinis šio tyrimo taškas buvo visai ne žaibai, o gaisrai. Visų pirma, komanda apžvelgė 2015 metų miškų gaisrų atvejus Aliaskoje. Tais metais 770 gaisrų metu išdegė 5,1 milijonai akrų tundros ir miškų, o visi šie metai tapo baisiausiais per visą valstijos istoriją.

„Dėl rekordinio gaisrų skaičiaus, 2015 buvo išskirtiniai gaisrų metai,“ – sakė tyrimo bendraautorius James Randerson, profesorius iš Kalifornijos universiteto. „Mes pagalvojome, kad už tokį rekordinį įžiebtų gaisrų skaičių gali būti atsakingi žaibai“.

Sąsaja tarp žaibų ir gaisrų nerimą kelia dėl daugybės skirtingų priežasčių. Didžiulė Šiaurinio poliaračio dirvožemio teritorijos dalis yra amžinasis įšalas – daugybę metų užšalusi žemė, kurioje sukaupta didžiuliai organinės anglies kiekiai, kuriam dabar dėl daugybės veiksnių gresia atitirpimas.

Žaibai ir sausesnės sąlygos didina miškų gaisrų tikimybę. Tai veda link dar daugiau įšalo tirpimo, daugiau anglies dioksido ir metano išsiskyrimo į atmosferą, kas savo ruožtu didins globalų šiltėjimą.

Ir remiantis šiuo darbu, tai didina žaibų dažnį. Taip užsisuka nerimą keliantis užburtas ratas. Komanda viliasi kad jų modelis paskatins labiau stebėti žaibų iškrovas ir gaisrus Arktyje.

Tekstas perpublikuojamas iš gismeteo.lt

© Michael Hutter | Pixabay

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
12.05.2021 laikas 20:57 Liaudies Medicina Rekomenduoja jeigu nusilpusi imuninė sistema
Nepamirškite nuolat palaikyti imunitetą. Vitaminų trūkumas pavasarį yra viena iš svarbiausių jėgų praradimo ir sveikatos susilpnėjimo priežasčių. Be šviežių vaisių ir daržovių neapsieisite, tačiau pavasariop net ir žieminėse gamtos dovanų rūšyse vitaminai suyra....

Skaityti daugiau

12.05.2021 laikas 18:07 Pastebėta Grupė NSO Danguje Virš JAV, Naujosios Meksikos Valstijos

Pastarosiomis dienomis JAV, pietvakariuose, Naujosios Meksikos valstijoje, vietiniai gyventojai stebėjo didelių NSO grupių skrydžius tiek dieną, tiek naktį. Rio Rancho - miestas JAV pietvakariuose, Sandoval apskrityje, Naujojoje Meksikoje.

...

Skaityti daugiau

12.05.2021 laikas 11:47 Nuojauta – realesnė, nei atrodo

Širdies balsas, vidinis kuždesys, šeštasis pojūtis – nuojauta vadinama įvairiais vardais. Konkrečiai apibūdinti šį neapčiuopiamą reiškinį sudėtinga, galbūt dėl to dažnai abejojama, ar ji išvis egzistuoja. Nors ir nematoma, ji reali – tuo jau neabejoja ir mokslininkai.

...

Skaityti daugiau

11.05.2021 laikas 22:25 Hipertonija ir fitoterapija. Liaudies medicina rekomenduoja
Hipertonine liga serga maždaug 10 % gyventojų, beveik pusė iš jų yra vyresni kaip 50 metų. Fitoterapija (gydymas vaistažolėmis) yra efektyviausia pradinėje susirgimo stadijoje. Laikina remisija nėra pasveikimo kriterijus, ir tik stabili būsena 3-5 mėnesius gali būti laikoma sėkme....

Skaityti daugiau

11.05.2021 laikas 21:57 Pavojingas Kosulys. Kokie Požymiai Perspėja Apie Širdies Priepuolį
Širdies priepuolis yra labai pavojingas. Neretai širdies priepuolis „slepiasi po kitais, net ir netikėtais simptomais. Pavyzdžiui, vienas širdies priepuolio simptomų - rankų, o kai kada ir pečių skausmai.

Skaityti daugiau

12.05.2021 laikas 13:42 Receptai | Patiekalai Sumuštiniai su tunu ir kiaušiniais
Neįprasti sumuštiniai su tunu aliejuje, virtais kiaušiniais ir avokadais, kuriuos mano šeima labai pamėgo. Visiškai nieko sudėtingo, tačiau labai skanu.

Skaityti daugiau

11.05.2021 laikas 21:09 Medical Health VACCIDENT ALERT: Vehicle accidents caused by vaccine side effects happening all over US roads and highways
If you’ve noticed the mayhem on US roads lately, you’re not the only one. People are driving like maniacs, cutting people out of their lane, swerving, speeding, running red lights, texting while driving and causing horrible wrecks....

Skaityti daugiau

11.05.2021 laikas 10:52 Receptai | Patiekalai Kiaušinis keptas bandelėje

Pastaruoju laikotarpiu man toks kiaušinių paruošimo būdas tapo pačiais skaniausiais pusryčiais. Atsikėlusi ryte, net nedvejodama einu gaminti šitaip. Kol kas šeima nesiskundė, tad suprantu, kad ir jiems labai patiko.

...

Skaityti daugiau